Blog

Z chorobą alkoholową zdecydowanie nie wiążą się pozytywne skojarzenia. Alkoholizm utożsamia się z takimi zjawiskami jak ubóstwo czy przemoc, a uzależnione osoby zazwyczaj postrzegamy jako całkowicie zaniedbane. Czy wiesz, że nie jest to do końca poprawne myślenie? Niektórych alkoholików nie widać – ukrywają się przez długie lata, tworząc wizerunek ludzi sukcesu, z dobrą pracą i szczęśliwą rodziną. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący i jak można go rozpoznać.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 25 stycznia 2021

Komu z nas nie zdarzyło się sięgnąć po lampkę wina czy butelkę piwa w celu rozluźnienia się i szybszego zaśnięcia? Przekonanie, że alkohol dobrze wpływa na sen jest w dalszym ciągu niezwykle popularne. Statystyki pokazują, że nawet 20% społeczeństwa używa alkoholu jako środka nasennego. Czy takie zachowanie znajduje uzasadnienie w faktach naukowych? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej oddziaływaniu alkoholu na jakość snu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 stycznia 2021

Dostępność suplementów na kaca jest zaskakująco duża. Tego typu produkty można zwykle znaleźć tuż przy kasie stacji benzynowej lub osiedlowego spożywczaka, jednak tabletki na kaca kupić można nawet w aptece. Czy popularność tych środków idzie w parze z ich wysoką skutecznością? W dzisiejszym artykule omówimy tę metodę leczenia kaca i porównamy działanie doustnych suplementów na kaca z odtruciem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 23 grudnia 2020

Mimo iż do kalendarzowej zimy zostało jeszcze kilkanaście dni, temperatura w niektórych częściach Polski osiąga wartości poniżej 0°C. Jest to idealna pora, by przypomnieć wszystkim o poważnym zagrożeniu, jakim jest wychłodzenie. Według ubiegłorocznych statystyk, poprzedniej zimy wyziębienie organizmu było przyczyną 30 zgonów. Jak rozpoznać objawy postępującego wychłodzenia? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, dlaczego alkohol nie jest dobrym środkiem na szybkie rozgrzanie organizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 9 grudnia 2020

20 marca, czyli dzień, w którym w Polsce ogłoszono stan epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, stał się początkiem ważnych zmian gospodarczo-społecznych. Czy nowa, pandemiczna rzeczywistość ma wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu w Polsce? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie oraz postaramy się przybliżyć czynniki, które mogą być odpowiedzialne za zmianę wzorców spożycia alkoholu w ostatnich miesiącach.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 24 listopada 2020

Wymioty to prawdopodobnie jeden z pierwszych objawów, które przychodzą nam do głowy, w odniesieniu do spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Stan ten nie jest bynajmniej niczym dziwnym – wymioty to naturalna odpowiedź organizmu człowieka na obecność toksycznych substancji we krwi. Niestety, w niektórych przypadkach wymioty po alkoholu mogą być niepokojącym sygnałem, wymagającym pilnej konsultacji z lekarzem. Dowiedz się więcej o szkodliwym wpływie alkoholu na układ pokarmowy!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 15 listopada 2020

Przez długi czas usługa detoksu alkoholowego była dostępna jedynie w specjalistycznych ośrodkach, jednak od kilku lat możemy zaobserwować nagły wzrost jej dostępności. Kroplówki witaminowe zdają egzamin nie tylko w przypadku wychodzenia z nałogu alkoholowego, ale sprawdzają się również w niwelowaniu nieprzyjemnych objawów kaca. Szybkie i skuteczne działanie odtrucia alkoholowego sprawia, że staje się ono coraz bardziej popularne. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 1 listopada 2020

Czy wiesz, że aż 37% uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu współistniejących zaburzeń psychicznych? Zalicza się do nich nie tylko tak częste schorzenia, jak zaburzenia depresyjne czy lękowe, ale także mniej znane choroby, wynikające z uszkodzeń organicznych mózgu. Dowiedz się jakie zmiany w psychice może wywołać długotrwałe nadużywanie alkoholu!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 23 października 2020

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z innymi stanami, wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu. Dolegliwość ta, podobnie jak alkoholowy zespół odstawienny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a także życia osoby. W dzisiejszym artykule przybliżymy objawy zatrucia alkoholowego oraz sposoby na bezpieczne wyjście z tego stanu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Proste obserwacje w życiu codziennym pokazują, że niektórym osobom wystarczy niewielka dawka alkoholu, by zaszumiało im w głowie, z kolei inni trzymają fason po nieporównywalnie większych ilościach wysokoprocentowych trunków. W towarzystwie bardzo często można usłyszeć ciekawostki i teorie, które mają na celu wyjaśnienie tajemnicy mniejszej bądź większej podatności na działanie alkoholu. Jak tłumaczy to nauka? W dzisiejszym artykule dokładnie omówimy czynniki, które wpływają na tolerancję alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 4 października 2020

Czy płeć w jakikolwiek sposób warunkuje działanie alkoholu na organizm? Pytanie to pojawiło się w świecie naukowym stosunkowo niedawno, bo dopiero w późnych latach 70. Obecnie wiadomo, że istnieją wyraźne różnice w metabolizmie etanolu u kobiet i mężczyzn, co powoduje odmienną szkodliwość tej używki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty odnośnie wpływu etanolu na zdrowie kobiet.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 września 2020

Mogłoby się wydawać, że leki dostępne bez recepty są w pełni bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w grę wchodzi alkohol – połączenie niektórych lekarstw i etanolu może być śmiertelnie niebezpieczne. Większość osób o tym wie, jednak gdy pojawia się ból, zazwyczaj ratujemy się wszelkimi dostępnymi środkami. Których leków należy unikać podczas spożywania alkoholu i leczenia objawów kaca? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 13 sierpnia 2020

Gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie człowieka jest niezwykle delikatna – reaguje zarówno na duże zmiany w środowisku zewnętrznym, jak i na pozornie błahe zaburzenia ustroju. Część osób wychodzi z założenia, że niedobór elektrolitów dotyczy jedynie chorych osób, lecz zdecydowanie mija się to z prawdą. Dowiedz się więcej o przyczynach zaburzeń elektrolitowych i metodach walki z nimi!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 31 lipca 2020

Od 2,5 do nawet 3 milionów Polaków może mieć problem z nadużywaniem alkoholu lub epizodami ryzykownego spożywania alkoholu, z czego u ponad 700 tysięcy osób można zdiagnozować uzależnienie od alkoholu. W przypadku nagłego odstawienia etanolu obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia. Dowiedz się czym jest alkoholowy zespół odstawienny i jak zminimalizować ryzyko jego rozwoju.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 23 lipca 2020

Jednorazowa impreza czy kilkudniowe, intensywne spożywanie wysokoprocentowych trunków? To nieważne – alkohol sieje w ludzkim organizmie duże spustoszenie. Nie tylko wpływa na pogorszenie samopoczucia, czyli rozwój popularnego kaca, ale przyczynia się również do pojawienia się niektórych chorób. Aby wspomóc organizm w procesach regeneracyjnych, warto sięgnąć po detoks alkoholowy wzbogacony o antyoksydanty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są te związki i dlaczego ich rola w leczeniu kaca jest tak ważna.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 13 lipca 2020

W pełni skuteczna metoda zapobiegania kaca jest prosta - wystarczy nie pić alkoholu. Ci z nas, którzy jednak nie wyobrażają sobie większej imprezy bez mocniejszych trunków, z pewnością choć raz zmierzyli się z syndromem dnia poprzedniego. Nic zatem dziwnego, że wszelkie metody przechytrzenia kaca cieszą się tak wielką popularnością. Nie każdy sposób zdaje jednak egzamin. Dzisiaj przedstawimy Ci garść faktów, o których warto pamiętać podczas imprezy, by poimprezowy poranek nie stał pod znakiem złego samopoczucia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 19 czerwca 2020

Wzmożone pragnienie czy nieznośny ból głowy to objawy, które nieodłącznie kojarzą nam się z porankiem po suto zakrapianej imprezie. Warto wiedzieć, że duża część złego samopoczucia wynika z reakcji organizmu na odwodnienie wywołane dużym spożyciem alkoholu. Dowiedz się dlaczego alkohol tak bardzo odwadnia organizm i jak skutecznie uzupełnić płyny w organizmie, aby szybko stanąć na nogi.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 7 czerwca 2020

Przysłowie „Na kaca najlepsza jest praca!” nie do końca wydaje Ci się trafne, gdy budzisz się po suto zakrapianym wieczorze i przypominasz sobie o czekających Cię obowiązkach? Owe słowa nijak się mają do rzeczywistości, w której czujesz wielki ból głowy i ogarniające fale mdłości? Część osób, wiedziona poczuciem obowiązku, wybierze pracę na kacu, z kolei duże grono zdecyduje się na pozostanie w domu. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci kto ma rację. Jeśli Twoje obowiązki zawodowe nie mogą zaczekać - podpowiemy Ci także jak szybko i skutecznie wyleczyć kaca!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 31 maja 2020

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że z kacem miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto nie stroni od alkoholu. Niektórzy z nas praktycznie nie odczuwają skutków ubiegłonocnej imprezy, z kolei inni woleliby o niej zapomnieć, usilnie szukając skutecznych sposobów na ból głowy, wzmożone pragnienie czy nudności. Czy w powiedzeniu - „Czym się strułeś, tym się lecz!” - można znaleźć ziarno prawdy?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 24 maja 2020
Zadzwoń i zamów wizytę do domu, 24h / 7 dni w tygodniu. 511 833 844