Blog

Badanie alkomatem jest bez wątpienia najpowszechniejszą metodą kontroli trzeźwości. Nic w tym dziwnego, w końcu jest szybkie, tanie i dokładne. Co istotne, badanie alkomatem może być wykonane nie tylko przez odpowiednie organy, ale przez każdego, ponieważ sprzęt ten jest ogólnodostępny. Co trzeba jednak wiedzieć, by badanie alkomatem było wiarygodne? W poniższym artykule omawiamy najczęstsze fakty i mity na temat kontroli trzeźwości alkomatem!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 28 lipca 2022

Nie od dziś wiadomo, że alkohol nie sprzyja utrzymaniu zbilansowanej diety. Częste sięganie po tę używkę zwykle wiąże się z rozwojem różnego rodzaju niedoborów żywieniowych. Nierzadko przyspieszają one rozwój bądź pogarszają rokowanie chorób wynikających z nałogu. Do jednych z najpoważniejszych konsekwencji nadużywania alkoholu zalicza się niedobory witamin z grupy B.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 25 lipca 2022

Z badaniem trzeźwości najczęściej spotykamy się podczas kontroli drogowej lub kontroli w miejscu pracy. Do głównych metod oznaczania zawartości alkoholu w organizmie zalicza się badanie alkomatem oraz badanie laboratoryjne krwi. Są one szybkie, proste, a co najważniejsze – wiarygodne. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej poszczególnym metodom wykrywania alkoholu, a także tłumaczymy, w jaki sposób można skontrolować długotrwałe nadużywanie alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 21 lipca 2022

Często podkreślamy, że samodzielne próby leczenia kaca zwykle kończą się niepowodzeniem. Rzeczywiście, większość domowych sposobów na kaca jest nieskutecznych, a niektóre z nich bywają nawet szkodliwe. Warto jednak wspomnieć, że istnieją także metody, które wspomagają regenerację organizmu, a także łagodzą nieco nieprzyjemne skutki picia alkoholu. W poniższym artykule przedstawiamy proste sposoby, które możesz zastosować samodzielnie lub połączyć z odtruciem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 18 lipca 2022

Alkohol jest używką o silnym potencjale uzależniającym. W przebiegu jego nadużywania rozwija się nie tylko uzależnienie psychiczne, ale także fizyczne. Organizm przyzwyczaja się do stałej obecności używki, a jej brak może być przyczyną rozwinięcia się alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Co należy wiedzieć o tym stanie? Czy istnieje sposób zapobiegania jego wystąpieniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 14 lipca 2022

Znaczna część osób uzależnionych od alkoholu próbuje na początku samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Niektórzy odstawiają używkę na pewien czas, udowadniając sobie i bliskim, że problem nie istnieje. Z kolei inni usilnie szukają leków na odstawienie alkoholu w aptece czy internecie. Niestety, droga do trzeźwości nie jest tak łatwa. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak wygląda leczenie alkoholizmu oraz odpowiadamy na tytułowe pytanie: czy istnieją leki na odstawienie alkoholu bez recepty!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 lipca 2022

Rozwój alkoholizmu jest procesem wieloczynnikowym. Przyczyn tego schorzenia upatruje się zwykle w czynnikach psychologicznych, środowiskowych, socjologicznych czy pedagogicznych. Relatywnie rzadko mówi się o dziedzicznym podłożu alkoholizmu, które odgrywa ogromną rolę w rozwoju uzależnienia od alkoholu. Badania naukowe udowodniły, że od 40 do 60% ryzyka alkoholizmu jest zdeterminowane genetycznie. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, które geny mogą odpowiadać za dziedziczenie alkoholizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 7 lipca 2022

Nie ulega wątpliwościom, że wątroba jest jednym z narządów najbardziej narażonych na szkodliwe działanie alkoholu. Choć zdolności regeneracyjne tkanki wątrobowej są imponujące, wieloletnie nadużywanie alkoholu odciska trwałe piętno na kondycji tego narządu. Jedną z najpoważniejszych chorób związanych z alkoholizmem jest marskość wątroby. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Jak mu zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 4 lipca 2022

Tytułowe pytanie pojawia się w internecie tak często, że warto zastanowić się nad odpowiedzią. Jedni chcą dowiedzieć się, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kółko, z kolei inni mają wątpliwości, czy powinni iść do pracy. Czy można jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy alkohol znika z organizmu? Niestety, nie jest to możliwe. W poniższym artykule tłumaczymy, od czego zależy tempo spalania alkoholu, a także podpowiadamy, jak poradzić sobie z bolesnymi dolegliwościami, gdy stężenie tej używki we krwi spadnie już do zera.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 9 czerwca 2022

Wypicie klina jest jak wzięcie kredytu – musisz go spłacić, w dodatku z odsetkami. Pomimo tego, klinowanie wciąż jest niezwykle popularną metodą leczenia kaca. Zaskakująco duża część społeczeństwa w dalszym ciągu sięga po piwo czy wódkę, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Czy jest to dobre rozwiązanie? Wręcz przeciwnie – jedno z najgorszych! Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy również alternatywne sposoby leczenia kaca, w tym detoks alkoholowy.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 6 czerwca 2022

Na łamach naszego bloga często podkreślamy, że nagłe odstawienie alkoholu, zwłaszcza samodzielne, obarczone jest dużym ryzykiem rozwoju zespołu abstynencyjnego. Jego objawy dość często zagrażają zdrowiu, a nawet życiu, dlatego wymagają szybkiej pomocy medycznej. Jedną z dolegliwości, która może towarzyszyć odstawieniu używki, jest padaczka alkoholowa. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej przyczynom wystąpienia tej choroby, a także jej ewentualnym powikłaniom. W tekście tłumaczymy również, jak zapobiec wystąpieniu zespołu abstynencyjnego i padaczki alkoholowej.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 2 czerwca 2022

Szacuje się, że cukrzyca dotyczy już 3 milionów Polaków, co czyni z niej jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszym społeczeństwie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych leków diabetycy wiodą najczęściej zupełnie normalne życie. Chorzy realizują swoje pasje, rozwijają karierę zawodową, a także prowadzą życie towarzyskie, nierzadko sięgając po rozmaite używki. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej tematowi picia alkoholu przez diabetyków. W tekście znajdziesz również informację, jak poradzić sobie ze spadkiem cukru na kacu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 30 maja 2022

Alkoholicy nierzadko wierzą, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoim nałogiem. Usilne próby zapanowania nad problemem alkoholowym zwykle kończą się fiaskiem, a głównymi poszkodowanymi są najczęściej bliscy chorej osoby. Specjaliści od uzależnień są jednomyślni – leczenie alkoholizmu musi opierać się na profesjonalnej terapii. Wydaje Ci się, że cena i dostępność terapii uzależnień są poza zasięgiem większości alkoholików? To błąd! Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się o darmowych opcjach leczenia alkoholizmu, a także wsparciu terapii za pomocą wszywki alkoholowej!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 26 maja 2022

Nie ulega wątpliwości, że jedną z tkanek najbardziej narażonych na toksyczne działanie alkoholu jest tkanka nerwowa. Dość powszechnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu stanowi zagrożenie dla mózgu, jednak niewiele wspomina się o potencjalnych uszkodzeniach nerwów obwodowych. Tymczasem jest to jeden z najczęściej występujących skutków picia alkoholu u uzależnionych osób. W poniższym artykule tłumaczymy, czym właściwie jest polineuropatia alkoholowa i jak się objawia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 23 maja 2022

O odtruciu alkoholowym słyszał już niemal każdy. Metoda ta doskonale sprawdza się w leczeniu każdego kaca – zarówno tego lekkiego, jak i niezwykle intensywnego. W większych miastach od niedawna pojawiła się możliwość skorzystania z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Czy niepokojące pogłoski o tej metodzie, które można niekiedy usłyszeć, są prawdą? W poniższym artykule rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat odtrucia alkoholowego poza specjalistycznym gabinetem lub kliniką!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 19 maja 2022

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce rodzi się blisko 8 tysięcy dzieci dotkniętych poalkoholowym uszkodzeniem płodu? Nieoficjalnie szacuje się, że alkohol w ciąży spożywa od 15 do nawet 30% Polek. Zazwyczaj nie jest to jednak regularne upijanie się, a okazyjne sięgnięcie po szklankę piwa czy kieliszek wina. W naszym społeczeństwie wciąż bowiem aktualny jest pogląd, że niewielkie ilości alkoholu nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 16 maja 2022

Większość z nas sięga po alkohol okazyjnie, podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych uroczystości. Do codziennego spożywania alkoholu Polacy przyznają się niechętnie, najczęściej w kontekście piwa. Nic w tym dziwnego – picie w ciągach alkoholowych jest wyraźnym sygnałem rozwijającego się uzależnienia od alkoholu. Nie zawsze jednak odstawienie używki jest proste i bezpieczne. W dzisiejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest ciąg alkoholowy i dlaczego jego samodzielne przerwanie jest tak trudne!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 12 maja 2022

Choroba alkoholowa nie pojawia się znikąd, a raczej rozwija się przez długi czas niepostrzeżenie, podstępnie zabierając zdrowie i niszcząc relacje z bliskimi. Uzależnione osoby przez długi czas nie zauważają alarmujących sygnałów, wypierając istnienie problemów z alkoholem. Kiedy jest ten moment, gdy picie ryzykowne zaczyna zmieniać się w uzależnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak staramy się ją przedstawić w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Charakterystyczną cechą choroby alkoholowej jest wyparcie przez alkoholika istniejących problemów z alkoholem. Zachowanie to często utrudnia podjęcie terapii, nawet pomimo nacisków najbliższych osób. Warto pamiętać, że w momencie, gdy nałóg alkoholika znacznie wpływa na życie rodziny, istnieje możliwość skierowania go na przymusowe leczenie. Jak można skorzystać z tego rozwiązania? Czy zawsze jest ono skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 14 kwietnia 2022

Zwykle wydaje nam się, że rozpoczęcie walki z nałogiem powinno być stanowcze i zdecydowane. Rzeczywiście, osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia tej używki. Warto jednak pamiętać, że nagłe odstawienie alkoholu może niekiedy doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia chorej osoby. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze skutki odstawienia alkoholu, a także tłumaczymy, jak im zapobiec wykorzystując odtrucie alkoholowe.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 7 kwietnia 2022

Nie wyobrażasz sobie przerwy bez wyjścia na dymka? A może sięgasz po papierosy sporadycznie, jedynie podczas zakrapianych imprez i spotkań ze znajomymi? Jeśli myślisz, że rozwiązanie to pozwala Ci uchronić swoje zdrowie, jesteś w wielkim błędzie. Jednoczesne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu niesie za sobą katastrofalne skutki dla zdrowia. W poniższym tekście tłumaczymy, dlaczego nie należy łączyć ze sobą tych używek, a także wyjaśniamy, czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozwój kaca.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 4 kwietnia 2022

„Czy mogę wypić alkohol po antybiotyku?” – pytanie to prawie nigdy nie pada w gabinecie lekarskim, za to jest niezmiernie często zadawane w wyszukiwarkach internetowych. Odpowiedź na nie, choć wydaje się jasna, jest nieco bardziej skomplikowana. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, co na temat picia alkoholu po przyjęciu antybiotyków ma do powiedzenia nauka. Tłumaczymy także, dlaczego mieszanie alkoholu z lekami może niekiedy wywołać objawy przywodzące na myśl wszywkę alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 31 marca 2022

Zatrucie alkoholem metylowym nie jest częste ‒ każdego roku dotyczy ono szacunkowo mniej niż 500 osób. Niestety, jest ono ogromnie niebezpieczne dla zdrowia i życia poszkodowanej osoby, przy czym do samego zatrucia dochodzi najczęściej przez pomyłkę. W dzisiejszym artykule poruszamy niezwykle ważny temat, jakim jest zapobieganie oraz rozpoznawanie zatrucia metanolem!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 28 marca 2022

Czy wiesz, że najstarsze świadectwa archeologiczne wskazujące na produkcję wina pochodzą z około 5500 roku p.n.e.? Trunek ten cieszył się popularnością nie tylko ze względu na smak, ale także działanie prozdrowotne, które szczególnie cenili i szanowali starożytni Rzymianie. Czy w dzisiejszych czasach naukowa potwierdza właściwości zdrowotne wina? W poniższym tekście przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu oraz podpowiadamy, jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku spożycia zbyt dużej ilości wina!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 24 marca 2022

Powszechnie uważa się, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się w krajach Europy Wschodniej. Okazuje się jednak, że modele spożywania alkoholu w poszczególnych krajach uległy drastycznej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad, a pewne stereotypy są już mocno nieaktualne. Wyniki badań populacyjnych dotyczących spożycia alkoholu w Europie i na świecie mogą stanowić spore zaskoczenie. Kto pije najczęściej – Polacy, Francuzi czy może Niemcy? W którym kraju jest najwięcej abstynentów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 21 marca 2022

W ciągu ostatnich lat dostępność odtrucia alkoholowego zaskakująco wzrosła. Kliniki i gabinety oferujące tę metodę leczenia kaca można znaleźć już w każdym większym mieście. Co więcej, od niedawna istnieje także możliwość skorzystania z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nieprzyjemne objawy kaca utrudniają wyjście na zewnątrz. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zamówić usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem oraz jak wygląda taka wizyta!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 17 marca 2022

Wódka z RedBullem czy Jagerbomb to jedne z najczęściej spożywanych drinków, zwłaszcza przez młodych ludzi. Zawierają one mieszankę wysokoprocentowego alkoholu z napojem energetycznym – połączenie tak samo popularne, co kontrowersyjne. Czy rzeczywiście jednoczesne picie alkoholu i napojów energetycznych jest tak szkodliwe, jak twierdzą niektórzy? Czy energetyki mogą stanowić skuteczną ochronę przed kacem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 14 marca 2022

Z pewnością każdy z nas słyszał o staropolskim lekarstwie, jakim jest wódka z pieprzem. Tej prostej miksturze przypisuje się wręcz cudowne właściwości lecznicze, a jej działanie ma rzekomo pomagać na takie dolegliwości jak przeziębienie, zatrucie pokarmowe, a nawet wrzody żołądka. Czy rzeczywiście wódka z pieprzem jest dobrym rozwiązaniem w tych sytuacjach? W poniższym artykule przyglądamy się bliżej zastosowaniu tej metody i podpowiadamy, co może być alternatywą w przypadku problemów ze złym samopoczuciem.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 10 lutego 2022

Czy wiesz, że piwo jest jednym z najstarszych alkoholi świata? Pierwsze wzmianki o warzeniu tego trunku pochodzą sprzed 4000 r. p.n.e., a samo piwo przez stulecia zyskało nie tylko znaczenie kulturowe czy odżywcze, ale także lecznicze. Do dziś można spotkać się z poglądem, że piwo może wspomagać terapię niektórych chorób. Czy w metodach medycyny ludowej wykorzystujących piwo można znaleźć ziarno prawdy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 9 lutego 2022

Według danych statystycznych prezentowanych przez PARPA, średnie roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca Polski sukcesywnie wzrasta od ponad dwóch dekad. Szacuje się, że blisko 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, a sama choroba alkoholowa dotyczy od 700 do 900 tysięcy Polaków. Uzależnienie od alkoholu stanowi ogromny problem, zarówno w kontekście socjoekonomicznym, jak i zdrowotnym, nie tylko dla chorego, ale także dla najbliższych mu osób. W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone metody walki z chorobą alkoholową, takie jak psychoterapia czy wszywka alkoholowa.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 1 grudnia 2021

Pomimo rozwoju nauki, kac w dalszym ciągu jest dla nas zjawiskiem nie do końca poznanym. Choć wiemy, że syndrom dnia poprzedniego to konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, bezpośrednie przyczyny złego samopoczucia nadal pozostają w sferze domysłów. Nic zatem dziwnego, że nadal spotykamy się z wieloma pomysłami odnośnie leczenia kaca. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym z nich oraz wyjaśniamy, czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak twierdzą Twoi znajomi.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 10 listopada 2021

W temacie pomiaru stężenia alkoholu w organizmie istnieje wiele mitów i niedopowiedzeń. Temat jednak jest poważny, ponieważ od prawidłowego pomiaru nierzadko zależy bezpieczeństwo i życie nie tylko Twoje, ale także osób w Twoim pobliżu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej metodom badania trzeźwości, przede wszystkim pod kątem ich dokładności. Przedstawiamy także zalety odtrucia alkoholowego, które jest szybkim i łatwym sposobem na dojście do siebie po hucznej imprezie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 23 października 2021

W naszych artykułach dość często pojawia się wzmianka o standardowej porcji lub dawce alkoholu, zwłaszcza w odniesieniu do norm w ilości spożywanego alkoholu. Niestety, pojęcie to może być dla wielu osób dość niejasne, bowiem okazuje się, że objętość alkoholu zawarta w standardowej dawce może znacząco różnić się w zależności od kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, która definicja jest prawidłowa oraz przyglądamy się bliżej, jakie spożycie alkoholu uznaje się za normę w poszczególnych państwach świata.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 października 2021

Nie ulega wątpliwości, że schorzenia dotykające trzustki są wyjątkowo groźne. Czy wiesz jednak, że na ich rozwój ogromny wpływ ma wysokie spożycie alkoholu? Okazuje się, że używka ta sprzyja nie tylko wystąpieniu zapalenia trzustki, ale także znacznie zwiększa ryzyko zmian nowotworowych w obrębie tego narządu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej wpływowi alkoholu na trzustkę. Odpowiadamy również na pytanie, czy odtrucie alkoholowe może wspomóc jej regenerację.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 6 października 2021

Odtrucie alkoholowe, nazywane również detoksem, coraz częściej przedstawiane jest jako skuteczne i szybkie lekarstwo na kaca. Popularność tej metody nieustannie rośnie, dzięki czemu oferujące ją kliniki można znaleźć w każdym większym mieście. Przed skorzystaniem z odtrucie alkoholowego warto się jednak upewnić, że cała procedura przeprowadzana jest z największą troską o dobro pacjenta. W poniższym tekście podpowiadamy, jakie dokładnie elementy wpływają na bezpieczeństwo całej procedury.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 26 września 2021

Niejednokrotnie już wspominaliśmy, że alkohol jest używką wywierającą szeroki wpływ na zdrowie człowieka. Nie inaczej jest z ośrodkowym układem nerwowym, który jest wyjątkowo wrażliwy na toksyczne działanie etanolu. Zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym u osób nadużywających alkoholu przyczyniają się nie tylko do wystąpienia groźnych chorób, ale przede wszystkim sprzyjają rozwojowi charakterystycznych zmian w zachowaniu. W poniższym artykule omawiamy szerzej ten temat oraz podpowiadamy, jak przyspieszyć regenerację układu nerwowego!

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 25 września 2021

Coraz częściej sięgamy po suplementację dożylną, jako skuteczną i szybką metodę uzupełnienia związków odżywczych. Kroplówki sprawdzają się nie tylko w leczeniu skutków nadmiernego spożycia alkoholu, ale również w wielu innych sytuacjach, w których organizm wymaga zwiększonej podaży witamin i minerałów. Zastanawiasz się czym się różni odtrucie alkoholowe od zwykłych kroplówek witaminowych i kiedy warto sięgnąć po te metody suplementacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 12 sierpnia 2021

Badania naukowe wskazują, że w ciągu całego roku istnieją dwa okresy, w których spożycie alkoholu znacząco wzrasta. Oprócz okresu okołoświątecznego w grudniu, częściej sięgamy po alkohol także w sezonie letnim. Nic w tym dziwnego – piękna pogoda i wakacyjne wyjazdy wyjątkowo dobrze komponują się z kolorowymi drinkami czy zimnym piwem. Niekiedy jednak alkohol w połączeniu z wysoką temperaturą może być przyczyną zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wakacyjny wypoczynek był w pełni bezpieczny!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 19 lipca 2021

Brzuch piwny, czyli żartobliwe określenie na otyłość brzuszną, nie wzięło się znikąd. Nie od dziś wiadomo, że częste spożycie alkoholu nie sprzyja utrzymaniu masy ciała. Okazuje się jednak, że nie jest to tylko kwestia dodatkowych kalorii, a całe zagadnienie jest o wiele bardziej złożone. Zastanawiasz się, dlaczego alkohol sprzyja tyciu? A może chcesz wiedzieć, jaki rodzaj trunku najmniej służy Twojej sylwetce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 czerwca 2021

Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły pełną parą, a wraz z nimi pojawiło się mnóstwo wątpliwości odnośnie zachowań w okresie okołoszczepiennym. Okazuje się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest pytanie o możliwość spożycia alkoholu przed lub po szczepieniu. Co ciekawe, sami specjaliści nie są zgodni w swoich odpowiedziach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat i odkryć, czy alkohol może mieć wpływ na skuteczność szczepionek.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 25 maja 2021

Skutki spożycia alkoholu odczuwamy przez następne kilka godzin, jednak w przypadku nadmiernej jego ilości konsekwencje mogą pojawić się również kolejnego dnia. Kac to powszechnie znane zjawisko, a jednak wciąż niewiele osób wie, jakie mechanizmy stoją za jego rozwojem. Okazuje się, że złe samopoczucie ściśle związane jest z procesami, które odpowiadają za eliminację ulubionych trunków z ustroju. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco tajniki biochemii człowieka i w prosty sposób prześledzimy losy alkoholu w organizmie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 5 maja 2021

W naszych artykułach wiele uwagi poświęcamy oddziaływaniu alkoholu na organizm człowieka. Jest to w końcu używka, która przyczynia się do rozwoju ponad 200 różnych chorób. Nie można jednak zapominać, że spożywanie alkoholu jest ściśle związane z wypadkami komunikacyjnymi, których duży odsetek ma miejsce pod wpływem tej używki. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się bliżej ważnemu zagadnieniu, jakim jest prowadzenie auta po spożyciu alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 28 marca 2021

Odkrycia witamin dokonał w 1912 roku nasz rodak, Kazimierz Funk. Dziś, nieco ponad 100 lat później, o konieczności spożycia witamin wiedzą nawet dzieci. Okazuje się jednak, że w życiu niekiedy trudno jest przełożyć wiedzę na praktykę ‒ niedobór związków odżywczych to nadal często spotykany problem. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprawidłowa dieta, jednak niekiedy jest to wina używek. Zastanawiasz się jak alkohol wpływa na rozwój niedoboru witamin lub minerałów? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 4 marca 2021

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji warto przedstawić garść informacji na temat depresji alkoholowej, czyli depresji rozwijającej się wraz z uzależnieniem od alkoholu. Współistnienie tych schorzeń to niezwykle złożony temat, jednak należy o nim mówić głośno, ponieważ skutki często bywają tragiczne. Na czym polega depresja alkoholowa i jak ją rozpoznać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 21 lutego 2021

Z chorobą alkoholową zdecydowanie nie wiążą się pozytywne skojarzenia. Alkoholizm utożsamia się z takimi zjawiskami jak ubóstwo czy przemoc, a uzależnione osoby zazwyczaj postrzegamy jako całkowicie zaniedbane. Czy wiesz, że nie jest to do końca poprawne myślenie? Niektórych alkoholików nie widać – ukrywają się przez długie lata, tworząc wizerunek ludzi sukcesu, z dobrą pracą i szczęśliwą rodziną. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący i jak można go rozpoznać.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 25 stycznia 2021

Komu z nas nie zdarzyło się sięgnąć po lampkę wina czy butelkę piwa w celu rozluźnienia się i szybszego zaśnięcia? Przekonanie, że alkohol dobrze wpływa na sen jest w dalszym ciągu niezwykle popularne. Statystyki pokazują, że nawet 20% społeczeństwa używa alkoholu jako środka nasennego. Czy takie zachowanie znajduje uzasadnienie w faktach naukowych? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej oddziaływaniu alkoholu na jakość snu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 stycznia 2021

Dostępność suplementów na kaca jest zaskakująco duża. Tego typu produkty można zwykle znaleźć tuż przy kasie stacji benzynowej lub osiedlowego spożywczaka, jednak tabletki na kaca kupić można nawet w aptece. Czy popularność tych środków idzie w parze z ich wysoką skutecznością? W dzisiejszym artykule omówimy tę metodę leczenia kaca i porównamy działanie doustnych suplementów na kaca z odtruciem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 23 grudnia 2020

Mimo iż do kalendarzowej zimy zostało jeszcze kilkanaście dni, temperatura w niektórych częściach Polski osiąga wartości poniżej 0°C. Jest to idealna pora, by przypomnieć wszystkim o poważnym zagrożeniu, jakim jest wychłodzenie. Według ubiegłorocznych statystyk, poprzedniej zimy wyziębienie organizmu było przyczyną 30 zgonów. Jak rozpoznać objawy postępującego wychłodzenia? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, dlaczego alkohol nie jest dobrym środkiem na szybkie rozgrzanie organizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 9 grudnia 2020

20 marca, czyli dzień, w którym w Polsce ogłoszono stan epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, stał się początkiem ważnych zmian gospodarczo-społecznych. Czy nowa, pandemiczna rzeczywistość ma wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu w Polsce? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie oraz postaramy się przybliżyć czynniki, które mogą być odpowiedzialne za zmianę wzorców spożycia alkoholu w ostatnich miesiącach.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 24 listopada 2020

Wymioty to prawdopodobnie jeden z pierwszych objawów, które przychodzą nam do głowy, w odniesieniu do spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Stan ten nie jest bynajmniej niczym dziwnym – wymioty to naturalna odpowiedź organizmu człowieka na obecność toksycznych substancji we krwi. Niestety, w niektórych przypadkach wymioty po alkoholu mogą być niepokojącym sygnałem, wymagającym pilnej konsultacji z lekarzem. Dowiedz się więcej o szkodliwym wpływie alkoholu na układ pokarmowy!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 15 listopada 2020

Przez długi czas usługa detoksu alkoholowego była dostępna jedynie w specjalistycznych ośrodkach, jednak od kilku lat możemy zaobserwować nagły wzrost jej dostępności. Kroplówki witaminowe zdają egzamin nie tylko w przypadku wychodzenia z nałogu alkoholowego, ale sprawdzają się również w niwelowaniu nieprzyjemnych objawów kaca. Szybkie i skuteczne działanie odtrucia alkoholowego sprawia, że staje się ono coraz bardziej popularne. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 1 listopada 2020

Czy wiesz, że aż 37% uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu współistniejących zaburzeń psychicznych? Zalicza się do nich nie tylko tak częste schorzenia, jak zaburzenia depresyjne czy lękowe, ale także mniej znane choroby, wynikające z uszkodzeń organicznych mózgu. Dowiedz się jakie zmiany w psychice może wywołać długotrwałe nadużywanie alkoholu!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 23 października 2020

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z innymi stanami, wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu. Dolegliwość ta, podobnie jak alkoholowy zespół odstawienny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a także życia osoby. W dzisiejszym artykule przybliżymy objawy zatrucia alkoholowego oraz sposoby na bezpieczne wyjście z tego stanu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Alkohol niewątpliwie jest najpopularniejszą używką na świecie. Towarzyszy ludziom od tysiącleci, a jednak nadal szukamy w pełni skutecznego sposobu na radzenie sobie z negatywnymi skutkami jego spożycia. Lekkie zatrucie alkoholowe lub wyjątkowo nieprzyjemne objawy porannego kaca to bardzo częste skutki nadmiernego spożycia alkoholu podczas zakrapianej imprezy. Dowiedz się więcej o odtruwaniu alkoholowym, a już nigdy ból głowy czy nasilone uczucie pragnienia nie zepsują Twojego dnia!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Proste obserwacje w życiu codziennym pokazują, że niektórym osobom wystarczy niewielka dawka alkoholu, by zaszumiało im w głowie, z kolei inni trzymają fason po nieporównywalnie większych ilościach wysokoprocentowych trunków. W towarzystwie bardzo często można usłyszeć ciekawostki i teorie, które mają na celu wyjaśnienie tajemnicy mniejszej bądź większej podatności na działanie alkoholu. Jak tłumaczy to nauka? W dzisiejszym artykule dokładnie omówimy czynniki, które wpływają na tolerancję alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 4 października 2020

Czy płeć w jakikolwiek sposób warunkuje działanie alkoholu na organizm? Pytanie to pojawiło się w świecie naukowym stosunkowo niedawno, bo dopiero w późnych latach 70. Obecnie wiadomo, że istnieją wyraźne różnice w metabolizmie etanolu u kobiet i mężczyzn, co powoduje odmienną szkodliwość tej używki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty odnośnie wpływu etanolu na zdrowie kobiet.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 września 2020

Mogłoby się wydawać, że leki dostępne bez recepty są w pełni bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w grę wchodzi alkohol – połączenie niektórych lekarstw i etanolu może być śmiertelnie niebezpieczne. Większość osób o tym wie, jednak gdy pojawia się ból, zazwyczaj ratujemy się wszelkimi dostępnymi środkami. Których leków należy unikać podczas spożywania alkoholu i leczenia objawów kaca? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 13 sierpnia 2020

Gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie człowieka jest niezwykle delikatna – reaguje zarówno na duże zmiany w środowisku zewnętrznym, jak i na pozornie błahe zaburzenia ustroju. Część osób wychodzi z założenia, że niedobór elektrolitów dotyczy jedynie chorych osób, lecz zdecydowanie mija się to z prawdą. Dowiedz się więcej o przyczynach zaburzeń elektrolitowych i metodach walki z nimi!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 31 lipca 2020

Od 2,5 do nawet 3 milionów Polaków może mieć problem z nadużywaniem alkoholu lub epizodami ryzykownego spożywania alkoholu, z czego u ponad 700 tysięcy osób można zdiagnozować uzależnienie od alkoholu. W przypadku nagłego odstawienia etanolu obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia. Dowiedz się czym jest alkoholowy zespół odstawienny i jak zminimalizować ryzyko jego rozwoju.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 23 lipca 2020

Jednorazowa impreza czy kilkudniowe, intensywne spożywanie wysokoprocentowych trunków? To nieważne – alkohol sieje w ludzkim organizmie duże spustoszenie. Nie tylko wpływa na pogorszenie samopoczucia, czyli rozwój popularnego kaca, ale przyczynia się również do pojawienia się niektórych chorób. Aby wspomóc organizm w procesach regeneracyjnych, warto sięgnąć po detoks alkoholowy wzbogacony o antyoksydanty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są te związki i dlaczego ich rola w leczeniu kaca jest tak ważna.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 13 lipca 2020

W pełni skuteczna metoda zapobiegania kaca jest prosta - wystarczy nie pić alkoholu. Ci z nas, którzy jednak nie wyobrażają sobie większej imprezy bez mocniejszych trunków, z pewnością choć raz zmierzyli się z syndromem dnia poprzedniego. Nic zatem dziwnego, że wszelkie metody przechytrzenia kaca cieszą się tak wielką popularnością. Nie każdy sposób zdaje jednak egzamin. Dzisiaj przedstawimy Ci garść faktów, o których warto pamiętać podczas imprezy, by poimprezowy poranek nie stał pod znakiem złego samopoczucia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 19 czerwca 2020

Wzmożone pragnienie czy nieznośny ból głowy to objawy, które nieodłącznie kojarzą nam się z porankiem po suto zakrapianej imprezie. Warto wiedzieć, że duża część złego samopoczucia wynika z reakcji organizmu na odwodnienie wywołane dużym spożyciem alkoholu. Dowiedz się dlaczego alkohol tak bardzo odwadnia organizm i jak skutecznie uzupełnić płyny w organizmie, aby szybko stanąć na nogi.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 7 czerwca 2020

Przysłowie „Na kaca najlepsza jest praca!” nie do końca wydaje Ci się trafne, gdy budzisz się po suto zakrapianym wieczorze i przypominasz sobie o czekających Cię obowiązkach? Owe słowa nijak się mają do rzeczywistości, w której czujesz wielki ból głowy i ogarniające fale mdłości? Część osób, wiedziona poczuciem obowiązku, wybierze pracę na kacu, z kolei duże grono zdecyduje się na pozostanie w domu. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci kto ma rację. Jeśli Twoje obowiązki zawodowe nie mogą zaczekać - podpowiemy Ci także jak szybko i skutecznie wyleczyć kaca!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 31 maja 2020

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że z kacem miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto nie stroni od alkoholu. Niektórzy z nas praktycznie nie odczuwają skutków ubiegłonocnej imprezy, z kolei inni woleliby o niej zapomnieć, usilnie szukając skutecznych sposobów na ból głowy, wzmożone pragnienie czy nudności. Czy w powiedzeniu - „Czym się strułeś, tym się lecz!” - można znaleźć ziarno prawdy?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 24 maja 2020
Zadzwoń i zamów wizytę do domu, 24h / 7 dni w tygodniu. 511 833 844