Blog

Co kraj, to obyczaj. Powiedzenie to znajduje potwierdzenie w wielu aspektach życia społecznego, w tym także w podejściu do alkoholu i kulturze jego spożycia. Niejednokrotnie wskazywaliśmy już na istotne różnice pomiędzy pozycją alkoholu w społeczeństwach zarówno bliskich, jak i dalszych państw. W dzisiejszym artykule skupimy się na ciekawym zagadnieniu, jakim jest miejsce alkoholu w krajach skandynawskich, czyli Szwecji, Norwegii oraz Danii. Przyjrzymy się bliżej polityce alkoholowej w Skandynawii, a także przedstawiamy, jak przekłada się ona na uzależnienie wśród mieszkańców krajów tego regionu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 13 czerwca 2024

Wszywka z Esperalem jest jednym z pierwszych rozwiązań, które rozpatrują alkoholicy chcący rozpocząć walkę z nałogiem. Metodzie tej nie można odmówić popularności, choć specjaliści od leczenia uzależnień podchodzą do niej dość sceptycznie. Wszystko z uwagi na skuteczność zaszycia alkoholowego, która zależy od kilku czynników. W poniższym artykule przyglądamy się, czy wszywka z Esperalem może być samodzielną metodą leczenia alkoholizmu i jakie znaczenie w jej działaniu ma dodatkowe wsparcie psychologiczne.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 29 maja 2024

Alkoholizm zaczął być postrzegany jako choroba dopiero na początku XIX wieku, kiedy to angielski internista Thomas Trotter opublikował swoją pracę „O pijaństwie i jego skutkach w organizmie ludzkim”. Minęło jednak wiele dekad, zanim środowisko naukowe pochyliło się nad potrzebą opracowania skutecznego leku na chorobę alkoholową. Obecnie dysponujemy już kilkoma metodami farmakologicznego leczenia alkoholizmu. Ich zastosowanie, skuteczność, a także wady i zalety omawiamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 15 maja 2024

Zaszycie alkoholowe wydaje się być jednym z najpopularniejszych metod wykorzystywanych do leczenia alkoholizmu. Nie powinno to budzić bynajmniej zdziwienia, w końcu rozwiązanie to umożliwia natychmiastowe uzyskanie abstynencji i utrzymanie jej przez kilka kolejnych miesięcy. Warto jednak podkreślić, że wszywka z Esperalem nie jest metodą, która może być zastosowana u każdego chorego. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają kwalifikację alkoholika do tego zabiegu. Najważniejsze z nich przedstawiamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 24 kwietnia 2024

Niezależnie od tego, czy pijesz okazjonalnie, czy zmagasz się z uzależnieniem, z pewnością choć raz w życiu doświadczyłeś presji społecznej związanej z alkoholem. Słynne "Ze mną się nie napijesz?" to tylko jedno z wielu zdań, które słyszą osoby decydujące się na abstynencję. Tymczasem można dobrze bawić się bez alkoholu, także wśród spożywającego tą używkę towarzystwa. Jak wytrwać w swoim postanowieniu i skutecznie radzić sobie z presją społeczną dotyczącą alkoholu? W poniższym artykule znajdziesz kilka wartościowych rad, które pomogą Ci powstrzymać się od picia wśród znajomych!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 17 kwietnia 2024

Etanol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Dość powszechnie mówi się również, że alkohol jest depresantem. Choć pojęcie to jednoznacznie kojarzy się z depresją, jego znaczenie może być dla wielu osób zaskakujące. Jak dokładnie alkohol działa na mózg człowieka i dlaczego jest depresantem? Jak wpływa to na rozwój zaburzeń psychicznych i choroby alkoholowej? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 10 kwietnia 2024

Osoby uzależnione od alkoholu nierzadko wyrażają chęć zerwania z nałogiem. Najczęściej jednak decydują się na samodzielne próby osiągnięcia abstynencji. Niestety, rozwiązanie to bardzo rzadko kończy się sukcesem. Największą szansę na powodzenie ma podjęcie leczenia poprowadzonego przez specjalistów ‒ psychiatrów i terapeutów uzależnień. Z ich pomocy można skorzystać w ośrodkach odwykowych. Na czym polega leczenie alkoholizmu w tych placówkach? Jak otrzymać pomoc w ośrodku leczenia uzależnień? Na pytania te odpowiadamy w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 27 marca 2024

Nałóg alkoholowy jest jednym z najbardziej destrukcyjnych uzależnień, pustoszącym życie zarówno chorych osób, jak i całych ich rodzin. Leczenie choroby alkoholowej jest długotrwałe i skomplikowane, a utrzymanie długotrwałej abstynencji stanowi nie lada wyzwanie. Dużą nadzieją i wsparciem dla osób walczących o trzeźwość może być wszywka alkoholowa. Na czym polega ta metoda? Jak przygotować się do zabiegu zaszycia alkoholowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 20 marca 2024

Czy wiesz, że w 2022 roku 3 tysiące Polaków pobierało rentę alkoholową? Świadczenie to wzbudza duże zainteresowanie, lecz także i kontrowersje, stanowiąc nieocenione wsparcie dla osób walczących ze skutkami choroby alkoholowej. Niewiele osób jednak wie, że renta alkoholowa nie jest świadczeniem, które przysługuje każdemu alkoholikowi. Ile w 2024 roku wynosi renta alkoholowa? Kto może być beneficjentem tego świadczenia? Jak się o nią ubiegać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 18 marca 2024

Esperal jest jednym z najdłużej stosowanych leków w leczeniu choroby alkoholowej. Kilkadziesiąt lat doświadczenia sprawiło, że wiedza na temat wszywki alkoholowej jest wyjątkowo obszerna. Nie oznacza to jednak, że metoda ta pozbawiona jest wad. Choć wszywka alkoholowa cechuje się relatywnie dużym bezpieczeństwem, jej zastosowanie związane jest z pewnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. O jakich działaniach niepożądanych należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na zabieg? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 13 marca 2024

Uzależnienie od alkoholu to złożony problem, z którym zmaga się blisko 1 milion Polaków. Leczenie alkoholizmu często wymaga indywidualnego podejścia i wykorzystania różnorodnych metod terapeutycznych. Wśród standardowych form terapii, coraz większą popularność zdobywają metody alternatywne, które mogą wspierać proces leczenia, oferując nowe perspektywy i narzędzia dla uzależnionych osób na drodze ku trzeźwości. W poniższym artykule przyglądamy się alternatywnym terapiom wykorzystywanym w leczeniu uzależnienia. Tłumaczymy też, na czym polegają i kiedy warto po nie sięgnąć.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 6 marca 2024

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie wykonywał „jaskółki”, czyli słynnego testu na trzeźwość. Choć to niekonwencjonalne badanie nie jest w stanie wskazać rzeczywistego poziomu upojenia alkoholowego, nie jest całkowicie pozbawione sensu. Wskazuje ono bowiem na dość istotne efekty spożycia nadmiernej ilości alkoholu ‒ zaburzenie koordynacji ruchowej i opóźnienie refleksu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej przyczynom tych zjawisk oraz wskazujemy, jakie mogą one mieć konsekwencje.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 3 marca 2024

Śniadanie na kaca jest tematem, który – nie bez powodu – budzi wiele emocji. Po nocy pełnej zabawy i celebracji organizm często wysyła nam mieszane sygnały. Odczuwasz głód, a jednocześnie mdłości? Zastanawiasz się, jakie śniadanie postawi Cię na nogi? Decyzja nie jest łatwa, gdyż nie do końca wiadomo, jaki powinien być idealny posiłek na kaca. W tym artykule przyjrzymy się różnym śniadaniowym strategiom. Czy lepiej postawić na tłuste jedzenie, które obiecuje natychmiastową satysfakcję, czy może słodkie przysmaki, które osłodzą poranne zmagania? O czym warto pamiętać komponując poimprezowe śniadanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 28 lutego 2024

Powszechnie przyjęło się, że zabieg wykonania kroplówki na kaca nazywany bywa detoksem bądź odtruciem alkoholowym. W rzeczywistości jednak określenia te oznaczają różne, choć niezwykle podobne do siebie procesy. Kroplówka na kaca to nic innego, jak prosta procedura stawiająca na nogi po suto zakrapianej imprezie. Z kolei detoks alkoholowy, nazywany nierzadko odtruciem, to bardziej skomplikowany zabieg, który zwykle stosowany jest przed rozpoczęciem leczenia uzależnienia od alkoholu. Jak przebiegają i na czym dokładnie polegają te zabiegi? Kiedy warto z nich skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 22 lutego 2024

Niestety, pomimo niewątpliwej uciążliwości, kac w dalszym ciągu nie jest uznawany w środowisku medycznym za chorobę. Jest to doprawdy dziwne, gdyż stan ten nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Symptomy kaca są niecharakterystyczne i mogą występować także w innych schorzeniach. Nie powinien zatem dziwić fakt, że niektóre osoby doświadczają „objawów kaca” bez wypicia kropli alkoholu. Jak to możliwe? Jakie stany i choroby mogą wywołać symptomy imitujące kaca? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 4 lutego 2024

Czy wiesz, że w celu skontrolowania stanu trzeźwości kierowcy pierwszy alkomat został wykorzystany pierwszy raz w 1938 roku? Od tego czasu technologia alkomatów przeszła długą drogę, stając się kluczowym narzędziem w zapobieganiu jazdy pod wpływem alkoholu. W dzisiejszych czasach, gdzie bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem, wybór odpowiedniego alkomatu może mieć ogromne znaczenie. Od tanich i popularnych alkomatów półprzewodnikowych, przez elektrochemiczne, stanowiące kompromis między jakością a ceną, aż po profesjonalne alkomaty spektrofotometryczne ‒ każdy rodzaj ma swoje unikalne właściwości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działają te urządzenia, omówimy ich wady i zalety oraz pomożemy Ci wybrać najlepszy alkomat dla Twoich potrzeb.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 31 stycznia 2024

Alkohol towarzyszy nam od zarania dziejów, podobnie jak nierozłącznie związany z jego spożyciem stan ‒ kac. Przez stulecia ludzkość poszukiwała skutecznych sposobów, by się go pozbyć, często zwracając się ku naturze i jej bogactwom. Obecnie w ramach walki z syndromem dnia poprzedniego często sięgamy po różnego rodzaju suplementy, shoty czy nawet plastry, licząc na skuteczność nowoczesnych preparatów. Tymczasem zapominamy o najstarszych lekarstwach człowieka, czyli ziołach. W poniższym artykule przedstawiamy 5 ziół, które wspomagają walkę z kacem. Sprawdź, być może niektóre z nich masz w swojej kuchni!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 24 stycznia 2024

Czy wiesz, że w naszym kraju aż 80% chłopców i 82% dziewcząt poniżej 18. roku życia próbowało już alkoholu? Mogłoby się wydawać, że spożywanie alkoholu przez młodzież nie jest problemem. Wiele osób argumentuje to ciekawością czy eksperymentowaniem, naturalnie wpisanymi w okres dojrzewania. Niestety, jest to zupełnie błędne przekonanie! Alkohol to używka, która działa destrukcyjnie na wiele aspektów życia nastolatka, odciskając też ogromne piętno na jego zdrowiu. Właśnie to było impulsem do stworzenia programu SMASHED. Czym jest ten program? Do kogo jest kierowany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 19 stycznia 2024

Przyrost masy ciała najczęściej wiążemy z kaloryczną żywnością ‒ chrupiącymi chipsami, tłustym cheeseburgerem z frytkami czy uwielbianą przez wszystkich czekoladą. Rzadko kiedy pamiętamy, że kalorie można także wypić. Dzieje się tak nie tylko w przypadku kremowego latte z karmelowym syropem czy słodkiej Coca-Coli, ale również… alkoholu. Jego wartość energetyczna, często porównywalna z kalorycznością posiłków, stanowi istotny problem dla zbilansowanej diety i zdrowia człowieka. W poniższym artykule przybliżamy tą tematykę, omawiając kaloryczność najczęściej spożywanych trunków oraz ich dokładny wpływ na masę ciała człowieka.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 10 stycznia 2024

Racząc się lampką wina czy kuflem piwa rzadko myślimy, czym tak naprawdę jest substancja odpowiadająca za większość właściwości naszych ulubionych trunków. Alkohol na co dzień kojarzy nam się raczej z napojem spożywczym, a nie związkiem chemicznym. Czas to zmienić! Zapraszamy zatem na małą lekcję chemii ‒ w poniższym artykule umawiamy, czym dokładnie jest alkohol etylowy, jakie właściwości ma jego cząsteczka, a także jak powstaje.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 3 stycznia 2024

Racząc się swoimi ulubionymi trunkami rzadko zdajemy sobie sprawę, że alkohol odgrywa w naszych życiach znacznie większą rolę niż przypuszczamy. Jego obecność jest bowiem kluczowa w wielu sektorach przemysłu, wykraczając daleko poza swoje tradycyjne zastosowania w produkcji napojów alkoholowych. Jego wszechstronność wynika z unikalnych właściwości, które czynią go niezastąpionym składnikiem w różnorodnych procesach produkcyjnych. Od farmacji, przez przemysł kosmetyczny, aż po sektor paliwowy – obecność etanolu w tych branżach jest dowodem na jego kluczowe znaczenie dla gospodarki i innowacji. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej mniej znanym zastosowaniom etanolu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 20 grudnia 2023

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych ma prawdopodobnie tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Jest to temat budzący gorące dyskusje, dotykający zarówno aspektów prawnych, jak i społecznych. W wielu krajach obowiązują różne przepisy regulujące tę kwestię, odzwierciedlające lokalne tradycje, kulturę oraz poziom tolerancji społecznej. Z jednej strony, obecność alkoholu w przestrzeni publicznej może być postrzegana jako element swobody osobistej i wyraz kultury picia. Z drugiej zaś strony, wiąże się to z potencjalnymi zagrożeniami dla porządku publicznego i bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym aspektom spożywania alkoholu w miejscach publicznych, analizując zarówno argumenty jego zwolenników, jak i przeciwników, a także przybliżając obowiązujące regulacje prawne.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 13 grudnia 2023

Produkty bezalkoholowe przez wiele lat utrzymywały się na obrzeżach rynku alkoholi, stanowiąc bardziej niezbyt smaczną ciekawostkę niż realną alternatywę dla tradycyjnego piwa czy wina. W ostatnich latach rynek napojów bezalkoholowych przeżywa jednak prawdziwą rewolucję! Coraz więcej konsumentów poszukuje smacznych i zdrowych zamienników swoich ulubionych napojów alkoholowych, co skłania producentów do eksperymentowania i innowacji. Nie powinien dziwić zatem fakt, że na sklepowych półkach nie uświadczymy już mdłych, rozwodnionych „alkoholi bez procentów”, a napoje pełne smaku i aromatu. Dlaczego warto po nie sięgać? W jaki sposób powstają bezalkoholowe piwa i wina? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 6 grudnia 2023

Alkohol jest używką głęboko zakorzenioną w naszym społeczeństwie. Konsumpcja alkoholu jest w naszym kraju ściśle związana z różnymi aspektami życia społecznego, co wymaga wyważonego podejścia legislacyjnego. Ustawodawstwo dotyczące alkoholu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia publicznego, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nic zatem dziwnego, że w polskim prawie znaleźć można konkretne ustawy, które odnoszą się między innymi do sprzedaży, spożycia czy reklamy alkoholu. W poniższym artykule omawiamy wszystkie najważniejsze akty prawne, które powinien znać każdy, kto chce spożywać alkohol w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 29 listopada 2023

Tylko w 2022 roku pijani kierowcy spowodowali 1415 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 172 osób. Statystyki te wskazują, jak ważna jest odpowiedzialność, zwłaszcza po spożyciu alkoholu. Używka ta zaburza subiektywną zdolność do oceny trzeźwości, dlatego konieczne bywa użycie obiektywnych i rzetelnych metod pomiaru. Sporą popularnością cieszą się alkomaty online, które obiecują szybką i łatwą ocenę stanu trzeźwości. Wydają się być wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy po spożyciu alkoholu chcą szybko sprawdzić, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Jednak czy faktycznie można polegać na tych nowoczesnych narzędziach? Czy ich wyniki są wiarygodne i czy mogą one zastąpić tradycyjne alkomaty?

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 22 listopada 2023

Alkohol obecny jest w wielu kulturach i sytuacjach społecznych, często towarzysząc nam w chwilach radości, relaksu czy świętowania. Spożywanie go wymaga jednak odpowiedzialności i świadomości, szczególnie gdy chodzi o łączenie go z innymi substancjami. W tym artykule skupimy się na zagadnieniu, które często jest pomijane, a ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa: dlaczego nie należy łączyć alkoholu z lekarstwami i innymi używkami. Od antybiotyków, przez leki przeciwbólowe, aż po znieczulenie przed zabiegami chirurgicznymi ‒ w tekście kompleksowo omawiamy potencjalne zagrożenie wynikające z połączenia alkoholu z innymi substancjami.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 20 listopada 2023

Język kreuje naszą rzeczywistość. Prawdopodobnie nie ma lepszego przykładu na prawdziwość tego stwierdzenia od określeń, którymi ludzie na całym świecie opisują zespół nieprzyjemnych objawów występujących po nadmiernym spożyciu alkoholu. Niemieckie Katzenjammer, francuskie gueule de bois czy tureckie akşamdan kalma to tylko niektóre z przykładów, jak obrazowo opisuje się syndrom dnia poprzedniego w innych językach. Co dosłownie oznaczają te określenia? Co pierwotnie znaczyło i skąd pochodzi rodzime słowo kac? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 8 listopada 2023

Konsumpcja alkoholu wśród młodzieży to zjawisko, które zyskuje na znaczeniu i staje się coraz bardziej niepokojące. Badania pokazują, że prawie połowa uczniów upiła się przynajmniej raz w miesiącu. W tym artykule postaramy się zrozumieć, jakie są najczęstsze powody sięgania po alkohol wśród młodzieży, jakie są jego długofalowe skutki, a także przedstawimy możliwości wsparcia osób pełnoletnich, takie jak odtrucie alkoholowe i wszywanie Esperalu w Warszawie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 28 października 2023

Alkohol jest powszechnie używanym środkiem psychoaktywnym, który może wpływać na różne aspekty zdrowia człowieka, w tym także na funkcjonowanie układu rozrodczego. Wpływ alkoholu na potencję i libido jest tematem, który od dawna budzi zainteresowanie nie tylko wśród osób cierpiących na zaburzenia seksualne, ale przede wszystkim wśród specjalistów zajmujących się zdrowiem seksualnym. W poniższym artykule przeanalizujemy naukowe dowody dotyczące wpływu alkoholu na potencję i libido, aby lepiej zrozumieć tę kwestię. Podpowiemy także, jak za pomocą odtrucia alkoholowego zminimalizować szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 27 października 2023

Masz wrażenie, że Twoja głowa zaraz eksploduje, a każdy dźwięk sprawia, że masz ochotę schować się pod kołdrę? Powoli dociera do Ciebie, że poprzedniego wieczoru wypiłeś o to jedno piwo za dużo? Tak, z całym prawdopodobieństwem zapracowałeś na swojego kaca. Nie oznacza to jednak, że cały Twój dzień musi upłynąć pod znakiem nierównej walki ze złym samopoczuciem. Kaca można wyleczyć. Jak? Szybko i skutecznie! W poniższym artykule tłumaczymy, w jaki sposób odtrucie alkoholowe leczy kaca w ciągu zaledwie godziny!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 11 października 2023

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia nałogu rzadko kiedy jest łatwe. Choroba alkoholowa przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, a uzależnione osoby przez długi czas negują swoje uzależnienie. Czasami bywa, że uzależnieni odczuwają potrzebę walki z nałogiem, jednak nie wiedzą, jak ją rozpocząć. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze elementy procesu leczenia alkoholizmu. W tekście tłumaczymy również, dlaczego detoks alkoholowy powinien być pierwszym krokiem ku trzeźwości alkoholika.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 1 października 2023

Odtruwanie alkoholowe jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia kaca. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabieg ten powinien być nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla naszego zdrowia. Warto mieć na uwadze, że odtruwanie alkoholowe, jak każda inna procedura medyczna, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych i skutków ubocznych. W poniższym artykule poruszamy kwestię bezpieczeństwa odtruwania alkoholowego. Wspominamy o potencjalnych skutkach ubocznych tego zabiegu, a także podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 21 września 2023

Choroba alkoholowa rozwija się ukradkiem, niepostrzeżenie. Prezentuje ona szeroki wachlarz objawów, jednak pojawiają się one stopniowo, przez co początek uzależnienia często jest nieuchwytny. Klasyczny obraz choroby, który większość osób utożsamia z definicją alkoholizmu, zwykle występuje dopiero w jej fazie przewlekłej. Czym charakteryzuje się to ostatnie stadium choroby alkoholowej? Czy można z niego wyjść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 września 2023

Zaszycie alkoholowe często wydaje się uzależnionym osobom cudownym rozwiązaniem, które pozwoli im odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Mniej entuzjastycznie podchodzą do tej metody specjaliści, wskazując na dużą liczbę mitów i przekłamań, którymi owiane jest działanie wszywki alkoholowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kompendium wiedzy na temat zaszycia alkoholowego ‒ jego przebiegu, działania, a także wskazań i przeciwwskazań do samego zabiegu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 4 września 2023

Kac niewątpliwie kojarzy nam się z suto zakrapianą imprezą. Istnieje jednak specyficzny rodzaj kaca, którego pojawienie się nie jest związane z wcześniejszym spożyciem alkoholu. Suchy kac występuje u trzeźwych osób, które walczą z uzależnieniem od alkoholu. Jak objawia się to zjawisko? Co może być jego przyczyną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób zaszycie alkoholowe może ułatwić leczenie choroby alkoholowej.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Szacuje się, że choroba alkoholowa dotyczy około miliona Polaków. Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga specjalistycznego leczenia. Część osób podejmuje jednak samodzielnie próby odstawienia używki, z kolei inni sięgają po uznane metody leczenia alkoholizmu. Na przestrzeni wielu lat pierwszym wyborem osób borykających się z uzależnieniem była wszywka z Esperalem. Co warto wiedzieć o wadach i zaletach tej metody? Jak prawidłowo wykorzystać jej działanie w leczeniu nałogu alkoholowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Szacuje się, że uzależnienie od alkoholu dotyczy blisko 1 miliona Polaków. Błędem byłoby jednak myślenie, że liczba ta opisuje wszystkie osoby, które ponoszą negatywne konsekwencje nałogu alkoholowego. Najnowsze badania wskazują, że w naszym kraju od 3 do 4 milionów osób żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Nałóg alkoholika odciska nieodwracalne piętno na życiu i zdrowiu jego najbliższych osób. Jednym z najczęstszych skutków problemów alkoholowych w rodzinie jest rozwój współuzależnienia od alkoholu u bliskich uzależnionej osoby. Czym dokładnie jest to zjawisko? Jak można pomóc współuzależnionej osobie? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Zaszycie alkoholowe to zabieg cieszący się dużą popularnością wśród osób rozpoczynających walkę z uzależnieniem od alkoholu. Niestety, niekiedy wytrwanie w abstynencji jest dla chorych zbyt ciężkie. W takich momentach niektórzy chwytają się najróżniejszych metod, które mają zatrzymać działanie wszywki alkoholowej. W poniższym artykule odpowiadamy na częste wśród uzależnionych pytania: czy wszywkę alkoholową można przepić? Czy można samodzielnie zatrzymać jej działanie? Dowiedz się więcej, na ten temat!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Zaszycie alkoholowe to metoda, która wzbudza w ostatnich latach dużo kontrowersji. Część uzależnionych osób postrzega ją jako magiczny środek, który stanowi rozwiązanie nałogu alkoholowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy są sprzeczne informacje, które można przeczytać w internecie, a nierzadko też usłyszeć od specjalistów reklamujących ten zabieg. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na zaszycie alkoholowe.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 31 lipca 2023

Jeszcze do niedawna leczenie kaca opierało się głównie na zastosowaniu domowych metod, które jednak nie słynęły ze swej skuteczności. Nic zatem dziwnego, że wprowadzenie kroplówek na kaca okazało się istnym przełomem. Rozwiązanie to umożliwia całkowite wyleczenie objawów syndromu dnia poprzedniego w ciągu zaledwie jednej godziny. Jak to możliwe? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej składnikom kroplówki na kaca i wyjaśnimy, jak każdy z nich wspomaga regenerację organizmu po suto zakrapianej imprezie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 24 lipca 2023

Podstawowym i najważniejszym celem leczenia alkoholizmu jest utrzymanie abstynencji. Niestety, życie w trzeźwości, zwłaszcza na początku terapii, jest dla niektórych osób niemal nieosiągalne. Przez wiele lat starano się opracować skuteczne metody wspierające abstynencję. Jedną z takich metod, wyróżniającą się długą historią i dużą popularnością, jest zaszycie alkoholowe. Na czym polega działanie wszywki antyalkoholowej i jak wygląda zabieg jej wszycia? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej metodzie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 30 czerwca 2023

W społeczeństwie wciąż panuje mylny obraz alkoholika, jako osoby, która nieustannie przebywa na rauszu. Picie okazjonalne, zwłaszcza przez osoby młode, często nie wzbudza zaniepokojenia, nawet gdy okazją staje się każdy weekend. W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie alkoholizmu weekendowego. Wyjaśniamy czym jest to zjawisko, przedstawiamy najczęstsze jego objawy, a także przedstawiamy możliwości jego leczenia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 5 czerwca 2023

Alkohol jest jedną z najbardziej popularnych używek na świecie, a zarazem jedną z najbardziej szkodliwych dla organizmu człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest wpływ alkoholu na mózg, ponieważ związek ten działa toksycznie na komórki nerwowe, powodując poważne uszkodzenia i zaburzenia w funkcjonowaniu tego ważnego narządu. W niniejszym artykule omówimy, jak etanol uszkadza mózg i jakie mogą być konsekwencje długotrwałego nadużywania alkoholu. Podpowiadamy również, jak wspomóc regenerację układu nerwowego po suto zakrapianej imprezie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 29 maja 2023

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną używką w naszym społeczeństwie. Jest na stałe wpisany w naszą kulturę, przy czym towarzyszy niemal wszystkim spotkaniom koleżeńskim czy rodzinnym. Niestety, sytuacja ta nierzadko zaciera granicę pomiędzy piciem okazjonalnym a uzależnieniem. Alkoholizm przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, wpływając na zdrowie chorej osoby, a także całe jej otoczenie. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest uzależnienie od alkoholu i jak można je rozpoznać. Podpowiadamy również, jak najlepiej rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 22 maja 2023

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie, a jego konsumpcja jest powszechnie akceptowana w wielu kulturach. Dla wielu osób używka ta stanowi integralną część wydarzeń kulturowych, socjalnych czy biznesowych, z kolei dla innych jest po prostu miłym zwieńczeniem męczącego dnia. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy może sięgać po alkohol. W poniższym artykule przedstawiamy grupy osób, które powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. W tekście wspominamy również o zaszyciu alkoholowym, czyli rozwiązaniu dla osób, które chcą przestać pić, jednak mają problem z długotrwałym utrzymaniem abstynencji.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 15 maja 2023

Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z licznymi dokuczliwymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego. W przebiegu kaca nierzadko zaobserwować można zgagę, bóle brzucha czy nawet wymioty. Dość często zapomina się o jeszcze jednym, nie mniej istotnym objawie kaca ‒ biegunce. Dlaczego alkohol sprzyja wystąpieniu biegunki? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób odtrucie alkoholowe może wspomagać leczenie biegunki po alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 8 maja 2023

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego? Pomimo dużej popularności tej metody, wiele osób wciąż zastanawia się, jak dokładnie wygląda procedura implantacji wszywki alkoholowej. Wokół tego zabiegu narosło wiele mitów i przekłamań, przez które część chorych waha się przed skorzystaniem z tej metody. Czy zaszycie alkoholowe boli? Czy specjaliści w trakcie zabiegu wszywają tabletki placebo? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy cały przebieg zaszycia alkoholowego.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 2 maja 2023

Choroba alkoholowa dotyka niemal 1 miliona Polaków i jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Niestety, uzależnienie od alkoholu często wiąże się z licznymi stereotypami i mitami, które utrudniają jego zrozumienie oraz leczenie. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych stereotypach na temat choroby alkoholowej i przedstawimy fakty, które pozwolą na ich przełamanie. Podpowiemy również, jak postawić pierwsze kroki w walce z nałogiem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 25 kwietnia 2023

Przejście na całkowitą abstynencję może brzmieć dla niektórych jak czysta abstrakcja. W końcu alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Używka ta jest niemal nieodłącznym elementem różnego rodzaju spotkań towarzyskich, rodzinnych imprez, a nawet integracji pracowniczych. Rezygnacja ze spożycia alkoholu wiąże się jednak z licznymi korzyściami. Czy odstawienie alkoholu jest jednak całkowicie bezpieczne? Tego dowiesz się czytając ten artykuł, w którym przedstawiamy również, jak zapobiegać nieprzyjemnym objawom związanym z przejściem na abstynencję.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 30 marca 2023

Leczenie choroby alkoholowej nigdy nie jest proste czy bezproblemowe. Większość metod terapeutycznych posiada zarówno jasne, jak i ciemne strony. Nie inaczej jest w przypadku zaszycia alkoholowego, które nierzadko jest pierwszym rozwiązaniem, po które sięgają uzależnione osoby. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wady i zalety zaszycia alkoholowego, które warto uwzględnić przy wyborze tej metody.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 25 marca 2023

Mogłoby się wydawać, że kac jest nieodłącznym towarzyszem imprezowych nocy. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko dawka alkoholu, ale nierzadko także nasze zachowania przekładają się na intensywność tego zjawiska. Nie chcesz, by Twój poimprezowy poranek był koszmarem? W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jakie zachowania mają największy wpływ na intensywność kaca. W tekście znajdziesz również podpowiedź, jak szybko i skutecznie poprawić swoje samopoczucie za pomocą odtrucia alkoholowego!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 20 marca 2023

Czujesz się źle po wypiciu dwóch lampek wina? Zauważyłeś, że bezpośrednio po spożyciu alkoholu Twoje samopoczucie ulega pogorszeniu? Może to wynikać z nadwrażliwości na alkohol! Jest to całkiem prawdopodobne ‒ badania naukowe potwierdzają, że reakcje nadwrażliwości na alkoholowe trunki dotyczą nawet 10% społeczeństwa. Chcesz wiedzieć, czy alergia na alkohol jest tym samym, co nietolerancja? Zastanawiasz się, jakie są objawy nadwrażliwości na alkohol? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 7 marca 2023

Kwasica ketonowa zwykle kojarzona jest jako ciężkie powikłanie cukrzycy. Rzeczywiście, stan ten najczęściej rozwija się w przebiegu poważnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Niewiele osób jednak wie, że kwasica ketonowa może wystąpić u osób długotrwale nadużywających alkoholu. Czym dokładnie jest ten stan? Jakie objawy mogą świadczyć o alkoholowej kwasicy ketonowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 2 marca 2023

Kac jest wciąż nie do końca poznanym zjawiskiem, nawet dla współczesnych badaczy. Wiadomo jednak, że do jego rozwoju przyczynia się szereg różnych czynników. Najnowsze badania wskazują, że zarówno rozwój, jak i intensywność kaca mogą być uzależnione od tempa metabolizmu alkoholu. W jaki sposób szybkość rozkładu alkoholu wpływa na syndrom dnia poprzedniego? Czy można w jakiś sposób wpłynąć na tempo metabolizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie udało się uniknąć kaca.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 25 lutego 2023

Dość rzadko wspomina się, że alkohol jest jednym z czynników, które sprzyjają tworzeniu wolnych rodników tlenowych i występowaniu zjawiska stresu oksydacyjnego. Jest to niezwykle ważny temat, ponieważ stres oksydacyjny stanowi główny mechanizm zaangażowany w rozwój długofalowych skutków spożycia alkoholu. W poniższym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest stres oksydacyjny, jak wpływa na nasze zdrowia, a także jak z nim walczyć za pomocą odtrucia alkoholowego.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 20 lutego 2023

Kac zwykle kojarzy się z tak charakterystycznymi symptomami, jak ból głowy, nadwrażliwość na bodźce czy wzmożone pragnienie. Część nieprzyjemnych dolegliwości dotyczy jednak także układu pokarmowego. Ból brzucha, nudności, biegunka czy wymioty to objawy, które świadczą o negatywnym wpływie alkoholu na przewód pokarmowy. Skąd biorą się te symptomy? Jak poprawić swoje samopoczucie, gdy ciężko cokolwiek przełknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 15 lutego 2023

Słyszałeś, że alkohol stanowi profilaktykę chorób krążenia? A może Ty lub bliska Ci osoba pijecie codziennie lampkę wina dla zdrowia serca? Przez długie lata pogląd o prozdrowotnych właściwościach alkoholu panował dość powszechnie we wszystkich mediach. Profilaktyczne spożycie jego niewielkich dawek zalecane było nawet przez niektórych specjalistów! Jak obecnie nauka zapatruje się na to zagadnienie? Jak dokładnie alkohol wpływa na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 10 lutego 2023

Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że nadużywanie alkoholu związane jest z wystąpieniem ponad 200 chorób i urazów. Używka ta jest głównym czynnikiem rozwoju wielu schorzeń przewlekłych, takich jak marskość wątroby, neuropatia alkoholowa czy niektóre choroby nowotworowe. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych stanów nagłych, które stanowią bezpośrednie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia chorego. W poniższym artykule przedstawiamy 5 stanów nagłych, które mają duży związek z chorobą alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 5 lutego 2023

Powszechnie wiadomo, że etanol jest substancją toksyczną, działającą szkodliwie na organizm człowieka. Niewiele jednak wspomina się, jak bardzo niebezpieczny dla zdrowia jest główny metabolit alkoholu. Aldehyd octowy, zwany także acetaldehydem, to związek chemiczny odpowiedzialny za część negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu. Co warto wiedzieć o jego działaniu? Jak przyspieszyć oczyszczanie organizmu z aldehydu octowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 31 stycznia 2023

Czy wiesz, że ból głowy jest jednym z najczęściej zgłaszanych dolegliwości związanych z kacem? Intensywny ból głowy jest odczuwalny nie tylko podczas spoczynku, ale przede wszystkim pod wpływem bodźców, takich jak dźwięk czy światło. Walka z tym symptomem często bywa ciężka, ponieważ za jego rozwój odpowiada kilka mechanizmów. Jak szybko wyleczyć kaca? Jak pozbyć się nieznośnego bólu głowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 23 stycznia 2023

Esperal, związek odpowiedzialny za działanie wszywki alkoholowej, był pierwszym lekiem używanym w leczeniu alkoholizmu. Przez lata cieszył się on ogromną popularnością wśród osób, które zdecydowały się na walkę z nałogiem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że historia wszywki alkoholowej sięga nieco ponad 140 lat wstecz. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak przypadek zadecydował o odkryciu tego leku, na czym polega jego działanie oraz komu obecnie zaleca się skorzystanie z wszywki alkoholowej.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 20 stycznia 2023

Alkohol przez długie stulecia był ważnym elementem medycyny ludowej. Do dziś duża część społeczeństwa próbuje samodzielnie poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami za pomocą mocnych trunków. Co zaskakujące, jedno z badań ankietowych wykazało, że aż 30% społeczeństwa wierzy w prozdrowotne właściwości alkoholu. Jak jest naprawdę? Czy alkohol może wpływać prozdrowotnie na organizm człowieka? W poniższym artykule przedstawiamy

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 17 stycznia 2023

Jeszcze do niedawna wyleczenie kaca w ciągu godziny było zaledwie mrzonką. Od kiedy prywatne gabinety i kliniki wprowadziły zabieg odtrucia alkoholowego, poimprezowe poranki nie muszą wiązać się ze złym samopoczuciem. Czas przyniósł jednak kolejny postęp, jeśli chodzi o leczenia kaca. Od pewnego czasu z odtruwania alkoholowego można skorzystać nie tylko w profesjonalnej placówce, ale także w biurze, pokoju hotelowym, a nawet w zaciszu własnego domu. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Jak przebiega zabieg odtruwania alkoholowego w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 14 stycznia 2023

Alkohol jest używką, która wywiera szkodliwy wpływ na każdy układ organizmu człowieka. Niejednokrotnie wspominaliśmy, że odtrucie alkoholowe to metoda, której głównym zadaniem jest zmniejszenie negatywnych konsekwencji spożycia alkoholu. Zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. W jaki sposób odtrucie alkoholowe wspomaga regenerację organizmu po spożyciu alkoholu? Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 11 stycznia 2023

Alkohol jest jednym z najpowszechniej występujących w środowisku teratogenów, czyli substancji chemicznych wykazujących szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Spożycie alkoholu przez przyszłą matkę skutkuje u dziecka nieodwracalnymi szkodami. Tymczasem, do spożywania alkoholu w czasie ciąży przyznaje się aż 14-20% kobiet. W dzisiejszym artykule omawiamy najcięższe powikłanie braku abstynencji w trakcie ciąży, jakim jest alkoholowy zespół płodowy. Odpowiadamy też na niezwykle ważne pytanie: czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 8 stycznia 2023

Wielokrotnie wspominaliśmy już, że nadmierne spożycie alkoholu odciska ogromne piętno na zdrowiu całego organizmu. Alkohol jest używką, która szczególnie źle oddziałuje na wszystkie elementy układu pokarmowego, wywierając liczne krótko- i długoterminowe skutki. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak dokładnie alkohol przyczynia się do chorób przewodu pokarmowego, a także jakie choroby mogą rozwinąć się na skutek nadmiernego picia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 5 stycznia 2023

Budzisz się i już wiesz, że to nie będzie najprzyjemniejszy poranek Twojego życia? Po ubiegłonocnej imprezie pozostały Ci jedynie wspomnienia oraz gigantyczny kac? Z pewnością podejmiesz próby samodzielnej poprawy swojego samopoczucia, najpewniej za pomocą popularnych domowych metod leczenia kaca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część użytych przez Ciebie rozwiązań nie tylko nie postawi Cię na nogi, ale wręcz pogorszy męczące Cię dolegliwości. W poniższym artykule przedstawiamy metody leczenia kaca, które zdecydowanie powinny odejść w zapomnienie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 2 stycznia 2023

Głód alkoholowy to nic innego, jak silna potrzeba, a wręcz poczucie przymusu wypicia alkoholu. Zjawisko to jest charakterystyczne dla przebiegu choroby alkoholowej, ale występuje również w trakcie leczenia alkoholizmu, utrudniając choremu utrzymanie całkowitej abstynencji. Co może być przyczyną wystąpienia głodu alkoholowego? Jak można sobie z nim radzić? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania, a także przestawiamy zalety zaszycia alkoholowego.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 9 grudnia 2022

Wątroba bezpośrednio uczestniczy w metabolizmie alkoholu. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że narząd ten jest wyjątkowo narażony na negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Konsekwencją zbyt częstego sięgania po tę używkę może być nie tylko upośledzenie funkcji wątroby, ale także rozwój alkoholowej choroby wątroby. Na szczęście istnieją sposoby, by przyspieszyć regenerację tego narządu. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 6 grudnia 2022

Alkohol jest używką powodującą wyjątkowo ciężkie uszkodzenia w obrębie układu nerwowego. Do najcięższych powikłań długotrwałego nadużywania alkoholu należy encefalopatia Wernickego i zespół Korsakowa. Są to schorzenia neuropsychiatryczne o wyjątkowo ciężkim przebiegu. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich objawy? Więcej na temat tych schorzeń przeczytasz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy również sposób na szybkie uzupełnienie groźnych niedoborów witamin u osób nadużywających alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 3 grudnia 2022

Historia detoksu alkoholowego sięga dalej, niż mogłoby się wydawać. Metoda ta była bowiem pierwotnie wykorzystywana w pierwszym etapie leczenia choroby alkoholowej, jako prewencja alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Dopiero od niedawna detoks alkoholowy zyskał rozgłos, jako najskuteczniejsza metoda leczenia kaca. Co warto wiedzieć o obu zastosowaniach tego rozwiązania? Jak przebiega zabieg detoksu alkoholowego i skąd wynika jego skuteczność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule blogowym!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 30 listopada 2022

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nadmierne spożycie alkoholu wpływa na każdy narząd organizmu człowieka. Warto jednak zastanowić się, czy jest narząd, który cierpi przez tę używkę bardziej niż wątroba. Codzienne picie alkoholu, choćby tylko przez tydzień, prowadzi do zmian w strukturze i funkcjonowaniu tego ważnego narządu. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest alkoholowa choroba wątroby. Przedstawiamy jej poszczególne stadia, a także podpowiadamy, czy jest metoda na skuteczną regenerację wątroby.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 27 listopada 2022

Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że kac jest zjawiskiem złożonym, na którego objawy składa się kilka zmian patofizjologicznych. Jedną z bezpośrednich przyczyn złego samopoczucia jest utrata elektrolitów, często współistniejąca z odwodnieniem. W jaki sposób alkohol wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu? Jak objawia się niedobór elektrolitów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście, w którym podpowiadamy również, jak szybko uzupełnić niedobór elektrolitów i poprawić swoje samopoczucie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 24 listopada 2022

Problem choroby alkoholowej znany jest od zarania dziejów. Już starożytni, tacy jak Hipokrates czy Galen, ostrzegali przez zgubnym wpływem zbyt częstego sięgania po tę używkę. Przez wiele wieków alkoholizm nie był jednak postrzegany jako choroba, a raczej jako słabość, niemoralne zachowanie, a nawet grzech. W obecnych czasach jesteśmy już świadomi, że alkoholizm jest chorobą i ‒ podobnie jak inne choroby ‒ wymaga odpowiedniego leczenia. Na czym polegają współczesne metody terapii nałogu alkoholowego? Jak bezpiecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 21 listopada 2022

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z upojeniem alkoholowym. Tymczasem jest to niezwykle niebezpieczny stan, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zatrutej osoby. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów ostrego zatrucia alkoholowego, jak również umiejętność udzielenia osobie zatrutej alkoholem pierwszej pomocy. W dzisiejszym artykule tłumaczymy dokładnie, czym jest zatrucie alkoholowe, jak je rozpoznać oraz jak dalej postępować.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 listopada 2022

Mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Nawet gdy uzależnienie dotyczy jedynie jednej osoby, jego konsekwencje odciskają ogromne piętno na najbliższych jej osobach. Szkody wyrządzone przez alkohol można zaobserwować w różnych obszarach funkcjonowania rodziny: przede wszystkim emocjonalnym, ale także finansowym czy społecznym. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, jak choroba alkoholowa może wpływać na najbliższe otoczenie chorego.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 11 listopada 2022

W organizmie człowieka nie ma narządu, na którym nadmierne spożycie alkoholu nie odciskałoby swojego piętna. Zbyt częste sięganie po duże dawki tej używki niesie za sobą gigantyczne konsekwencje dla zdrowia. Jedną z przypadłości niezaprzeczalnie związaną z nadużywaniem alkoholu jest zapalenie trzustki. Co należy wiedzieć o tej chorobie? Jak dokładnie alkohol wpływa na funkcjonowanie trzustki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 8 listopada 2022

Jednym z kluczowych celów większości terapii alkoholizmu jest utrzymanie długotrwałej abstynencji. Zdecydowana część uzależnionych osób ma z tym problem, a każdy przypadek złamania abstynencji jest dla nich demotywujący. Właśnie dlatego tak ważne jest wypracowanie odpowiednich postaw, które pozwolą choremu poradzić sobie z głodem alkoholowym. Dużą pomocą dla alkoholika może być program HALT, który ułatwia długotrwałe pozostawanie w trzeźwości. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten program oraz jakie są jego główne założenia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 5 listopada 2022

Początek Anonimowych Alkoholików sięga połowy lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie, w samej tylko Polsce, istnieje ponad 2000 grup Anonimowych Alkoholików, które zrzeszają około 3 miliony osób uzależnionych od alkoholu. Czy jednak grupy samopomocy oparte na Programie 12 kroków są skuteczne w leczeniu alkoholizmu? Co można zyskać poprzez uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 2 listopada 2022

Utrzymywanie abstynencji jest odpowiedzialną i mądrą decyzją, jednak wspominaliśmy niejednokrotnie, że nagłe odstawienie alkoholu nie zawsze jest bezpieczne. Pierwsze objawy abstynencji alkoholowej mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby, które przebywała wcześniej w ciągu alkoholowym. Jednym z najgroźniejszych powikłań trzeźwienia alkoholika jest majaczenie alkoholowe. Czym jest ten stan i jak się objawia? Dowiesz się tego z poniższego tekstu!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 27 października 2022

Kac jest zjawiskiem, na którego pojawienie się największy wpływ ma ilość spożytego alkoholu. Czy wiesz jednak, że rozwój i natężenie nieprzyjemnych dolegliwości zależy również od rodzaju spożywanego trunku? Jest to związane z obecnością w niektórych alkoholach kongenerów ‒ związków chemicznych uznawanych za produkty uboczne produkcji alkoholu. Jak dokładnie kongenery wpływają na nasze samopoczucie? W których trunkach jest ich najmniej, a w których najwięcej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 24 października 2022

Niejednokrotnie wspominaliśmy, że najważniejszym celem leczenia alkoholizmu jest uzyskanie trwałej abstynencji. Rzeczywiście, utrzymanie trzeźwości jest podstawą większości planów terapeutycznych. Od niedawna specjaliści leczenia uzależnień dysponują jednak metodą, która wyróżnia się innowacyjnym podejściem do tematu abstynencji. Mowa oczywiście o programie ograniczania picia. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten program i kto najbardziej może zyskać, dzięki jego wprowadzeniu. Podpowiadamy również, jak można ułatwić utrzymanie abstynencji u osób, które mimo wszystko decydują się na całkowite odstawienie używki.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 21 października 2022

Wracasz do domu po suto zakrapianej imprezie i zapobiegawczo, z myślą o kacu, przygotowujesz sobie szklankę wody? Mamy dla Ciebie złą wiadomość ‒ prawdopodobnie jest już za późno, by zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości. Nie powinien być zaskoczeniem fakt, że na rozwój kaca najbardziej wpływają decyzje podejmowane znacznie wcześniej, nawet przed sięgnięciem po pierwszy kieliszek alkoholu. W poniższym tekście przedstawiamy 5 zachowań, które zdecydowanie nie sprzyjają Twojemu samopoczuciu dzień po imprezie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 18 października 2022

W dzisiejszych czasach coraz częściej dbamy o swoje zdrowie. Nic zatem dziwnego, że spora rzesza osób zastanawia się, jak odtruć organizm po alkoholu. W końcu używka ta, zwłaszcza spożywana w większych dawkach, ma destrukcyjny wpływ na stan zdrowia człowieka. W poniższym artykule poruszamy temat detoksykacji organizmu – zarówno tej profesjonalnej, jak i domowej. Zastanawiasz się, jak oczyścić organizm z alkoholu? Ten tekst jest dla Ciebie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 1 października 2022

Do popularnych domowych sposobów na kaca zalicza się zjedzenie słodkiego owocu lub wypicie wody z cytryną i miodem. Okazuje się, że rozwiązania te, choć nie wyleczą całkowicie kaca, mogą znacznie poprawić samopoczucie. Badania naukowe potwierdzają, że glukoza na kaca może niwelować niektóre z nieprzyjemnych objawów syndromu dnia poprzedniego. Zastanawiasz się, dlaczego alkohol powoduje spadek stężenia cukru we krwi? A może interesuje Cię, jak szybko wyrównać glikemię i dodać sobie energii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 28 września 2022

Mogłoby się wydawać, że padaczka alkoholowa jest rzadkim zjawiskiem. Niestety, jest wręcz odwrotnie! Statystyki wskazują, że stan ten może występować nawet u 15% osób uzależnionych od alkoholu. Nierzadko bywa, że zdrowie czy życie osoby w trakcie ataku padaczki alkoholowej zależy od zachowania osób postronnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat padaczki alkoholowej: co ją powoduje, jak przebiega, a co najważniejsze – jak udzielić pierwszej pomocy w trakcie ataku padaczki alkoholowej.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 25 września 2022

Choroba alkoholowa nie pojawia się nagle, a rozwija się stopniowo latami. Nie inaczej jest w momencie, gdy chory decyduje się rozpocząć leczenie alkoholizmu. Trzeźwienie to proces długotrwały, w którego przebiegu zachodzi wiele zmian w myśleniu i postępowaniu chorej osoby. W poniższym artykule przedstawiamy poszczególne fazy leczenia alkoholizmu – ich czas trwania, a także najważniejsze problemy, z którymi borykają się uzależnieni. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 22 września 2022

Decyzja o podjęciu leczenia nigdy nie jest dla alkoholika łatwa. Często bywa, że zaprzecza on istnieniu choroby i pomimo usilnych próśb rodziny odmawia rozpoczęcia terapii. Czy istnieje w takim przypadku rozwiązanie, które umożliwia skierowanie chorego na leczenie, pomimo jego sprzeciwu? Okazuje się, że tak! Procedura prowadząca do rozpoczęcia przymusowego leczenia alkoholika może wydawać się skomplikowana czy długotrwała, jednak dla wielu rodzin okazuje się wyjściem z ciężkiej sytuacji. W poniższym artykule tłumaczymy, jak przebiega cała procedura złożenia wniosku o przymusowe leczenie alkoholika!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 19 września 2022

Choroba alkoholowa rozwija się podstępnie, po kawałku zabierając choremu zdrowie i niszcząc wszystkie aspekty jego dotychczasowego życia. Rozpoznanie alkoholizmu nie jest proste, zwłaszcza że poszczególne fazy uzależnienia od alkoholu mogą objawiać się w różny sposób. Zastanawiasz się, jakie wyróżnia się stadia alkoholizmu? Chcesz wiedzieć, jakie objawy mogą sugerować rozwijające się uzależnienie od alkoholu? W poniższym artykule poruszamy te tematu oraz wskazujemy, jak bezpiecznie stawiać pierwsze kroki w walce z problemem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 16 września 2022

Historia wszywki alkoholowej sięga 1949 roku, kiedy to została ona zatwierdzona jako środek wspomagający leczenie alkoholizmu. Początkowy entuzjazm dotyczący tej metody był ogromny. Przez kilka dekad uważano, że zaszycie alkoholowe pomaga zwalczyć uzależnienie – w końcu chory nie pił przez kilka kolejnych miesięcy. Dziś wiemy już o wiele więcej o wadach i zaletach tej metody. W dzisiejszym artykule obalamy najpopularniejsze mity dotyczące zaszycia alkoholowego, a także podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 13 września 2022

"Nie mieszaj, bo będziesz mieć kaca!" Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć tę dobrą radę? Zakłada ona, że zmieszanie w trakcie jednej imprezy różnych trunków sprzyja rozwojowi syndromu dnia poprzedniego. Jak jest w rzeczywistości? Czy mieszanie napitków wpływa na nasze samopoczucie następnego dnia? Na pytanie to odpowiadamy w poniższym artykule, w którym opisujemy również związek poszczególnych typów alkoholu z rozwojem kaca.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 10 września 2022

Szkodliwość nadużywania alkoholu prezentowana była w literaturze od kilkuset lat, jednak alkoholizm zaczął być przedstawiany jako choroba dopiero w drugiej połowie XX wieku. To właśnie w tym okresie zaczęto baczniej przyglądać się uzależnieniu od alkoholu, zwłaszcza od strony naukowej. Dość szybko zaobserwowano, że choroba alkoholowa może mieć różny, czasami bardzo odmienny przebieg. Od tamtego czasu co najmniej kilku badaczy próbowało wyróżnić poszczególne typy alkoholizmu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej wykorzystywane typologie choroby alkoholowej oraz podpowiadamy, jak można pomóc alkoholikowi w pierwszych etapach leczenia nałogu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 7 września 2022

Skóra człowieka jest swojego rodzaju zwierciadłem, w którym odbija się stan całego organizmu. Na nasz wygląd zewnętrzny wpływa szereg czynników, zaczynając od nawodnienia czy odpowiedniej ilości snu, a kończąc na odżywieniu organizmu i narażeniu na toksyny. Nie powinien dziwić zatem fakt, że na naszym wyglądzie odciska piętno także alkohol, zwłaszcza spożywany w nadmiernych ilościach. Jak dokładnie używka ta wpływa na wygląd twarzy? Wyczerpującą odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 4 września 2022

Lepszy humor, większa pewność siebie, przyjemny szum głowy… Spędzając przyjemny, letni wieczór z lampką wina czy kuflem piwa nie odczuwamy zwykle negatywnego działania alkoholu na organizm. Specjaliści są jednak jednomyślni – nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu! Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie alkohol wpływa na organizm człowieka? W poniższym artykule omawiamy najważniejsze zmiany zachodzące pod wpływem tej używki, a także przyglądamy się, w jaki sposób odtrucie alkoholowe może je zmniejszać.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 1 września 2022

Nie ulega wątpliwości, że alkohol wpływa na zachowanie człowieka. Zmiana ta ma miejsce nie tylko bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ale także obserwuje się ją długofalowo, w przypadku osób długotrwale nadużywających alkoholu. Szczególną uwagę specjalistów przyciągnął temat agresji po alkoholu. Czy rzeczywiście osoby sięgające po alkohol mają większe skłonności do agresji i przemocy? Jakie mogą być przyczyny agresji u alkoholika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Wszystkie używki oddziałują na neuroprzekaźnictwo czy budowę mózgu, wpływając krótko- i długoterminowo na psychikę człowieka. Alkohol nie jest w tym przypadku wyjątkiem – jego szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne człowieka jest potwierdzony licznymi badaniami. Specjaliści podkreślają, że długotrwałe nadużywanie tej używki może być przyczyną pojawienia się charakterystycznych chorób wywołanych piciem alkoholu. Czym jest paranoja alkoholowa? Jak często występują stany lękowe po alkoholu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 26 sierpnia 2022

Przewód pokarmowy jest pierwszym układem, który ma styczność ze spożywanym alkoholem. Nic zatem dziwnego, że należące do niego narządy są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ alkoholu. Przewlekłe i nadmierne sięganie po tę używkę może być przyczyną rozwoju wielu potencjalnie groźnych schorzeń. W dzisiejszym artykule przyglądamy się najczęstszym chorobom układu pokarmowego związanym z piciem alkoholu. Przy okazji wspominamy również, w jaki sposób można zmniejszyć negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka za pomocą detoksu alkoholowego.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 23 sierpnia 2022

Badanie alkomatem jest bez wątpienia najpowszechniejszą metodą kontroli trzeźwości. Nic w tym dziwnego, w końcu jest szybkie, tanie i dokładne. Co istotne, badanie alkomatem może być wykonane nie tylko przez odpowiednie organy, ale przez każdego, ponieważ sprzęt ten jest ogólnodostępny. Co trzeba jednak wiedzieć, by badanie alkomatem było wiarygodne? W poniższym artykule omawiamy najczęstsze fakty i mity na temat kontroli trzeźwości alkomatem!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 28 lipca 2022

Nie od dziś wiadomo, że alkohol nie sprzyja utrzymaniu zbilansowanej diety. Częste sięganie po tę używkę zwykle wiąże się z rozwojem różnego rodzaju niedoborów żywieniowych. Nierzadko przyspieszają one rozwój bądź pogarszają rokowanie chorób wynikających z nałogu. Do jednych z najpoważniejszych konsekwencji nadużywania alkoholu zalicza się niedobory witamin z grupy B.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 25 lipca 2022

Z badaniem trzeźwości najczęściej spotykamy się podczas kontroli drogowej lub kontroli w miejscu pracy. Do głównych metod oznaczania zawartości alkoholu w organizmie zalicza się badanie alkomatem oraz badanie laboratoryjne krwi. Są one szybkie, proste, a co najważniejsze – wiarygodne. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej poszczególnym metodom wykrywania alkoholu, a także tłumaczymy, w jaki sposób można skontrolować długotrwałe nadużywanie alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 21 lipca 2022

Często podkreślamy, że samodzielne próby leczenia kaca zwykle kończą się niepowodzeniem. Rzeczywiście, większość domowych sposobów na kaca jest nieskutecznych, a niektóre z nich bywają nawet szkodliwe. Warto jednak wspomnieć, że istnieją także metody, które wspomagają regenerację organizmu, a także łagodzą nieco nieprzyjemne skutki picia alkoholu. W poniższym artykule przedstawiamy proste sposoby, które możesz zastosować samodzielnie lub połączyć z odtruciem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 18 lipca 2022

Alkohol jest używką o silnym potencjale uzależniającym. W przebiegu jego nadużywania rozwija się nie tylko uzależnienie psychiczne, ale także fizyczne. Organizm przyzwyczaja się do stałej obecności używki, a jej brak może być przyczyną rozwinięcia się alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Co należy wiedzieć o tym stanie? Czy istnieje sposób zapobiegania jego wystąpieniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 14 lipca 2022

Znaczna część osób uzależnionych od alkoholu próbuje na początku samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Niektórzy odstawiają używkę na pewien czas, udowadniając sobie i bliskim, że problem nie istnieje. Z kolei inni usilnie szukają leków na odstawienie alkoholu w aptece czy internecie. Niestety, droga do trzeźwości nie jest tak łatwa. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak wygląda leczenie alkoholizmu oraz odpowiadamy na tytułowe pytanie: czy istnieją leki na odstawienie alkoholu bez recepty!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 lipca 2022

Rozwój alkoholizmu jest procesem wieloczynnikowym. Przyczyn tego schorzenia upatruje się zwykle w czynnikach psychologicznych, środowiskowych, socjologicznych czy pedagogicznych. Relatywnie rzadko mówi się o dziedzicznym podłożu alkoholizmu, które odgrywa ogromną rolę w rozwoju uzależnienia od alkoholu. Badania naukowe udowodniły, że od 40 do 60% ryzyka alkoholizmu jest zdeterminowane genetycznie. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, które geny mogą odpowiadać za dziedziczenie alkoholizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 7 lipca 2022

Nie ulega wątpliwościom, że wątroba jest jednym z narządów najbardziej narażonych na szkodliwe działanie alkoholu. Choć zdolności regeneracyjne tkanki wątrobowej są imponujące, wieloletnie nadużywanie alkoholu odciska trwałe piętno na kondycji tego narządu. Jedną z najpoważniejszych chorób związanych z alkoholizmem jest marskość wątroby. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Jak mu zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 4 lipca 2022

Tytułowe pytanie pojawia się w internecie tak często, że warto zastanowić się nad odpowiedzią. Jedni chcą dowiedzieć się, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kółko, z kolei inni mają wątpliwości, czy powinni iść do pracy. Czy można jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy alkohol znika z organizmu? Niestety, nie jest to możliwe. W poniższym artykule tłumaczymy, od czego zależy tempo spalania alkoholu, a także podpowiadamy, jak poradzić sobie z bolesnymi dolegliwościami, gdy stężenie tej używki we krwi spadnie już do zera.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 9 czerwca 2022

Wypicie klina jest jak wzięcie kredytu – musisz go spłacić, w dodatku z odsetkami. Pomimo tego, klinowanie wciąż jest niezwykle popularną metodą leczenia kaca. Zaskakująco duża część społeczeństwa w dalszym ciągu sięga po piwo czy wódkę, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Czy jest to dobre rozwiązanie? Wręcz przeciwnie – jedno z najgorszych! Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy również alternatywne sposoby leczenia kaca, w tym detoks alkoholowy.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 6 czerwca 2022

Na łamach naszego bloga często podkreślamy, że nagłe odstawienie alkoholu, zwłaszcza samodzielne, obarczone jest dużym ryzykiem rozwoju zespołu abstynencyjnego. Jego objawy dość często zagrażają zdrowiu, a nawet życiu, dlatego wymagają szybkiej pomocy medycznej. Jedną z dolegliwości, która może towarzyszyć odstawieniu używki, jest padaczka alkoholowa. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej przyczynom wystąpienia tej choroby, a także jej ewentualnym powikłaniom. W tekście tłumaczymy również, jak zapobiec wystąpieniu zespołu abstynencyjnego i padaczki alkoholowej.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 2 czerwca 2022

Szacuje się, że cukrzyca dotyczy już 3 milionów Polaków, co czyni z niej jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszym społeczeństwie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych leków diabetycy wiodą najczęściej zupełnie normalne życie. Chorzy realizują swoje pasje, rozwijają karierę zawodową, a także prowadzą życie towarzyskie, nierzadko sięgając po rozmaite używki. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej tematowi picia alkoholu przez diabetyków. W tekście znajdziesz również informację, jak poradzić sobie ze spadkiem cukru na kacu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 30 maja 2022

Alkoholicy nierzadko wierzą, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoim nałogiem. Usilne próby zapanowania nad problemem alkoholowym zwykle kończą się fiaskiem, a głównymi poszkodowanymi są najczęściej bliscy chorej osoby. Specjaliści od uzależnień są jednomyślni – leczenie alkoholizmu musi opierać się na profesjonalnej terapii. Wydaje Ci się, że cena i dostępność terapii uzależnień są poza zasięgiem większości alkoholików? To błąd! Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się o darmowych opcjach leczenia alkoholizmu, a także wsparciu terapii za pomocą wszywki alkoholowej!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 26 maja 2022

Nie ulega wątpliwości, że jedną z tkanek najbardziej narażonych na toksyczne działanie alkoholu jest tkanka nerwowa. Dość powszechnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu stanowi zagrożenie dla mózgu, jednak niewiele wspomina się o potencjalnych uszkodzeniach nerwów obwodowych. Tymczasem jest to jeden z najczęściej występujących skutków picia alkoholu u uzależnionych osób. W poniższym artykule tłumaczymy, czym właściwie jest polineuropatia alkoholowa i jak się objawia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 23 maja 2022

O odtruciu alkoholowym słyszał już niemal każdy. Metoda ta doskonale sprawdza się w leczeniu każdego kaca – zarówno tego lekkiego, jak i niezwykle intensywnego. W większych miastach od niedawna pojawiła się możliwość skorzystania z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Czy niepokojące pogłoski o tej metodzie, które można niekiedy usłyszeć, są prawdą? W poniższym artykule rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat odtrucia alkoholowego poza specjalistycznym gabinetem lub kliniką!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 19 maja 2022

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce rodzi się blisko 8 tysięcy dzieci dotkniętych poalkoholowym uszkodzeniem płodu? Nieoficjalnie szacuje się, że alkohol w ciąży spożywa od 15 do nawet 30% Polek. Zazwyczaj nie jest to jednak regularne upijanie się, a okazyjne sięgnięcie po szklankę piwa czy kieliszek wina. W naszym społeczeństwie wciąż bowiem aktualny jest pogląd, że niewielkie ilości alkoholu nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 16 maja 2022

Większość z nas sięga po alkohol okazyjnie, podczas spotkań ze znajomymi czy rodzinnych uroczystości. Do codziennego spożywania alkoholu Polacy przyznają się niechętnie, najczęściej w kontekście piwa. Nic w tym dziwnego – picie w ciągach alkoholowych jest wyraźnym sygnałem rozwijającego się uzależnienia od alkoholu. Nie zawsze jednak odstawienie używki jest proste i bezpieczne. W dzisiejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest ciąg alkoholowy i dlaczego jego samodzielne przerwanie jest tak trudne!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 12 maja 2022

Choroba alkoholowa nie pojawia się znikąd, a raczej rozwija się przez długi czas niepostrzeżenie, podstępnie zabierając zdrowie i niszcząc relacje z bliskimi. Uzależnione osoby przez długi czas nie zauważają alarmujących sygnałów, wypierając istnienie problemów z alkoholem. Kiedy jest ten moment, gdy picie ryzykowne zaczyna zmieniać się w uzależnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak staramy się ją przedstawić w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Charakterystyczną cechą choroby alkoholowej jest wyparcie przez alkoholika istniejących problemów z alkoholem. Zachowanie to często utrudnia podjęcie terapii, nawet pomimo nacisków najbliższych osób. Warto pamiętać, że w momencie, gdy nałóg alkoholika znacznie wpływa na życie rodziny, istnieje możliwość skierowania go na przymusowe leczenie. Jak można skorzystać z tego rozwiązania? Czy zawsze jest ono skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 14 kwietnia 2022

Zwykle wydaje nam się, że rozpoczęcie walki z nałogiem powinno być stanowcze i zdecydowane. Rzeczywiście, osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia tej używki. Warto jednak pamiętać, że nagłe odstawienie alkoholu może niekiedy doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia chorej osoby. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze skutki odstawienia alkoholu, a także tłumaczymy, jak im zapobiec wykorzystując odtrucie alkoholowe.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 7 kwietnia 2022

Nie wyobrażasz sobie przerwy bez wyjścia na dymka? A może sięgasz po papierosy sporadycznie, jedynie podczas zakrapianych imprez i spotkań ze znajomymi? Jeśli myślisz, że rozwiązanie to pozwala Ci uchronić swoje zdrowie, jesteś w wielkim błędzie. Jednoczesne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu niesie za sobą katastrofalne skutki dla zdrowia. W poniższym tekście tłumaczymy, dlaczego nie należy łączyć ze sobą tych używek, a także wyjaśniamy, czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozwój kaca.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 4 kwietnia 2022

„Czy mogę wypić alkohol po antybiotyku?” – pytanie to prawie nigdy nie pada w gabinecie lekarskim, za to jest niezmiernie często zadawane w wyszukiwarkach internetowych. Odpowiedź na nie, choć wydaje się jasna, jest nieco bardziej skomplikowana. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, co na temat picia alkoholu po przyjęciu antybiotyków ma do powiedzenia nauka. Tłumaczymy także, dlaczego mieszanie alkoholu z lekami może niekiedy wywołać objawy przywodzące na myśl wszywkę alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 31 marca 2022

Zatrucie alkoholem metylowym nie jest częste ‒ każdego roku dotyczy ono szacunkowo mniej niż 500 osób. Niestety, jest ono ogromnie niebezpieczne dla zdrowia i życia poszkodowanej osoby, przy czym do samego zatrucia dochodzi najczęściej przez pomyłkę. W dzisiejszym artykule poruszamy niezwykle ważny temat, jakim jest zapobieganie oraz rozpoznawanie zatrucia metanolem!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 28 marca 2022

Czy wiesz, że najstarsze świadectwa archeologiczne wskazujące na produkcję wina pochodzą z około 5500 roku p.n.e.? Trunek ten cieszył się popularnością nie tylko ze względu na smak, ale także działanie prozdrowotne, które szczególnie cenili i szanowali starożytni Rzymianie. Czy w dzisiejszych czasach naukowa potwierdza właściwości zdrowotne wina? W poniższym tekście przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu oraz podpowiadamy, jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku spożycia zbyt dużej ilości wina!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 24 marca 2022

Powszechnie uważa się, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się w krajach Europy Wschodniej. Okazuje się jednak, że modele spożywania alkoholu w poszczególnych krajach uległy drastycznej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad, a pewne stereotypy są już mocno nieaktualne. Wyniki badań populacyjnych dotyczących spożycia alkoholu w Europie i na świecie mogą stanowić spore zaskoczenie. Kto pije najczęściej – Polacy, Francuzi czy może Niemcy? W którym kraju jest najwięcej abstynentów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 21 marca 2022

W ciągu ostatnich lat dostępność odtrucia alkoholowego zaskakująco wzrosła. Kliniki i gabinety oferujące tę metodę leczenia kaca można znaleźć już w każdym większym mieście. Co więcej, od niedawna istnieje także możliwość skorzystania z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nieprzyjemne objawy kaca utrudniają wyjście na zewnątrz. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zamówić usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem oraz jak wygląda taka wizyta!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 17 marca 2022

Wódka z RedBullem czy Jagerbomb to jedne z najczęściej spożywanych drinków, zwłaszcza przez młodych ludzi. Zawierają one mieszankę wysokoprocentowego alkoholu z napojem energetycznym – połączenie tak samo popularne, co kontrowersyjne. Czy rzeczywiście jednoczesne picie alkoholu i napojów energetycznych jest tak szkodliwe, jak twierdzą niektórzy? Czy energetyki mogą stanowić skuteczną ochronę przed kacem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 14 marca 2022

Czy wiesz, że piwo jest jednym z najstarszych alkoholi świata? Pierwsze wzmianki o warzeniu tego trunku pochodzą sprzed 4000 r. p.n.e., a samo piwo przez stulecia zyskało nie tylko znaczenie kulturowe czy odżywcze, ale także lecznicze. Do dziś można spotkać się z poglądem, że piwo może wspomagać terapię niektórych chorób. Czy w metodach medycyny ludowej wykorzystujących piwo można znaleźć ziarno prawdy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 9 lutego 2022

Według danych statystycznych prezentowanych przez PARPA, średnie roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca Polski sukcesywnie wzrasta od ponad dwóch dekad. Szacuje się, że blisko 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, a sama choroba alkoholowa dotyczy od 700 do 900 tysięcy Polaków. Uzależnienie od alkoholu stanowi ogromny problem, zarówno w kontekście socjoekonomicznym, jak i zdrowotnym, nie tylko dla chorego, ale także dla najbliższych mu osób. W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone metody walki z chorobą alkoholową, takie jak psychoterapia czy wszywka alkoholowa.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 1 grudnia 2021

Pomimo rozwoju nauki, kac w dalszym ciągu jest dla nas zjawiskiem nie do końca poznanym. Choć wiemy, że syndrom dnia poprzedniego to konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, bezpośrednie przyczyny złego samopoczucia nadal pozostają w sferze domysłów. Nic zatem dziwnego, że nadal spotykamy się z wieloma pomysłami odnośnie leczenia kaca. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym z nich oraz wyjaśniamy, czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak twierdzą Twoi znajomi.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 10 listopada 2021

W temacie pomiaru stężenia alkoholu w organizmie istnieje wiele mitów i niedopowiedzeń. Temat jednak jest poważny, ponieważ od prawidłowego pomiaru nierzadko zależy bezpieczeństwo i życie nie tylko Twoje, ale także osób w Twoim pobliżu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej metodom badania trzeźwości, przede wszystkim pod kątem ich dokładności. Przedstawiamy także zalety odtrucia alkoholowego, które jest szybkim i łatwym sposobem na dojście do siebie po hucznej imprezie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 23 października 2021

W naszych artykułach dość często pojawia się wzmianka o standardowej porcji lub dawce alkoholu, zwłaszcza w odniesieniu do norm w ilości spożywanego alkoholu. Niestety, pojęcie to może być dla wielu osób dość niejasne, bowiem okazuje się, że objętość alkoholu zawarta w standardowej dawce może znacząco różnić się w zależności od kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, która definicja jest prawidłowa oraz przyglądamy się bliżej, jakie spożycie alkoholu uznaje się za normę w poszczególnych państwach świata.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 października 2021

Nie ulega wątpliwości, że schorzenia dotykające trzustki są wyjątkowo groźne. Czy wiesz jednak, że na ich rozwój ogromny wpływ ma wysokie spożycie alkoholu? Okazuje się, że używka ta sprzyja nie tylko wystąpieniu zapalenia trzustki, ale także znacznie zwiększa ryzyko zmian nowotworowych w obrębie tego narządu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej wpływowi alkoholu na trzustkę. Odpowiadamy również na pytanie, czy odtrucie alkoholowe może wspomóc jej regenerację.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 6 października 2021

Odtrucie alkoholowe, nazywane również detoksem, coraz częściej przedstawiane jest jako skuteczne i szybkie lekarstwo na kaca. Popularność tej metody nieustannie rośnie, dzięki czemu oferujące ją kliniki można znaleźć w każdym większym mieście. Przed skorzystaniem z odtrucie alkoholowego warto się jednak upewnić, że cała procedura przeprowadzana jest z największą troską o dobro pacjenta. W poniższym tekście podpowiadamy, jakie dokładnie elementy wpływają na bezpieczeństwo całej procedury.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 26 września 2021

Niejednokrotnie już wspominaliśmy, że alkohol jest używką wywierającą szeroki wpływ na zdrowie człowieka. Nie inaczej jest z ośrodkowym układem nerwowym, który jest wyjątkowo wrażliwy na toksyczne działanie etanolu. Zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym u osób nadużywających alkoholu przyczyniają się nie tylko do wystąpienia groźnych chorób, ale przede wszystkim sprzyjają rozwojowi charakterystycznych zmian w zachowaniu. W poniższym artykule omawiamy szerzej ten temat oraz podpowiadamy, jak przyspieszyć regenerację układu nerwowego!

Czytaj dalej »
Opublikowany: sobota, 25 września 2021

Badania naukowe wskazują, że w ciągu całego roku istnieją dwa okresy, w których spożycie alkoholu znacząco wzrasta. Oprócz okresu okołoświątecznego w grudniu, częściej sięgamy po alkohol także w sezonie letnim. Nic w tym dziwnego – piękna pogoda i wakacyjne wyjazdy wyjątkowo dobrze komponują się z kolorowymi drinkami czy zimnym piwem. Niekiedy jednak alkohol w połączeniu z wysoką temperaturą może być przyczyną zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wakacyjny wypoczynek był w pełni bezpieczny!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 19 lipca 2021

Brzuch piwny, czyli żartobliwe określenie na otyłość brzuszną, nie wzięło się znikąd. Nie od dziś wiadomo, że częste spożycie alkoholu nie sprzyja utrzymaniu masy ciała. Okazuje się jednak, że nie jest to tylko kwestia dodatkowych kalorii, a całe zagadnienie jest o wiele bardziej złożone. Zastanawiasz się, dlaczego alkohol sprzyja tyciu? A może chcesz wiedzieć, jaki rodzaj trunku najmniej służy Twojej sylwetce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 czerwca 2021

Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły pełną parą, a wraz z nimi pojawiło się mnóstwo wątpliwości odnośnie zachowań w okresie okołoszczepiennym. Okazuje się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest pytanie o możliwość spożycia alkoholu przed lub po szczepieniu. Co ciekawe, sami specjaliści nie są zgodni w swoich odpowiedziach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat i odkryć, czy alkohol może mieć wpływ na skuteczność szczepionek.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 25 maja 2021

Skutki spożycia alkoholu odczuwamy przez następne kilka godzin, jednak w przypadku nadmiernej jego ilości konsekwencje mogą pojawić się również kolejnego dnia. Kac to powszechnie znane zjawisko, a jednak wciąż niewiele osób wie, jakie mechanizmy stoją za jego rozwojem. Okazuje się, że złe samopoczucie ściśle związane jest z procesami, które odpowiadają za eliminację ulubionych trunków z ustroju. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco tajniki biochemii człowieka i w prosty sposób prześledzimy losy alkoholu w organizmie.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 5 maja 2021

W naszych artykułach wiele uwagi poświęcamy oddziaływaniu alkoholu na organizm człowieka. Jest to w końcu używka, która przyczynia się do rozwoju ponad 200 różnych chorób. Nie można jednak zapominać, że spożywanie alkoholu jest ściśle związane z wypadkami komunikacyjnymi, których duży odsetek ma miejsce pod wpływem tej używki. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się bliżej ważnemu zagadnieniu, jakim jest prowadzenie auta po spożyciu alkoholu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 28 marca 2021

Odkrycia witamin dokonał w 1912 roku nasz rodak, Kazimierz Funk. Dziś, nieco ponad 100 lat później, o konieczności spożycia witamin wiedzą nawet dzieci. Okazuje się jednak, że w życiu niekiedy trudno jest przełożyć wiedzę na praktykę ‒ niedobór związków odżywczych to nadal często spotykany problem. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieprawidłowa dieta, jednak niekiedy jest to wina używek. Zastanawiasz się jak alkohol wpływa na rozwój niedoboru witamin lub minerałów? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 4 marca 2021

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji warto przedstawić garść informacji na temat depresji alkoholowej, czyli depresji rozwijającej się wraz z uzależnieniem od alkoholu. Współistnienie tych schorzeń to niezwykle złożony temat, jednak należy o nim mówić głośno, ponieważ skutki często bywają tragiczne. Na czym polega depresja alkoholowa i jak ją rozpoznać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 21 lutego 2021

Z chorobą alkoholową zdecydowanie nie wiążą się pozytywne skojarzenia. Alkoholizm utożsamia się z takimi zjawiskami jak ubóstwo czy przemoc, a uzależnione osoby zazwyczaj postrzegamy jako całkowicie zaniedbane. Czy wiesz, że nie jest to do końca poprawne myślenie? Niektórych alkoholików nie widać – ukrywają się przez długie lata, tworząc wizerunek ludzi sukcesu, z dobrą pracą i szczęśliwą rodziną. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący i jak można go rozpoznać.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 25 stycznia 2021

Komu z nas nie zdarzyło się sięgnąć po lampkę wina czy butelkę piwa w celu rozluźnienia się i szybszego zaśnięcia? Przekonanie, że alkohol dobrze wpływa na sen jest w dalszym ciągu niezwykle popularne. Statystyki pokazują, że nawet 20% społeczeństwa używa alkoholu jako środka nasennego. Czy takie zachowanie znajduje uzasadnienie w faktach naukowych? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej oddziaływaniu alkoholu na jakość snu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 11 stycznia 2021

Dostępność suplementów na kaca jest zaskakująco duża. Tego typu produkty można zwykle znaleźć tuż przy kasie stacji benzynowej lub osiedlowego spożywczaka, jednak tabletki na kaca kupić można nawet w aptece. Czy popularność tych środków idzie w parze z ich wysoką skutecznością? W dzisiejszym artykule omówimy tę metodę leczenia kaca i porównamy działanie doustnych suplementów na kaca z odtruciem alkoholowym.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 23 grudnia 2020

Mimo iż do kalendarzowej zimy zostało jeszcze kilkanaście dni, temperatura w niektórych częściach Polski osiąga wartości poniżej 0°C. Jest to idealna pora, by przypomnieć wszystkim o poważnym zagrożeniu, jakim jest wychłodzenie. Według ubiegłorocznych statystyk, poprzedniej zimy wyziębienie organizmu było przyczyną 30 zgonów. Jak rozpoznać objawy postępującego wychłodzenia? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, dlaczego alkohol nie jest dobrym środkiem na szybkie rozgrzanie organizmu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: środa, 9 grudnia 2020

20 marca, czyli dzień, w którym w Polsce ogłoszono stan epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, stał się początkiem ważnych zmian gospodarczo-społecznych. Czy nowa, pandemiczna rzeczywistość ma wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu w Polsce? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie oraz postaramy się przybliżyć czynniki, które mogą być odpowiedzialne za zmianę wzorców spożycia alkoholu w ostatnich miesiącach.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 24 listopada 2020

Wymioty to prawdopodobnie jeden z pierwszych objawów, które przychodzą nam do głowy, w odniesieniu do spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Stan ten nie jest bynajmniej niczym dziwnym – wymioty to naturalna odpowiedź organizmu człowieka na obecność toksycznych substancji we krwi. Niestety, w niektórych przypadkach wymioty po alkoholu mogą być niepokojącym sygnałem, wymagającym pilnej konsultacji z lekarzem. Dowiedz się więcej o szkodliwym wpływie alkoholu na układ pokarmowy!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 15 listopada 2020

Przez długi czas usługa detoksu alkoholowego była dostępna jedynie w specjalistycznych ośrodkach, jednak od kilku lat możemy zaobserwować nagły wzrost jej dostępności. Kroplówki witaminowe zdają egzamin nie tylko w przypadku wychodzenia z nałogu alkoholowego, ale sprawdzają się również w niwelowaniu nieprzyjemnych objawów kaca. Szybkie i skuteczne działanie odtrucia alkoholowego sprawia, że staje się ono coraz bardziej popularne. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 1 listopada 2020

Czy wiesz, że aż 37% uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu współistniejących zaburzeń psychicznych? Zalicza się do nich nie tylko tak częste schorzenia, jak zaburzenia depresyjne czy lękowe, ale także mniej znane choroby, wynikające z uszkodzeń organicznych mózgu. Dowiedz się jakie zmiany w psychice może wywołać długotrwałe nadużywanie alkoholu!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 23 października 2020

Alkohol niewątpliwie jest najpopularniejszą używką na świecie. Towarzyszy ludziom od tysiącleci, a jednak nadal szukamy w pełni skutecznego sposobu na radzenie sobie z negatywnymi skutkami jego spożycia. Lekkie zatrucie alkoholowe lub wyjątkowo nieprzyjemne objawy porannego kaca to bardzo częste skutki nadmiernego spożycia alkoholu podczas zakrapianej imprezy. Dowiedz się więcej o odtruwaniu alkoholowym, a już nigdy ból głowy czy nasilone uczucie pragnienia nie zepsują Twojego dnia!

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z innymi stanami, wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu. Dolegliwość ta, podobnie jak alkoholowy zespół odstawienny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a także życia osoby. W dzisiejszym artykule przybliżymy objawy zatrucia alkoholowego oraz sposoby na bezpieczne wyjście z tego stanu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Proste obserwacje w życiu codziennym pokazują, że niektórym osobom wystarczy niewielka dawka alkoholu, by zaszumiało im w głowie, z kolei inni trzymają fason po nieporównywalnie większych ilościach wysokoprocentowych trunków. W towarzystwie bardzo często można usłyszeć ciekawostki i teorie, które mają na celu wyjaśnienie tajemnicy mniejszej bądź większej podatności na działanie alkoholu. Jak tłumaczy to nauka? W dzisiejszym artykule dokładnie omówimy czynniki, które wpływają na tolerancję alkoholową.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 4 października 2020

Czy płeć w jakikolwiek sposób warunkuje działanie alkoholu na organizm? Pytanie to pojawiło się w świecie naukowym stosunkowo niedawno, bo dopiero w późnych latach 70. Obecnie wiadomo, że istnieją wyraźne różnice w metabolizmie etanolu u kobiet i mężczyzn, co powoduje odmienną szkodliwość tej używki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty odnośnie wpływu etanolu na zdrowie kobiet.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 18 września 2020

Mogłoby się wydawać, że leki dostępne bez recepty są w pełni bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy w grę wchodzi alkohol – połączenie niektórych lekarstw i etanolu może być śmiertelnie niebezpieczne. Większość osób o tym wie, jednak gdy pojawia się ból, zazwyczaj ratujemy się wszelkimi dostępnymi środkami. Których leków należy unikać podczas spożywania alkoholu i leczenia objawów kaca? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie!

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 13 sierpnia 2020

Gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie człowieka jest niezwykle delikatna – reaguje zarówno na duże zmiany w środowisku zewnętrznym, jak i na pozornie błahe zaburzenia ustroju. Część osób wychodzi z założenia, że niedobór elektrolitów dotyczy jedynie chorych osób, lecz zdecydowanie mija się to z prawdą. Dowiedz się więcej o przyczynach zaburzeń elektrolitowych i metodach walki z nimi!

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 31 lipca 2020

Od 2,5 do nawet 3 milionów Polaków może mieć problem z nadużywaniem alkoholu lub epizodami ryzykownego spożywania alkoholu, z czego u ponad 700 tysięcy osób można zdiagnozować uzależnienie od alkoholu. W przypadku nagłego odstawienia etanolu obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia. Dowiedz się czym jest alkoholowy zespół odstawienny i jak zminimalizować ryzyko jego rozwoju.

Czytaj dalej »
Opublikowany: czwartek, 23 lipca 2020

Jednorazowa impreza czy kilkudniowe, intensywne spożywanie wysokoprocentowych trunków? To nieważne – alkohol sieje w ludzkim organizmie duże spustoszenie. Nie tylko wpływa na pogorszenie samopoczucia, czyli rozwój popularnego kaca, ale przyczynia się również do pojawienia się niektórych chorób. Aby wspomóc organizm w procesach regeneracyjnych, warto sięgnąć po detoks alkoholowy wzbogacony o antyoksydanty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są te związki i dlaczego ich rola w leczeniu kaca jest tak ważna.

Czytaj dalej »
Opublikowany: poniedziałek, 13 lipca 2020

W pełni skuteczna metoda zapobiegania kaca jest prosta - wystarczy nie pić alkoholu. Ci z nas, którzy jednak nie wyobrażają sobie większej imprezy bez mocniejszych trunków, z pewnością choć raz zmierzyli się z syndromem dnia poprzedniego. Nic zatem dziwnego, że wszelkie metody przechytrzenia kaca cieszą się tak wielką popularnością. Nie każdy sposób zdaje jednak egzamin. Dzisiaj przedstawimy Ci garść faktów, o których warto pamiętać podczas imprezy, by poimprezowy poranek nie stał pod znakiem złego samopoczucia.

Czytaj dalej »
Opublikowany: piątek, 19 czerwca 2020

Wzmożone pragnienie czy nieznośny ból głowy to objawy, które nieodłącznie kojarzą nam się z porankiem po suto zakrapianej imprezie. Warto wiedzieć, że duża część złego samopoczucia wynika z reakcji organizmu na odwodnienie wywołane dużym spożyciem alkoholu. Dowiedz się dlaczego alkohol tak bardzo odwadnia organizm i jak skutecznie uzupełnić płyny w organizmie, aby szybko stanąć na nogi.

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 7 czerwca 2020

Przysłowie „Na kaca najlepsza jest praca!” nie do końca wydaje Ci się trafne, gdy budzisz się po suto zakrapianym wieczorze i przypominasz sobie o czekających Cię obowiązkach? Owe słowa nijak się mają do rzeczywistości, w której czujesz wielki ból głowy i ogarniające fale mdłości? Część osób, wiedziona poczuciem obowiązku, wybierze pracę na kacu, z kolei duże grono zdecyduje się na pozostanie w domu. W poniższym artykule wyjaśnimy Ci kto ma rację. Jeśli Twoje obowiązki zawodowe nie mogą zaczekać - podpowiemy Ci także jak szybko i skutecznie wyleczyć kaca!

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 31 maja 2020

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że z kacem miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto nie stroni od alkoholu. Niektórzy z nas praktycznie nie odczuwają skutków ubiegłonocnej imprezy, z kolei inni woleliby o niej zapomnieć, usilnie szukając skutecznych sposobów na ból głowy, wzmożone pragnienie czy nudności. Czy w powiedzeniu - „Czym się strułeś, tym się lecz!” - można znaleźć ziarno prawdy?

Czytaj dalej »
Opublikowany: niedziela, 24 maja 2020
Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844