W jaki sposób odtrucie alkoholowe zmniejsza negatywne konsekwencje spożycia alkoholu?

Opublikowany: środa, 11 stycznia 2023

Alkohol jest używką, która wywiera szkodliwy wpływ na każdy układ organizmu człowieka. Niejednokrotnie wspominaliśmy, że odtrucie alkoholowe to metoda, której głównym zadaniem jest zmniejszenie negatywnych konsekwencji spożycia alkoholu. Zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. W jaki sposób odtrucie alkoholowe wspomaga regenerację organizmu po spożyciu alkoholu? Kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Tajemnicą skuteczności odtrucia alkoholowego jest wielokierunkowe działanie

Mogłoby się wydawać, że odtrucie alkoholowe polega głównie na dożylnej podaży soli fizjologicznej i elektrolitów. Nic bardziej mylnego! Należy pamiętać, że duże dawki alkoholu powodują wystąpienie kilku ważnych zmian patofizjologicznych. Aby je odwrócić i przywrócić homeostazę organizmu, konieczne jest kompleksowe działanie. Właśnie dlatego skład odtrucia alkoholowego jest złożony nie tylko w wody i minerałów, ale także witamin, antyoksydantów i leków doraźnych. Ta odżywcza mieszanka ma za zadanie niwelować negatywny wpływ alkoholu na zdrowie, ale również poprawiać samopoczucie.

Czy odtrucie alkoholowe detoksykuje organizm?

Odtrucie alkoholowe często nazywane jest także detoksem. Nie bez powodu! Wprawdzie za detoksykację organizmu z alkoholu i jego szkodliwych metabolitów odpowiada głównie wątroba oraz nerki, zabieg odtrucia alkoholowego może znacząco przyspieszyć ten proces. W jaki sposób?

Większość toksyn usuwana jest z organizmu wraz z moczem. Dożylne nawadnianie zwiększa diurezę, dzięki czemu szkodliwe substancje są szybciej wypłukiwane z ustroju. To jednak nie wszystko! Odtrucie alkoholowe zawiera w swym składzie składnik, który wspomaga detoksykację organizmu. Mowa o ornitynie, czyli prostym aminokwasie, który uczestniczy w procesie przekształcania toksycznego amoniaku w mocznik. Działanie to jest niezwykle pożądane w momencie, gdy wątroba jest obciążona nadmierną ilością alkoholu.

Wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej gwarantuje lepsze samopoczucie

Jednym z ważniejszych składników odtrucia alkoholowego są elektrolity, czyli jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Ich prawidłowe stężenie jest niezbędne do funkcjonowania całego organizmu, a szczególnie układu nerwowego oraz mięśni. Niestety, alkohol wykazuje silnie moczopędnie działanie, a wraz z moczem organizm traci nie tylko wodę, ale również cenne elektrolity.

To właśnie utrata elektrolitów jest główną przyczyną złego samopoczucia po nadmiernym spożyciu alkoholu. Zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa wiąże się z takimi objawami jak zmęczenie, rozdrażnienie, ból głowy czy zwiększone pragnienie. Odtrucie alkoholowe pozwala nawodnić organizm oraz uzupełnić niedobór elektrolitów w mniej niż godzinę

Dlaczego neutralizacja stresu oksydacyjnego jest tak ważna?

Wolne rodniki tlenowe to małe cząsteczki, które charakteryzują się wysoką reaktywnością. Oznacza to, że wchodzą one w reakcje z napotkanymi w pobliżu związkami, także z białkami, tłuszczami czy kwasami nukleinowymi. Obecność wolnych rodników jest pożądana w niektórych procesach biologicznych, jednak ich nadmiar, zwłaszcza długotrwały, jest przyczyną rozwoju wielu groźnych chorób. Stan taki nazywany jest stresem oksydacyjnym i bierze udział w patogenezie między innymi alkoholowego stłuszczenia wątroby, miażdżycy czy choroby Alzheimera.

Odtrucie alkoholowe pozwala na redukcję stresu oksydacyjnego, który wywołany jest działaniem alkoholu i jego głównego metabolitu, czyli aldehydu octowego. Do składników odtrucia, które odpowiadają za neutralizację wolnych rodników, zalicza się przede wszystkim witaminę C i koenzym Q10.

Odtrucie alkoholowe ‒ leczenie kaca czy prewencja alkoholowego zespołu abstynencyjnego?

Kiedy właściwie warto sięgnąć po odtrucie alkoholowe>? Za każdym razem, gdy alkohol może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie lub samopoczucie! Do najczęstszych zastosowań odtrucia alkoholowego zalicza się jednak leczenie kaca oraz prewencję alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Odtrucie alkoholowe uważane jest za najskuteczniejszą metodę leczenia kaca. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej sięga się po nią po hucznych weselach, szalonych wieczorach kawalerskich czy suto zakrapianych wyjazdach integracyjnych. Dobrze wykonane odtrucie poprawia samopoczucie zarówno po jednonocnej imprezie, jak i dłuższym okresie picia alkoholu.

Pierwotnie odtrucie alkoholowe dedykowane było osobom, które przebywały w długotrwałym ciągu alkoholowym i zamierzały rozpocząć terapię nałogu. W takim przypadku nagłe odstawienie używki stwarza ryzyko rozwoju zespołu abstynencyjnego, zwanego potocznie delirką. Odtrucie alkoholowe zapobiega pojawieniu się niebezpiecznych dolegliwości i ułatwia uzależnionym osobom pierwsze kroku ku trzeźwości.

Odtrucie alkoholowe powinno być przede wszystkim bezpieczne!

Popularność odtrucia alkoholowego sprawiła, że pojawia się coraz więcej miejsc oferujących tę usługę. Przed skorzystaniem z usług gabinetu czy kliniki warto jednak upewnić się, że w wybranym miejscu wykonuje się zabieg w pełni bezpiecznie. Dlaczego warto zaufać akurat nam? W gabinecie KacDoktora spotkasz lekarzy i ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Poprawę zdrowia i samopoczucia pacjenta traktują oni priorytetowo, dbając o przestrzeganie wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Jakość naszych usług potwierdzają setki pozytywnych opinii pacjentów, którzy nierzadko do nas wracają.

Jak skorzystać z naszego odtrucia alkoholowego? Wystarczy, że przyjedziesz do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że poimprezowe poranki nie zawsze sprzyjają wyjściu z domowego zacisza. W takim przypadku zawsze możesz do nas zadzwonić i zamówić usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Możesz z niej skorzystać, gdy tylko tego potrzebujesz ‒ jest ona dostępna całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Cierpisz przez kaca? Odstawiasz alkohol? Odtrucie alkoholowe to rozwiązanie właśnie dla Ciebie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844