Wódka z pieprzem – czy rzeczywiście to najlepsze lekarstwo na zatrucie pokarmowe i przeziębienie?

Opublikowany: czwartek, 10 lutego 2022

Z pewnością każdy z nas słyszał o staropolskim lekarstwie, jakim jest wódka z pieprzem. Tej prostej miksturze przypisuje się wręcz cudowne właściwości lecznicze, a jej działanie ma rzekomo pomagać na takie dolegliwości jak przeziębienie, zatrucie pokarmowe, a nawet wrzody żołądka. Czy rzeczywiście wódka z pieprzem jest dobrym rozwiązaniem w tych sytuacjach? W poniższym artykule przyglądamy się bliżej zastosowaniu tej metody i podpowiadamy, co może być alternatywą w przypadku problemów ze złym samopoczuciem.

Wódka z pieprzem – uniwersalne lekarstwo naszych dziadków

Wódka pełniła szczególną rolę w polskiej medycynie ludowej, stanowiąc istotny składnik licznych receptur leczniczych. Wyobraźnia naszych przodków wydawała się nie mieć granic – wysokoprocentowy trunek mieszano z sadzą, miodem, ziołami, a nawet zalewano nią żmije i żaby. Choć większość staropolskich metod odeszła w zapomnienie, jedna z nich cieszy się wyjątkową popularnością także w naszych czasach. Mowa oczywiście o wódce z pieprzem!

Czy wódka z pieprzem pomaga na problemy trawienne?

Boli Cię brzuch? A może dokucza Ci niestrawność? Czy rzeczywiście 100 mililitrów czystej wódki zmieszane z mielonym czarnym pieprzem to dobry pomysł? Specjaliści twierdzą, że w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości żołądkowo-jelitowych, najlepiej całkowicie wstrzymać się od spożycia alkoholu. Choć często można usłyszeć, że wódka z pieprzem doskonale uśmierza nieprzyjemne dolegliwości w przebiegu wrzodów żołądka czy zatrucia pokarmowego, są to niestety wierutne bzdury.

Alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy, stymuluje produkcje kwasu solnego w komórkach okładzinowych żołądka, przez co może podrażniać jego ściany, w skrajnych przypadkach doprowadzając do powstania, a nawet pęknięcia wrzodu. Podobne właściwości ma również pieprz, który dodatkowo powoduje przekrwienie błony śluzowej żołądka. Warto także zaznaczyć, że wódka z pieprzem nie leczy również zatrucia pokarmowego, a wręcz może przyczyniać się do pogorszenia objawów i dalszego odwodnienia.

Wódka z pieprzem na przeziębienie i grypę? Nie warto!

Masz pierwsze objawy przeziębienia, a znajomy radzi Ci zdusić rozwijającą się infekcję za pomocą wódki z pieprzem? Nie wierz mu! Alkohol może wydawać się dobrym rozwiązaniem na drobne infekcje, z uwagi na swoje rozgrzewające właściwości, jednak okazuje się, że środek ten przynosi więcej szkody niż pożytku.

Przede wszystkim wódka z pieprzem nie niszczy rozwijających się w organizmie drobnoustrojów, które są bezpośrednią przyczyną choroby. Zamiast tego spożyty alkohol wchodzi w reakcje z przyjmowanymi równocześnie lekami, osłabiając ich działanie, a także przyspieszając odwodnienie organizmu. Co więcej, wypicie nawet niewielkiej dawki wysokoprocentowego trunku nie sprzyja funkcjonowaniu układu odpornościowego, który i tak jest obciążony walką z infekcją.

Kroplówka witaminowa – sprawdzony i skuteczny pomysł na poprawę samopoczucia

Intensywne wymioty, biegunka czy gorączka bardzo szybko doprowadzają do odwodnienia organizmu i utraty ważnych elektrolitów, czego konsekwencją jest znaczne pogorszenie samopoczucia. W takim przypadku nie warto sięgać po domowe metody, które nie tylko nie poprawią Twojego stanu, ale wręcz mogą go znacząco pogorszyć. Dobrą alternatywą do walki z dolegliwościami związanymi z zatruciem pokarmowym czy infekcją są kroplówki witaminowe, które poprawiają stan zdrowia chorej osoby już w godzinę. Z czego wynika ich skuteczność?

Jak kroplówki witaminowe mogą Ci pomóc w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych?

Kroplówki witaminowe mogą wydawać się doskonałym rozwiązaniem problemu niedoborów związków odżywczych, jednak mają także inne zastosowanie. Metoda ta sprawdza się w przypadku silnego odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów, na przykład w przebiegu uporczywych wymiotów, intensywnej biegunki czy wysokiej gorączki. Dzięki dożylnej podaży soli fizjologicznej i jonów sodu, potasu, wapnia oraz magnezu równowaga wodno-elektrolitowa organizmu zostaje przywrócona w rekordowo krótkim czasie, a chory niemal natychmiast zaczyna odzyskiwać siły.

Skuteczność kroplówek witaminowych w nawadnianiu wynika z faktu, że wszystkie ich składniki podawane są bezpośrednio do naczynia krwionośnego, dzięki czemu omija się ograniczenia wynikające z upośledzonego funkcjonowania układu pokarmowego. Co więcej, metoda ta zapobiega dalszemu podrażnieniu żołądka i jelit, dzięki czemu nie nasila nieprzyjemnych dolegliwości.

Potrzebujesz szybko skorzystać z kroplówek witaminowych? Zadzwoń do KacDoktora!

W nagłych przypadkach najlepiej sięgnąć po pomoc specjalistów. Doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych znajdziesz oczywiście w KacDoktorze! Wykonujemy kroplówki witaminowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i samopoczucie naszych pacjentów. Chcesz skorzystać z wlewów witaminowych, jednak nie masz siły, by zjawić się w naszej klinice witaminowej? Żaden problem! W KacDoktorze masz możliwość skorzystania z kroplówek witaminowych z dojazdem do domu!

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a jeden z naszych specjalistów przyjedzie do Twojego domu czy biura na terenie Warszawy lub okolic już w 45 minut. Warto wspomnieć, że z kroplówek witaminowych możesz skorzystać, gdy tylko przyjdzie taka potrzeba, ponieważ nasze usługi są dostępne całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Zmagasz się z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym? Nie ufaj domowym sposobom! Sięgnij po kroplówki witaminowe i popraw swój stan już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844