Ostre zatrucie alkoholowe - zagrożenie, którego nie można bagatelizować!

Opublikowany: wtorek, 20 października 2020

Zatrucie alkoholowe bardzo często mylone jest z innymi stanami, wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu. Dolegliwość ta, podobnie jak alkoholowy zespół odstawienny, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a także życia osoby. W dzisiejszym artykule przybliżymy objawy zatrucia alkoholowego oraz sposoby na bezpieczne wyjście z tego stanu.

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Jest to stan występujący bezpośrednio po spożyciu alkoholu, wynikający z jego niekorzystnego działania na ośrodkowy układ nerwowy. Choć zatrucie najczęściej wywołane jest przez alkohol etylowy, może do niego doprowadzić również alkohol metylowy czy glikol etylenowy. Pojęcie ostrego zatrucia alkoholowego bywa stosowane zamiennie ze stanem nietrzeźwości. W rzeczywistości, stany te zazwyczaj współistnieją ze sobą, co często jest przyczyną bagatelizowania stanu osoby dotkniętej zatruciem.

Objawy zatrucia alkoholowego zależą od ilości spożytego alkoholu

Przede wszystkim należy pamiętać, że wpływ alkoholu na organizm jest mocno osobniczy i zależy między innymi od płci, wieku, stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej czy obecności chorób przewlekłych. Oznacza to, że objawy zatrucia alkoholowego u niektórych osób mogą pojawić się po dawce trunku, która dla innych będzie wydawała się niewielka.

Pierwsze symptomy zatrucia alkoholowego mogą pojawić się, gdy stężenie alkoholu we krwi osiągnie 0,3 promila. Do lekkich, stosunkowo niegroźnych objawów zalicza się:

 • euforię i zwiększoną pewność siebie;
 • wydłużony czas reakcji i pogorszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
 • pobudzenie psychoruchowe.

Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 3 promile. Sygnałem alarmowym, którego nie należy bagatelizować, jest między innymi:

 • obniżenie temperatury ciała;
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
 • problemy z oddychaniem;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • utrata świadomości lub przytomności;
 • drgawki;
 • brak reakcji na bodźce.

Jak postępować w przypadku osoby z zatruciem alkoholowym?

Wbrew pozorom, zatrucie alkoholowe nie występuje jedynie u osób zmagających się z chorobą alkoholową. Ciężkie stany odnotowuje się praktycznie w każdej grupie wiekowej. Zdarza się, że z powodu ostrego zatrucia alkoholem na oddziały intensywnej terapii przyjmowana jest młodzież, a nawet dzieci. Należy przede wszystkim pamiętać, że szybkie spożycie nadmiernej ilości alkoholu może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów.

W przypadku zaawansowanych etapów zatrucia, w którym odnotowuje się takie objawy jak utrata przytomności czy drgawki, należy ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej i powiadomić pogotowie ratunkowe.

Uwaga na zatrucie alkoholem metylowym!

Choć obecnie największy odsetek ostrych zatruć alkoholowych wywołany jest etanolem, nie można zapominać o wyjątkowo groźnym zatruciu metanolem. Jest to silnie toksyczna substancja, której dawka śmiertelna to zaledwie 30 ml, co odpowiada jednemu kieliszkowi wódki. Co istotne, metanol i etanol mają taki sam smak i zapach, przez co tych dwóch substancji nie można odróżnić organoleptycznie. Do zatrucia metanolem najczęściej dochodzi poprzez spożycie:

 • skażonego alkoholu z niewiadomego źródła;
 • denaturatu;
 • płynu do spryskiwaczy.

Alkohol metylowy jest w organizmie bardzo szybko metabolizowany do formaldehydu i aldehydu mrówkowego ‒ niezwykle szkodliwych związków, które są odpowiedzialne za uszkodzenia wielu tkanek. Najbardziej narażony jest narząd wzroku, ponieważ dochodzi do nieodwracalnego urazu nerwu wzrokowego i siatkówki, co może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Z kolei rozległe uszkodzenia wątroby, nerek i mięśnia sercowego stanowią bezpośrednie zagrożenie życia zatrutej metanolem osoby.

Co pomaga na zatrucie alkoholowe?

W razie lekkich objawów zatrucia alkoholowego, podobnie jak w przypadku leczenia kaca, należy przede wszystkim zadbać o uzupełnienie elektrolitów i intensywne nawodnienie organizmu. Niestety, domowe sposoby radzenia sobie z zatruciem nie zawsze są skuteczne ‒ warto wtedy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Uzupełnienie substancji odżywczych za pomocą kroplówek pomaga nie tylko polepszyć samopoczucie, ale przede wszystkim redukuje negatywne oddziaływanie alkoholu na organizm.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie ‒ szybka metoda na detoks organizmu

Detoks alkoholowy za pomocą kroplówek to zarówno metoda leczenia kaca, jak i sposób na wypłukanie z organizmu alkoholu i jego metabolitów. Podanie elektrolitów i glukozy we wlewie dożylnym skutecznie niweluje skutki nadmiernego spożycia alkoholu, a dodatek witamin czy antyoksydantów sprzyja regeneracji wątroby i układu nerwowego. Co ważne, efekty odtruwania alkoholowego odczuwalne są praktycznie natychmiast ‒ samopoczucie pacjentów poprawia się jeszcze w trakcie wykonywania kroplówki.

Dlaczego w przypadku detoksu alkoholowego warto skorzystać właśnie z naszych usług? KacDoktor to zespół doświadczonych profesjonalistów ‒ lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z długoletnim stażem. Zyskujesz dzięki temu pewność, że procedura wykonania kroplówki przeprowadzona będzie z zachowaniem wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o zdrowie, nie warto decydować się na niejasne usługi o wątpliwej jakości.

Oferujemy odtrucie alkoholowe na terenie Warszawy ‒ dojeżdżamy pod wskazany przez pacjenta adres już w 45 minut. Nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia ‒ wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub poprzez formularz na stronie internetowej. Jesteś po mocno zakrapianej imprezie lub weekendowym wyjeździe, a musisz szybko wrócić do swoich codziennych obowiązków? Nasz detoks alkoholowy to prawdopodobnie jedyny skuteczny sposób na wyleczenie kaca!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844