Odwodnienie podczas kaca - jak mu przeciwdziałać?

Opublikowany: niedziela, 7 czerwca 2020

Wzmożone pragnienie czy nieznośny ból głowy to objawy, które nieodłącznie kojarzą nam się z porankiem po suto zakrapianej imprezie. Warto wiedzieć, że duża część złego samopoczucia wynika z reakcji organizmu na odwodnienie wywołane dużym spożyciem alkoholu. Dowiedz się dlaczego alkohol tak bardzo odwadnia organizm i jak skutecznie uzupełnić płyny w organizmie, aby szybko stanąć na nogi.

Odwodnienie ‒ jedna z przyczyn syndromu dnia poprzedniego

Organizm zdrowego, dorosłego człowieka składa się w około 60% z wody. Wydawałoby się, że jeżeli w naszym ciele znajduje się kilkadziesiąt litrów wody, to niewielka jej utrata nie będzie niosła za sobą większych konsekwencji. Nic bardziej mylnego! Odwodnienie rzędu 5% masy ciała jest bardzo odczuwalne, a utrata 10% może już stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dlaczego nadmiar alkoholu powoduje odwodnienie organizmu?

Z pewnością każdy zauważył, że podczas zakrapianej imprezy wizyty w toalecie są znacznie częstsze. Alkohol etylowy należy do substancji posiadających właściwości moczopędnie. Badania wskazują, że spożycie 50 gramów etanolu w 250 mililitrach wody (co jest równowartością około 4 drinków) spowoduje wydalenie 0,6-1 litra wody w ciągu najbliższych kilku godzin.

Wpływ alkoholu na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu wynika z zahamowania uwalniania z tylnego płata przysadki hormonu antydiuretycznego, czyli wazopresyny. Związek ten jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne wody w kanalikach nerkowych. Gdy stężenie wazopresyny spada, organizm gorzej radzi sobie z zatrzymywaniem wody, przez co stopniowo rozwija się odwodnienie. Sytuację mogą też pogorszyć wymioty, które nierzadko występują zarówno w trakcie imprezy, jak i podczas kaca.

Jak poradzić sobie z odwodnieniem?

Jedni z nas zadowalają się najprostszymi rozwiązaniami i piją na kaca duże ilości wody, z kolei inni testują różne metody, sięgając po kawę czy sok pomidorowy. Okazuje się, że nie wszystkie napoje będą działać na naszą korzyść, a niektóre wręcz mogą pogłębić złe samopoczucie. Co zatem pić, by chociaż trochę poprawić swój stan?

Czy kawa na kaca to dobry pomysł?

Bez wątpienia kawa jest napojem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie poranka. Często jest też przedstawiana jako cudowne remedium na kaca. Niestety, choć właściwości prozdrowotne kawy są bardzo szerokie, nie pomaga ona w walce z kacem. Wręcz przeciwnie - aromatyczne espresso czy filiżanka cappuccino mogą znacznie pogorszyć Twój poimprezowy poranek.

Zawarta w kawie kofeina, podobnie jak etanol, posiada właściwości diuretyczne. Nie jest to zbyt korzystne działanie w momencie, gdy organizm jest już mocno odwodniony przez alkohol. Wprawdzie kubek kawy zadziała pobudzająco i ułatwi przebudzenie, jednak w perspektywie najbliższych kilku godzin może spotęgować złe samopoczucie.

U niektórych osób kawa na kaca może też pogorszyć obecny ból głowy. Dzieje się tak dlatego, że kofeina zwęża naczynia krwionośne w mózgu, zwiększając nieznacznie ciśnienie krwi. Przypuszcza się, że mechanizm ten potęguje charakterystyczny, pulsujący ból głowy spowodowany spożyciem alkoholu.

Co na kaca ‒ woda, napój izotoniczny czy może sok owocowy?

Aby ugasić pragnienie na kacu, najczęściej sięgamy po czystą wodę. To jeden z najlepszych wyborów, lecz warto wcześniej zadbać o jej jakość. Odwodnienie podczas kaca najczęściej współistnieje ze spadkiem stężenia elektrolitów - wypicie dużej ilości niskozmineralizowanej wody może ten problem pogłębić. W leczeniu kaca najlepiej sprawdzi się woda o wysokiej zawartości minerałów, która pomoże uzupełnić wypłukane elektrolity. Dobrym zamiennikiem wody może być napój izotoniczny, którego ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do płynów ustrojowych, dzięki czemu szybko nawadnia organizm i uzupełnia elektrolity. Często też w składzie izotoników występują węglowodany, które pomagają przywrócić prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Zwolennicy bardziej naturalnych rozwiązań z powodzeniem mogą sięgnąć po soki owocowe. Ich zaletą jest duża zawartość witamin, zwłaszcza witaminy C, która jest silnym antyoksydantem. Co ciekawe, równie skuteczny w walce z syndromem dnia poprzedniego okazuje się sok pomidorowy - zawiera on duże ilości potasu, dzięki czemu poprawia ogólne samopoczucie.

Szybkie nawodnienie organizmu i wyleczenie kaca ‒ to możliwe!

W zależności od ilości spożytego alkoholu i indywidualnych cech organizmu, objawy kaca mogą utrzymywać się do 24 godzin. Niektóre domowe sposoby leczenia kaca mogą przynieść częściową ulgę, niekiedy jednak są sytuacje, które wymagają szybkiego stanięcia na nogi. W takich przypadkach nie ma lepszego ratunku niż odtrucie alkoholowe przy pomocy wlewów dożylnych.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Domowe metody na kaca charakteryzują się mniejszą lub większą skutecznością, jednak obecnie najlepszym sposobem na pozbycie się syndromu dnia poprzedniego jest odtrucie alkoholowe. Polega ono na dożylnym podaniu płynu fizjologicznego z elektrolitami, co natychmiast niweluje odwodnienie i przywraca równowagę wodno-elektrolitową organizmu. To jednak nie wszystko - za pomocą kroplówki można uzupełnić także inne niedobory, które rozwinęły się w konsekwencji spożycia dużej ilości alkoholu dzień wcześniej.

Skuteczność odtrucia alkoholowego może być zwiększona poprzez dodatek ornityny, która przyspiesza oczyszczanie i regenerację obciążonej alkoholem wątroby. Pomocne są również antyoksydanty, takie jak koenzym Q10 czy witamina C, neutralizujące wolne rodniki i przywracające prawidłowy potencjał antyoksydacyjny. W zależności od nasilenia objawów kaca, przydać się mogą też leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne lub relaksacyjne. Podanie dożylne sprawia, że działają one silniej, a przede wszystkim praktycznie natychmiastowo.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Zaufaj profesjonalistom!

Potrzebujesz szybko stanąć na nogi po intensywnej imprezie? Zespół KacDoktor to grupa doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzają zabiegi odtrucia alkoholowego na terenie Warszawy. Wystarczy telefon, a w ciągu niecałej godziny dojedziemy do wskazanego przez Ciebie miejsca i podamy wybrany pakiet kroplówek. Cała procedura trwa około godziny, a Twoje samopoczucie zacznie szybko poprawiać się już w trakcie wlewu dożylnego.

Doskonale wiemy, że spotkania towarzyskie przybierają niekiedy niespodziewany obrót, dlatego nasze usługi dostępne są całodobowo. Skontaktuj się z nami i rozpocznij nowy dzień bez kaca!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844