Długotrwałe nadużywanie alkoholu a alkoholowy zespół odstawienny – jak rozpoznać objawy?

Opublikowany: czwartek, 23 lipca 2020

Od 2,5 do nawet 3 milionów Polaków może mieć problem z nadużywaniem alkoholu lub epizodami ryzykownego spożywania alkoholu, z czego u ponad 700 tysięcy osób można zdiagnozować uzależnienie od alkoholu. W przypadku nagłego odstawienia etanolu obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów, które w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia. Dowiedz się czym jest alkoholowy zespół odstawienny i jak zminimalizować ryzyko jego rozwoju.

Skutki zdrowotne długotrwałego nadużywania alkoholu

Statystyki wskazują jasno, że choroba alkoholowa i nadużywanie alkoholu przyczyniają się do skrócenia długości życia nawet o 16 lat. Badania naukowe potwierdzają, że alkohol etylowy i jego metabolity biorą udział w rozwoju ponad 200 chorób i urazów, do których należy między innymi marskość wątroby, nowotwór trzustki i przełyku czy nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne. Paradoksalnie, groźne dla organizmu może być także nagłe odstawienie substancji uzależniającej, jaką jest alkohol.

Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Na alkoholowy zespół abstynencyjny składa się szereg objawów somatycznych i psychiatrycznych, które wywołane są nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki alkoholu etylowego. Wbrew obiegowej opinii, nie dotyczy on jedynie osób długotrwale nadużywających wysokoprocentowych trunków - łagodne objawy zespołu abstynencyjnego mogą wystąpić również po jednorazowym epizodzie intensywnego spożywania alkoholu.

U podstaw rozwoju nieprzyjemnych objawów stoi wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Etanol, zwłaszcza przyjmowany systematycznie i w dużych dawkach, powoduje zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników w mózgu, co przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu jego aktywności. Przyzwyczaja się on do stałej obecności używki, głównie poprzez zmiany w dwóch ważnych układach receptorów - glutaminergicznym i GABA-ergicznym.

Na nasilenie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego wpływ ma przede wszystkim ilość przyjmowanego alkoholu i czas trwania ciągu alkoholowego. Sam przebieg tej przypadłości jest bardzo zróżnicowany, dlatego wyróżnia się jego dwa rodzaje.

Niepowikłany zespół abstynencyjny a objawy syndromu dnia poprzedniego

W przeważającej ilości zespół abstynencyjny określany jest jako niepowikłany. Jego objawy nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia życia, choć są szczególnie nieprzyjemne i wyłączają osobę z normalnego funkcjonowania. Nie bez powodu niepowikłany zespół abstynencyjny kojarzony jest z kacem - objawiają się niemal tak samo, choć mechanizmy ich powstawania się odmienne.

Niepowikłany zespół abstynencyjny diagnozuje się w przypadku wystąpienia co najmniej trzech objawów:

 • drżenia mięśni, w tym powiek i dłoni;
 • nadmierna potliwość;
 • nudności lub/i wymioty;
 • przyspieszone bicie serca i podwyższone ciśnienie tętnicze;
 • osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia;
 • ból głowy;
 • zaburzenia snu;
 • nadwrażliwość na dźwięk i światło;
 • uczucie niepokoju bądź lęku;
 • pobudzenie psychoruchowe.

Jak wcześniej wspomniano - łagodny zespół odstawienny nie jest stanem zagrażającym życiu, nie wymaga więc specjalistycznego leczenia.

Powikłany zespół abstynencyjny

5 do 15% przypadków zespołu abstynencyjnego określa się mianem powikłanych. Rozwija się przeważnie u osób długotrwale nadużywających dużych dawek alkoholu. W jego przebiegu wyróżnia się takie zaburzenia jak:

 • abstynencyjne napady drgawkowe - nazywane też mylnie padaczką alkoholową.majaczenie alkoholowe - składają się na nie zaburzenia psychiatryczne, w tym dezorientacja w czasie i przestrzeni, halucynacje czy urojenia. Dodatkowo obserwuje się silne pobudzenia układu współczulnego, które objawia się wzrostem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami rytmu serca. Majaczenie alkoholowe jest stanem zagrożenia życia, dlatego wymaga specjalistycznej opieki medycznej.
 • halucynoza alkoholowa - na jej obraz składają się halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe, lecz świadomość chorego jest zachowana. Objawy halucynozy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
 • zespół Wernickego-Korsakowa - jest to zespół objawów neurologiczno-psychiatrycznych wynikających z niedoborów witaminy B1. W jego przebiegu mogą wystąpić zaburzenia funkcji poznawczych, problemy z poruszaniem się czy zaburzenia świadomości.

Powikłany zespół odstawienny wymaga specjalistycznego leczenia, które zależy od stopnia nasilenia jego objawów. Przede wszystkim jednak konieczne jest nawodnienie chorej osoby, a także uzupełnienie niedoboru witamin i wyrównanie stężenia elektrolitów.

Odtrucie alkoholowe w leczeniu objawów zespołu abstynencyjnego

Pomimo, że domowe sposoby cieszą się dużą popularnością, okazują się całkowitą nieskutecznością w niwelowaniu objawów nagłego odstawienia alkoholu. Łagodny zespół abstynencyjny, a także kac, często wykluczają z jakiejkolwiek aktywności, nawet przez cały następny dzień po spożywaniu alkoholu. Czy istnieje zatem skuteczny sposób, by złagodzić nieprzyjemne objawy i poprawić samopoczucie?

Detoks alkoholowy w Warszawie – metoda na przetrwanie najgorszego czasu po odstawieniu alkoholu

Odtrucie alkoholowe jest procedurą sprawdzającą się zarówno po okazjonalnym spożywaniu wysokoprocentowych trunków, jak i po dłużej trwającym ciągu alkoholowym. Zabieg ten zdaje egzamin w zapobieganiu wystąpienia zespołu odstawiennego lub wyeliminowaniu jego objawów. Jego skuteczność wynika z faktu podania substancji wspomagających regenerację i oczyszczanie organizmu bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu wchłaniają się one całkowicie, a pierwsze efekty odczuwalne są już w momencie podania.

KacDoktor to zespół stworzony przez lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki, który wykonuje odtrucie alkoholowe na terenie Warszawy. W zakres naszych usług wchodzi nie tylko podanie wlewów dożylnych z glukozą i elektrolitami, ale również kompleksowa pomoc z wykorzystaniem witamin, leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych, a także związków aktywnych regenerujących wątrobę.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego - dojedziemy pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Świadczymy nasze usługi całodobowo, z zachowaniem pełnej dyskrecji. Gwarantujemy, że detoks alkoholowy w krótkim czasie pomoże Ci pozbyć się takich nieprzyjemnych objawów, jak ból głowy, nudności czy ogólne osłabienie i pozwoli na powrót do codziennych obowiązków.

Wszywka alkoholowa jako element terapii uzależnienia od alkoholu

W przypadku uzależnienia od alkoholu, detoks może poprzedzać implantację wszywki alkoholowej. Zawarty w niej lek - esperal - całkowicie hamuje rozkład odpowiedzialnego za złe samopoczucie metabolitu alkoholu, czyli aldehydu octowego. W konsekwencji, nawet najmniejsza dawka alkoholu powoduje nieprzyjemne objawy, w tym zawroty głowy, przyspieszenie bicia serca czy wymioty. Wszywka z esperalu nie jest lekiem na alkoholizm, jednak bywa wykorzystywana jako element terapii uzależnień, który ułatwia choremu zachowanie trzeźwości.

Świadczona przez nas usługa wszywania esperalu, wykonywana jest przez doświadczonego lekarza. Jest to gwarancja bezpieczeństwa zabiegu, a także prawidłowego dobrania dawki leku do pacjenta. Umów się na wizytę w naszym gabinecie bądź przyjazd specjalisty do Twojego domu!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844