Niedobór elektrolitów może dotknąć każdego – jak szybko je uzupełnić?

Opublikowany: piątek, 31 lipca 2020

Gospodarka wodno-elektrolitowa w organizmie człowieka jest niezwykle delikatna – reaguje zarówno na duże zmiany w środowisku zewnętrznym, jak i na pozornie błahe zaburzenia ustroju. Część osób wychodzi z założenia, że niedobór elektrolitów dotyczy jedynie chorych osób, lecz zdecydowanie mija się to z prawdą. Dowiedz się więcej o przyczynach zaburzeń elektrolitowych i metodach walki z nimi!

Co należy wiedzieć o zaburzeniach wodno-elektrolitowych?

Utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej zachodzi na drodze zaskakująco wielu mechanizmów. Warto wśród nich wymienić działanie najważniejszych dla tego procesu hormonów, czyli wazopresyny i układu RAA (renina-angiotensyna-aldosteron). W zachowaniu homeostazy niezbędne jest także prawidłowe funkcjonowanie między innymi nerek i ośrodka pragnienia w podwzgórzu. Niestety, niekiedy ten skomplikowany system zależności nie radzi sobie z niektórymi zmianami.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to roztwory soli rozpuszczonych w płynach ustrojowych, które, zdysocjowane na jony, wykazują zdolność przewodzenia prądu elektrycznego. Do najważniejszych dla człowieka jonów zaliczają się jony: sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz chloru. W ustroju występują one w bardzo wąskim zakresie, a wszelkie duże wahania mogą okazać się niebezpieczne.

Dlaczego elektrolity są tak ważne? Odpowiadają one przede wszystkim za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych pomiędzy neuronami, a także regulują przepuszczalność błon komórkowych. Obecność elektrolitów jest także niezbędna w funkcjonowaniu mięśni, w tym najważniejszego – mięśnia sercowego.

Stężenie elektrolitów jest też nierozerwalnie związane z gospodarką wodną organizmu. Gwarantują one utrzymanie odpowiedniej ilości wody w przestrzeni wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej, wpływając przez to między innymi na wartość ciśnienia tętniczego krwi.

Przyczyny i objawy niedoboru elektrolitów

Zaburzenia elektrolitowe bardzo często współistnieją z poważnymi chorobami przewlekłymi. Niekiedy jednak przyczyny bywają bardziej prozaiczne. Najczęściej niedobór elektrolitów jest wywołany przez:

 • picie zbyt małej ilości wody;
 • wysoką temperaturę otoczenia;
 • intensywny trening bądź pracę fizyczną;
 • zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, ze współistniejącymi wymiotami lub biegunką;
 • intensywne spożycie alkoholu;
 • wysoką gorączkę;
 • głodówkę.

Rozwiązaniem w każdej powyższej sytuacji powinno być przede wszystkim zwiększone spożycie wody lub innego napoju, który dostarczy do organizmu odpowiednią ilość składników mineralnych. Należy o to szczególnie zadbać w przypadku pojawienia się objawów deficytu elektrolitów, do których zaliczyć można:

 • uczucie osłabienia i brak energii;
 • bóle i zawroty głowy;
 • drżenia, skurcze i bóle mięśni;
 • osłabienie siły mięśniowej;
 • obrzęki kończyn dolnych;
 • omdlenia;
 • przyspieszone bądź nieregularne bicie serca.

Jak spożywanie alkoholu wpływa na poziom elektrolitów w ustroju?

Wazopresyna, nazywana inaczej hormonem antydiuretycznym, stanowi istotny element gospodarki wodno-elektrolitowej. Do jej głównych zadań należy pobudzanie resorpcji zwrotnej wody w kanalikach nerkowych, co zapobiega nadmiernemu wydalaniu jej z organizmu.

Alkohol, poprzez zahamowanie wydzielania wazopresyny, wywiera silne działanie moczopędne. Utrata dużej ilości wody z ustroju, pociąga za sobą konsekwencje w postaci nadmiernego wydalania elektrolitów, głównie sodu i potasu. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za niektóre negatywne objawy kaca.

Sposoby na szybkie uzupełnienie elektrolitów

Jesteś wyczerpany po zatruciu pokarmowym lub ubiegłonocnej imprezie? Koniecznie zadbaj o wyrównanie niedoborów elektrolitowych! Istnieje na to kilka znanych sposobów, które różnią się od siebie skutecznością i szybkością działania. Łagodne objawy odwodnienia i niedoboru elektrolitów możesz z powodzeniem zredukować samemu, z kolei cięższe zaburzenia elektrolitowe nierzadko wymagają specjalistycznej pomocy.

Domowe metody na odwodnienie i utratę elektrolitów

Wbrew pozorom, w przypadku odwodnienia zwykła woda nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość powszechnie dostępnych wód butelkowanych wyróżnia niska zawartość składników mineralnych, przez co – paradoksalnie – picie ich może pogłębić istniejące niedobory elektrolitów.

Jak zatem skutecznie uzupełnić elektrolity i jednocześnie nawodnić organizm? W domowych warunkach z powodzeniem pomoże Ci:

 • woda wysokozmineralizowana – ważne, by zawierała minimum 50 mg/l jonów magnezu, 150 mg/l jonów wapnia i do 1500 mg/l jonów sodu i chloru.
 • woda kokosowa – jest smaczna, orzeźwiająca, a przede wszystkim jej skład jest niezwykle zbliżony do osocza ludzkiej krwi.
 • napój izotoniczny – to tani i łatwo dostępny produkt, jednak należy zwrócić uwagę na skład, ponieważ wiele napojów tego typu zawiera mnóstwo zbędnych składników.
 • sok pomidorowy – zawiera dużą ilość potasu i sodu, a ponadto nieco witamin.
 • własnoręcznie wykonany izotonik – najprostszy przepis zakłada dodanie do wody odrobiny soli, miodu i soku z cytryny.

Potrzebujesz szybko stanąć na nogi?

Alternatywą dla domowych sposobów są kroplówki na odwodnienie. Niezaprzeczalnie jest to najskuteczniejsza i najszybsza metoda uzupełnienia płynów i elektrolitów. W procedurze tej używa się wodnego roztworu elektrolitów, niekiedy z dodatkiem glukozy. Odpowiednie stężenie jonów sprawia, że podawany preparat jest izotoniczny w stosunku do płynów ustrojowych, dzięki czemu może być wykorzystany przez organizm w walce z odwodnieniem.

Co więcej, kroplówka nawadniająca podawana jest bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu omija się ograniczenia wynikające z budowy i funkcjonowania układu pokarmowego. Jest to istotne szczególnie w przypadku infekcji i zatruć ze współistniejącymi biegunkami. W takim przypadku wlew dożylny jest jedyną metodą, która pozwala na skuteczne uniknięcie odwodnienia i niedoboru elektrolitów.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Zaufaj profesjonalistom!

Szukasz specjalistycznej pomocy w walce z odwodnieniem bądź interesuje Cię kompleksowe odtrucie alkoholowe w Warszawie? Zespół KacDoktor oferuje usługę dożylnego podawania witamin i minerałów, w tym także ważnych elektrolitów. W naszych pakietach znajdziesz również specjalnie dobrane leki, antyoksydanty i związki wspomagające regenerację.

Rozwiązanie to wyróżnia się dużą wygodą – to my przyjeżdżamy pod wskazany przez Ciebie adres, nawet w 45 minut. Nasze usługi dostępne są przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Nie musisz też martwić się o dyskrecję – możesz mieć pewność, że o nią zadbamy.

W naszej pracy kierujemy się przede wszystkim profesjonalizmem i troską o dobro naszych Klientów. Kroplówki wykonywane są przez personel medyczny, w skład którego wchodzą doświadczeni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Jest to gwarancja bezpieczeństwa, o które ciężko w przypadku usługi wykonywanej przez niewykwalifikowane osoby.

Zadzwoń do nas lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego – poczujesz różnicę już w trakcie naszej wizyty!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844