Jak zregenerować wątrobę po okresie intensywnego spożycia alkoholu?

Opublikowany: wtorek, 6 grudnia 2022

Wątroba bezpośrednio uczestniczy w metabolizmie alkoholu. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że narząd ten jest wyjątkowo narażony na negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu. Konsekwencją zbyt częstego sięgania po tę używkę może być nie tylko upośledzenie funkcji wątroby, ale także rozwój alkoholowej choroby wątroby. Na szczęście istnieją sposoby, by przyspieszyć regenerację tego narządu. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule!

Alkoholowa choroba wątroby to częste powikłanie nadużywania alkoholu

Alkoholowa choroba wątroby, jak nazwa wskazuje, związana jest z nadużywaniem alkoholu. Jej etapy to kolejno: stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby oraz alkoholowa marskość wątroby. Nie jest to bynajmniej rzadkie powikłanie nadmiernego picia, gdyż pierwszy etap tej choroby, czyli stłuszczenie wątroby, obserwuje się u niemal wszystkich osób nadużywających alkoholu. Warto jednak pamiętać, że wątroba posiada niezwykłe zdolności regeneracyjne, dzięki czemu duża część uszkodzeń może ulec wycofaniu.

Przede wszystkim abstynencja!

Pierwszą i najważniejszą zasadą regeneracji wątroby jest zachowanie abstynencji. To nie żart! Spożycie alkoholu, pomimo uszkodzenia tkanek wątroby, znacząco obniża zdolności regeneracyjne tego narządu, a także przyczynia się do dalszego rozwoju alkoholowej choroby wątroby. Warto przy tym podkreślić, że zmiany w miąższu wątroby w przebiegu stłuszczenia i zapalenia tego narządu są w pełni odwracalne. Specjaliści potwierdzają, że najważniejszym czynnikiem sprzyjającym cofnięciu się zmian wywołanych alkoholem jest utrzymanie całkowitej abstynencji. W przeciwnym wypadku zmiany postępują, aż do rozwoju marskości wątroby.

Ornityna i sylimaryna ‒ wsparcie w regeneracji wątroby

Ornityna to aminokwas niebiałkowy, który przez długie lata używany był w leczeniu powikłań marskości wątroby. Uczestniczy on bowiem w cyklu ornitynowym, który odpowiada za przemianę toksycznego amoniaku w mocznik. Zaburzenie funkcjonowania wątroby, na przykład na skutek jej zapalenia czy marskości, prowadzi do znacznego wzrostu stężenia amoniaku we krwi. Dodatkowa suplementacja ornityny nie tylko wspomaga metabolizm amoniaku, ale także działa protekcyjnie na miąższ wątroby. Badania naukowe wykazały, że ornityna wspomaga regenerację wątroby nawet na etapie jej stłuszczenia.

Warta uwagi jest również sylimaryna, czyli kompleks flawolignanów pozyskiwanych z nasion ostropestu plamistego. Wykazuje ona działanie hepatoprotekcyjne ‒ chroni wątrobę nie tylko przed szkodliwym wpływem alkoholu, ale także innych toksyn. To jednak nie wszystko. Sylimaryna działa antyoksydacyjnie, redukując wolne rodniki powstałe na skutek nadmiernego spożycia alkoholu. Co więcej, sylimaryna wykazuje działanie przeciwzapalne, a także przeciwdziała włóknieniu, dzięki czemu spowalnia przebieg alkoholowej choroby wątroby.

Antyoksydanty w walce o zdrową wątrobę

Przewlekłe nadużywanie alkoholu zawsze związane jest z rozwojem stresu oksydacyjnego. Zarówno alkohol, jak i jego toksyczne metabolity przyczyniają się do wzmożonej produkcji wolnych rodników. Jednocześnie osoby nadużywające alkoholu często są niedożywione, a w ich diecie brakuje antyoksydantów. Długotrwały stres oksydacyjny nie tylko hamuje regenerację wątroby, ale także dodatkowo ją uszkadza, przyczyniając się do rozwoju alkoholowej choroby wątroby.

Badania naukowe wykazały, że dodatkowa suplementacja związków o właściwościach antyoksydacyjnych pozwala polepszyć funkcjonowanie wątroby. Dobrze sprawdzają się takie antyoksydanty jak witamina C czy koenzym Q10, choć potwierdzone działanie ma także witamina E, czy N-acetylocysteina.

Jak detoks alkoholowy może wspomóc Twoje zdrowie?

Mogłoby się wydawać, że głównym zastosowaniem detoksu alkoholowego jest leczenie kaca. Nic bardziej mylnego. Detoks alkoholowy to kompleksowa procedura redukująca negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka. Można zatem uznać, że głównym działaniem tej metody jest redukcja szkód zdrowotnych po suto zakrapianej imprezie, a wyleczenie objawów kaca jest jedynie miłym skutkiem ubocznym.

Jak detoks alkoholowy może wspomóc regenerację wątroby? Rozwiązanie to przyspiesza oczyszczanie organizmu z resztek alkoholu i jego szkodliwych metabolitów, zwłaszcza aldehydu octowego, które przyczyniają się do uszkodzeń wątroby. Jednocześnie skład detoksu alkoholowego obfituje w antyoksydanty oraz ornitynę, dlatego dobrze sprawdza się on w przyspieszeniu regeneracji uszkodzonych tkanek.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Możesz nam zaufać!

Miejsce oferujące zabieg detoksu alkoholowego warto wybrać rozważnie ‒ w końcu od tego zależy nie tylko Twoje samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo. W trosce o naszych pacjentów dokładamy w KacDoktorze wszelkich starań, by nasze zabiegi przeprowadzane były w sposób profesjonalny, z użyciem wysokich jakościowo preparatów i z zachowaniem wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Ponadto, w naszych szeregach pracują lekarze i ratownicy medyczni z ogromną wiedzą i doświadczeniem w temacie detoksu alkoholowego. Wszystko to sprawia, że nasz detoks alkoholowy cieszy się w Warszawie ogromną popularnością.

Jak można skorzystać z naszych usług? To banalnie proste! Zawsze możesz przyjechać do naszego nowoczesnego gabinetu w centrum miasta. Doskonale wiemy jednak, że kac niekiedy uniemożliwia wyjścia z łóżka, nie wspominając o dłuższych wyprawach na miasto. W takim przypadku polecamy skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Warto także pamiętać, że nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie chcesz, by alkohol niszczył Twoje zdrowie i samopoczucie? Skorzystaj z detoksu alkoholowego i zmniejsz szkodliwy wpływ używki na Twój organizm!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844