Glukoza na kaca – czy ma to sens?

Opublikowany: środa, 28 września 2022

Do popularnych domowych sposobów na kaca zalicza się zjedzenie słodkiego owocu lub wypicie wody z cytryną i miodem. Okazuje się, że rozwiązania te, choć nie wyleczą całkowicie kaca, mogą znacznie poprawić samopoczucie. Badania naukowe potwierdzają, że glukoza na kaca może niwelować niektóre z nieprzyjemnych objawów syndromu dnia poprzedniego. Zastanawiasz się, dlaczego alkohol powoduje spadek stężenia cukru we krwi? A może interesuje Cię, jak szybko wyrównać glikemię i dodać sobie energii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Wpływ alkoholu na stężenie glukozy we krwi to złożone zagadnienie

Czysty alkohol, czyli etanol, sam w sobie nie wpływa na stężenie glukozy we krwi. Nie oznacza to jednak, że kosztowanie ulubionego trunku nigdy nie spowoduje wahań glikemii. Okazuje się, że wpływ alkoholu na glikemię jest złożonym zagadnieniem, które zależy między innymi od typu spożywanego trunku czy jego spożytej ilości. Choć mogłoby się wydawać, że wahania glikemii są istotną kwestią jedynie dla diabetyków, okazuje się, że przyczyniają się one również do rozwoju kaca.

Alkohol może powodować zarówno wzrost, jak i spadek glikemii

Czysty etanol, zawarty w takich destylatach jak wódka, gin czy whiskey, nie zawiera cukru. Warto pamiętać, że sporą ilość cukru można jednak znaleźć w wielu innych trunkach. Wszelkiego rodzaju owocowe nalewki, słodkie likiery, piwa smakowe, a przede wszystkim popularne drinki zawierają w swoim składzie cukry proste. Ich spożycie powoduje zatem nagły skok glikemii, zwykle po kilkunastu minutach.

Po początkowym skoku glikemii alkohol zwykle przyczynia się do stopniowego obniżania stężenia cukru we krwi. Dzieje się tak zwłaszcza po intensywnym spożyciu tej używki, także w formie czystych destylatów. Alkohol powoduje bowiem akumulację związków takich jak kwas mlekowy czy ciała ketonowe, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową organizmu, zakwaszając go. Przyczynia się to do zahamowania procesów glukoneogenezy (wytwarzania glukozy ze związków niecukrowych) zachodzących w wątrobie oraz spadku wydzielania insuliny z wysp trzustki. Warto mieć na uwadze, że do spadku stężenia glukozy we krwi dochodzi znacznie szybciej, gdy osoba pijąca alkohol jest na czczo i nie spożywa pokarmów.

Spadek stężenia glukozy we krwi potęguje objawy kaca

Hipoglikemia, potocznie zwana niedocukrzeniem, to stan, w którym dochodzi do znacznego zmniejszenia stężenia cukru we krwi. Stanowi on szczególne zagrożenie dla osób dotkniętych cukrzycą, u których naturalne mechanizmy regulacji glikemii są zaburzone. Hipoglikemia może jednak wystąpić również u osób zdrowych, zwłaszcza tych, które długotrwale nadużywają alkoholu bądź spożyły jednorazowo zbyt dużą dawkę tej używki.

Występująca wtedy łagodna hipoglikemia może potęgować objawy syndromu dnia poprzedniego. Co może wskazywać, na spadek stężenia glukozy na kacu? Są to symptomy, takie jak:

 • ból i zawroty głowy;
 • osłabienie i zmęczenie;
 • drżenie rąk;
 • głód;
 • nadmierna potliwość;
 • drażliwość i niepokój;
 • przyspieszona praca serca.

Glukoza na kaca – gwarancja szybkiej poprawy samopoczucia

Glukoza to cukier prosty, który jest głównym paliwem energetycznym organizmu człowieka. Nic zatem dziwnego, że zastosowanie glukozy na kaca wiąże się z szybką i wyraźną poprawą samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie samej glukozy nie sprawi, że intensywny kac całkowicie przeminie. W tej sytuacji warto sięgnąć po kompleksowe rozwiązanie, jakim jest odtruwanie alkoholowe.

Glukoza to podstawowy składnik odtrucia alkoholowego

Czy wiesz, że odtrucie alkoholowe leczy kaca w zaledwie godzinę? Jest to możliwe, dzięki kompleksowemu podejściu do tego zjawiska. Kac, mimo że spowodowany jest nadmiernym spożyciem alkoholu, jest także wypadkową kilku procesów zachodzących w naszym organizmie pod wpływem tej używki. Aby wyleczyć kaca szybko i skutecznie, należy uwzględnić wszystkie mechanizmy prowadzące do pogorszenia samopoczucia. Właśnie dlatego sama glukoza na kaca nie wystarczy!

Co zatem zawiera odtrucie alkoholowe? W jego skład wchodzi:

 • izotoniczny roztwór soli fizjologicznej zapewniający szybkie nawodnienie organizmu;
 • jony sodu, potasu, magnezu i wapnia wyrównujące gospodarkę wodno-elektrolitową;
 • witamina C i koenzym Q10 redukujące stres oksydacyjny;
 • ornityna wspomagająca oczyszczanie i regenerację wątroby;
 • witaminy z grupy B przyspieszające regenerację układu nerwowego;
 • doraźne leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, relaksacyjne czy nasenne.

Szukasz skutecznego odtrucia alkoholowego? Jesteś w dobrym miejscu!

Odtrucie alkoholowe nie jest bezmyślnym podaniem soli fizjologicznej czy glukozy na kaca. To procedura medyczna, która wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nieodpowiednio przeprowadzone odtrucie alkoholowe może stanowić zagrożenie dla zdrowia, takie jak poważne zaburzenia elektrolitowe czy zakażenie miejsca wkłucia. Wykonując odtrucie alkoholowe u nas, w KacDoktorze, zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie jest w najlepszych rękach. Nasi lekarze i ratownicy medyczni będą z Tobą od początku do końca całego odtrucia, dbając o Twoje bezpieczeństwo, samopoczucie i komfort.

Jak skorzystać z naszych usług? To banalnie proste! W każdej chwili możesz odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz sił lub możliwości, by do nas przyjechać, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres. Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu to usługa dostępna całodobowo przez cały tydzień, nie musisz się więc martwić nieodpowiednią porą.

Możesz stracić cały dzień testując domowe sposoby na kaca. Możesz też skorzystać z odtrucia alkoholowego, by stanąć na nogi w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844