Czym jest alkoholowa choroba wątroby?

Opublikowany: niedziela, 27 listopada 2022

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nadmierne spożycie alkoholu wpływa na każdy narząd organizmu człowieka. Warto jednak zastanowić się, czy jest narząd, który cierpi przez tę używkę bardziej niż wątroba. Codzienne picie alkoholu, choćby tylko przez tydzień, prowadzi do zmian w strukturze i funkcjonowaniu tego ważnego narządu. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest alkoholowa choroba wątroby. Przedstawiamy jej poszczególne stadia, a także podpowiadamy, czy jest metoda na skuteczną regenerację wątroby.

Wątroba jest głównym narządem zaangażowanym w metabolizm alkoholu

Dlaczego to właśnie wątroba jest tak narażona na szkodliwy wpływ alkoholu? Badania naukowe potwierdzają, że to właśnie w tym narządzie dochodzi do neutralizacji około 90% spożytego alkoholu. Wątroba jest jednak uszkadzania nie tylko przez sam alkohol, a w głównej mierze przez jego metabolity, w tym aldehyd octowy. Wątrobowy metabolizm alkoholu generuje również olbrzymie ilości wolnych rodników, które dodatkowo uszkadzają miąższ tego narządu i nasilają odpowiedź zapalną.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest pierwszym etapem uszkodzenia tego narządu przez alkohol. Szacuje się, że dotyczy ono nawet 90% osób, które spożywają więcej niż 60 gramów czystego alkoholu dziennie. Schorzenie to polega na gromadzeniu się mikroskopijnych kropelek tłuszczu wewnątrz komórek wątroby. Zmiana ta wynika z zaburzeń gospodarki lipidowej, do których dochodzi w konsekwencji spożywania zbyt dużych ilości alkoholu.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby nie prowadzi do upośledzenia funkcji tego narządu, dlatego schorzenie to zwykle przebiega bezobjawowo. Stłuszczona wątroba zwiększa jednak swój rozmiar, co może prowadzić do uczucia nieprzyjemnego ucisku lub dyskomfortu w prawym podżebrzu. Ten etap alkoholowej choroby wątroby jest w pełni odwracalny ‒ stłuszczenie cofa się całkowicie w ciągu 2-4 tygodni całkowitej abstynencji.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby to kolejne stadium alkoholowej choroby wątroby, które dosięga od 30 do 40% osób nadużywających alkoholu. Schorzenie to rozwija się po wielu latach spożywania znacznych ilości alkoholu. W wątrobie, oprócz znacznego stłuszczenia i uszkodzenia hepatocytów, obserwuje się również liczne zmiany zapalno-martwicze i ograniczone włóknienie miąższu.

Objawy alkoholowego zapalenia wątroby pojawiają się nagle, a najbardziej charakterystycznym symptomem jest żółtaczka. Może towarzyszyć jej gorączka, osłabienie czy utrata łaknienia. W cięższych przypadkach zapalenia wątroby obserwuje się także wodobrzusze, zanik proksymalnych grup mięśni, a nawet encefalopatię, czyli uszkodzenie struktur mózgu. U 70% chorych, po wprowadzeniu całkowitej abstynencji, alkoholowe zapalenie wątroby może ustąpić, a wątroba ulec regeneracji.

Marskość wątroby ‒ nieodwracalne uszkodzenie wątroby przez alkohol

Przewlekłe uszkodzenie wątroby, wywołane wieloletnim spożyciem alkoholu, może prowadzić do rozwinięcia ostatniego stadium alkoholowej choroby wątroby, czyli marskości. Marskość wątroby to schorzenie, które polega na zwłóknieniu jej miąższu i wytworzeniu tzw. guzków regeneracyjnych, które zaburzają prawidłową budowę oraz funkcjonowanie miąższu narządu. Powstałe zmiany są nieodwracalne i postępujące, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorej osoby.

Szacuje się, że od 30 do 40% chorych nie zdaje sobie sprawy o rozwoju alkoholowej marskości wątroby i jest ona wykrywana przypadkowo. Specjaliści alarmują jednak, że schorzenie to może objawiać się szerokim wachlarzem symptomów. Poważne zaburzenie funkcji wątroby odciska piętno na funkcjonowaniu całego organizmu. U chorych obserwuje się zmiany hormonalne, obniżenie odporności, zaburzenia krzepnięcia krwi czy liczne zmiany skórne. Zaburzenia ukrwienia wątroby prowadzą do rozwoju nadciśnienia wrotnego i wytworzenia krążenia obocznego, które może zagrażać niebezpiecznym krwotokiem. Z kolei upośledzenie detoksykacji krwi z produktów ubocznych przemiany materii skutkuje uszkodzeniem układu nerwowego, przez co chorzy zmagają się z obniżeniem nastroju, odwróceniem rytmu dobowego czy zaburzeniami koncentracji i uwagi.

Jak zapobiegać alkoholowej chorobie wątroby?

Jak wcześniej wspomniano, dwa pierwsze etapy alkoholowej choroby wątroby są w pełni odwracalne. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest jednak utrzymanie abstynencji. Wątroba posiada ogromne zdolności regeneracyjne, jednak jedynie w momencie, gdy nie jest narażona na stały kontakt z uszkadzającymi jej tkankę toksynami. Osoby, które długotrwale nadużywały alkoholu w celu szybszej regeneracji wątroby mogą również skorzystać z odtrucia alkoholowego.

Czy odtrucie alkoholowe może wspomagać regenerację wątroby?

Odtrucie alkoholowe może kojarzyć się głównie z leczeniem kaca czy prewencją alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że zabieg ten ma o wiele szersze zastosowanie. Odtrucie alkoholowe pozwala przede wszystkim na redukcję szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka, w tym także przyspieszenie regeneracji wątroby.

Korzystne działanie odtrucia alkoholowego na wątrobę wynika z wysokiej zawartości antyoksydantów, takich jak koenzym Q10 czy witamina C. Redukują one stres oksydacyjny, a dzięki czemu ograniczają nasilony stan zapalny i dalsze uszkodzenia miąższu wątroby. Dobroczynne działanie ma także ornityna, czyli prosty aminokwas zaangażowany w neutralizację toksycznego amoniaku. Ornityna nie tylko posiada udowodnione działanie hepatoprotekcyjne, ale także przyspiesza regenerację wątroby.

Odtrucie alkoholowe w KacDoktorze ‒ zaufaj naszym specjalistom!

Masz za sobą długotrwały ciąg alkoholowy? A może czujesz się gorzej po intensywnym weekendzie ze znajomymi? Niezależnie od przyczyny otrzymasz u nas niezbędną pomoc. W gabinecie KacDoktora spotkasz lekarzy i ratowników medycznych z ogromną wiedzą i doświadczeniem w temacie oczyszczania po alkoholu. Nasze odtrucie alkoholowe pomoże Ci nie tylko w poprawie samopoczucia, ale także poprawie nadszarpniętego używką zdrowia.

Dołożyliśmy wszelkich starań, by korzystanie z naszych usług było proste i szybkie. Aby poznać dobrodziejstwo naszego odtrucia alkoholowego wystarczy, że przyjedziesz do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Możesz też skorzystać z odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz bądź wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy.

Zadbaj o swoją wątrobę! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i przyspiesz regenerację tego ważnego narządu!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844