Alkoholowa marskość wątroby ‒ jeden z najpoważniejszych skutków picia alkoholu

Opublikowany: poniedziałek, 4 lipca 2022

Nie ulega wątpliwościom, że wątroba jest jednym z narządów najbardziej narażonych na szkodliwe działanie alkoholu. Choć zdolności regeneracyjne tkanki wątrobowej są imponujące, wieloletnie nadużywanie alkoholu odciska trwałe piętno na kondycji tego narządu. Jedną z najpoważniejszych chorób związanych z alkoholizmem jest marskość wątroby. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Jak mu zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest marskość wątroby?

Marskość wątroby to choroba, która polega na stopniowym i nieodwracalnym włóknieniu miąższu wątroby na skutek jego systematycznego uszkadzania. Prowadzi to do upośledzenia funkcji tego narządu i licznych powikłań. Choć marskość wątroby może być konsekwencją wielu różnych chorób, najczęściej związana jest z alkoholizmem i stanowi ostatnie stadium tzw. alkoholowej choroby wątroby. Szacuje się, że marskość wątroby dotyczy od 10 do 20% osób przewlekle nadużywających alkoholu.

Alkoholowa choroba wątroby rozwija się latami

Alkohol uszkadza wątrobę podstępnie. Przed długi czas osoby nadużywające alkoholu nawet nie podejrzewają, że stan ich wątroby stopniowo się pogarsza. Objawy takie jak osłabienie, zmęczenie czy utrata apetytu zwykle nie kojarzą się w pierwszej kolejności z zaburzeniami funkcjonowania tego narządu. Występujące początkowo stłuszczenie wątroby, powoli przeistacza się w alkoholowe zapalenie wątroby. Z kolei przewlekłe niszczenie komórek miąższu tego narządu powoduje, że zaczyna on włóknieć i tracić swoje funkcje.

Co zaskakujące, u 30-40% chorych marskość wątroby wykrywana jest przypadkowo. Pierwsze stadia choroby przebiegają najczęściej bezobjawowo, do momentu, gdy funkcjonowanie wątroby jest już znacznie upośledzone. Chorzy mogą wtedy zaobserwować pewne charakterystyczne objawy, takie jak:

 • wygląd tzw. „kasztanowego ludzika”, czyli powiększenie obwodu brzucha z jednoczesnym zeszczupleniem kończyn;
 • żółtaczka skóry, błon śluzowych i białkówek oczu;
 • czerwone pajączki naczyniowe na skórze twarzy, tułowia i kończyn;
 • czerwony rumień na skórze dłoni lub podeszew stóp;
 • roszerzenie naczyń żylnych promieniście od pępka;
 • odwrócenie rytmu snu i czuwania.

Groźne powikłania alkoholowej marskości wątroby

O ile stłuszczenie czy alkoholowe zapalenie wątroby to schorzenia potencjalnie odwracalne, tak marskość wątroby jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Chorzy wymagają stałej terapii, której niezwykle ważnym elementem jest uzyskanie abstynencji. Wraz z postępem choroby, gdy wątroba przestaje być wydolna, mogą pojawić się powikłania marskości. Nierzadko stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorego. Zalicza się do nich między innymi:

 • krwotok z żylaków przełyku;
 • encefalopatię wątrobową;
 • wodobrzusze;
 • bakteryjne zapalenie otrzewnej;
 • zespół wątrobowo-nerkowy.

Jak przyspieszyć regenerację i detoksykację wątroby po alkoholu?

W przypadku problemów z wątrobą najskuteczniejszym rozwiązaniem bez wątpienia jest odstawienie alkoholu. Powszechnie uważa się, że progowa dawka hepatotoksyczna alkoholu to 60-80 g dla mężczyzn i 20-40 g dla kobiet na dobę, jednak mniejsze porcje tej używki także obciążają wątrobę i hamują jej regenerację. Czy można w jakiś sposób pomóc swojej wątrobie po suto zakrapianej imprezie? Oczywiście, że tak! Jednym z najlepszych sposobów wsparcia detoksykacji i regeneracji organizmu jest odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe – kompleksowe wsparcie regeneracji całego organizmu

Odtrucie alkoholowe znane jest głównie z uwagi na fakt, że skutecznie leczy kaca i zapobiega rozwojowi zespołu abstynencyjnego. Zabieg ten jednak ma o wiele więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać. Bogaty skład podawanych preparatów sprawia, że odtrucie alkoholowe minimalizuje część szkodliwych skutków picia alkoholu. Odpowiednio skomponowane kroplówki dożylne pozwalają oczyścić wątrobę i przyspieszyć jej regenerację.

Jednym ze składników odtrucia alkoholowego, który wspomaga pracę wątroby, jest koenzym Q10. Wykazano, że ten znany związek o właściwościach antyoksydacyjnych może redukować stres oksydacyjny w obrębie tkanki wątrobowej, zmniejszać nasilenie zmian zapalnych, a nawet zapobiegać włóknieniu miąższu wątroby. Korzystne działanie wykazuje także ornityna – prosty aminokwas, który uczestniczy w detoksykacji organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, a także chroni i regeneruje wątrobę.

KacDoktor – profesjonalne odtrucie alkoholowe w zasięgu Twojej ręki

Nasza klinika to miejsce, w którym jako priorytet stawiamy sobie pomoc naszym pacjentom z negatywnymi skutkami picia alkoholu. W KacDoktorze nie tylko wyleczymy Twojego kaca, ale przede wszystkim pomożemy Ci w regeneracji organizmu, w tym także wątroby. Nasi lekarze i ratownicy medyczni to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którym możesz w pełni zaufać. Zadbają oni o Twoje samopoczucie i bezpieczeństwo, a także rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości związane z odtruciem alkoholowym. Możesz być pewny, że cały zabieg przebiegnie w miłej i komfortowej atmosferze.

Nie masz siły lub czasu, by odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy? Doskonale to rozumiemy! W takim przypadku zawsze możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Jedyne co musisz zrobić to skontaktować się z nami telefonicznie lub wypełnić formularz internetowy. Nasz pracownik przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Co więcej, możesz liczyć na naszą pomoc, kiedy tylko jej potrzebujesz ‒ pracujemy całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie pozwól, by alkohol zniszczył Ci zdrowie! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i przyspiesz detoksykację swojego organizmu!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844