Zaszycie alkoholowe - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tym rozwiązaniu, ale boisz się zapytać

Opublikowany: poniedziałek, 31 lipca 2023

Zaszycie alkoholowe to metoda, która wzbudza w ostatnich latach dużo kontrowersji. Część uzależnionych osób postrzega ją jako magiczny środek, który stanowi rozwiązanie nałogu alkoholowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy są sprzeczne informacje, które można przeczytać w internecie, a nierzadko też usłyszeć od specjalistów reklamujących ten zabieg. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na zaszycie alkoholowe.

Zaszycie alkoholowe to jedna z pierwszych metod leczenia alkoholizmu

Mogłoby się wydawać, że zaszycie alkoholowe jest metodą nową czy innowacyjną. Warto jednak wiedzieć, że historia wszywki alkoholowej liczy sobie prawie 75 lat. Jest to zatem pierwsza farmakologiczna metoda leczenia alkoholizmu, która została wprowadzona na rynek. Przez te dziesięciolecia rola zaszycia alkoholowego w leczeniu choroby alkoholowej uległa jednak drastycznej zmianie. Początkowy entuzjazm specjalistów przerodził się w sceptycyzm: czy aby na pewno wszywka alkoholowa jest skuteczna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw przyjrzeć się dokładniej działaniu tej metody.

Jak działa zaszycie alkoholowe?

Podstawą działania zaszycia alkoholowego jest reakcja na lek. Zachodzi ona w przebiegu interakcji alkoholu ze składnikiem aktywnym wszywki alkoholowej ‒ znanym powszechnie pod nazwą handlową Esperal. Lek ten uwania się stopniowo, na przestrzeni kilku miesięcy, do krwiobiegu, hamując rozkład metaboliczny alkoholu. W konsekwencji każde spożycie alkoholu, nawet najmniejszej jego dawki, skutkować będzie gwałtownym wzrostem stężenia toksycznego metabolitu alkoholu, jakim jest aldehyd octowy. Powoduje to nagłe pogorszenie samopoczucia i pojawienie się takich objawów zatrucia jak:

 • zaczerwienienie twarzy i dekoltu;
 • uderzenia gorąca;
 • nadmierna potliwość;
 • nudności i wymioty;
 • bóle i zawroty głowy;
 • lęk i niepokój;
 • uczucie duszności;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • uczucie kołatania serca.

Czy zaszycie alkoholowe leczy alkoholizm?

Zaszycie alkoholowe powstrzymuje chorego przed sięganiem po alkohol poprzez wykształcenie u niego lęku przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jest to tzw. metoda awersyjna, która wymusza na alkoholiku utrzymanie abstynencji. Czy zatem można powiedzieć, że wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Niestety nie.

Łatwo można wywnioskować, że zaszycie alkoholowe tymczasowo eliminuje główny objaw uzależnienia, czyli nadużywanie alkoholu. Metoda ta nie wpływa jednak na przyczyny rozwoju uzależnienia, co oznacza, że chory, po ustaniu aktywności wszywki, może wrócić do regularnego nadużywania alkoholu.

Jak prawidłowo wykorzystać działanie wszywki alkoholowej?

Specjaliści odradzają stosowanie zaszycia alkoholowego jako jedynej i samodzielnej metody walki z nałogiem. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to nie jest przydatne w procesie leczenia alkoholizmu. Odpowiednio zastosowane, zaszycie alkoholowe może stanowić ogromne wsparcie w utrzymaniu długotrwałej abstynencji.

Jak wykorzystać tą metodę? Najlepiej w połączeniu z profesjonalną psychoterapią uzależnień, traktując ją jako metodę uzupełniającą. Wszywka alkoholowa sprawdza się dobrze u osób zmotywowanych do walki z uzależnieniem, jednak przejawiających problem z zachowaniem trzeźwości. Zaszycie alkoholowe stanowi ogromne wsparcie zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia, gdy chory zmaga się z głodem alkoholowym o największym natężeniu.

Czy każdy może skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stan upojenia alkoholowego. Uzależniona osoba nie powinna spożywać alkoholu na dobę przez planowaną wizytą.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także stan zdrowia pacjenta. Z zaszycia alkoholowego powinny zrezygnować osoby zmagające się z:

 • nadwrażliwością na substancję czynną preparatu lub tiokarbaminiany;
 • niewydolnością serca;
 • chorobą niedokrwienną serca;
 • nadciśnieniem tętniczym;
 • obwodową niewydolnością krążenia;
 • zaburzeniami psychicznymi lub psychozami, zwłaszcza z próbami samobójczymi w przeszłości.

Czy po zabiegu zaszycia alkoholowego można pić alkohol?

W trakcie leczenia wiele osób miewa wątpliwości czy gorsze dni, które kierują ich myśli ku sięgnięciu po kieliszek. Warto jednak pamiętać, że osoby, którze przeszły zabieg zaszycia alkoholowego nie mogą spożywać alkoholu, nawet w najmniejszych ilościach. Interakcja wszywki z alkoholem może wiązać się nie tylko z pogorszeniem samopoczucia, ale wystąpieniem groźnych dla zdrowia powikłań.

Z tej samej przyczyny nie należy wierzyć w mity na temat tzw. przepicia wszywki alkoholowej. Nie istnieje sposób, by zatrzymać aktywność wszywki. Jedyną metodą, by zakończyć jej działanie jest udanie się do specjalisty w celu chirurgicznego usunięcia pozostających w tkance podskórnej tabletek Esperalu.

Jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego?

Wszywanie Esperalu musi być poprzedzone dokładnym wywiadem oraz badaniem lekarskim. Specjalista powinien ocenić stan zdrowia pacjenta, a także wykluczyć główne przeciwwskazania do zabiegu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zaszycia alkoholowego, konieczne jest dokładne obliczenie dawki leku, dostosowanej do wagi pacjenta.

Właściwy zabieg rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia okolicy zabiegowej, czyli okolicy pośladka lub łopatki. W tym celu lekarz ostrzykuje tkankę podskórną, podając lek miejscowo znieczulający. Gdy po kilku minutach znieczulenie zacznie działać, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry za pomocą skalpela. Nacięcie zwykle ma długość około 2 centymetrów i głębokość 4-5 centymetrów. Specjalista wkłada w nie jałowe tabletki leku, zaszywa powstałą ranę za pomocą szwów chirurgicznych, a całość zakleja jałowym opatrunkiem.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? W KacDoktorze wiemy, jak Ci pomóc!

Zabieg wszywania Esperalu zaliczany jest do drobnych zabiegów chirurgicznych. Nie powinien zatem dziwić fakt, że wykonać go może jedynie doświadczony lekarz. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć profesjonalistę, który zadba nie tylko o skuteczność zabiegu, ale także o Twój komfort i bezpieczeństwo? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze nie tylko leczymy kaca ‒ nasi specjaliści posiadają również ogromną wiedzę i doświadczenie w temacie zaszycia alkoholowego.

Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by umówić termin wizyty, a nasi pracownicy zajmą się całą resztą. W naszym gabinecie otrzymasz wszystkie niezbędne informacje o tym zabiegu oraz profesjonalne wsparcie w walce z nałogiem alkoholowym. Nie obawiaj się bólu czy powikłań ‒ dołożymy wszelkich starań, by wizyta u nas nie była dla Ciebie nieprzyjemnym przeżyciem.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Zaszycie alkoholowe może być doskonałym wsparciem Twojej terapii uzależnień!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844