Historia wszywki alkoholowej, czyli pierwszego leku na chorobę alkoholową

Opublikowany: piątek, 20 stycznia 2023

Esperal, związek odpowiedzialny za działanie wszywki alkoholowej, był pierwszym lekiem używanym w leczeniu alkoholizmu. Przez lata cieszył się on ogromną popularnością wśród osób, które zdecydowały się na walkę z nałogiem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że historia wszywki alkoholowej sięga nieco ponad 140 lat wstecz. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak przypadek zadecydował o odkryciu tego leku, na czym polega jego działanie oraz komu obecnie zaleca się skorzystanie z wszywki alkoholowej.

Historia wszywki alkoholowej

Historia esperalu rozpoczyna się w 1881 roku, kiedy to berliński chemik M. Grodzki zsyntezował go w swoim laboratorium. Początkowo nowy związek chemiczny nie wzbudził zainteresowania, aż do czasu, gdy kilkadziesiąt lat później zaczęto wykorzystywać go w przemyśle gumowym, jako akcelerator w procesie wulkanizacji gum. Co zaskakujące, wraz z wprowadzeniem do produkcji esperalu zaobserwowano, że pracownicy fabryki zaczęli stronić od alkoholu. Zjawisko to zaobserwował lekarz medycyny pracy, E. E. Williams, po czym zasugerował, że może być on potencjalnym lekiem na alkoholizm. Jego odkrycie przeszło jednak bez echa, aż do czasu…

Wynalezienie wszywki alkoholowej było dziełem przypadku

W latach czterdziestych XXI wieku badania nad esperalem prowadził duński lekarz i biochemik ‒ Erik Jacobsen. Już wtedy wiadomo było, że ten związek chemiczny jest skutecznym lekarstwem przeciwko świerzbowcom. Badania Jacobsena miały na celu dowieść, czy lek ten działa także na pasożyty jelitowe.

W trakcie swojej pracy Jacobsen postanowił wraz ze swoim kolegą z laboratorium ocenić potencjalne skutki uboczne nowego leku na własnych organizmach. Połknęli zatem kilka tabletek, a następnie… udali się na proszoną kolację. Doktor Jacobsen, po wypiciu zaledwie kilku łyków piwa, poczuł nagły wstręt do alkohol i zaobserwował pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości. W ciągu kilku dni zorientował się, że nagłe pogorszenie samopoczucia po wypiciu alkoholu miało związek z nowym lekiem. Co ciekawe, minęło jednak kilka lat, zanim Erik Jacobsen przedstawił światu swoje odkrycie.

Esperal ‒ wszywka alkoholowa czy tabletki doustne?

Wprowadzenie go na rynek okazało się ogromnym sukcesem. Esperal lub Antabuse, jak nazywano nowy lek, używany był w leczeniu alkoholizmu nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w innych krajach Europy, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Na początku występował on jedynie w formie tabletek doustnych, przyjmowanych przez pacjentów raz dziennie. Ta forma podania leku okazała się jednak nieco problematyczna. Pacjenci mogli bowiem samodzielnie przerwać przyjmowanie leku, gdy tylko wystąpiła u nich chęć spożycia alkoholu.

Choć obecnie Esperal również występuje w formie tabletek doustnych, znacznie częściej używa się go w formie podskórnego implantu, nazywanego także wszywką. Są to jałowe tabletki przeznaczone do zaszycia pod skórą, najczęściej w okolicy pośladka lub łopatki. Ulegają one powolnemu rozpuszczaniu, dzięki czemu stopniowo uwalniają substancję aktywną do krwiobiegu, nawet przez kolejne 10 miesięcy. Zastosowanie wszywki alkoholowej uniemożliwia choremu złamanie abstynencji aż do momentu ustania aktywności wszywki lub jej chirurgicznego usunięcia.

Esperal w świetle najnowszych badań naukowych

Mogłoby się wydawać, że wiemy już o nim wszystko ‒ w końcu minęło już 141 lat od jego odkrycia. Liczne badania naukowe sugerują jednak, że jest to związek o znacznie większym potencjale leczniczym, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim Esperal okazuje się użyteczny nie tylko w leczeniu uzależnienia od alkoholu, ale także uzależnienia od kokainy. To jednak nie wszystko!

Ogromnym zaskoczeniem może być fakt, że esperal może być związkiem o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym. Od kilku lat prowadzone są intensywne badania, które sugerują skuteczność tego leku w leczeniu między innymi nowotworów płuc czy nowotworów piersi. Esperal może zmniejszać oporność komórek nowotworowych na inne leki, a także tworzyć związek z jonami miedzi, który wykazuje bezpośrednią aktywność przeciwnowotworową. Co więcej, naukowcy skłaniają się również ku hipotezie, że uwrażliwia komórki on nowotworowe na radioterapię, przy czym działa też ochronnie na zdrowe komórki organizmu.

Najnowsze badania naukowe skupiają się również na wykorzystaniu Esperalu w leczeniu boreliozy czy zapobieganiu uszkodzeniom płuc w przebiegu infekcji koronawirusowej. Istnieją również przesłanki, że lek ten może mieć właściwości przeciw lękowe.

Czy wszywka alkoholowa jest skutecznym lekiem na chorobę alkoholową?

Od czasu odkrycia, wszywka alkoholowa jest szeroko wykorzystywana w leczeniu alkoholizmu na całym świecie. Niestety, specjaliści jasno alarmują, że metoda ta, zastosowana samodzielnie, jest mało skuteczna. Chorzy po ustaniu aktywności wszywki alkoholowej nierzadko wracają swojego nałogu. Wszywka z Esperalem jest bowiem uznawana za metodę awersyjną, która nie wpływa na przyczyny uzależnienia. Czy zatem rozwiązanie to powinno odejść do lamusa? Absolutnie nie!

Kiedy warto wykorzystać działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa dedykowana jest głównie osobom, które są zdecydowane i zmotywowane, by walczyć z nałogiem. Uważa się ją obecnie za metodę wspomagającą, używaną przede wszystkim jako wsparcie kompleksowej terapii alkoholizmu. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które rozpoczynają dopiero profesjonalną psychoterapię uzależnień i nie rozwinęły jeszcze prawidłowych mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym. W takim przypadku wszywka alkoholowa może być idealnym wsparciem, które ułatwi zachowanie trzeźwości nawet przez kolejne 10 miesięcy.

Wszywanie Esperalu w Warszawie? Postaw na sprawdzonych profesjonalistów!

Interesuje Cię zaszycie alkoholowe, jednak masz wątpliwości odnośnie tej metody? Odwiedź nas w KacDoktorze, a nasi specjaliści odpowiedź na wszystkie Twoje pytania i udzielą wyczerpujących informacji. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem we wszywaniu Esperalu, a nasi lekarze i ratownicy medyczni dysponują imponującą wiedzą na temat redukcji negatywnych konsekwencji zdrowotnych nadużywania alkoholu.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu wszywania Esperalu akurat u nas? Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia cały zabieg jest bezbolesny i w pełni komfortowy. Co więcej, stosujemy rozpuszczalne szwy chirurgiczne, dlatego najczęściej nasi pacjenci nie muszą umawiać się na kolejną wizytę. Dodatkowym atutem jest osłona z antybiotyku, która zmniejsza do minimum ryzyko groźnej infekcji rany.

Chcesz rozpocząć walkę z nałogiem? Zadzwoń do nas, by umówić termin wizyty, a my pomożemy Ci z całą resztą!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844