Wszywka alkoholowa i inne metody walki z uzależnieniem od alkoholu

Opublikowany: środa, 1 grudnia 2021

Według danych statystycznych prezentowanych przez PARPA, średnie roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca Polski sukcesywnie wzrasta od ponad dwóch dekad. Szacuje się, że blisko 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, a sama choroba alkoholowa dotyczy od 700 do 900 tysięcy Polaków. Uzależnienie od alkoholu stanowi ogromny problem, zarówno w kontekście socjoekonomicznym, jak i zdrowotnym, nie tylko dla chorego, ale także dla najbliższych mu osób. W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone metody walki z chorobą alkoholową, takie jak psychoterapia czy wszywka alkoholowa.

Leczenie choroby alkoholowej powinno przebiegać wielotorowo

Trudno jednoznacznie określić, ile trwa leczenie choroby alkoholowej, jednak zwykle jest to proces długotrwały, rozłożony na lata. Choć w społeczeństwie panuje przekonanie, że terapia alkoholizmu przynosi mierne efekty, w rzeczywistości statystyki wskazują, że odsetek nawrotów choroby jest zbliżony do efektów leczenia innych schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. W powodzeniu terapii duże znaczenie ma kompleksowe podejście, które zakłada wykorzystanie różnych metod leczenia, ale także akceptację problemu alkoholowego przez chorą osobę, jak również wsparcie najbliższego otoczenia.

Psychoterapia – metoda o największej skuteczności w leczeniu uzależnień

Psychoterapia uzależnień stanowi obecnie główną i najważniejszą metodą leczeniu alkoholizmu, a jej wysoka skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Głównym celem psychoterapii jest zlokalizowanie źródła problemów z alkoholem oraz nauka posługiwania się umiejętnościami, które umożliwiają choremu utrzymanie trzeźwości. Rodzaj zastosowanej terapii, a także czas jej trwania ustalane są przez terapeutę. Podstawą leczenia choroby alkoholowej wciąż jest terapia indywidualna, choć coraz częściej łączy się ją z terapią grupową.

Specjaliści potwierdzają, że uczestnictwo w grupach wsparcia, jako metoda wspomagająca terapię, przynosi chorym dużo korzyści. Spotkania z innymi chorymi osobami są nie tylko formą wzajemnej motywacji do pracy nad sobą, ale również metodą na budowanie kontaktów międzyludzkich czy naukę opowiadania o swoich uczuciach. W Polsce największą i najstarszą grupą wsparcia dla alkoholików jest wspólnota Anonimowych Alkoholików.

Nowoczesne formy farmakoterapii choroby alkoholowej

Farmakoterapia jest uzupełnieniem leczenia choroby alkoholowej, używanym najczęściej w przypadku, gdy zastosowana psychoterapia nie przynosi zadowalających efektów lub chory zmaga się jednocześnie z innymi schorzeniami. Leczenie takie trwa zazwyczaj wiele miesięcy i jest kontrolowane przez lekarza psychiatrę. Obecnie w Polsce dostępne są trzy leki, które znajdują zastosowanie w terapii alkoholizmu:

 • naltrekson – blokuje receptory opioidowe, wypierając z nich endorfiny wydzielające się pod wpływem spożycia alkoholu. Hamuje to euforyzujące działanie alkoholu, a tym samym zmniejsza potrzebę sięgania po używkę i wydłuża czas abstynencji;
 • akamprozat – oddziałuje na receptory układu GABA-ergicznego i glutaminergicznego, dzięki czemu zmniejsza uczucie głodu alkoholowego, wspomagając utrzymanie abstynencji;
 • nalmefen – wpływa na endogenny układ opioidowy i przyjmowany jest doraźnie, w celu zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu, poprzez utratę przyjemności z picia.

Wszywka alkoholowa – czy dawna metoda znajduje jeszcze zastosowanie w leczeniu alkoholizmu?

Wszywka alkoholowa święciła swoje triumfy przez kilka dekad, stanowiąc prosty i skuteczny sposób na utrzymanie abstynencji przez kilka miesięcy. Obecnie metoda ta jest stosowana nieco rzadziej, choć umiejętnie zastosowana – stanowi ogromne wsparcie w leczeniu alkoholizmu. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wykształceniu u chorego awersji do alkoholu, poprzez wywołanie lęku przed nieprzyjemnymi skutkami jego spożycia. Substancja aktywna zawarta we wszywce blokuje bowiem metabolizm alkoholu, przez co wypicie nawet niewielkiej ilości tej używki skutkuje takimi objawami jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • nadmierna potliwość;
 • ból i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie lęku i niepokoju;
 • przyspieszona praca serca;
 • skoki ciśnienia tętniczego krwi;
 • uczucie duszności.

W walce z uzależnieniem warto sięgnąć po pomoc specjalisty

W przypadku osób zmagających się z chorobą alkoholową od wielu lat, samodzielne wyjście z problemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Próby takie najczęściej kończą się fiaskiem, a osiągnięcie abstynencji na własną rękę może być źródłem poważnym problemów zdrowotnych. W walce z uzależnieniem warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pokieruje całym procesem tak, by był on skuteczny oraz w pełni bezpieczny.

Rezygnujesz z alkoholu po dłuższym ciągu? Sięgnij po odtrucie alkoholowe!

znaje się, że przeciętny czas oczyszczenia krwi z alkoholu wynosi 8 godzin, choć ulega on znacznemu wydłużeniu w przypadku osób przewlekle nadużywających alkoholu. Używka ta wywołuje znaczne uzależnienie psychiczne, ale również fizyczne, przez co jej odstawienie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Nagłe zmniejszenie dawki spożywanego alkoholu lub całkowite zaprzestanie picia może skutkować wystąpieniem zespołu odstawiennego.

by zminimalizować ryzyko groźnych zaburzeń, warto skorzystać z odtrucia alkoholowego, zwanego również detoksem. Zabieg ten polega na podaży odpowiednio dobranych kroplówek, których zadaniem jest wypłukanie z organizmu resztek alkoholu i jego metabolitów. Dodatek witamin i minerałów sprawia, że odtrucie alkoholowe wspomaga również regenerację organizmu oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej.

KacDoktor – kompleksowa pomoc w walce z nadużywaniem alkoholu

Chcesz podjąć walkę z uzależnieniem i potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W KacDoktorze znajdziesz lekarzy i ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem w temacie leczenia skutków nadużywania alkoholu. Możesz u nas skorzystać z odtrucia alkoholowego bądź wykonać implantację wszywki. Naszym priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pacjentów, a także ich komfort, dlatego umożliwiamy skorzystanie z naszych usług w nowoczesnym gabinecie bądź domu pacjenta.

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nie musisz przy tym obawiać się o zaciekawione spojrzenia czy nieprzyjemne plotki – pracownicy KacDoktora dbają o pełną dyskrecję. Pamiętaj także, że na walkę z uzależnieniem nie ma niewłaściwej pory, dlatego nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie czekaj aż nałóg zniszczy Twoje życie! Odtrucie i wszywka alkoholowa pomogą Ci rozpocząć walkę z uzależnieniem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844