Zapalenie trzustki ‒ niebezpieczna konsekwencja nadużywania alkoholu

Opublikowany: wtorek, 8 listopada 2022

W organizmie człowieka nie ma narządu, na którym nadmierne spożycie alkoholu nie odciskałoby swojego piętna. Zbyt częste sięganie po duże dawki tej używki niesie za sobą gigantyczne konsekwencje dla zdrowia. Jedną z przypadłości niezaprzeczalnie związaną z nadużywaniem alkoholu jest zapalenie trzustki. Co należy wiedzieć o tej chorobie? Jak dokładnie alkohol wpływa na funkcjonowanie trzustki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Nadmierne spożycie alkoholu a zdrowie trzustki

Trzustka jest narządem spełniającym dwie zasadnicze funkcje. Narząd ten produkuje sok trzustkowy, który zawiera liczne enzymy trawiące białka, węglowodany i tłuszcze. Trzustka spełnia także funkcję wewnątrzwydzielniczą ‒ reguluje gospodarkę węglowodanową poprzez wydzielanie insuliny i glukagonu. Choć nie jest to narząd bezpośrednio zaangażowany w metabolizowanie alkoholu, używka ta wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie trzustki.

Alkohol może być przyczyną nawet 85% przypadków przewlekłego zapalenia trzustki

Alkohol jest czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki. O ile używka ta odpowiada jedynie za około 25% przypadków ostrego zapalenia trzustki, tak większość, bo od 60 do 85%, przypadków przewlekłego zapalenia trzustki wynika z długotrwałego nadużywania alkoholu. Szacuje się, że ryzyko zachorowania rośnie wraz z dawką spożywanego trunku, przy czym zagrożenie gwałtownie wzrasta przy wypijaniu co najmniej 4 standardowych porcji alkoholu dziennie.

Dlaczego alkohol zaburza funkcjonowanie trzustki?

Alkohol wpływa na trzustkę wielokierunkowo, dlatego niemożliwe jest wskazanie jednego, konkretnego mechanizmu, który uszkadza ten narząd. Przypuszcza się, że alkohol powoduje wytrącanie się wydzieliny trzustkowej i zwiększenie jej lepkości, co prowadzi do zatykania małych przewodów trzustkowych. Skutkiem tego jest przewlekły stan zapalny i zwłóknienie miąższu trzustki.

Warto również wspomnieć, że trzustka może metabolizować niewielkie ilości alkoholu, w wyniku czego powstaje toksyczny aldehyd octowy. Związek ten przyczynia się do aktywacji komórek gwiaździstych trzustki i wydzielania przez nie czynników prozapalnych, a także nasila stres oksydacyjny.

Alkohol powoduje także przedwczesną aktywację enzymów trzustkowych, jeszcze w obrębie tkanki trzustki. Enzymy, takie jak trypsynogen czy elastaza, posiadają silne właściwości trawiące. W przebiegu ich przedwczesnej aktywacji dochodzi więc do samotrawienia trzustki, co jeszcze bardziej nasila stan zapalny i włóknienie tego narządu.

Kiedy można podejrzewać przewlekłe zapalenie trzustki?

W przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki obserwuje się nie tylko stan zapalny w obrębie tego narządu, ale także jego stopniowe włóknienie. Przyczynia się to do poważnych zaburzeń funkcjonowania trzustki i znacznego pogorszenia jej czynności zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczej. Nic zatem dziwnego, że przewlekłemu zapaleniu trzustki towarzyszy kilka charakterystycznych objawów. Kiedy warto pomyśleć o diagnostyce w kierunku tej choroby? O zapaleniu trzustki mogą świadczyć takie symptomy jak:

  • piekący lub przeszywający ból w nadbrzuszu, który pojawia się lub nasila po posiłku i promieniuje w kierunku pleców;
  • utrata łaknienia prowadząca do spadku masy ciała;
  • niedożywienie i niedobory witamin;
  • biegunki tłuszczowe;
  • wzdęcia, nudności, uczucie dyskomfortu po spożyciu posiłku;
  • podwyższony poziom glukozy we krwi;
  • słabo nasilone zażółcenie skóry i błon śluzowych;
  • świąd skóry.

Martwisz się o swoje zdrowie? Osiągnij abstynencję w bezpieczny sposób

Alkohol zaczyna coraz bardziej wpływać na Twoje zdrowie? To dobry moment, by zdecydować się na abstynencję. Jeśli jednak nadużywasz alkoholu od dłuższego czasu lub jesteś w ciągu alkoholowym, proces trzeźwienia może doprowadzić do rozwoju alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jak go uniknąć? Pierwszym krokiem ku trzeźwości powinien być detoks alkoholowy!

Dlaczego warto skorzystać z detoksu alkoholowego?

Detoks alkoholowy to kompleksowa procedura, której głównym celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu alkoholu na organizm. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych kroplówek dożylnych, efekty zabiegu pojawiają się szybko i są wyraźnie odczuwalne. W detoksie alkoholowym wykorzystuje się mieszankę witamin, minerałów, antyoksydantów, a niekiedy także doraźnych leków. Podawane preparaty nie tylko poprawiają ogólne samopoczucie, ale przede wszystkim oddziałują pozytywnie na zdrowie osoby nadużywającej alkoholu. W jaki sposób?

Detoks alkoholowy stanowi profilaktykę alkoholowego zespołu abstynencyjnego, a w przypadku jego wystąpienia ‒ zmniejsza jego objawy i zapobiega wystąpieniu groźnych powikłań. To jednak nie wszystko! Odżywcze kroplówki uzupełniają niedobory ważnych witamin i antyoksydantów, dzięki czemu poprawiają funkcjonowanie całego organizmu i przyspieszają regenerację uszkodzonych przez alkohol tkanek.

Nie chcesz, by alkohol niszczył Twoje zdrowie? Jesteś w dobrym miejscu!

Dlaczego warto zaufać akurat nam? O detoksie alkoholowym wiemy wszystko! U nas, w KacDoktorze, uzyskasz pomoc lekarzy i ratowników medycznych posiadających wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego zabiegu. Naszym priorytetem jest nie tylko skuteczność detoksu alkoholowego, ale także jego bezpieczeństwo, dlatego nasze usługi wykonywane są z użyciem nowoczesnego sprzętu i wysokiej jakości preparatów.

Jak można skorzystać z naszych usług? Jeśli potrzebujesz detoksu alkoholowego, zawsze możesz przyjechać do naszego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Dla wszystkich tych, którzy nie mają siły bądź możliwości, by zjawić się u nas osobiście, oferujemy usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy jedynie do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Warto pamiętać, że nasz detoks alkoholowy dostępny jest całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie chcesz, by alkohol niszczył Twoje zdrowie? Sięgnij po detoks alkoholowy i rozpocznij bezpiecznie abstynencję!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844