Standardowa porcja alkoholu, czyli ile?

Opublikowany: poniedziałek, 11 października 2021

W naszych artykułach dość często pojawia się wzmianka o standardowej porcji lub dawce alkoholu, zwłaszcza w odniesieniu do norm w ilości spożywanego alkoholu. Niestety, pojęcie to może być dla wielu osób dość niejasne, bowiem okazuje się, że objętość alkoholu zawarta w standardowej dawce może znacząco różnić się w zależności od kraju. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, która definicja jest prawidłowa oraz przyglądamy się bliżej, jakie spożycie alkoholu uznaje się za normę w poszczególnych państwach świata.

Co powinniśmy wiedzieć o normach spożycia alkoholu?

Dlaczego w ogóle potrzebujemy takich pojęć jak standardowa dawka alkoholu czy standardowy drink? Wielkości te są niezwykle przydatne do określenia, czy spożywane przez nas ilości trunku mieszczą się w bezpiecznych granicach, czy już zaliczają się do picia ryzykownego bądź nadmiernego. Normy spożycia alkoholu są też przydatne w przewidywaniu długoterminowych skutków zdrowotnych, które zależą od ilości przyjmowanej używki.

Ile wynosi standardowa porcja alkoholu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia standardowa dawka alkoholu zawiera 10 gramów czystego etanolu. Z definicji tej korzysta się w większości publikacji naukowych oraz w międzynarodowych wytycznych. Nie oznacza to jednak, że standardowa porcja alkoholu jest wszędzie taka sama.

Najbardziej restrykcyjne podejście można spotkać w Wielkiej Brytanii, Korei Południowej oraz na Islandii, gdzie w standardowej dawce alkoholu można znaleźć 8 gramów etanolu. Z kolei zawyżoną definicją posługują się mieszkańcy Niemiec, Danii, Włoch czy USA. Rekordzistami są niewątpliwie Austriacy, dla których standardowa porcja alkoholu zawiera aż 20 gramów czystego etanolu.

Wytyczne odnośnie bezpiecznego spożycia alkoholu

wiatowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie alkoholu, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, nie przekraczało dwóch standardowych porcji, czyli 20 gramów czystego etanolu. Przyjmuje się, że jest to równowartość połowy kufla piwa czy niecałej lampki wina.

edług zaleceń ekspertów, mężczyźni spożywający alkohol okazjonalnie nie powinni jednorazowo przekraczać sześciu standardowych dawek alkoholu. Z kolei kobiety powinny poprzestać na czterech standardowych dawkach alkoholu. Wypicie większej ilości alkoholu określa się mianem picia ryzykownego, które może nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne.

Ile czystego alkoholu można znaleźć w popularnych trunkach?

W życiu codziennym określenie dawki spożywanego alkoholu może być nieco kłopotliwe. Z tego właśnie powodu przydatne są tabele, w których przedstawia się wyliczoną ilość czystego alkoholu w danym trunku. Wartość ta przedstawia się następująco w:

 • butelka 500 ml piwa typu lager 5% – 20 gramów czystego alkoholu;
 • butelka 500 ml piwa typu porter 8% – 32 gramy czystego alkoholu;
 • lampka 150 ml wina 12% – 14,4 gramy czystego alkoholu;
 • kieliszek 30 ml wódki 40% – 10 gramów czystego alkoholu;
 • kieliszek 50 ml wódki 40% – 16 gramów czystego alkoholu;
 • kieliszek 50 ml spirytusu 97% – 38,8 gramów czystego alkoholu;

Określenie ilości czystego alkoholu w drinkach i koktajlach jest dość ciężkie, ponieważ wartość ta waha się w zależności od sposobu przygotowania napoju. W literaturze popularnonaukowej można jednak zetknąć się z pojęciem standardowego drinka. Zwykle przyjmuje się, że wielkość ta równa się jednej standardowej porcji, czyli 10 gram czystego alkoholu.

Odtrucie alkoholowe – metoda, która pomoże Ci stanąć na nogi po zbyt dużej dawce alkoholu

Ryzykowne spożycie alkoholu, które często ma miejsce podczas suto zakrapianych imprez, zazwyczaj kończy się kacem. Nieprzyjemne dolegliwości, takie jak intensywny ból głowy czy nadwrażliwość na bodźce, zdecydowanie nie sprzyjają jakiejkolwiek aktywności. Nie możesz sobie pozwolić na spokojne przeleżenie kaca w łóżku? Doskonale to rozumiemy! W takich sytuacjach warto skorzystać z odtrucia alkoholowego, które postawi Cię na nogi w kilka chwil.

Odtrucie alkoholowe leczy kaca już w godzinę!

Czy wiesz, że odtrucie alkoholowe jest obecnie uznawane za najbardziej skuteczną metodę leczenia kaca? Może to brzmieć jak chwyt reklamowy, jednak efekty tej metody znajdują potwierdzenie w nauce, a także licznych relacjach pacjentów, którzy czują ogromną poprawę samopoczucia jeszcze w czasie wykonywania detoksu.

Skąd wynika skuteczność odtrucia alkoholowego? W zabiegu tym wykorzystywane są odpowiednio dobrane kroplówki dożylne, za pomocą których witaminy, minerały i antyoksydanty podawane są bezpośrednio do naczynia krwionośnego. W ciągu kilku minut podane preparaty docierają do wszystkich tkanek organizmu, wywołując szereg korzystnych działań. Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • dogłębne nawodnienie organizmu;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • przywrócenie normoglikemii;
 • neutralizację stresu oksydacyjnego;
 • pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych układu nerwowego;
 • przyspieszenie detoksykacji wątroby;
 • doraźne działanie przeciwbólowe czy relaksacyjne.

KacDoktor – najlepsze odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach

Chciałbyś szybko wyleczyć kaca, jednak masz wątpliwości, czy odtrucie alkoholowe jest bezpieczne? Wystarczy, że wybierzesz profesjonalistów, którzy odpowiednio zadbają o bezpieczeństwo całej procedury. Lekarzy i ratowników medycznych, którzy mają ogromne doświadczenie w temacie leczenia kaca, znajdziesz w KacDoktorze! Oferujemy odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach, także z dojazdem do domu pacjenta.

Jak skorzystać z naszych usług? To banalnie proste! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista od detoksu przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Nie musisz też obawiać się o niewłaściwą porę, ponieważ nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i wygraj walkę z kacem już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844