Wszywka z Esperalem ‒ czy to właściwy wybór dla Ciebie?

Opublikowany: poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Szacuje się, że choroba alkoholowa dotyczy około miliona Polaków. Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga specjalistycznego leczenia. Część osób podejmuje jednak samodzielnie próby odstawienia używki, z kolei inni sięgają po uznane metody leczenia alkoholizmu. Na przestrzeni wielu lat pierwszym wyborem osób borykających się z uzależnieniem była wszywka z Esperalem. Co warto wiedzieć o wadach i zaletach tej metody? Jak prawidłowo wykorzystać jej działanie w leczeniu nałogu alkoholowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest Esperal?

Esperal to nic innego jak lek znany w medycynie od lat 40. ubiegłego wieku. Początkowo badano jego zastosowanie jako leku na świerzb i pasożytnicze zakażenia układu początkowego, jednak szybko (i całkowicie przypadkowo!) okazało się, że silnie oddziałuje na metabolizm alkoholu. Dokładniej rzecz ujmując, lek blokuje aktywność dehydrogenazy aldehydowej, która odpowiada za rozkład toksycznego metabolitu alkoholu, czyli aldehydu octowego.

Jak ten mechanizm przekłada się na działanie leku? Esperal sprawia, że u osoby spożywającej nawet niewielką ilość alkoholu, dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi. Powoduje to wystąpienie nieprzyjemnych objawów, które odbierają przyjemność z picia, a także powodują wykształcenie lęku przed negatywnymi konsekwencjami sięgania po kieliszek.

Początkowo esperal występował jedynie w formie tabletek doustnych, które chory musiał przyjmować codziennie. Szybko odkryto jednak, że lepsze efekty uzyskuje się poprzez wykorzystanie tzw. wszywki alkoholowej, czyli jałowych tabletek z Esperalem, które zaszywane są w tkance podskórnej pacjenta, skąd stopniowo uwalniają substancję aktywną.

Zalety zastosowania wszywki z Esperalem

Dlaczego warto rozważyć wdrożenie wszywki alkoholowej do walki z nałogiem? Metoda ta ma wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim:

 • długi czas działania ‒ aktywność wszywki utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy;
 • ciągłość działania ‒ pacjent nie może samodzielnie zatrzymać działania wszywki ani jej usunąć;
 • bezpieczeństwo stosowania ‒ wszywka alkoholowa, gdy jest stosowania zgodnie z zaleceniami specjalisty, jest bezpieczna dla zdrowia;
 • redukcja ryzyka nawrotu choroby ‒ wszywka alkoholowa wydłuża czas abstynencji chorego i zmniejsza ryzyko wpadnięcia w kolejny ciąg alkoholowy;
 • możliwość połączenia z innymi metodami leczenia ‒ wszywka alkoholowa może być bezpiecznie zastosowana równolegle z innymi metodami leczenia, w tym także farmakologicznymi.

Wady zastosowania wszywki z Esperalem

Wszywka alkoholowa, jak każda inna metoda leczenia alkoholizmu, nie jest pozbawiona wad. O czym należy pamiętać myśląc nad skorzystaniem z tej metody? Do największych wad zaszycia alkoholowego zalicza się:

 • konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego ‒ wszywkę umieszcza się w tkance podskórnej poprzez wykonanie kilkucentymetrowego nacięcia w skórze;
 • możliwe działania niepożądane ‒ wszywka z Esperalem może wywoływać przejściowe objawy, takie jak zmiany skórne, zaburzenia snu, zaburzenia potencji czy uczucie zmęczenia;
 • ograniczone działanie ‒ wszywka alkoholowa nie leczy przyczyn choroby alkoholowej, a jedynie pozwala tymczasowo zatrzymać jej przebieg.

Zaszycie alkoholowe ‒ najważniejsze przeciwwskazania

Wszywka alkoholowa nie jest polecana osobom, którym brak jest chęci i motywacji do podjęcia walki z nałogiem. W takim przypadku zastosowanie tej metody stwarza ryzyko wykształcenia u chorego zachowań zastępczych, czyli ucieczki w hazard czy przyjmowanie narkotyków. Decyzja uzależnionej osoby o zabiegu zaszycia alkoholowego powinna być podjęta samodzielnie, bez presji wywoływanej przez najbliższe otoczenie.

Przeciwwskazaniem do implantacji wszywki alkoholowej może być także stan pacjenta. Z metody tej nie powinny korzystać osoby, które:

 • mają uczulenie na substancję czynną leku, tiokarbaminiany lub substancje pomocnicze obecne we wszywce alkoholowej;
 • znajdują się pod wpływem alkoholu lub spożywały go w ciągu ostatniej doby;
 • chorują na niewydolność serca lub chorobę niedokrwienną serca;
 • chorują na nadciśnienie tętnicze;
 • przebyły obwodową niewydolność krążenia;
 • zmagają się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza z próbami samobójczymi w przeszłości.

Wszywka z Esperalem ‒ jak właściwie wykorzystać zaszycie alkoholowe w leczeniu alkoholizmu?

Wiele osób traktuje wszywkę alkoholową jako szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów z nadużywaniem alkoholu. Należy jednak pamiętać, że metoda ta pomaga co prawda utrzymać długotrwałą abstynencję, jednak nie leczy ona alkoholizmu. Zaszycie alkoholowe wpływa na główny objaw uzależnienia, ale nie niweluje jego przyczyn ‒ właśnie dlatego chorzy, po ustaniu aktywności wszywki alkoholowej, nierzadko wracają do swojego nałogu. Nie powinno zatem dziwić, że specjaliści nie polecają wszywki z Esperalem jako samodzielnej metody leczenia choroby alkoholowej.

Jak więc korzystać z tego rozwiązania, by zwiększyć swoje szanse na sukces terapeutyczny? Najlepszą opcją jest połączenie działania wszywki alkoholowej z prowadzoną równocześnie psychoterapią uzależnień. Zaszycie działa wtedy jako metoda pomocnicza, umożliwiająca choremu utrzymanie abstynencji w najcięższym etapie leczenia.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? W KacDoktorze przejdziesz ten zabieg bezpiecznie i komfortowo!

Implantacja wszywki alkoholowej zaliczana jest do drobnych zabiegów chirurgicznych. Jest to szybki i nieskomplikowany zabieg, jednak może być obarczony ryzykiem poważnych powikłań, jeśli nie jest prawidłowo przeprowadzony. Planujesz zaszycie alkoholowe, jednak chcesz, by zabieg był całkowicie bezpieczny dla Twojego zdrowia? Szukasz doświadczonego specjalisty zajmującego się zaszyciem alkoholowym w Warszawie? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze zajmujemy się nie tylko leczeniem kaca, ale również implantacją Esperalu. Dlaczego warto wybrać akurat nas?

Nasz nowoczesny gabinet zlokalizowany jest w centrum Warszawy. Zaszycie alkoholowe przeprowadza w nim doświadczony chirurg, który dba nie tylko o skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu, ale także o komfort i dobre samopoczucie pacjenta. W jaki sposób? Przede wszystkim stosuje znieczulenie miejscowe, które sprawia, że cały zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dodatkowa osłona z antybiotyku zmniejsza ryzyko niebezpiecznego zakażenia rany. Nie bez znaczenia jest także zastosowanie rozpuszczalnych szwów chirurgicznych, dzięki którym pacjent nie musi stawiać się na wizytę kontrolną.

Interesuje Cię zaszycie alkoholowe Warszawa? W KacDoktorze pomożemy Ci osiągnąć długotrwałą abstynencję w bezpieczny sposób!

Wszywka alkoholowa nierzadko jest pierwszym wyborem osób, które decydują się na podjęcie walki z nałogiem. Nic w tym dziwnego, w końcu rozwiązanie to pomaga uzależnionym zachować całkowitą abstynencję nawet przez kolejny rok. Warto jednak pamiętać, że zaszycie alkoholowe, aby było skuteczne, powinno być zastosowane w odpowiedni sposób.

Chcesz poznać wady i zalety wszywki alkoholowej? A może zastanawiasz się, czy zaszycie alkoholowe jest odpowiednią metodą dla Ciebie? Z pewnością zainteresuje Cię nasz najnowszy artykuł blogowy, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844