Najczęściej powtarzane mity na temat zaszycia alkoholowego

Opublikowany: wtorek, 13 września 2022

Historia wszywki alkoholowej sięga 1949 roku, kiedy to została ona zatwierdzona jako środek wspomagający leczenie alkoholizmu. Początkowy entuzjazm dotyczący tej metody był ogromny. Przez kilka dekad uważano, że zaszycie alkoholowe pomaga zwalczyć uzależnienie – w końcu chory nie pił przez kilka kolejnych miesięcy. Dziś wiemy już o wiele więcej o wadach i zaletach tej metody. W dzisiejszym artykule obalamy najpopularniejsze mity dotyczące zaszycia alkoholowego, a także podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania.

Czym jest zaszycie alkoholowe?

Zaszycie alkoholowe polega na umieszczeniu pod skórę jałowych tabletek, potocznie nazywanych wszywką. Zawierają one związek aktywny, który hamuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu – rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Osoba po zabiegu zaszycia alkoholowego powinna unikać nawet najmniejszych dawek używki, gdyż doprowadzają one do nagłego wzrostu stężenia toksycznego metabolitu we krwi. Konsekwencją tego jest gwałtowne pogorszenie samopoczucia i pojawienie się objawów, które mogą przypominać intensywnego kaca.

MIT: Zaszycie alkoholowe to cudowny lek na chorobę alkoholową

Działanie wszywki alkoholowej powoduje, że posiadająca ją osoba unika spożycia alkoholu nawet do 10-12 miesięcy. Nic zatem dziwnego, że przez długi czas metoda ta uważana była za skuteczny lek na chorobę alkoholową. Jest to rzecz jasna mit! Choć zaszycie alkoholowe zalicza się do farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu, metoda ta pełni raczej funkcję wspomagającą.

Wszywka alkoholowa jest tzw. straszakiem. Jej zadaniem jest wytworzenie u chorego lęku przed złym samopoczuciem wywołanym spożyciem używki. Metoda ta nie oddziałuje jednak na przyczyny problemów z alkoholem, dlatego po ustaniu aktywności wszywki chorzy nierzadko powracają do swojego nałogu.

Nie oznacza to jednak, że zaszycie alkoholowe jest metodą przestarzałą czy bezsensowną. Specjaliści zalecają je u osób, które są zmotywowane do walki z uzależnieniem i rozpoczynają profesjonalną psychoterapię. Zachowanie abstynencji w pierwszych miesiącach terapii bywa dla chorego ciężkie. Właśnie wtedy pożądane jest działanie wszywki alkoholowej, która będzie dla alkoholika wsparciem w utrzymaniu trzeźwości.

MIT: Zabieg zaszycia alkoholowego jest niebezpieczny i bolesny

Zaszycie alkoholowe zaliczane jest do drobnych zabiegów chirurgicznych. Cała procedura jest w pełni bezpieczna, o ile jest przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, najlepiej lekarza chirurga. To właśnie on kwalifikuje pacjenta do zabiegu, wykluczając ewentualne przeciwwskazania i dobierając odpowiednią dawkę leku. Ryzyko niebezpiecznego dla zdrowia zakażenia rany zminimalizowane jest dzięki przestrzeganiu zasad aseptyki i antyseptyki, a także dzięki zastosowaniu profilaktycznej antybiotykoterapii.

Zabieg zaszycia alkoholowego nie jest także bolesny. Jeszcze przed jego rozpoczęciem, w miejscu planowanego nacięcia, specjalista aplikuje znieczulenie miejscowe. Znosi ono uczucie bólu w danym obszarze, a przy okazji jest w pełni bezpieczne. Co ważne, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do swoich codziennych aktywności.

MIT: Zaszycie alkoholowe można wykonać bez zgody pacjenta

Choroba alkoholowa odciska ogromne piętno nie tylko na życiu chorego, ale także najbliższych mu osób. Nic zatem dziwnego, że relatywnie często interesują się oni możliwością przymusowego leczenia alkoholika. Zaszycia alkoholowego nie można jednak wykonać pod przymusem – wynika to zarówno z obowiązującego prawa, jak i specyfiki samej metody.

Specjaliści podkreślają, że z zaszycia alkoholowego korzystać powinny jedynie osoby, które są zmotywowane do walki z nałogiem i podjęły tę decyzję samodzielnie. Przymuszenie alkoholika do zaszycia się, na przykład za pomocą szantażu, może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Uzależniona osoba może wtedy uciekać w zachowania zastępcze, takie jak hazard czy narkotyki.

MIT: Wszywkę alkoholową można przepić

W internecie można nierzadko spotkać informacje na temat możliwości przepicia wszywki, czyli tymczasowego zniesienia jej działania za pomocą dużej dawki alkoholu. W rzeczywistości próby te są nie tylko bezowocne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze ilości alkoholu wywołują u osób z wszywką alkoholową nieprzyjemne dolegliwości. Próba przepicia wszywki alkoholowej może zakończyć się groźnymi dla zdrowia, a nawet życia zaburzeniami krążenia.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? U nas znajdziesz najlepszych specjalistów!

Chcesz skorzystać z zaszycia alkoholowego, jednak wciąż masz wątpliwości? Zastanawiasz się, czy jest to odpowiednia metoda dla Ciebie? Nasi specjaliści odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie i pomogą w pierwszych krokach ku trzeźwości. W naszym gabinecie możesz skorzystać z zabiegu wszywania esperalu, jak również poddać się odtruciu alkoholowemu, które zapobiega wystąpieniu zespołu abstynencyjnego. Znajdziesz u nas przestrzeń, w której Twoje samopoczucie, komfort i bezpieczeństwo będą priorytetem.

Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a my zajmiemy się całą resztą! Z zaszycia alkoholowego oraz detoksu możesz skorzystać odwiedzając nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. W trosce o komfort naszych pacjentów oferujemy również usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu.

Alkohol nie musi rządzisz Twoim życiem! Zaszycie alkoholowe ułatwi Ci początek terapii i utrzymanie abstynencji!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844