Wpływ alkoholu na zdrowie układu pokarmowego

Opublikowany: czwartek, 5 stycznia 2023

Wielokrotnie wspominaliśmy już, że nadmierne spożycie alkoholu odciska ogromne piętno na zdrowiu całego organizmu. Alkohol jest używką, która szczególnie źle oddziałuje na wszystkie elementy układu pokarmowego, wywierając liczne krótko- i długoterminowe skutki. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak dokładnie alkohol przyczynia się do chorób przewodu pokarmowego, a także jakie choroby mogą rozwinąć się na skutek nadmiernego picia.

Alkohol sprzyja rozwojowi chorób w obrębie całego układu pokarmowego

Alkohol nie oszczędza żadnego z elementów układu pokarmowego. Toksyczne działanie tej używki wpływa na cały przebieg przewodu pokarmowego, od jamy ustnej i gardła, poprzez przełyk i żołądek, aż do jelit. Konsekwencje nadmiernego picia dotyczą również każdego gruczołu trawiennego, czyli wątroby, trzustki oraz ślinianek. Jednorazowa, suto zakrapiana impreza najczęściej nie powoduje trwałych szkód w obrębie układu pokarmowego, a wymioty, zgaga, ból brzucha czy biegunka znikają w ciągu kilkunastu godzin. Inaczej jest jednak w przypadku długotrwałego, wieloletniego nadużywania alkoholu.

W jaki sposób alkohol zaburza działanie przewodu pokarmowego?

Powszechnie wiadomo, że alkohol bezpośrednio podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończy się szkodliwe działanie tej używki. Oddziałuje ona negatywnie na układ trawienny wielokierunkowo, głównie poprzez zaburzanie funkcjonowania jego poszczególnych narządów. Badania naukowe potwierdzają, że nadmierne spożycie alkoholu jest przyczyną między innymi:

 • nadprodukcji kwasu żołądkowego;
 • osłabienia dolnego zwieracza przełyku;
 • zaburzeń motoryki żołądka;
 • zmniejszenia aktywności niektórych enzymów trawiennych;
 • zwiększenia przepuszczalności błony śluzowej przewodu pokarmowego;
 • zaburzeń mikrobioty jelitowej;
 • zaburzeń funkcjonowania ślinianek i zmniejszenia produkcji śliny;
 • przedwczesnej aktywacji trzustkowych enzymów trawiennych;
 • upośledzonego wchłaniania makroelementów, a także witamin i minerałów.

Choroby układu pokarmowego wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu

Czy wiesz, że nadmierne spożycie alkoholu ma związek z występowaniem ponad 200 chorób i urazów? Układ pokarmowy jest narażony na bezpośrednie działanie alkoholu, zatem nic dziwnego, że to właśnie w jego obrębie odnotowuje się zaskakująco wiele schorzeń wynikających z nadużywania alkoholu. Wieloletni alkoholizm przyczynia się do rozwoju między innymi:

 • nowotworów jamy ustnej i gardła, przełyku, żołądka i jelita grubego;
 • refluksu żołądkowo-przełykowego i przełyku Barretta;
 • zespołu Mallory’ego-Weissa;
 • zapalenia błony śluzowej żołądka;
 • zapalenia jamy ustnej lub języka;
 • ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki;
 • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
 • alkoholowej choroby wątroby, czyli stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby bądź jej marskości;
 • niedożywienia;
 • zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO);
 • przewlekłych biegunek.

Dlaczego warto utrzymywać całkowitą abstynencję?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą decyzją, jaką można podjąć, jeśli chodzi o alkohol, jest przejście na abstynencję. Życie w trzeźwości niesie za sobą liczne korzyści ‒ nie tylko zdrowotne, ale także finansowe czy społeczne. Masz problemy z alkoholem? Nie udaje Ci się utrzymać abstynencji? Być może to najwyższy czas, by poszukać odpowiedniej pomocy? Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc Ci w zachowaniu trzeźwości jest wszywka alkoholowa.

Wszywka alkoholowa ‒ wsparcie w utrzymaniu długotrwałej abstynencji

Wszywka alkoholowa jest jedną z metod farmakologicznego leczenia uzależnienia od alkoholu. Warto jednak podkreślić, że zaszycie alkoholowe, zastosowane samodzielnie, nie leczy przyczyn choroby alkoholowej. Metoda ta działa niczym swoisty straszak, który wykształca u chorego lęk przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Najlepsze efekty obserwuje się, gdy połączy się działanie wszywki alkoholowej z profesjonalną psychoterapią uzależnień. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w pierwszych miesiącach terapii, gdy chory ma największe trudności w pokonaniu głodu alkoholowego.

Działanie wszywki alkoholowej utrzymuje się do 10 miesięcy. W tym czasie umieszczone pod skórą tabletki uwalniają do krwiobiegu substancję aktywną, która blokuje najważniejszy etap metabolizmu alkoholu. W momencie, gdy chory po zaszyciu alkoholowym sięgnie po alkohol, dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie. Związek ten jest toksyczny, dlatego przepicie wszywki skutkuje wystąpieniem objawów zatrucia.

Zastanawiasz się nad zabiegiem zaszycia alkoholowego? Pomożemy Ci!

Zaszycie alkoholowe warto wykonać w sprawdzonym i zaufanym miejscu. W końcu od doświadczenia i wiedzy specjalisty zależy nie tylko skuteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo całego zabiegu. Zastanawiasz się, czy wszywka alkoholowa jest odpowiednią dla Ciebie metodą? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze zajmujemy się nie tylko leczeniem kaca, ale także wszywaniem Esperalu. Nasi specjaliści rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i pomogą Ci postawić pierwsze kroki ku trzeźwości.

Jak można skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie, by umówić dogodny termin wizyty. My zajmiemy się całą resztą! Nie musisz obawiać się bólu czy powikłań zabiegu ‒ zaszycie alkoholowe przeprowadza u nas doświadczony chirurg, który korzysta z miejscowego znieczulenia i prewencyjnej antybiotykoterapii.

Odczuwasz negatywne konsekwencje picia alkoholu? Zadbaj o swoje zdrowie i przejdź na abstynencję!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844