Jak metabolizm alkoholu wpływa na rozwój kaca?

Opublikowany: sobota, 25 lutego 2023

Kac jest wciąż nie do końca poznanym zjawiskiem, nawet dla współczesnych badaczy. Wiadomo jednak, że do jego rozwoju przyczynia się szereg różnych czynników. Najnowsze badania wskazują, że zarówno rozwój, jak i intensywność kaca mogą być uzależnione od tempa metabolizmu alkoholu. W jaki sposób szybkość rozkładu alkoholu wpływa na syndrom dnia poprzedniego? Czy można w jakiś sposób wpłynąć na tempo metabolizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie udało się uniknąć kaca.

Tempo metabolizmu alkoholu jest jednym z czynników wpływających na kaca

Trzeba przedstawić to jasno ‒ prawdziwą przyczyną pojawienia się kaca jest spożycie zbyt dużej dawki alkoholu. Używka ta powoduje szereg zmian patofizjologicznych, które prowadzą do znacznego pogorszenia samopoczucia. Nie inaczej jest z metabolitami alkoholu. Aldehyd octowy, a prawdopodobnie także kwas octowy, znacząco przyczyniają się do rozwoju syndromu dnia poprzedniego. Nie powinien dziwić zatem fakt, że tempo metabolizmu alkoholu to jeden z czynników wpływających wystąpienie objawów kaca.

Jak organizm człowieka metabolizuje alkohol?

Alkohol może być metabolizowany przez wiele narządów, jednak szacuje się, że ponad 90% spożytego alkoholu metabolizowane jest przez komórki wątroby. Pozostała ilość tej używki może być przekształcana między innymi przez żołądek czy trzustkę.

W pierwszym i najważniejszym etapie alkohol metabolizowany jest przez dehydrogenazę alkoholową (ADH) do aldehydu octowego. Jest to główny metabolit etanolu, który wyróżnia się wysoką toksycznością. Badania naukowe potwierdzają związek aldehydu octowego nie tylko z objawami kaca, ale również z długofalowymi skutkami nadużywania alkoholu.

Drugi etap metabolizmu alkoholu polega na utlenieniu aldehydu octowego do kwasu octowego, w reakcji katalizowanej przez dehydrogenazę aldehydową (ALDH). Kwas octowy nie jest tak toksyczny, jak alkohol i aldehyd octowy, a jego wpływ na intensywność kaca jest wciąż niepotwierdzony. Końcowymi produktami metabolizmu alkoholu jest woda i dwutlenek węgla.

Szybkość rozkładu alkoholu a intensywność kaca

Badania naukowe wykazują, że szybsze tempo metabolizmu alkoholu wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia kaca lub jego mniejszą intensywnością. Duża aktywność dehydrogenazy alkoholowej powoduje, że alkohol szybciej przekształcany jest w kolejne metabolity, a jego stężenie we krwi jest mniejsze. Przypuszcza się, że to właśnie wysokie stężenie etanolu najbardziej wpływa na wystąpienie kaca, gdyż związek ten swobodnie przenika przez barierę krew-mózg, oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy. Wolniejsze tempo metabolizmu alkoholu związane jest także z większym natężeniem stresu oksydacyjnego i procesów zapalnych, co także wpływa na intensywność syndromu dnia poprzedniego.

Co wpływa na tempo metabolizmu alkoholu?

Szybkość rozkładu alkoholu jest zmienna osobniczo ‒ niektórzy metabolizują tę używkę wyjątkowo szybko, z kolei inni znacznie dłużej. Badania wykazały, że szybkość procesów oczyszczania organizmu z alkoholu jest uzależniona od kilku czynników. Co zaskakujące, metabolizm alkoholu może w ciągu życia ulec zmianom, zwalniając bądź przyspieszając. Na tempo rozkładu alkoholu wpływa przede wszystkim:

  • wiek ‒ w starszym wieku aktywność enzymów spada, przez co alkohol rozkładany jest wolniej;
  • płeć ‒ kobiety metabolizują alkohol wolniej niż mężczyźni;
  • stan odżywienia organizmu ‒ dobrze odżywiony organizm lepiej radzi sobie z rozkładem używki;
  • rytm biologiczny ‒ szybkość metabolizmu alkoholu zmienia się w trakcie dnia, osiągając najwyższe tempo pod koniec okresu ciemności;
  • aktywność fizyczna ‒ obserwuje się niewielkie przyspieszenie metabolizmu alkoholu po ćwiczeniach fizycznych, co jest związane ze wzrostem temperatury ciała i wyrzutem katecholamin;
  • przyjmowane leki ‒ na tempo rozkładu alkoholu wpływa przede wszystkim wszywka alkoholowa, ale także niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze czy przeciwcukrzycowe;
  • grupa etniczna ‒ u mieszkańców niektórych regionów, takich jak Chiny, Korea Południowa czy Japonia, obserwuje się znaczne zmniejszenie aktywności enzymów zaangażowanych w metabolizm alkoholu.

Nie udało Ci się uniknąć kaca? Najlepszym rozwiązaniem będzie odtrucie alkoholowe!

Bardzo się starałeś, jednak nie udało Ci się uniknąć poimprezowego kaca? Niestety, takie jest ryzyko suto zakrapianej zabawy. Czy oznacza to jednak, że musisz stracić cały dzień na nierówną walkę z kacem? Absolutnie nie! Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość ‒ kaca można wyleczyć już w godzinę.

W przypadku uciążliwego kaca jest tylko jedno skuteczne rozwiązanie, jakim jest odtrucie alkoholowe. Jest to procedura medyczna, która polega na dożylnym podaniu wyselekcjonowanych kroplówek. Odżywcza mieszanka witamin, elektrolitów, antyoksydantów, a niekiedy także doraźnych leków, pomaga pozbyć się objawów nawet najcięższego kaca.

Skuteczność tej metody polega przede wszystkim na wysokiej biodostępności podawanych preparatów. Podanie ich bezpośrednio do naczynia krwionośnego sprawia, że cała dawka dociera wraz z krwią w ciągu zaledwie kilku minut do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Co więcej, działanie odtrucia alkoholowego jest wielokierunkowe. Metoda ta nie tylko dogłębnie nawadnia organizm i uzupełnia niedobór elektrolitów, ale także wyrównuje hipoglikemię, neutralizuje stres oksydacyjny czy przyspiesza regenerację tkanek najbardziej narażonych na szkodliwy wpływ alkoholu. Nic zatem dziwnego, że pacjenci korzystający z odtrucia alkoholowe odczuwają wyraźną poprawę samopoczucia jeszcze w trakcie wykonywania wlewu dożylnego.

Odtrucie alkoholowe w Warszawie? Pomożemy Ci szybciej niż myślisz!

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z odtrucia alkoholowego akurat u nas, w KacDoktorze? Usługę leczenia kaca wprowadziliśmy na rynek, jako jedni z pierwszych. Specjalizujemy się w tym zabiegu od wielu lat, dzięki czemu nasze usługi są najwyższej jakości. Pracujący u nas lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie, co przekłada się nie tylko na skuteczność odtrucia alkoholowego, ale także na jego bezpieczeństwo.

W KacDoktorze kładziemy duży nacisk na komfort i wygodę naszych pacjentów. Właśnie dlatego odtrucie alkoholowe wykonujemy w zaciszu nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Doskonale wiemy jednak, że nie każdy ma siłę, czasu lub możliwości, by samodzielnie do nas przyjechać. W takich przypadkach warto skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy, a specjalista przyjedzie pod wskazany adres nawet w 45 minut. Nie musisz przy tym obawiać się zaciekawionych spojrzeń lub złośliwych plotek ‒ nasz pracownik zadba o pełną dyskrecję.

Walka z kacem nie musi być nierówna! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i popraw swoje samopoczucie już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844