Czym jest zjawisko suchego kaca?

Opublikowany: poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Kac niewątpliwie kojarzy nam się z suto zakrapianą imprezą. Istnieje jednak specyficzny rodzaj kaca, którego pojawienie się nie jest związane z wcześniejszym spożyciem alkoholu. Suchy kac występuje u trzeźwych osób, które walczą z uzależnieniem od alkoholu. Jak objawia się to zjawisko? Co może być jego przyczyną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób zaszycie alkoholowe może ułatwić leczenie choroby alkoholowej.

Suchy kac ‒ zjawisko charakterystyczne dla procesu leczenia choroby alkoholowej

Suchy kac bywa nazywany ‒ całkowicie niewłaściwie ‒ wtórnym lub rzekomym zespołem abstynencyjnym. Nie jest to jednak zespół abstynencyjny, a stan, który związany jest z fizycznym odczuwaniem głodu alkoholowego. Występuje on wyłącznie u osób uzależnionych od alkoholu i przejawia się jako fizyczne dolegliwości, przypominające kaca, które nie są jednak wywołane przez spożycie używki. Suchy kac nie jest zjawiskiem niebezpiecznym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak zwiększa ryzyko powrotu do nałogu.

Jakie są objawy suchego kaca?

Objawy suchego kaca pojawiają się nagle. Chory odczuwa przede wszystkim:

  • uczucie osłabienia i zmęczenia;
  • złe samopoczucie;
  • ból głowy;
  • nadmierną potliwość;
  • suchość w ustach;
  • uczucie lęku, niepokoju lub rozdrażnienia;
  • problemy ze snem;
  • brak apetytu.

Co może być przyczyną suchego kaca?

Suchy kac często nie ma konkretnej przyczyny. Zjawisko to może pojawiać się samoistnie, w najmniej spodziewanym momencie. Niekiedy abstynencji doświadczają objawów suchego kaca w momencie, gdy zmagają się ze stresem lub nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak smutek, lęk czy samotność. Bywa niekiedy, że zjawisko to wywołane jest czynnikami, które kojarzą się uzależnionej osobie z piciem alkoholu. Mogą to być sytuacje takie jak sny o alkoholu, przebywanie w pobliżu pijących alkohol osób czy wizyta w sklepie monopolowym.

Jak poradzić sobie z objawami suchego kaca?

Suchy kac zwykle trwa od kilku godzin do kilku dni, a jego symptomy mijają samoistnie. Nie jest to stan, który wymaga pomocy medycznej czy specjalistycznego leczenia. Niestety, ze zjawiskiem suchego kaca wiąże się zwiększone ryzyko przerwania abstynencji i powrotu do picia. W związku z tym chory nie powinien zmagać się z suchym kacem i głodem alkoholowym sam.

W takich okolicznościach warto zwrócić się po wsparcie do zaufanych osób. Może być to rodzina, przyjaciele, a także znajomi z grupy Anonimowych Alkoholików. W przypadku intensywnego głodu alkoholowego dobrym rozwiązaniem jest także kontakt z terapeutą uzależnień, który pomoże uzależnionej osobie trzeźwo przetrwać kryzys.

Problem z utrzymaniem długotrwałej abstynencji a zaszycie alkoholowe

Walczysz z uzależnieniem od alkoholu i masz problem z utrzymaniem długotrwałej abstynencji? Przerywasz okresy trzeźwości, pomimo dużej motywacji do leczenia? Być może powinieneś uzupełnić swoją terapię zaszyciem alkoholowym? To metoda, która ułatwia utrzymanie abstynencji nawet przez następne 12 miesięcy. Nie zapobiega ona co prawda wystąpieniu zjawiska suchego kaca, jednak wspomaga chorego w radzeniu sobie z objawami głodu alkoholowego.

Jak działa zaszycie alkoholowe?

Zaszycie alkoholowe to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na wszyciu pod skórę chorego specjalnego implantu, czyli jałowych tabletek. Uwalniają one stopniowo, przez kolejne 9 do 12 miesięcy, substancję aktywną prosto do krwiobiegu. W przypadku wszywki alkoholowej składnikiem odpowiedzialnym za jej działanie jest lek znany powszechnie pod nazwą handlową Esperal albo Anticol. Jest to związek chemiczny, który hamuje główny etap metabolizmu alkoholu, czyli rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. Oznacza to, że spożycie nawet najmniejszej porcji alkoholu skutkować będzie gwałtownym wzrostem stężenia toksycznego metabolitu etanolu, co wywoła u chorego objawy zatrucia organizmu. Uzależniona osoba musi powstrzymać się od spożywania jakiejkolwiek dawki używki, w przeciwnym razie jej samopoczucie ulegnie szybkiemu pogorszeniu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić to nawet do zagrożenia zdrowia.

Zaszycie alkoholowe ‒ zastosowane samodzielnie ‒ nie jest metodą, która leczy alkoholizm. Jest to metoda wspierająca proces terapeutyczny, dedykowana osobom zmotywowanym do walki z nałogiem. Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez połączenie zaszycia alkoholowego z profesjonalną terapią uzależnień.

Zabieg zaszycia alkoholowego w Warszawie? Jesteś w dobrym miejscu!

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "zaszycie alkoholowe Warszawa" wyświetla się kilkanaście klinik i gabinetów, które oferują wykonanie tego zabiegu. Masz jednak obawy związane z tą metodą? Spokojnie! Nasi specjaliści wyjaśnią Ci, jak przebiega ten zabieg krok po kroku i rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. W naszym gabinecie znajdziesz doświadczonych lekarzy, którzy posiadają ogromną wiedzę na temat leczenia alkoholizmu oraz wsparcia tego procesu za pomocą zaszycia alkoholowego. Dołożymy wszelkich starań, by Twoja wizyta była w pełni komfortowa, a cały zabieg przebiegł bez bólu i powikłań.

Jak możesz skorzystać z naszych usług? Pierwszym krokiem jest zadzwonienie do nas i umówienie dogodnego terminu wizyty ‒ my odpowiadamy za całą resztę. Nasi specjaliści zakwalifikują Cię do zabiegu, podadzą miejscowe znieczulenie, a także profilaktyczną dawkę antybiotyku. Po skończonym zabiegu zaszycia alkoholowego otrzymasz wszelkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji zszytej rany, a w razie potrzeby także zaświadczenie o przebytym zabiegu.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Zaszycie alkoholowe będzie idealnym wsparciem Twojego leczenia!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844