Czym jest alkoholizm weekendowy?

Opublikowany: poniedziałek, 5 czerwca 2023

W społeczeństwie wciąż panuje mylny obraz alkoholika, jako osoby, która nieustannie przebywa na rauszu. Picie okazjonalne, zwłaszcza przez osoby młode, często nie wzbudza zaniepokojenia, nawet gdy okazją staje się każdy weekend. W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie alkoholizmu weekendowego. Wyjaśniamy czym jest to zjawisko, przedstawiamy najczęstsze jego objawy, a także przedstawiamy możliwości jego leczenia.

Picie w weekend ‒ niewinna zabawa czy objaw choroby?

Czy każde weekendowe wyjście ze znajomymi do baru należy traktować jako niepokojący sygnał? Absolutnie nie! Okazjonalne picie w dni wolne od pracy nie jest od razu oznaką rozwijającego się uzależnienia. Sprawa niestety staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy każdy weekendowy wieczór jednoznacznie kojarzy się ze spożywaniem alkoholu. Zmiana nawyków i zachowań związanych ze spożyciem alkoholu może wiązać się z tzw. alkoholizmem weekendowym. Nie jest to bynajmniej pojęcie medyczne, a raczej potoczny termin, który opisuje nawyk regularnego spożywania alkoholu w dni wolne od pracy, czyli przeważnie w weekend.

Alkoholizm weekendowy bywa formą alkoholizmu wysokofunkcjonującego

Cotygodniowe, nadmierne picie w weekend często utożsamiany jest z niewinną zabawą czy odreagowaniem stresu. Niestety, alkoholizm weekendowy jest niczym innym jak chorobą alkoholową, choć o nieco nietypowym przebiegu. Mogłoby się wydawać, że konsekwencje takiego modelu spożycia alkoholu są mniejsze. Nic bardziej mylnego! Alkoholizm weekendowy, podobnie jak picie codzienne, wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie chorej osoby.

Alkoholizm weekendowy nierzadko określany jest formą alkoholizmu wysokofunkcjonującego, czyli HFA (z ang. High-functioning alcoholics). Osoby zmagające się z tym zjawiskiem przez długi czas zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, jednak doskonale radzą sobie na polu rodzinnym, społecznym czy zawodowym. W pewnym momencie jednak uzależnienie od alkoholu rozwija się na tyle, że chory traci kontrolę nad własnym życiem. Alkoholicy wysokofunkcjonujący, jak również alkoholicy weekendowi, przez długi czas negują własne problemy z alkoholem, ponieważ przez długi czas nie odczuwają negatywnych skutków nadużywania używki.

Niepokojące oznaki weekendowego alkoholizmu

Granica pomiędzy nieszkodliwym piciem alkoholu a weekendowym alkoholizmem wydaje się być wyjątkowo cienka. Rozwijający się nałóg alkoholowy przez długi czas jest niezauważalny zarówno przez chorą osobę, jak i jej otoczenie. Jakie symptomy mogą świadczyć o problemach z alkoholem? Można wyróżnić kilka objawów, które stanowią sygnał alarmowy:

  • traktowanie alkoholu jako nagrody;
  • uciążliwe myśli na temat alkoholu;
  • brak kontroli nad ilością spożytego alkoholu;
  • spożywanie alkoholu w samotności;
  • ukrywanie picia alkoholu albo zaniżanie ilości wypitej używki;
  • ryzykowne lub agresywne zachowanie po alkoholu;
  • wyrzuty sumienia po suto zakrapianej imprezie;
  • pragnienie poczucia stanu upojenia alkoholowego;
  • zaniedbywanie obowiązków przez picie;
  • ryzykowanie swoją karierą zawodową przez alkohol.

Czy alkoholizm weekendowy wymaga leczenia?

Niestety, alkoholizm weekendowy, podobnie jak alkoholizm wysokofunkcjonujący, wymaga specjalistycznego leczenia. Bagatelizowanie problemów z alkoholem prowadzi do pogłębienia uzależnienia i pojawienia się jego konsekwencji ‒ zdrowotnych, ale także rodzinnych, zawodowych oraz emocjonalnych.

Najbardziej skuteczną formą leczenia alkoholizmu weekendowego jest psychoterapia uzależnień. Jest to rozwiązanie, które umożliwia choremu poznanie przyczyn jego problemów z alkoholem, ale także pomaga mu wykształcić odpowiednie mechanizmy radzenia sobie z głodem alkoholowym. Głównym i najważniejszym celem terapii alkoholizmu jest utrzymanie długotrwałej abstynencji.

Początki terapii zawsze są trudne. Dużą pomocą dla chorych może okazać się zaszycie alkoholowe. Zabieg ten polega na umieszczeniu pod skórą chorego wszywki alkoholowej, która stopniowo, przez kilka kolejnych miesięcy uwalnia do organizmu substancję aktywną. Lek ten hamuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu, co powoduje, że każde sięgnięcie po używkę kończy się gwałtownym pogorszeniem samopoczucia. Objawy takie jak uderzenia gorąca, zawroty głowy, nudności, spadek ciśnienia tętniczego czy uczucie kołatania serca nie tylko odbierają uzależnionej osobie przyjemność z sięgania po kieliszek, ale jednocześnie prowadzą do wykształcenia lęku przed negatywnymi konsekwencjami picia.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? W KacDoktorze pomożemy Ci osiągnąć abstynencję!

Zauważasz u siebie problemy z alkoholem? Chcesz przejść na abstynencję, jednak obawiasz się, czy dasz radę? Zawsze możesz przyjechać do naszego gabinetu i skonsultować się ze specjalistami. Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę o doświadczenie nie tylko w wykonywaniu odtrucia alkoholowego, ale także we wszywaniu Esperalu. Jeśli szukasz skutecznego i bezpiecznego zabiegu zaszycia alkoholowego w Warszawie, jesteś w najlepszym miejscu!

Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty, a nasi pracownicy zajmą się całą resztą. W naszym gabinecie zabieg zaszycia alkoholowego jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Osłona z antybiotyków zmniejsza ryzyko niepożądanych infekcji rany, a użycie rozpuszczalnych szwów chirurgicznych sprawia, że pacjent zwykle nie musi przyjeżdżać na dodatkową wizytę.

Nie pozwól, by alkohol niszczył Twoje zdrowie i życie! Zaszycie alkoholowe to zabieg, który pomoże Ci utrzymać abstynencję nawet przez kolejne 12 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844