Czy można przepić wszywkę alkoholową?

Opublikowany: poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Zaszycie alkoholowe to zabieg cieszący się dużą popularnością wśród osób rozpoczynających walkę z uzależnieniem od alkoholu. Niestety, niekiedy wytrwanie w abstynencji jest dla chorych zbyt ciężkie. W takich momentach niektórzy chwytają się najróżniejszych metod, które mają zatrzymać działanie wszywki alkoholowej. W poniższym artykule odpowiadamy na częste wśród uzależnionych pytania: czy wszywkę alkoholową można przepić? Czy można samodzielnie zatrzymać jej działanie? Dowiedz się więcej, na ten temat!

Wszywka alkoholowa ‒ co warto wiedzieć o jej działaniu?

Wszywka alkoholowa to nic innego, jak jałowe tabletki przeznaczone do zaszycia w tkance podskórnej. Wydzielają one stopniowo substancję aktywną, znaną powszechnie pod nazwą handlową Esperal ‒ do krwiobiegu. Uwalniany z wszywki alkoholowej lek hamuje najważniejszy etap metabolizmu alkoholu, czyli rozkład toksycznego aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Zablokowanie tego enzymu sprawia, że nawet najmniejsza porcja alkoholu wywołuje gwałtowny wzrost stężenia aldehydu octowego, co wiąże się z nagłym pogorszeniem samopoczucia.

Objawy występujące po spożyciu alkoholu u "zaszytych" osób

Osoby, które przeszły zabieg zaszycia alkoholowego powinny unikać jakiejkolwiek dawki alkoholu. Tyczy się to zarówno intencjonalnego spożycia używki, jak i zjedzenia lub wypicia produktów, które zawierają w swym składzie śladowe ilości alkoholu ‒ syropów, sosów, marynat, a nawet niektórych słodyczy.

W sytuacji, gdy do organizmu „zaszytej” osoby dostanie się alkohol, dochodzi do wzrostu stężenia toksycznego aldehydu octowego. Dochodzi wtedy do wystąpienia charakterystycznych objawów, takich jak:

  • zaczerwienienie twarzy, szyi i dekoltu;
  • uderzenia gorąca;
  • nadmierna potliwość;
  • nudności lub wymioty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • duszność;
  • uczucie splątania;
  • lęk i niepokój;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • uczucie kołatania serca.

Przepicie wszywki alkoholowej to popularny, choć niebezpieczny mit

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat wszywki alkoholowej jest informacja o możliwości jej „przepicia”. Ma to rzekomo być metoda na tymczasowe zablokowanie jej aktywności, co umożliwia uzależnionej osobie spożycie alkoholu. Przepicie wszywki miałoby polegać na początkowym spożyciu niewielkiej dawki alkoholu, co po chwili umożliwić ma normalne picie używki bez wywołania negatywnych symptomów.

Jest to jednak jedynie mit, w dodatku niebezpieczny. Wszywki alkoholowej nie można przepić, a każdorazowe spożycie alkoholu, nawet w małej dawce, jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Warto pamiętać, że próba spożycia dużych dawek alkoholu przez osobę po zabiegu zaszycia alkoholowego może doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Natężenie objawów interakcji wszywki alkoholowej z alkoholem zależy między innymi od ilości wypitej używki. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do niebezpiecznych zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym także do zawału serca czy zatrzymania krążenia.

Czy można przerwać aktywność wszywki?

Aktywność wszywki alkoholowej zwykle utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Niestety, część osób walczących z nałogiem poddaje się i rezygnuje z chęci dalszego leczenia. W takim przypadku niektórzy próbują pozbyć się wszywki alkoholowej lub zatrzymać jej działanie. Warto podkreślić, że samodzielne wycięcie implantu przez chorego, za pomocą noża czy innego ostrego przedmiotu, stwarza ogromne zagrożenie dla jego zdrowia. Obecnie nie istnieje farmakologiczna metoda przerwania aktywności wszywki alkoholowej. W sytuacji, gdy uzależniona osoba rezygnuje z dalszego leczenia, jedynym wyjściem jest wizyta u specjalisty w celu wycięcia wszywki alkoholowej w sterylnych warunkach.

Zabieg zaszycia alkoholowego jako wsparcie w leczeniu alkoholizmu

Wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na alkoholizm, jednak stanowi ogromne wsparcie kompleksowego procesu terapeutycznego. Rozwiązanie to dedykowane jest osobom zmotywowanym do walki z nałogiem, planującym rozpoczęcie profesjonalnej terapii uzależnień. Zabieg zaszycia alkoholowego szczególnie dobrze sprawdza się w pierwszych miesiącach psychoterapii, gdy chory dopiero pracuje nad skutecznymi sposobami radzenia sobie z głodem alkoholowym.

Zaszycie alkoholowe Warszawa ‒ skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z właściwości wszywki alkoholowej? Wybierz mądrze placówkę, w której wykonasz zabieg wszywania Esperalu. Od doświadczenia specjalisty zależy bowiem nie tylko skuteczność całej metody, ale przede wszystkim Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Zabieg zaszycia alkoholowego zaliczany jest do niewielkich zabiegów chirurgicznych, które pomimo swojej prostoty, wciąż są obciążone ryzykiem groźnych powikłań. Właśnie dlatego zabieg ten powinien być wykonywany jedynie przez doświadczonych lekarzy chirurgów.

Chcesz wykonać zabieg zaszycia alkoholowego w Warszawie? Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się całą resztą! Nasi specjaliści rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości oraz zadbają, by cały zabieg był dla Ciebie w pełni bezpieczny i komfortowy. Zastosowanie znieczulenia miejscowego sprawi, że cała wizyta będzie całkowicie bezbolesna, a użycie profilaktycznego antybiotyku zmniejszy ryzyko niebezpiecznego zakażenia rany. W KacDoktorze otrzymasz również zaświadczenie o przebytym zabiegu.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Zaszycie alkoholowe pomoże Ci przetrwać najgorsze miesiące leczenia uzależnienia!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844