Zaszycie alkoholowe - przebieg zabiegu krok po kroku

Opublikowany: wtorek, 2 maja 2023

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego? Pomimo dużej popularności tej metody, wiele osób wciąż zastanawia się, jak dokładnie wygląda procedura implantacji wszywki alkoholowej. Wokół tego zabiegu narosło wiele mitów i przekłamań, przez które część chorych waha się przed skorzystaniem z tej metody. Czy zaszycie alkoholowe boli? Czy specjaliści w trakcie zabiegu wszywają tabletki placebo? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy cały przebieg zaszycia alkoholowego.

Zaszycie alkoholowe to metoda wsparcia leczenia alkoholizmu

Zaszycie alkoholowe zaliczane jest do farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Warto jednak podkreślić, że rozwiązanie to nie powinno być stosowane samodzielnie, lecz w połączeniu z innymi metodami, a najlepiej psychoterapią uzależnień. Wynika to z faktu, że zaszycie alkoholowe nie leczy przyczyn choroby alkoholowej, a jedynie maskuje główny jej objaw, czyli głód alkoholowy. W jaki sposób? Wszywka alkoholowa uwalnia do krwiobiegu substancję aktywną. Lek ten hamuje metabolizm alkoholu, przez co osoba sięgająca po tę używkę doświadcza gwałtownego pogorszenia samopoczucia. Działanie to uniemożliwia alkoholikowi spożycie większych dawek alkoholu, odbiera mu przyjemność z picia, a przede wszystkim wykształca w nim lęk przed negatywnymi konsekwencjami sięgania po kieliszek. Aktywność wszywki alkoholowej utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy, więc umożliwia choremu utrzymanie długotrwałej abstynencji.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu zaszycia alkoholowego

Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu zawsze powinna być rozmowa ze specjalistą. Pozwala ona na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, rozwianie jest wątpliwości, a także jest niezbędna dla bezpieczeństwa całego zabiegu. Na jej podstawie lekarz może obliczyć prawidłową dawkę leku, a także wykluczyć ewentualne interakcje wszywki alkoholowej z przyjmowanymi przez pacjenta lekarstwami czy suplementami.

Niestety, zaszycie alkoholowe nie jest metodą odpowiednią dla każdego. Istnieje kilka czynników, które dyskwalifikują chorego z zabiegu. Do głównych przeciwwskazań zalicza się:

 • nadwrażliwość na substancję czynną lub inne substancje pomocnicze obecne w składzie wszywki alkoholowej;
 • stan upojenia alkoholowego;
 • spożywanie alkoholu na dobę przed planowanym zabiegiem;
 • okres ciąży i laktacji;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • niewydolność serca;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • przebyta obwodowa niewydolność krążenia;
 • zaburzenia psychiczne i psychozy;
 • próby samobójcze w przeszłości.

Implantacja wszywki alkoholowej ‒ krok po kroku

Wszywkę alkoholową umieszcza się podpowięziowo, czyli 3-4 centymetry pod skórą pacjenta. Wymaga to wykonania niewielkiego nacięcia na skórze, zwykle w okolicy pośladka, rzadziej łopatki. Najpierw lekarz oczyszcza i dezynfekuje skórę pacjenta w wybranej okolicy, a następnie znieczula ją, by cały zabieg przebiegał bezboleśnie i komfortowo. Do zaszycia alkoholowego wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, które podaje się poprzez ostrzyknięcie okolicznych tkanek lekiem znieczulającym za pomocą niewielkiej igły.

Gdy znieczulenie zacznie działać, specjalista za pomocą jałowego skalpela wykonuje nacięcie w skórze. Jałową pęsetą chwyta tabletki Esperalu i delikatnie wkłada je w głąb nacięcia. Powszechny jest mit, jakoby lekarze używali w tym celu tabletek z placebo, pozbawionych działania. Nie jest to prawda, ponieważ do zabiegu konieczne jest zastosowanie konkretnego, oryginalnego preparatu, który jest jałowy i przeznaczony konkretnie do zaszycia w tkance podskórnej. Użycie do zaszycia alkoholowego innych tabletek wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań.

Po włożeniu do nacięcia tabletek lekarz przystępuje do zaszycia rany. Zwykle wymaga ona założenia kilku szwów chirurgicznych. W tym celu lekarz może zastosować szwy nierozpuszczalne, które wymagają ściągnięcia po upłynięciu około 7 dni. Wygodniejszym dla pacjenta rozwiązaniem jest zszycie rany szwami rozpuszczalnymi, które nie wymagają ściągania, co pozwala na pominięcie wizyty kontrolnej. Na szwy zakładany jest opatrunek, który chroni przed zabrudzeniem rany. Po zakończonym zabiegu pacjent powinien otrzymać antybiotyk, który zapobiegnie rozwinięciu się ewentualnej infekcji.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu zaszycia alkoholowego?

Po zabiegu należy przede wszystkim dbać o higienę rany według zaleceń specjalisty. Powinna się ona samoistnie zagoić w ciągu kilku do kilkunastu dni.

Warto pamiętać, że wszywka alkoholowa działa już od pierwszych chwil po zabiegu. W pierwszych dniach pacjent może odczuwać niewielkie działania niepożądane, takie jak senność, męczliwość, nudności, wymioty czy metaliczny posmak w ustach. Objawy te zwykle są przejściowe i nie wymagają interwencji specjalisty.

Co ważne, od momentu zabiegu pacjent powinien utrzymywać bezwzględną abstynencję. Uwzględnia ona nie tylko intencjonalne picie alkoholu, ale także kontakt z produktami zawierającymi w swym składzie alkohol. Samopoczucie pacjenta może ulec znacznemu pogorszeniu po kontakcie między innymi z:

 • słodyczami z alkoholem;
 • sosami, marynatami czy octami na bazie alkoholu;
 • płynami do płukania jamy ustnej z alkoholem;
 • lekami lub kosmetykami z alkoholem;
 • perfumami lub środkami do dezynfekcji stosowanymi bezpośrednio na skórę.

Planujesz zabieg zaszycia alkoholowego w Warszawie? Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo!

Decyzja o rozpoczęciu leczenia choroby alkoholowej nigdy nie jest łatwa. Niektóre osoby mogą czuć się nieco zagubione, jeśli chodzi o wybór poszczególnych metod leczenia. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem zaszycia alkoholowego jesteś w dobrym miejscu. U nas możesz porozmawiać z doświadczonymi specjalistami, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją wątpliwości dotyczące wszywki z Esperalem. W naszym gabinecie zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego lekarza, który zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo.

Jak umówić się na wizytę w KacDoktorze? To banalnie proste! Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by umówić dogodny termin wizyty, a nasi specjaliści zajmą się całą resztą! Ty nie musisz się o nic martwić ‒ ani o miejscowe znieczulenie do zabiegu, ani o profilaktykę zakażeń, ani tym bardziej o zaświadczenie o przebytym zabiegu.

Pragniesz żyć w trzeźwości, ale walka z uzależnieniem jest dla Ciebie zbyt trudna? Zdecyduj się na zaszycie alkoholowe Warszawa i zobacz, jak może Ci pomóc w utrzymaniu abstynencji!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844