Czy jestem alkoholikiem? - jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Opublikowany: poniedziałek, 22 maja 2023

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną używką w naszym społeczeństwie. Jest na stałe wpisany w naszą kulturę, przy czym towarzyszy niemal wszystkim spotkaniom koleżeńskim czy rodzinnym. Niestety, sytuacja ta nierzadko zaciera granicę pomiędzy piciem okazjonalnym a uzależnieniem. Alkoholizm przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, wpływając na zdrowie chorej osoby, a także całe jej otoczenie. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest uzależnienie od alkoholu i jak można je rozpoznać. Podpowiadamy również, jak najlepiej rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Alkoholizm to poważna choroba przewlekła

Alkoholizm to choroba, która ‒ w przypadku niepodjęcia leczenia ‒ prowadzi do śmierci. Szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie terapii pozwala uniknąć groźnych konsekwencji zdrowotnych i zwiększa szansę na sukces terapeutyczny. Jak jednak rozpoznać moment, w którym picie alkoholu staje się nałogiem?

Kryteria diagnostyczne choroby alkoholowej

Czym właściwie objawia się uzależnienie od alkoholu? Choroba ta dokładnie opisywana jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, która wyróżnia następujące kryteria diagnostyczne alkoholizmu:

  • silnie pragnienie lub uczucie przymusu picia alkoholu;
  • problemy z kontrolowaniem zachowań związanych z piciem;
  • wystąpienie objawów zespołu abstynencyjnego związanego z przerwaniem picia lub zredukowaniem dawki używki;
  • występowanie tolerancji, czyli potrzeby spożycia większej dawki alkoholu w celu osiągnięcia pożądanego efektu;
  • zaniedbywanie zainteresowań i innych źródeł przyjemności;
  • spożywanie alkoholu pomimo dowodów na jego szkodliwość.

Aby rozpoznać chorobę alkoholową konieczne jest spełnienie co najmniej trzech powyższych kryteriów w okresie ostatniego roku.k

Badania przesiewowe wykrywające uzależnienie od alkoholu

Istnieje wiele narzędzi umożliwiających wstępne wykrycie problemów z alkoholem. Najczęściej wykorzystywanych badań przesiewowych jest test AUDIT, czyli Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Używaniem Alkoholu. Jest to test, który można wykonać i zinterpretować samemu, przy czym jest on szeroko dostępny w internecie.

Innym narzędziem, którym pacjent może się samodzielnie posługiwać, jest test MAST (Michigan Alcoholism Screening Test). Jest to badanie służące do wstępnej oceny ryzyka uzależnienia od alkoholu. Ocenia on zachowania związane ze spożyciem alkoholu, a także niektóre skutki zdrowotne czy społeczne sięgania po tę używkę.

Gdzie zgłosić się w przypadku problemów z alkoholem?

W Polsce leczenie alkoholizmu dostępne jest w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia i jest całkowicie darmowe. Osoba podejrzewająca u siebie chorobę alkoholową powinna może zatem zgłosić do jednej z kilkuset działających na terenie naszego kraju poradni leczenia uzależnień. W poradniach chory może skonsultować się ze specjalistami, w tym psychologami i psychiatrami specjalizującymi się w leczeniu alkoholizmu. To właśnie oni układają wraz z chorą osobą plan leczenia, który może uwzględniać terapię ambulatoryjną, terapię w ramach oddziału dziennego, a także pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień.

Leczenie alkoholizmu ‒ głównym celem jest długotrwała abstynencja

Metodą leczenia alkoholizmu o największej udowodnionej naukowo skuteczności jest psychoterapia uzależnień. Jest to rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do indywidualnych przyczyn nałogu u chorego. Przyjmuje się, że głównym celem terapii jest utrzymanie przez uzależnioną osobę długotrwałej abstynencji. Niestety, zachowanie trzeźwości, zwłaszcza na początku leczenia, nastręcza chorym nie lada trudności. Są jednak sposoby, która pozwalają łatwiej przejść przez ten ciężki okres.

Jak ułatwić sobie początki leczenia alkoholizmu?

Do leczenia alkoholizmu, zwłaszcza po okresie długotrwałego ciągu alkoholowego, należy odpowiednio się przygotować. Samodzielne i nagłe odstawienie używki grozi bowiem rozwojem alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który nie tylko pogarsza samopoczucie chorego, ale nierzadko stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W celu profilaktyki zespołu abstynencyjnego warto sięgnąć po zabieg detoksu alkoholowego. To procedura medyczna, która wykorzystuje kroplówki zawierające odpowiednio skomponowaną mieszaninę soli fizjologicznej z elektrolitami, witaminami, antyoksydantami, a także doraźnymi lekami. Zabieg detoksu alkoholowego przyspiesza oczyszczanie organizmu z alkoholu i jego metabolitów, ale także wspomaga regenerację organizmu po długich tygodniach nadużywania alkoholu.

Dla osób zmotywowanych do leczenia alkoholizmu dużym wsparciem może być również zaszycie alkoholowe. Jest to metoda, która wspomaga chorego w utrzymaniu całkowitej abstynencji przez 9 do 12 miesięcy. Działanie wszywki alkoholowej polega na zablokowaniu kluczowego etapu metabolizmu alkoholu. Osoby po zabiegu zaszycia alkoholowego nie mogą spożywać nawet niewielkich dawek tej używki, w przeciwnym razie pojawią się u nich charakterystyczne objawy zatrucia, takie jak zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, nudności, wymioty, spadek ciśnienia tętniczego czy uczucie kołatania serca.

Podjąłeś decyzję o leczeniu alkoholizmu? Pomożemy Ci!

Planujesz rozpocząć walkę z nałogiem, jednak chcesz przejść przez najgorszy okres w pełni bezpiecznie i komfortowo? Chcesz uniknąć zespołu abstynencyjnego lub nie radzisz sobie z utrzymaniem całkowitej abstynencji? W KacDoktorze znajdziesz wszelką niezbędną pomoc! Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w przeprowadzeniu detoksu alkoholowego, jak i we wszywaniu Esperalu.

Jak uzyskać pomoc naszych specjalistów? To banalnie proste! Wystarczy, że przyjedziesz do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jeśli jednak potrzebujesz detoksu alkoholowego, a nie masz czasu lub siły na wizytę osobistą, zawsze możesz skorzystać z wizyty domowej. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz pracownik przyjedzie pod skazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Co więcej, odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu dostępne jest całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Masz problem z alkoholem? Nie czekaj aż uzależnienie zniszczy Twoje zdrowie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844