Co warto wiedzieć o metodach leczenia alkoholizmu?

Opublikowany: poniedziałek, 21 listopada 2022

Problem choroby alkoholowej znany jest od zarania dziejów. Już starożytni, tacy jak Hipokrates czy Galen, ostrzegali przez zgubnym wpływem zbyt częstego sięgania po tę używkę. Przez wiele wieków alkoholizm nie był jednak postrzegany jako choroba, a raczej jako słabość, niemoralne zachowanie, a nawet grzech. W obecnych czasach jesteśmy już świadomi, że alkoholizm jest chorobą i ‒ podobnie jak inne choroby ‒ wymaga odpowiedniego leczenia. Na czym polegają współczesne metody terapii nałogu alkoholowego? Jak bezpiecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Alkoholizm jest przewlekłą chorobą wymagającą leczenia

Znaczna część osób uzależnionych od alkoholu neguje potrzebę leczenia. Często przechodzą one długą drogę, próbując samodzielnie ograniczyć spożycie alkoholu i poradzić sobie z nałogiem. Alkoholizm jest jednak chorobą przewlekłą i postępującą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Obecnie podstawą procesu terapeutycznego jest psychoterapia uzależnień, która może być wsparta ‒ w razie potrzeby ‒ metodami farmakologicznymi czy uczestnictwem w spotkaniach grup samopomocy.

Terapia uzależnień jest najskuteczniejszą formą walki z chorobą alkoholową

Uważa się obecnie, że psychoterapia uzależnień jest podstawą leczenia alkoholizmu. Jest to proces, który skupia się przede wszystkim na przyczynach rozwoju uzależnienia u danego pacjenta. Głównym celem terapii alkoholizmu jest zwykle długotrwałe utrzymanie abstynencji, choć coraz częściej osoby z łagodną formą uzależnienia korzystają z programu ograniczania picia.

Psychoterapia alkoholizmu powinna być prowadzona przez specjalistę ‒ psychoterapeutę uzależnień, psychologa klinicznego bądź psychiatrę. Forma i czas trwania terapii zwykle są dostosowane do potrzeb pacjenta. Leczenie może być prowadzone w formie indywidualnych spotkań z terapeutą lub terapii grupowej. Na początku walki z uzależnieniem zwykle zaleca się terapię stacjonarną w zamkniętym ośrodku, choć w razie potrzeby chory może przychodzić na umówione spotkania z terapeutą lub uczestniczyć w terapii w ramach oddziału dziennego, gdzie spędza się codziennie kilka godzin.

Zastosowanie farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu

Jedną z pierwszych udanych prób farmakologicznego leczenia alkoholizmu było zastosowanie tak zwanego esperalu. Początkowo lek ten podawano w formie tabletek, jednak nieco później zdobył on ogromną popularność jako wszywka alkoholowa. Zaszyte pod skórą tabletki ulegają stopniowemu rozpuszczeniu, wchłaniając się do krwiobiegu i utrzymując swe działanie przez kilka najbliższych miesięcy. Wszywka alkoholowa zaliczana jest do metod awersyjnych, ponieważ wymusza u alkoholików abstynencję poprzez wykształcenie u nich lęku przed złym samopoczuciem po wypiciu alkoholu.

Od niedawna w leczeniu alkoholizmu wykorzystuje się również inne leki. Występują one w formie tabletek, a ich działanie jest dość zbliżone. Redukują one głód alkoholowy, a w przypadku złamania abstynencji zmniejszają ryzyko wpadnięcia w ciąg alkoholowy.

Metody farmakologiczne nie są polecane jako główna i jedyna forma leczenia alkoholizmu. Specjaliści wykorzystują je raczej jako formę wsparcia, głównie w trakcie równoległego prowadzenia psychoterapii lub bezpośrednio po jej zakończeniu. Same leki, bez motywacji chorego do walki z nałogiem, nie są w stanie wyleczyć choroby alkoholowej.

Rola grup samopomocowych w procesie trzeźwienia alkoholika

Badania wskazują, że grupy samopomocowe wyraźnie zwiększają szanse alkoholika na sukces terapeutyczny. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, najpopularniejszymi grupami samopomocowymi dla osób uzależnionych od alkoholu są Anonimowi Alkoholicy.

Mityngi Anonimowych Alkoholików mają na celu wsparcie chorych w procesie trzeźwienia, ale także pomoc w odnalezieniu się w całkiem nowej, trzeźwej rzeczywistości. Szczególnie pomocny dla chorych jest program 12 kroków, przez który chory może przejść pod opieką bardziej doświadczonego członka wspólnoty AA, czyli sponsora. Uczestnictwo w mityngach jest w pełni dobrowolne i bezpłatne. Członkowie Anonimowych Alkoholików mogą liczyć nie tylko na anonimowość, ale również przyjazną, pełną wsparcia i zrozumienia atmosferę.

Jak bezpiecznie rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Pierwsze dni leczenia alkoholizmu mogą być nie tylko trudne, ale wręcz niebezpieczne. Nagłe odstawienie używki bądź drastyczne zmniejszenie jej dawki może spowodować rozwój alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest to stan potencjalnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu uzależnionej osoby, dlatego należy wdrożyć odpowiednie środki zapobiegające w postaci detoksu alkoholowego.

Detoks alkoholowy w prewencji zespołu odstawiennego

Detoks alkoholowy to procedura medyczna, która jeszcze do niedawna była wykonywana jedynie w obrębie oddziałów szpitalnych i klinik leczenia uzależnień. Była ona głównie dedykowana osobom przebywającym w długotrwałym ciągu alkoholowym, które chciały bezpiecznie przejść na abstynencję i rozpocząć leczenie alkoholizmu.

Detoks alkoholowy to nic innego, jak dożylne podanie wyselekcjonowanych kroplówek. Podanie dożylne zostało wybrane z uwagi na fakt, że wybrane substancje odżywcze i leki docierają do docelowych tkanek w ciągu zaledwie kilku minut. Właśnie dlatego detoks alkoholowy działa szybciej niż jakakolwiek inna metoda. Warto jednak wspomnieć, że kompleksowy detoks alkoholowy nie tylko zapobiega rozwojowi alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Zabieg ten ma jeszcze kilka pozytywnych działań, takich jak:

  • dogłębne nawodnienie organizmu;
  • przyspieszenie oczyszczania ustroju z resztek alkoholu i jego szkodliwych metabolitów;
  • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • uzyskanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
  • neutralizowanie stresu oksydacyjnego;
  • uzupełnienie niedoborów witamin;
  • przyspieszenie regeneracji wątroby i układu nerwowego;
  • doraźne działanie przeciwbólowe, uspokajające czy nasenne.

Detoks alkoholowy w KacDoktorze ‒ co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że z detoksu alkoholowego możesz teraz skorzystać w dużo bardziej komfortowych warunkach? Nie musisz spędzać kilku dni w specjalistycznej klinice czy oddziale szpitalnym ‒ u nas jest to dużo prostsze! W KacDoktorze spotkasz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy pomogą Ci bezpiecznie przejść przez początki procesu trzeźwienia.

Z naszych usług możesz skorzystać w zaciszu nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jeśli jednak wolisz wykonać ten zabieg w zaciszu własnego domu, oferujemy także możliwość skorzystania z detoksu alkoholowego z dojazdem. Jedyne co musisz zrobić to skontaktować się z nami telefonicznie lub wypełnić formularz internetowy. Nasz specjalista przyjedzie w 45 minut pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości.

Pierwsze dni leczenia alkoholizmu mogą być łatwiejsze! Skorzystaj z detoksu alkoholowego, by bezpiecznie osiągnąć abstynencję!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844