Bezpłatne leczenie alkoholizmu w Polsce – co warto o nim wiedzieć?

Opublikowany: czwartek, 26 maja 2022

Alkoholicy nierzadko wierzą, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoim nałogiem. Usilne próby zapanowania nad problemem alkoholowym zwykle kończą się fiaskiem, a głównymi poszkodowanymi są najczęściej bliscy chorej osoby. Specjaliści od uzależnień są jednomyślni – leczenie alkoholizmu musi opierać się na profesjonalnej terapii. Wydaje Ci się, że cena i dostępność terapii uzależnień są poza zasięgiem większości alkoholików? To błąd! Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się o darmowych opcjach leczenia alkoholizmu, a także wsparciu terapii za pomocą wszywki alkoholowej!

Leczenie alkoholizmu jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Według Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi leczenie alkoholizmu jest w Polsce dobrowolne i bezpłatne. Terapia alkoholowa refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest darmowa zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych. Warto także wiedzieć, że z bezpłatnej terapii mogą również skorzystać współuzależnieni bliscy alkoholika, którzy są dotknięci negatywnymi następstwami nadużywania przez niego alkoholu.

Terapia ambulatoryjna w poradni leczenia uzależnień

Pierwszym krokiem walki z problemem alkoholowym powinno być udanie się do poradni leczenia uzależnień, która realizuje wizyty w ramach NFZ. Znalezienie takiej placówki zwykle nie jest problemem – obecnie jest ich w Polsce ponad 700. Na wizytę w poradni leczenia uzależnień może udać się każdy, a do zarejestrowania nie jest wymagane skierowanie. Na miejscu chory ma zapewnioną konsultację zarówno z psychologiem, jak i lekarzem psychiatrą. To właśnie specjaliści, biorąc też pod uwagę preferencje pacjenta, decydują o prowadzonej formie terapii.

Leczenie alkoholizmu może być prowadzone ambulatoryjnie. Chory zgłasza się wtedy do poradni w określonych dniach, gdzie ma zapewnione wsparcie specjalistów i może uczęszczać na terapię indywidualną czy grupową. Terapia ambulatoryjna, choć może wydawać się wygodna, nie jest zalecana na początku walki z nałogiem.

Leczenie alkoholizmu – oddział dzienny czy terapia stacjonarna?

Nierzadko najlepszą formą walki z nałogiem alkoholowym jest leczenie stacjonarne. W leczeniu alkoholizmu, zwłaszcza na jego początku, polecany jest stały pobyt na oddziale leczenia uzależnień. Skierowanie na tę formę leczenia wystawiane jest w poradni leczenia uzależnień, a w przypadku oczekiwania na miejsce, jest ono przedłużane. Należy pamiętać, że chory w dniu przyjęcia musi być trzeźwy, a późniejsze przerwanie abstynencji grozi natychmiastowym wydaleniem z ośrodka.

Leczenie alkoholizmu może być też prowadzone w ramach oddziału dziennego, do którego pacjent zgłasza się codziennie od poniedziałku do piątku na kilka godzin (nie mniej niż 5) i uczestniczy w zajęciach terapeutycznych.

Podczas terapii, zarówno w oddziale dziennym, jak i oddziale zamkniętym, chory ma zapewnioną pełną opiekę medyczną. Na czas terapii alkoholowej, niezależnie od długości jej trwania, uzależnionej osobie należy się zwolnienie lekarskie.

Wszywka alkoholowa – kompleksowe podejście do leczenia alkoholizmu

Terapia uzależnień, zarówno stacjonarna, jak i ambulatoryjna, wymaga zachowania bezwzględnej abstynencji. Nic zatem dziwnego, że dla większości uzależnionych osób pierwsze tygodnie, a nawet miesiące leczenia alkoholizmu są wyjątkowo trudne. Dla osób zmotywowanych do walki z nałogiem szczególną pomocą może być wszywka alkoholowa. Metoda ta nie jest co prawda lekiem na alkoholizm, pomaga jednak chorym w utrzymaniu trzeźwości nawet przez 12 następnych miesięcy.

W jaki sposób wszywka alkoholowa pomaga w utrzymaniu abstynencji?

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu. Oznacza to, że zniechęca chorą osobę do sięgnięcia po kieliszek poprzez wykształcenie w niej lęku przed negatywnymi skutkami picia. O jakich konkretnie skutkach mowa?

Zawarty we wszywce alkoholowej esperal to lek, który hamuje kluczowy etap rozkładu alkoholu – przekształcenie toksycznego aldehydu octowego w mniej szkodliwy kwas octowy. Wystarczy nawet niewielka dawka alkoholu, zawarta na przykład w syropie czy dressingu, by w organizmie osoby z wszywką doszło do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego. Konsekwencją tego jest pojawienie się nieprzyjemnych objawów, które mogą utrzymywać się nawet kilka godzin. Zalicza się do nich:

  • nagłe zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierną potliwość;
  • uczucie gorąca;
  • nudności i wymioty;
  • duszność;
  • bóle i zawroty głowy;
  • niedociśnienie;
  • przyspieszenie pracy serca;
  • uczucie lęku i niepokoju.

Wszywanie esperalu w Warszawie? Zgłoś się do KacDoktora!

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z wszywki alkoholowej, jednak masz wątpliwości odnośnie tej metody? Skontaktuj się z nami, a nasi doświadczeni specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie! W KacDoktorze otrzymasz profesjonalne wsparcie lekarzy i ratowników medycznych, którzy od lat specjalizują się zarówno w detoksie alkoholowym, jak i wszywaniu esperalu. Nasza klinika to miejsce, w którym szczególnie dbamy o komfort i dobre samopoczucie naszych pacjentów.

Nie masz możliwości, by pojawić się u nas osobiście? Żaden problem! Możesz skorzystać z naszych usług wszywania esperalu czy odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Jedyne co musisz zrobić, to skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazane przez Ciebie miejsce na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nie musisz przy tym martwić się o zaciekawione spojrzenia czy nieprzyjemne plotki – podczas wizyt domowych dokładamy wszelkich starań, by zachować pełną dyskrecję.

Droga do całkowitej abstynencji nigdy nie jest prosta. Z pomocą wszywki alkoholowej proces trzeźwienia będzie jednak znacznie łatwiejszy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844