Program ograniczania picia ‒ innowacyjne podejście do leczenia alkoholizmu

Opublikowany: piątek, 21 października 2022

Niejednokrotnie wspominaliśmy, że najważniejszym celem leczenia alkoholizmu jest uzyskanie trwałej abstynencji. Rzeczywiście, utrzymanie trzeźwości jest podstawą większości planów terapeutycznych. Od niedawna specjaliści leczenia uzależnień dysponują jednak metodą, która wyróżnia się innowacyjnym podejściem do tematu abstynencji. Mowa oczywiście o programie ograniczania picia. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten program i kto najbardziej może zyskać, dzięki jego wprowadzeniu. Podpowiadamy również, jak można ułatwić utrzymanie abstynencji u osób, które mimo wszystko decydują się na całkowite odstawienie używki.

Czym jest program ograniczania picia?

Program ograniczania picia to forma terapii nakierowana na wypracowanie bezpiecznego wzorca konsumpcji alkoholu, zgodnego z ustalonym wspólnie z terapeutą planem picia, zawierającym zastaw zasad regulujących ilość spożytego alkoholu, częstość, a także czas, miejsce czy okoliczności. Jego celem nie jest więc wprowadzenie i długotrwałe utrzymanie całkowitej abstynencji.

Czy całkowita abstynencja zawsze musi być celem leczenia alkoholizmu?

Nie ma co do tego wątpliwości, że przejście na całkowitą abstynencję wykazuje najwięcej korzyści dla osoby uzależnionej od alkoholu. Nie każdy jest jednak gotowy, by z dnia na dzień zrezygnować ze spożycia tej używki. Badania wykazały, że w niektórych przypadkach program ograniczania picia mogą wykazywać podobną efektywność do klasycznej terapii uzależnień, która wymaga od chorego zachowania trzeźwości.

Dlaczego to innowacyjne podejście ma szansę działać? Specjaliści podkreślają, że pacjenci, którzy sami mogą wybrać cel terapii są bardziej skłonni do jego realizacji, dzięki czemu mają większe szanse na sukces terapeutyczny. Co zadziwiające, osoby biorące udział w programie ograniczania picia, po wypracowaniu zdrowszego wzorca konsumpcji alkoholu, nierzadko decydują się na wdrożenie całkowitej abstynencji.

Warto podkreślić, że program ograniczania picia jest metodą oficjalnie rekomendowaną przez specjalistów z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Czy każdy może wziąć udział w programie ograniczania picia?

Program ograniczania picia dedykowany jest głównie osobom pijącym szkodliwie, ale także osobom uzależnionym od alkoholu, u których uzależnienie występuje w łagodniejszej formie. Niestety, nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego. U osób o średnim lub ciężkim stopniu uzależnienia lepsze rezultaty obserwuje się po zastosowaniu terapii ukierunkowanej na całkowitą abstynencję.

Przeciwwskazaniem do udziału w programie ograniczania picia jest także stan zdrowia alkoholika. Dyskwalifikujące są przede wszystkim choroby, których przebieg może zaostrzyć się pod wpływem alkoholu. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się między innymi zapalenie i marskość wątroby, cukrzycę, zapalenie trzustki czy zaburzenia psychiczne, zwłaszcza te w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Z programu wykluczone są również kobiety ciężarne, które powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia alkoholu.

Jak skorzystać z programu ograniczania picia?

Program ograniczania picia wciąż jeszcze jest rozpowszechniony w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że można już z niego skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych Poradniach Leczenia Uzależnień. Terapia z wykorzystaniem programu ograniczania picia może być prowadzona przez psychoterapeutów uzależnień, psychologów klinicznych, a także lekarzy psychiatrów. Program trwa od 8 do 12 tygodni, przy czym zakłada się co najmniej jedno spotkanie w tygodniu.

Próbujesz utrzymać całkowitą abstynencję, lecz jest to dla Ciebie trudne? Jest na to metoda!

Przejście na całkowitą abstynencję to niezaprzeczalnie najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć z myślą o swoim zdrowiu. Odstawienie alkoholu bywa jednak ciężkie, zwłaszcza w początkowych miesiącach terapii uzależnień, gdy chory nie wykształcił jeszcze odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z zaszycie alkoholowego, które ułatwia utrzymanie abstynencji nawet przez 10 miesięcy.

Dla kogo zaszycie alkoholowe będzie dobrym rozwiązaniem?

Czy zaszycie alkoholowe jest cudownym lekiem na alkoholizm? Absolutnie nie! Metoda ta jest swoistym straszakiem, który zapobiega przerwaniu abstynencji poprzez wykształcenie u chorego lęku przed negatywnymi konsekwencjami wypicia pierwszego kieliszka. Zaszycie alkoholowe działa więc objawowo, nie niwelując przyczyn rozwoju choroby alkoholowej. Chory, po ustaniu aktywności wszywki bądź jej usunięciu, może powrócić do swojego nałogu jeżeli nie potrafi zapanować nad głodem alkoholowym.

Komu zatem poleca się skorzystanie z tej metody? Specjaliści podkreślają, że zaszycie alkoholowe nie powinno być jedyną formą leczenia alkoholizmu, a raczej dodatkiem do profesjonalnej terapii uzależnień. Wszywkę alkoholową poleca się osobom zmotywowanym do walki z nałogiem, które samodzielnie podjęły decyzję o swoim leczeniu. Jej działanie może być pomocne w pierwszych miesiącach leczenia alkoholizmu, gdy choremu trudno jest jeszcze samodzielnie utrzymać abstynencję.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Możesz nam zaufać!

Decyzja o zabiegu zaszycia alkoholowego powinna być dobrze przemyślana. Jeśli rozważasz skorzystanie z tej metody, zawsze możesz się z nami skontaktować. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzą Ci, czy zaszycie alkoholowe będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W KacDoktorze specjalizujemy się we wszywaniu esperalu i odtruwaniu alkoholowym, a nasz personel stanowią doświadczeni lekarze i ratownicy medyczni, dlatego możesz być pewny, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.

Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by umówić dogodny dla Ciebie termin, a my zajmiemy się całą resztą! Zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego jest on całkowicie bezbolesny, a osłona z antybiotyku redukuje ryzyko groźnego zakażenia do minimum. Warto także wspomnieć, że nasi lekarze stosują rozpuszczalne szwy chirurgiczne, dlatego pacjenci nie muszą stawiać się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Utrzymanie całkowitej trzeźwości może być łatwiejsze! Skorzystaj z wszywki alkoholowej i utrzymaj abstynencję nawet przez następne 10 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844