Co się dzieje po odstawieniu alkoholu?

Opublikowany: czwartek, 30 marca 2023

Przejście na całkowitą abstynencję może brzmieć dla niektórych jak czysta abstrakcja. W końcu alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Używka ta jest niemal nieodłącznym elementem różnego rodzaju spotkań towarzyskich, rodzinnych imprez, a nawet integracji pracowniczych. Rezygnacja ze spożycia alkoholu wiąże się jednak z licznymi korzyściami. Czy odstawienie alkoholu jest jednak całkowicie bezpieczne? Tego dowiesz się czytając ten artykuł, w którym przedstawiamy również, jak zapobiegać nieprzyjemnym objawom związanym z przejściem na abstynencję.

Dlaczego warto przejść na abstynencję?

Istnieje wiele motywacji, by całkowicie zrezygnować ze spożycia alkoholu. Jedni decydują się na abstynencję ze względów finansowych, gdyż alkohol ‒ jak każda inna używka ‒ stanowi zbędne obciążenie domowego budżetu. Inni z kolei wybierają życie w trzeźwości z powodów zdrowotnych, rodzinnych, a także religijnych. Niezależnie od przyczyny, decyzja o przejściu na abstynencję bezsprzecznie ma więcej plusów niż minusów.

Czy odstawienie alkoholu niesie za sobą negatywne skutki zdrowotne?

Jeśli spożywasz alkohol okazjonalnie, głównie w trakcie spotkań towarzyskich, z dużym prawdopodobieństwem nie odczujesz żadnych negatywnych objawów przejścia na abstynencję. Osoby sporadycznie sięgające tę używkę mogą z niej zrezygnować z dnia na dzień, bez specjalnych przygotowań.

Czy zawsze odstawienie alkoholu jest bezpieczne i bezproblemowe? Niestety nie. Rezygnacja z picia może być nie lada wyzwaniem dla osób, które nadużywają alkoholu, a zwłaszcza są od niego uzależnione. W takim przypadku znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Pojawia się on u osób, które długotrwale spożywały duże dawki alkoholu i nagle przeszły na abstynencję lub drastycznie zmniejszyły ilość przyjmowanej używki. Zespół abstynencyjny zwykle przypomina swymi objawami intensywnego kaca, choć niekiedy stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Najczęstsze objawy związane z odstawieniem alkoholu

Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się od 6 do nawet 24 godzin po spożyciu ostatniej dawki używki. Jego objawy rozwijają się stopniowo, znacznie pogarszając samopoczucie uzależnionej osoby. Do najczęściej występujących symptomów niepowikłanego zespołu abstynencyjnego zalicza się między innymi:

  • drżenie mięśni, zwłaszcza dłoni, powiek lub języka;
  • nadmierną potliwość;
  • pobudzenie psychoruchowe;
  • uczucie lęku i niepokoju;
  • nudności lub wymioty;
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi i tętna;
  • nieznaczne podwyższenie temperatury ciała;
  • problemy z zaśnięciem.

Alkoholowy zespół abstynencyjny zwykle trwa kilka dni i najczęściej nie wymaga hospitalizacji. Nierzadko bywa jednak, że złe samopoczucie, towarzyszący ból i rozdrażnienie powodują, że osoba sięga po kolejną dawkę alkoholu, by poprawić swoje samopoczucie.

Przerwanie ciągu alkoholowego a zespół abstynencyjny

U osób długotrwale nadużywających alkoholu, w momencie nagłego odstawienia używki, może dojść do powikłania zespołu abstynencyjnego, na przykład w formie napadów drgawkowych czy majaczenia alkoholowego. Są to stany, które nie tylko wiążą się z pogorszeniem samopoczucia, ale stwarzają również ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych. Właśnie dlatego osoby przebywające w ciągu alkoholowym powinny zadbać o bezpieczeństwo procesu trzeźwienia. W jaki sposób? Najlepiej przechodząc zabieg detoksu alkoholowego.

Detoks alkoholowy jako metoda na bezpieczne osiągnięcie abstynencji

Detoks alkoholowy stosowany jest w prewencji alkoholowego zespołu abstynencyjnego od lat. Pierwotnie wykorzystywano tę metodę jedynie w obrębie oddziałów szpitalnych i klinik leczenia uzależnień. Zapotrzebowanie na detoks alkoholowy było jednak tak duże, że zabieg ten oferowany jest obecnie także poza specjalistycznymi placówkami medycznymi. Czy jest to bezpieczne?

Przeprowadzenie detoksu alkoholowego polega na dożylnej podaży wyselekcjonowanych związków odżywczych i leków doraźnych. Wymaga to wiedzy i doświadczenia personelu medycznego. Zabieg może być przeprowadzony przez lekarza lub ratownika medycznego nawet w domu pacjenta, o ile zachowane zostaną wszystkie niezbędne zasady higieny i bezpieczeństwa.

KacDoktor ‒ detoks alkoholowy z dojazdem do domu pacjenta

Jeśli szukasz sprawdzonego detoksu alkoholowego w Warszawie, jesteś w dobrym miejscu! Najlepszym potwierdzeniem jakości naszych usług są opinie setek zadowolonych pacjentów. W KacDoktorze nie tylko leczymy kaca, ale również pomagamy bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, zapobiegając wystąpieniu zespołu abstynencyjnego. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, której wieloletnie doświadczenie to gwarancja, że Twoje zdrowie i samopoczucie jest w najlepszych rękach.

Jak skorzystać z naszym usług? To banalnie proste! Wystarczy, że przyjedziesz do naszego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Warto jednak pamiętać, że oferujemy również usługę detoksu alkoholowego z dojazdem do domu pacjenta. Skontaktuj się z nami telefonicznie, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut. Rozwiązanie to dostępne jest całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie pozwól, by alkohol zniszczył Twoje życie! Sięgnij po detoks alkoholowy i bezpiecznie rozpocznij abstynencję!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844