Leczenie kaca czy prewencja zespołu abstynencyjnego ‒ dwa oblicza detoksu alkoholowego

Opublikowany: środa, 30 listopada 2022

Historia detoksu alkoholowego sięga dalej, niż mogłoby się wydawać. Metoda ta była bowiem pierwotnie wykorzystywana w pierwszym etapie leczenia choroby alkoholowej, jako prewencja alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Dopiero od niedawna detoks alkoholowy zyskał rozgłos, jako najskuteczniejsza metoda leczenia kaca. Co warto wiedzieć o obu zastosowaniach tego rozwiązania? Jak przebiega zabieg detoksu alkoholowego i skąd wynika jego skuteczność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule blogowym!

Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny, poprzez podobieństwo niektórych objawów, bywa mylony z intensywnym kacem. Jest to jednak o wiele poważniejszy stan, który może niekiedy stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorej osoby. Zespół abstynencyjny to zespół zaburzeń psychosomatycznych, które pojawiają się u osób długotrwale nadużywających alkoholu, które nagle odstawiły używkę bądź znacząco zmniejszyły jej dawkę. Przyczyną rozwoju dolegliwości w przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego są przede wszystkim zmiany wywołane przewlekłym działaniem alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy i neuroprzekaźnictwo.

Detoks alkoholowy zapobiega wystąpieniu zespołu abstynencyjnego i ułatwia proces trzeźwienia

Alkoholowy zespół abstynencyjny bardzo często dosięga alkoholików, którzy decydują się rozpocząć leczenie swojego nałogu. Łagodny, niepowikłany zespół abstynencyjny nie stanowi wprawdzie zagrożenia dla życia, choć jego nieprzyjemne objawy nierzadko skłaniają chore osoby do przerwania pierwszych dni abstynencji. W przypadku zespołu abstynencyjnego powikłanego napadem drgawkowym czy majaczeniem alkoholowym istnieje duże ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.

Detoks alkoholowy pozwala na bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu odstawiennego. Odpowiednie dobranie użytych w zabiegu preparatów umożliwia redukcję nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odstawieniem alkoholu. Dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych leków, chorzy nie muszą zmagać się z nadmiernym pobudzeniem, uczuciem niepokoju i lęku czy bezsennością. Co więcej, detoks alkoholowy pomaga również przyspieszyć regenerację organizmu po wielu tygodniach nadużywania alkoholu.

Czym jest i jak powstaje kac?

Z naukowej perspektywy kac definiowany jest jako zespół psychicznych i fizycznych symptomów doświadczanych dzień po epizodzie intensywnego spożycia alkoholu, które pojawiają się w momencie, gdy stężenie alkoholu we krwi spada niemal do zera. Poszczególne objawy kaca powstają głównie na drodze niekorzystnych zmian fizjologicznych wywołanych przez używkę. Zalicza się do nich przede wszystkim odwodnienie i utratę elektrolitów, nadmierny stres oksydacyjny czy spadek stężenia glukozy we krwi.

Leczenie kaca za pomocą detoksu alkoholowego

Kac nie jest wprawdzie chorobą, a jego objawy samoistnie mijają po kilkunastu godzinach, gdy zostanie przywrócona równowaga organizmu. Spędzenie całego dnia w łóżku, zmagając się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, nie jest jednak najprzyjemniejszą czynnością, zwłaszcza gdy w tle czekają ważne obowiązki. Nic zatem dziwnego, że leczenie kaca za pomocą detoksu alkoholowego cieszy się tak wielką popularnością.

Dlaczego warto skorzystać akurat z tego rozwiązania? W porównaniu do innych metod leczenia kaca detoks alkoholowy wyróżnia się największą skutecznością. Szybkie i wyraźne efekty tego zabiegu wynikają z wielokierunkowego działania, które skupia się przede wszystkim na:

  • przyspieszeniu wypłukania z organizmu resztek alkoholu i jego toksycznych metabolitów;
  • nawodnieniu organizmu;
  • wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • przywróceniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
  • neutralizacji nadmiernego stresu oksydacyjnego;
  • uzupełnieniu niedoboru witaminy C oraz witamin z grupy B;
  • przyspieszeniu regeneracji wątroby i układu nerwowego;
  • doraźnym działaniu przeciwbólowym, redukującym dolegliwości bólowe głowy, brzucha czy mięśni;
  • doraźnym działaniu przeciwwymiotnym, redukującym mdłości i wymioty w wyniku podrażnienia układu pokarmowego.

Skąd wynika skuteczność detoksu alkoholowego?

Tajemnicą skuteczności detoksu alkoholowego jest zarówno skład podawanych preparatów, jak i droga ich podania. Używane do zabiegu substancje odżywcze i doraźne leki przywracają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, niwelując niekorzystne zmiany odpowiedzialne za rozwój kaca czy zespołu abstynencyjnego. Duże znaczenie ma także podanie preparatów drogą dożylną, zamiast doustną. Pozwala to na osiągnięcie całkowitej biodostępności witamin, minerałów czy leków, dzięki czemu rozpoczynają one swoje działanie już po kilku minutach.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy jest prostą procedurą medyczną, która zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Ponieważ jest to zabieg przebiegający z naruszeniem ciągłości skóry, wykonać go może jedynie wykwalifikowany medyk ‒ pielęgniarka, ratownik medyczny bądź lekarz. Spełnienie tego warunku jest niezbędne, by detoks alkoholowy był w pełni bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

Właśnie dlatego pierwszym etapem detoksu alkoholowego zawsze powinien być krótki wywiad medyczny. Pozwala on specjaliście na ocenę stanu zdrowia pacjenta i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. W przypadku występowania alergii na którykolwiek z preparatów lub interakcji z przyjmowanymi przez pacjenta lekarstwami specjalista powinien zmienić skład detoksu alkoholowego.

Kolejnym etapem zabiegu jest wykonanie wkłucia dożylnego, które umożliwi podanie kroplówki do naczynia krwionośnego. Założenie wenflonu wzbudza w wielu pacjentach niepokój, a nawet strach. Warto jednak podkreślić, że doświadczony specjalista potrafi wykonać tę procedurę szybko, a przede wszystkim bezboleśnie. Medyk najpierw odnajduje odpowiednie naczynie krwionośne, najczęściej w obrębie dołu łokciowego, a potem dezynfekuje skórę w miejscu planowanego wkłucia. Przy użyciu jednorazowej i jałowego wenflonu wykonuje wkłucie dożylne, które tymczasowo zabezpiecza plastrem. Dalej pozostaje jedynie podłączyć wybraną kroplówkę i poczekać aż cała jej zawartość spłynie do krwiobiegu pacjenta.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Możesz na nas liczyć!

Potrzebujesz szybko stanąć na nogi po suto zakrapianej imprezie? A może masz za sobą dłuższy ciąg alkoholowy i chcesz bezpiecznie rozpocząć abstynencję? W obu tych przypadkach detoks alkoholowy pomoże Ci zredukować negatywny wpływ alkoholu na Twoje zdrowie i samopoczucie. W KacDoktorze pomożemy Ci przejść przez ten proces w komfortowy sposób.

Wystarczy, że przyjedziesz do naszego nowoczesnego gabinetu w centrum Warszawy, a nasi lekarze i ratownicy medyczni udzielą Ci niezbędnej pomocy. Jeśli jednak brak Ci czasu lub sił, by zjawić się u nas osobiście, zawsze możesz skorzystać z usługi detoksu alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Jedyne co musisz zrobić to skontaktować się z nami telefonicznie, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Nie musisz przy tym obawiać się o nieodpowiednią porę, ponieważ nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Alkohol nie musi niszczyć Twojego zdrowia! Sięgnij po detoks alkoholowy i zredukuj szkodliwy wpływ tej używki na Twój organizm!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844