Majaczenie alkoholowe – jeden z najbardziej niebezpiecznych objawów abstynencji alkoholowej

Opublikowany: czwartek, 27 października 2022

Utrzymywanie abstynencji jest odpowiedzialną i mądrą decyzją, jednak wspominaliśmy niejednokrotnie, że nagłe odstawienie alkoholu nie zawsze jest bezpieczne. Pierwsze objawy abstynencji alkoholowej mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby, które przebywała wcześniej w ciągu alkoholowym. Jednym z najgroźniejszych powikłań trzeźwienia alkoholika jest majaczenie alkoholowe. Czym jest ten stan i jak się objawia? Dowiesz się tego z poniższego tekstu!

Czym jest delirka?

Delirka, czyli z medycznego języka delirium tremens lub majaczenie alkoholowe, to relatywnie rzadko występujące powikłanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Występuje ono u osób przebywających w długotrwałym ciągu alkoholowym, które nagle odstawiły używkę bądź znacznie zmniejszyły jej dawkę. Majaczenie alkoholowe stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia chorego, dlatego warto wiedzieć, kiedy jest największe ryzyko wystąpienia tego stanu i jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Mechanizm rozwoju majaczenia alkoholowego

Alkoholowy zespół abstynencyjny, jak również majaczenie alkoholowe, mają swój początek w depresyjnym działaniu alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Używka ta hamuje aktywność mózgu, co w dłuższym okresie prowadzi do wyrównawczego zmniejszenia wydzielania hamujących neuroprzekaźników. W momencie, gdy uzależniona osoba nagle odstawia używkę bądź zmniejsza jej ilość, nadmiar neurotransmiterów pobudzających powoduje nadaktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Natężenie objawów związanych z tym zjawiskiem są zmienne osobniczo. Niektórzy odczuwają jedynie łagodne symptomy, takie jak lekkie pobudzenie czy drżenie mięśni. Z kolei u nielicznych osób objawy mają gwałtowny przebieg, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia chorego.

Delirka – objawy świadczące o rozwijającym się majaczeniu alkoholowym

ajaczenie alkoholowe rozwija się zazwyczaj pomiędzy 48 a 72 godziną od odstawienia alkoholu bądź zmniejszenia jego dawki. Warto zauważyć, że stan ten poprzedzony jest wystąpieniem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Początkowo, nawet po 6 godzinach od przerwania ciągu, chory może zaobserwować drżenie mięśni, najczęściej w obrębie dłoni i języka. Gdy pomiędzy 12 a 24 godzinę wystąpią halucynacje słuchowe, a następnie padaczka alkoholowa, należy bezwzględnie udać się po profesjonalną pomoc, gdyż istnieje duże ryzyko rozwoju majaczenia alkoholowego.

akie są objawy delirki? Do najczęściej występujących symptomów zalicza się:

 • zaburzenia rytmu snu i czuwania;
 • zaburzenia psychomotoryczne;
 • zaburzenia koncentracji i uwagi;
 • silne zaburzenia świadomości;
 • zaburzenia orientacji odnośnie miejsca i czasu;
 • niepokój ruchowy, aż do agresji.

Czynniki ryzyka sprzyjające wystąpieniu majaczenia alkoholowego

Badania naukowe wykazują, że możliwe jest określenie czynników ryzyka, które zwiększają szanse wystąpienia majaczenia alkoholowego. Kto powinien wdrożyć szczególne środki ostrożności przy odstawianiu alkoholu? Objawy delirki występują najczęściej w przypadku:

 • osób w starszym wieku;
 • wystąpienia alkoholowego zespołu abstynencyjnego w przeszłości, zwłaszcza powikłanego padaczką alkoholową;
 • występowania nasilonych objawów abstynencyjnych;
 • występowania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • współwystępowania chorób, zwłaszcza infekcji, schorzeń układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego;
 • obecność zmian patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jak zapobiec nieprzyjemnym objawom abstynencji alkoholowej

Pierwsze objawy abstynencji alkoholowej nie tylko pogarszają samopoczucie, ale często wymagają interwencji medycznej. Proces trzeźwienia warto zatem wcześniej zaplanować, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się zespołu abstynencyjnego, w tym także majaczenia alkoholowego. Zabiegiem, który wyróżnia się wysoką skutecznością w profilaktyce tego stanu jest detoks alkoholowy.

Dlaczego warto wykonać detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to kompleksowa procedura medyczna, która polega na dożylnym podaniu odpowiednio wyselekcjonowanych kroplówek zawierających mieszaninę witamin, minerałów, antyoksydantów oraz doraźnych leków. Tak bogaty skład sprawia, że detoks alkoholowy niweluje większość negatywnych zmian powstałych w organizmie na skutek nadmiernego spożycia alkoholu.

Odpowiednio przeprowadzony detoks alkoholowy pomaga:

 • dogłębnie nawodnić organizm;
 • wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową;
 • wypłukać z organizmu resztki alkoholu i jego toksycznych metabolitów;
 • przywrócić prawidłowe stężenie glukozy we krwi;
 • uzupełnić niedobory witamin z grupy B;
 • przyspieszyć oczyszczanie i regenerację wątroby;
 • redukować ból, nudności, niepokój czy problemy ze snem.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Zaufaj specjalistom!

Planujesz rozpocząć terapię alkoholową? Chcesz przerwać ciąg alkoholowy? Nie ryzykuj swoim zdrowiem – zacznij abstynencję w bezpieczny i kontrolowany sposób. Nasi specjaliści pomogą Ci przejść przez pierwsze dni trzeźwości w dobrym samopoczuciu i bez objawów zespołu abstynencyjnego. W naszym gabinecie znajdziesz doświadczonych lekarzy i ratowników medycznych, którzy poprowadzą Twój detoks alkoholowy troszcząc się o Twoje zdrowie, samopoczucie oraz komfort.

Nie masz możliwości, by zjawić się u nas osobiście? To żaden problem! Doskonale wiemy, że czas po przerwaniu ciągu alkoholowego bywa naprawdę trudny. Właśnie dlatego umożliwiamy skorzystanie z naszego odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Jedyne co musisz zrobić to do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy. Nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres, dbając o pełną dyskrecję. Pamiętaj również, że nasze usługi są dostępne całodobowo w każdy dzień tygodnia, więc możesz skorzystać z naszej pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Przechodzisz na abstynencję? Nie ryzykuj swoim zdrowiem! Detoks alkoholowy pozwoli Ci przejść ten proces w pełni bezpiecznie i komfortowo!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844