Padaczka alkoholowa – jeden z najbardziej niebezpiecznych skutków odstawienia alkoholu

Opublikowany: czwartek, 2 czerwca 2022

Na łamach naszego bloga często podkreślamy, że nagłe odstawienie alkoholu, zwłaszcza samodzielne, obarczone jest dużym ryzykiem rozwoju zespołu abstynencyjnego. Jego objawy dość często zagrażają zdrowiu, a nawet życiu, dlatego wymagają szybkiej pomocy medycznej. Jedną z dolegliwości, która może towarzyszyć odstawieniu używki, jest padaczka alkoholowa. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej przyczynom wystąpienia tej choroby, a także jej ewentualnym powikłaniom. W tekście tłumaczymy również, jak zapobiec wystąpieniu zespołu abstynencyjnego i padaczki alkoholowej.

Padaczka alkoholowa może wystąpić nawet u 15% osób uzależnionych od alkoholu

Padaczka alkoholowa to napady drgawkowe, które wywołane są odstawieniem bądź zmniejszeniem dawki alkoholu po dłuższym okresie jego nadużywania. Drgawki całego ciała, wraz z utratą świadomości, pojawiają się zwykle od 6 do 48 godzin po przerwaniu ciągu alkoholowego. Badania naukowe wskazują, że ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej rośnie wraz z dawkami przyjmowanego alkoholu, a także liczbą prób jego odstawienia.

Jak rozwija się padaczka alkoholowa?

Abstynencyjne napady drgawkowe, choć nazywane są potocznie padaczką alkoholową, znacznie różnią się mechanizmem powstawania od klasycznej padaczki. Są one bowiem bezpośrednio związane z zespołem abstynencyjnym i zmianami w mózgu, które wywołane są długotrwałym nadużywaniem alkoholu.

Warto wiedzieć, że wysokie dawki alkoholu wykazują hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Jest to głównie związane z aktywacją układu GABA-ergicznego (hamującego), a także zahamowaniem układu glutaminergicznego (pobudzającego). Mózg stara się poradzić sobie z zaburzeniami funkcjonowania, uruchamiając mechanizmy kompensacyjne, których celem jest pobudzenie jego działania. W momencie nagłego odstawienia używki, pobudzający układ glutaminergiczny zyskuje przewagę i może wyzwolić napad drgawkowy.

Niebezpieczne konsekwencje padaczki alkoholowej

Napad drgawek zazwyczaj przemija samoistnie po kilku minutach, a chory zapada w głęboki sen. Nie oznacza to jednak, że stan ten można zbagatelizować. Wręcz przeciwnie! Wystąpienie padaczki alkoholowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem groźnych dla życia powikłań.

Jednymi z najczęstszych konsekwencji napadów drgawkowych są urazy mechaniczne. U chorych osób dochodzi do nagłej utraty świadomości, co może być przyczyną upadku i licznych obrażeń. W trakcie trwania padaczki alkoholowej szczególnym zagrożeniem są także urazy głowy, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie jej, by chory podczas drgawek nie uderzał nią o twarde podłoże czy meble. Do rzadszych powikłań drgawek alkoholowych, zwłaszcza tych przedłużających się, zalicza się również:

  • niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego;
  • obrzęk mózgu;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • kwasicę metaboliczną;
  • niewydolność oddechową;
  • zachłyśnięcie.

Badania naukowe wskazują również, że u 30% alkoholików padaczka alkoholowa jest wstępem do majaczenia drżennego. Stan ten wymaga udzielanie profesjonalnej pomocy medycznej, gdyż bezpośrednio zagraża zdrowiu, a nawet życiu chorego. Warto także wspomnieć, że padaczka alkoholowa u około 25% chorych osób utrwala się, zazwyczaj na skutek współistniejących urazów czaszkowo-mózgowych.

Jak zachować się w momencie wystąpienia padaczki alkoholowej?

W przypadku bycia świadkiem wystąpienia padaczki alkoholowej najważniejszą czynnością jest udzielenie choremu pierwszej pomocy. Jej pierwszym etapem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz choremu, w zależności od miejsca, w którym wystąpił napad. Najnowsze wytyczne wskazują, że najważniejszą czynnością jest zabezpieczenie głowy chorego. Można to uczynić poprzez podłożenie pod nią miękkiego materiału, a nawet ułożenie jej na własnych kolanach. Od chorego należy także odsunąć potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Warto pamiętać, by w przypadku wystąpienia napadów drgawkowych nie wkładać choremu niczego do ust, a zwłaszcza jedzenia czy wody.

Czy atak padaczki alkoholowej wymaga wezwania pogotowia ratunkowego? Choć powszechnie mówi się, że chory, który po krótkotrwałym napadzie drgawkowym jest w dobrym stanie, nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Według najnowszych wytycznych resuscytacji należy jednak wezwać pogotowie ratunkowe, jeśli jest to pierwszy napad drgawkowy w życiu chorego.

Kiedy zdecydowanie warto wezwać pogotowie ratunkowe? Należy to zrobić, gdy:

  • w przebiegu napadu drgawkowego doszło do poważnego urazu;
  • napad drgawkowy trwa powyżej 5 minut;
  • chory ma następujące po sobie napady drgawkowe, pomiędzy którymi nie odzyskuje świadomości;
  • chory po napadzie padaczkowym nie odzyskuje świadomości przez ponad 30 minut.

Jak skutecznie zapobiegać skutkom odstawienia alkoholu?

Część osób nadużywających alkoholu próbuje radzić sobie z problemem samodzielnie, odstawiając lub znacznie redukując ilość spożywanej używki. Choć przejście na abstynencję w przypadku uzależnionych osób jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem, skutki odstawienia alkoholu bywają nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne. Stawiając pierwsze kroki ku trzeźwości warto zatem zadbać o zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu abstynencyjnego, w tym także padaczki alkoholowej. W jaki sposób można to zrobić?

Detoks alkoholowy wspomaga procesy oczyszczania i regeneracji organizmu

Aby uniknąć negatywnych skutków odstawienie alkoholu, warto udać się na detoks alkoholowy. To prosty i skuteczny zabieg, który polega na dożylnym podaniu wyselekcjonowanych kroplówek. Odpowiednio dobrane preparaty, zawierające witaminy, minerały i antyoksydanty, podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu ich działanie rozpoczyna się już po kilku minutach.

Niekwestionowaną zaletą detoksu alkoholowego jest jego wielokierunkowe działanie. Zabieg dogłębnie nawadnia cały organizm, a jednocześnie wypłukuje z niego resztki alkoholu i trujących metabolitów. Przyspieszona jest również regeneracja narażonych na alkohol tkanek, zwłaszcza w obrębie układu nerwowego oraz wątroby. A jak właściwie detoks alkoholowy zapobiega wystąpieniu zespołu abstynencyjnego? Kroplówki dożylne umożliwiają doraźne podanie leków o działaniu uspokajającym, przeciwbólowym czy nasennym. W ten sposób specjalista może zmniejszyć ryzyko pojawienia się niebezpiecznych skutków odstawienia alkoholu, w tym także padaczki alkoholowej.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Postaw na specjalistów!

Rozpoczynasz walkę z nałogiem alkoholowym? Pomoc specjalistów zapewni Ci największe szanse na powodzenie! Przed udaniem się na terapię, warto przejść detoks alkoholowy, dzięki któremu nie dotkną Cię nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. W KacDoktorze uzyskasz pomoc lekarzy i ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem w temacie detoksyfikacji alkoholu po długotrwałym okresie nadużywania alkoholu.

Nasze usługi możesz poznać w nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy, ale nie tylko! Dla wszystkich tych, którzy nie mają sił lub czasu na wizytę stacjonarną, oferujemy możliwość odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Co więcej, nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Sięgnij po detoks alkoholowy i rozpocznij walkę z nałogiem bez nieprzyjemnych dolegliwości!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844