Skutki odstawienia alkoholu – jak im zapobiec?

Opublikowany: czwartek, 7 kwietnia 2022

Zwykle wydaje nam się, że rozpoczęcie walki z nałogiem powinno być stanowcze i zdecydowane. Rzeczywiście, osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia tej używki. Warto jednak pamiętać, że nagłe odstawienie alkoholu może niekiedy doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia chorej osoby. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze skutki odstawienia alkoholu, a także tłumaczymy, jak im zapobiec wykorzystując odtrucie alkoholowe.

Zespół abstynencyjny – niebezpieczeństwo związane z odstawieniem alkoholu

Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się u osób przewlekle nadużywających alkoholu, w momencie nagłego zmniejszenia dawki używki bądź jej całkowitego odstawienia. Stan ten rozwija się zwykle od 6 do 8 godzin od ostatniego spożycia alkoholu, a czas jego trwania i intensywność zależy przede wszystkim od długości ciągu alkoholowego oraz przyjmowanych dawek używki. Zespół abstynencyjny zwykle ma łagodny przebieg, jednak w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorej osoby.

Zespół abstynencyjny wynika ze zmian w ośrodkowym układzie nerwowym

Skutki odstawienia alkoholu, choć bywają silnie odczuwane fizycznie, mają swój początek w mózgu. Narząd ten jest niezwykle narażony na konsekwencje długotrwałego nadużywania alkoholu. Jest to używka zaliczana do depresantów ośrodkowego układu nerwowego, przez co doprowadza do zmian w neuroprzekaźnictwie.

W przebiegu długotrwałego nadużywania alkoholu dochodzi zwiększenia aktywności układu glutaminergicznego i obniżenia aktywności układu GABA-ergicznego. Oznacza to, że mózg adaptuje się do stałej obecności uspokajającej go używki, poprzez stopniowe zwiększenie podstawowej aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W momencie, gdy dochodzi do nagłego odstawienia lub zmniejszenia dawki alkoholu, mózg zaczyna być zbyt mocno pobudzony, co skutkuje wieloma objawami zarówno w obrębie psychiki, jak i ciała.

Jakie są najczęstsze skutki odstawienia alkoholu

Zdecydowana większość zespołów abstynencyjnych na charakter niepowikłany, a ich objawy przypominają intensywnego kaca. Symptomem odstawienia alkoholu, zwłaszcza po kilkudniowym ciągu, może być:

 • nadmierna potliwość;
 • drżenie mięśni, zwłaszcza rąk, powiek i języka;
 • ogólne osłabienie i zmęczenie;
 • bezsenność;
 • pobudzenie psychoruchowe;
 • lęk i niepokój;
 • nudności lub wymioty;
 • przyspieszona praca serca;
 • wzrost ciśnienia tętniczego.

Niestety, w niektórych przypadkach zespół abstynencyjny przebiega wyjątkowo ciężko. U osób długotrwale i intensywnie nadużywających alkoholu, zespół abstynencyjny może przebiegać pod postacią:

 • abstynencyjnych napadów drgawkowych – zazwyczaj są to uogólnione drgawki, które przypominają napady padaczkowe;
 • majaczenia alkoholowego – przebiega z pobudzeniem, zaburzeniami świadomości i współistniejącymi omamami;
 • ostrej halucynozy alkoholowej – stan ten charakteryzuje się omamami słuchowymi oraz urojeniami prześladowczymi, przebiegającymi z silnym lękiem i niepokojem.

Czy zespół abstynencyjny zawsze wymaga specjalistycznej pomocy medycznej?

Zespół abstynencyjny bywa stanem zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza gdy jest powikłany majaczeniem alkoholowym czy abstynencyjnymi napadami drgawkowymi. Na szczęście ponad 80% przypadków zespołu abstynencyjnego jest niepowikłana, co oznacza, że jego objawy nie są niebezpieczne i nie wymagają specjalistycznego leczenia w oddziale szpitalnym. Uciążliwe dolegliwości związane z niepowikłanym zespołem abstynencyjnym mogą trwać nawet kilka dni, jednak istnieją sposoby, by znacznie poprawić samopoczucie dotkniętej nim osoby.

Odtrucie alkoholowe pozwala uniknąć nieprzyjemnych skutków odstawienia alkoholu

Wydaje Ci się, że łagodny zespół abstynencyjny dotyczy jedynie alkoholików? Pamiętaj, że jego objawy mogą wystąpić także u osób, które spożywały alkohol zaledwie kilka dni z rzędu! Bywa, że złe samopoczucie nie wynika z intensywnego kaca, a jest skutkiem odstawienia alkoholu po suto zakrapianym weekendzie czy wakacyjnym wyjeździe.

Odtrucie alkoholowe to popularna metoda leczenia kaca, która sprawdza się również w zapobieganiu i łagodzeniu objawów syndromu odstawiennego. Działanie tej metody jest szybkie i skuteczne, dzięki podaży płynów i związków odżywczych bezpośrednio do krwiobiegu. Odtrucie alkoholowe pozwala na odżywienie organizmu, ale także umożliwia jego szybszą detoksykacją i regenerację. Tak wielokierunkowe działanie sprawia, że poprawa samopoczucia odczuwalna jest jeszcze w trakcie trwania wlewu dożylnego.

Potrzebujesz odtrucia alkoholowego? Zadzwoń po KacDoktora!

Nie wiesz, czy męczą Cię objawy kaca, czy łagodnego zespołu abstynencyjnego? Nie musisz tego wiedzieć – od tego są specjaliści! Znajdziesz ich w KacDoktorze! Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu złego samopoczucia wywołanego spożyciem alkoholu. To właśnie oni stworzyli nasze unikalne odtrucie alkoholowe, które postawi Cię na nogi już w godzinę!

Stawiamy ogromny nacisk na bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów. Właśnie dlatego z naszych usług możesz skorzystać nie tylko w nowoczesnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu. Odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu, biura czy pokoju hotelowego jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy czują się zbyt źle, by podejmować się wyjścia z domu. Jak możesz skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista od detoksu przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Pamiętaj także, że nie ma niewłaściwej pory na poprawę Twojego samopoczucia – nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Nie zmieniaj swoich planów przez złe samopoczucie! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się dniem!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844