Alkoholowa kwasica ketonowa - groźne powikłanie długotrwałego nadużywania alkoholu

Opublikowany: czwartek, 2 marca 2023

Kwasica ketonowa zwykle kojarzona jest jako ciężkie powikłanie cukrzycy. Rzeczywiście, stan ten najczęściej rozwija się w przebiegu poważnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Niewiele osób jednak wie, że kwasica ketonowa może wystąpić u osób długotrwale nadużywających alkoholu. Czym dokładnie jest ten stan? Jakie objawy mogą świadczyć o alkoholowej kwasicy ketonowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest alkoholowa kwasica ketonowa?

Alkoholowa kwasica ketonowa to metaboliczne powikłanie intensywnego picia alkoholu współwystępującego z głodem. Jest to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, w którego przebiegu dochodzi do obniżenia się pH krwi i wytwarzania ciał ketonowych. Alkoholowa kwasica ketonowa dotyka mniej niż 10% osób uzależnionych od alkoholu, najczęściej w wieku 20-60 lat. Dość rzadko zdarza się, że zaburzenie to rozwija się po jednorazowym incydencie intensywnego picia, u osób, które nie nadużywają przewlekle alkoholu.

Przyczyny wystąpienia alkoholowej kwasicy ketonowej

Alkoholowa kwasica ketonowa zwykle rozwija się po intensywnym epizodzie picia alkoholu, zwłaszcza u osób odwodnionych, które nie jadły przez jeden do trzech dni. Zachowanie takie prowadzi do znacznego spadku stężenia glukozy i insuliny we krwi. Niedożywiony organizm zaczyna wytwarzać alternatywne źródło energii, jakim są ciała ketonowe.

Ciała ketonowe, czyli związki takie jak aceton, kwas acetylooctowy czy kwas β-hydroksymasłowy, powstają na drodze utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. U osoby niedożywionej, po intensywnym spożyciu alkoholu, dochodzi do zahamowania wytwarzania glukozy, przez co w ustroju dochodzi do nagromadzenia dużej ilości ciał ketonowych.

Nadmiar ciał ketonowych w organizmie nie jest korzystnym zjawiskiem. Związki te zakwaszają ustrój, prowadząc do rozwoju kwasicy metabolicznej. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej poważnie upośledza funkcjonowanie całego organizmu i stwarza ryzyko groźnych powikłań zdrowotnych.

Alkoholowa kwasica ketonowa ‒ objawy

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego niebezpiecznego stanu? Alkoholowa kwasica ketonowa może objawiać się:

 • oddechem Kussmaula, czyli głębokim, ale szybkim oddechem;
 • oddechem o charakterystycznym, owocowym zapachu;
 • tachykardią, czyli przyspieszeniem pracy serca;
 • spadkiem ciśnienia tętniczego;
 • bólem brzucha;
 • nudnościami i wymiotami;
 • odwodnieniem;
 • uczuciem osłabienia i zmęczenia;
 • pobudzeniem i dezorientacją.

Alkoholowa kwasica ketonowa stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia chorej osoby

Osoby z podejrzeniem alkoholowej kwasicy ketonowej powinny jak najszybciej otrzymać specjalistyczną pomoc medyczną. Zignorowanie tego stanu może prowadzić do pojawienia się groźnych powikłań, w tym:

 • wstrząsu hipowolemicznego;
 • zaburzeń jonowych;
 • napadów padaczkowych;
 • majaczenia alkoholowego;
 • niewydolności nerek;
 • zaburzeń rytmu serca;
 • ostrego zapalenia trzustki.

Jak bezpiecznie odstawić alkohol i rozpocząć abstynencję?

Osoby przebywające w długotrwałym ciągu alkoholowym narażone są na szereg niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Przewlekłe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko nie tylko kwasicy ketonowej, ale także alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest to zespół zaburzeń, które pojawiają się w momencie, gdy uzależniona osoba przerwie ciąg alkoholowy lub drastycznie zmniejszy dawkę przyjmowanej używki. Jak zatem bezpiecznie rozpocząć walkę z nałogiem? Metodą, która znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego jest detoks alkoholowy.

Jak działa detoks alkoholowy?

Głównym celem detoksu alkoholowego jest redukcja szkód zdrowotnych wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu. W praktyce stosuje się go najczęściej w prewencji alkoholowego zespołu abstynencyjnego, a także w leczeniu kaca. Zaskakująca skuteczność i szybkość działania detoksu alkoholowego wynika z jego bogatego składu, a także dożylnej drogi podania.

Stosowane w detoksie alkoholowym kroplówki zawierają wolny roztwór elektrolitów, witamin, antyoksydantów, a także, gdy zachodzi taka potrzeba, doraźnych leków. Mieszanka ta zostaje podana bezpośrednio do naczynia krwionośnego, dzięki czemu wraz z krwią, w ciągu zaledwie kilku minut, dociera do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Specjalnie opracowana formuła detoksu alkoholowego pozwala na:

 • dogłębne nawodnienie organizmu;
 • wypłukanie z ustroju resztek alkoholu i toksycznych metabolitów;
 • wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
 • przywrócenie prawidłowego stężenia glukozy we krwi;
 • uzupełnienie niedoboru ważnych witamin i antyoksydantów;
 • neutralizację stresu oksydacyjnego;
 • przyspieszenie regeneracji układu nerwowego oraz wątroby;
 • doraźne działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne czy uspokajające.

KacDoktor ‒ detoks alkoholowy w zasięgu Twojej ręki

Odczuwasz negatywny wpływ alkoholu na Twoje zdrowie? Chcesz rozpocząć abstynencję, jednak boisz się, że dosięgnie Cię alkoholowy zespół abstynencyjny? Nie ryzykuj! Odwiedź nas i skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu detoksu alkoholowego. Nasi lekarze i ratownicy medyczni pomogą Ci w ciężkich chwilach, dbając o Twoje bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie.

Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, zapraszamy Cię na wizytę w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Doskonale wiemy jednak, że nie każdy ma siłę, czas lub możliwości, by przyjechać do nas osobiście. W ciężkich przypadkach polecamy skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub wypełnić forumularz na stronie internetowej, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nie musisz przy tym obawiać się nieprzyjemnych plotek, gdyż zadbamy o pełną dyskrecję. Nasze usługi dostępne są całodobowo przez cały tydzień, więc nie wahaj się poprosić nas o pomoc, gdy tylko jej potrzebujesz.

Nie pozwól, by alkohol niszczył Twój organizm! Zadbaj o swoje zdrowie i skorzystaj z detoksu alkoholowego!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844