3 najczęstsze choroby przewodu pokarmowego spowodowane piciem alkoholu

Opublikowany: wtorek, 23 sierpnia 2022

Przewód pokarmowy jest pierwszym układem, który ma styczność ze spożywanym alkoholem. Nic zatem dziwnego, że należące do niego narządy są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ alkoholu. Przewlekłe i nadmierne sięganie po tę używkę może być przyczyną rozwoju wielu potencjalnie groźnych schorzeń. W dzisiejszym artykule przyglądamy się najczęstszym chorobom układu pokarmowego związanym z piciem alkoholu. Przy okazji wspominamy również, w jaki sposób można zmniejszyć negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka za pomocą detoksu alkoholowego.

Wyróżnia się ponad 200 urazów i chorób wywołanych alkoholem

Negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest bezdyskusyjny. Naukowcy od lat alarmują, że nie istnieje bezpieczna dawka tej używki. Szkodliwe jest zwłaszcza długotrwałe nadużywanie alkoholu, ale nawet jednorazowe spożycie jego dużej dawki może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Choroby spowodowane piciem alkoholu, zwłaszcza te w obrębie układu pokarmowego, nierzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Alkoholowe uszkodzenie wątroby występuje nawet u 90% osób nadużywających alkoholu

Czy wiesz, że alkohol jest najczęstszą przyczyną chorób wątroby w krajach rozwiniętych? Wynika to z faktu, że zarówno etanol, jak i jego najbardziej toksyczny metabolit, czyli aldehyd octowy, są metabolizowane głównie przez komórki wątroby. Właśnie dlatego ponad 90% osób długotrwale nadużywających alkoholu rozwija stłuszczenie wątroby. Jest to pierwszy, potencjalnie odwracalny etap alkoholowej choroby wątroby, który polega na odkładaniu w komórkach wątroby kropel tłuszczu.

W przypadku dalszego spożycia alkoholu dochodzi w wątrobie do rozwoju zmian zapalnych. Przewlekłe zapalenie wątroby jest poważnym stanem, który może zagrażać życiu chorego. Warto jednak wspomnieć, że także na tym etapie patologiczne zmiany w wątrobie mogą ulec regeneracji, po przejściu chorego na abstynencję. W przypadku dalszego spożycia alkoholu nawet 70% osób chorych na zapalenie wątroby rozwija się niezwykle groźna choroba, jaką jest marskość wątroby. Jest to stan nieodwracalny, w którego przebiegu dochodzi do włóknienia miąższu wątroby i stopniowej utraty jej funkcji.

Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia trzustki

Trzustka to narząd układu pokarmowego odpowiedzialny nie tylko za trawienie białek i tłuszczów, ale również za regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Wpływ alkoholu na zdrowie trzustki jest ogromny. Przewlekłe lub nadmierne spożycie tej używki często przyczynia się do wystąpienia w trzustce stanu zapalnego. Szacuje się, że to właśnie alkohol odpowiada za 40-60% przypadków ostrego zapalenia trzustki i ponad 80% przypadków przewlekłego zapalenia tego narządu.

Zapalenie trzustki wywołane piciem alkoholu wymaga jak najszybszej pomocy medycznej. Zarówno ostre, jak i przewlekłe stany zapalne tego narządu stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko także życia chorej osoby. W zmienionej chorobowo trzustce może dojść do utraty jej najważniejszych funkcji, a z biegiem czasu do rozwoju zmian nowotworowych.

Częste spożycie alkoholu sprzyja chorobie wrzodowej żołądka

Choroba wrzodowa żołądka dotyka 5-10% Polaków, co sprawia, że jest to jedno z najczęściej występujących w naszym kraju schorzeń układu pokarmowego. Ubytki w błonie śluzowej żołądka mogą być wywołane przez rozmaite czynniki, takie jak zakażenie bakteriami Helicobacter pylori czy przewlekłe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do tych czynników można zaliczyć również alkohol!

Używka ta działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, a dodatkowo sprzyja nadmiernemu wydzielaniu kwasu żołądkowego. Choć jednorazowa impreza raczej nie spowoduje rozwoju wrzodów żołądka, szczególnie groźne jest regularne nadużywanie alkoholu. Duże ilości używki mogą doprowadzić do krwawień ze ściany żołądka, a nawet perforacji, które mogą zagrażać życiu chorej osoby.

Jak chronić się przed chorobami spowodowanymi piciem alkoholu?

Jak całkowicie zredukować szkodliwe działanie alkoholu na organizm? Jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie – wystarczy zachować abstynencję. Czy jesteśmy jednak zmuszeni akceptować wszystkie negatywne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować ze spożycia swoich ulubionych trunków? Absolutnie nie! Wystarczy sięgnąć po detoks alkoholowy!

Detoks alkoholowy pozwala zmniejszyć szkodliwość picia alkoholu

Jeszcze do niedawna detoks alkoholowy był procedurą wykorzystywaną jedynie w profilaktyce alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Obecnie można go wykonać nie tylko w obrębie oddziałów szpitalnych, ale także w prywatnych gabinetach i klinikach. Coraz częściej detoks alkoholowy stosowany jest w redukcji szkód zdrowotnych wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu.

W jaki sposób detoks zmniejsza szkodliwość picia alkoholu? Metoda ta wykorzystuje specjalnie skomponowane kroplówki odżywcze, które:

  • oczyszczają organizm z resztek alkoholu i jego toksycznych metabolitów;
  • nawadniają organizm i wyrównują jego gospodarkę wodno-elektrolitową;
  • przywracają prawidłowe stężenie glukozy we krwi;
  • uzupełniają antyoksydanty i redukują nadmierny stres oksydacyjny;
  • oczyszczają i regenerują wątrobę;
  • przyspieszają regenerację układu nerwowego.

Detoks alkoholowy w Warszawie? Jesteś w dobrym miejscu!

Intensywna impreza dobiegła końca, a Ty wstałeś rano z gigantycznym kacem? A może od jakiegoś czasu zbyt często sięgasz po alkohol i chcesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie? W KacDoktorze uzyskasz potrzebną Ci pomoc! W naszym nowoczesnym gabinecie spotkasz lekarzy i ratowników medycznych, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu detoksu alkoholowego.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych pacjentów, dlatego umożliwiamy także skorzystanie z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Jest to wyjątkowo wygodna opcja dla każdego, kto nie ma czasu bądź siły na wizytę stacjonarną w naszym gabinecie. Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres już w 45 minut. Pamiętaj, że z naszych usług możesz skorzystać przez całą dobę, w każdy dzień tygodnia!

Ciężki poranek? Nie musisz się męczyć! Skorzystaj z detoksu alkoholowego i ciesz się dobrym samopoczuciem już po godzinie!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844