Zaszycie alkoholowe – na czym polega ta metoda?

Opublikowany: piątek, 30 czerwca 2023

Podstawowym i najważniejszym celem leczenia alkoholizmu jest utrzymanie abstynencji. Niestety, życie w trzeźwości, zwłaszcza na początku terapii, jest dla niektórych osób niemal nieosiągalne. Przez wiele lat starano się opracować skuteczne metody wspierające abstynencję. Jedną z takich metod, wyróżniającą się długą historią i dużą popularnością, jest zaszycie alkoholowe. Na czym polega działanie wszywki antyalkoholowej i jak wygląda zabieg jej wszycia? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej metodzie!

Wszywka antyalkoholowa – jedna z farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu

Czy wiesz, że odkrycie wszywki antyalkoholowej było zupełnym przypadkiem? W 1947 roku kopenhaski lekarz Erik Jacobsen badał na sobie potencjalne skutki uboczne nowego, obiecującego związku przeciwpasożytniczego. Niedługo później zaobserwował on gwałtowne pogorszenie samopoczucia wywołane spożyciem alkoholu. Już dwa lata później związek ten zaczął być powszechnie wykorzystywany w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Na czym polega działanie wszywki antyalkoholowej?

Składnik aktywny wszywki antyalkoholowej, hamuje nieodwracalnie dehydrogenazę alkoholową – enzym wątrobowy uczestniczący w kluczowym szlaku metabolizmu alkoholu. Zablokowanie tego etapu uniemożliwia rozkład aldehydu octowego, który jest silnie toksycznym metabolitem alkoholu. U osób z wszywką antyalkoholową, spożycie alkoholu powoduje nagły wzrost stężenia aldehydu octowego we krwi, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • obfite pocenie się;
 • zawroty i bóle głowy;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie lęku i niepokoju;
 • kołatania serca;
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi;
 • przyspieszenie akcji serca.

Co ciekawe, w ostatnich latach badania naukowe wykazały, że zawarty we wszywce alkoholowej esperal może być również wykorzystywany w leczeniu uzależnienia od kokainy. Lek ten hamuje bowiem β–hydroksylazę dopaminy, zwiększając tym samym stężenie dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, co umożliwia uzależnionym osobom rzadsze sięganie po używkę.

Wszywka alkoholowa nie leczy alkoholizmu, lecz wspomaga terapię uzależnienia

Wszywka antyalkoholowa jest jednym z czterech leków używanych obecnie w terapii alkoholizmu. Nie oznacza to jednak, że zaszycie alkoholowe powoduje nagłe wyjście z choroby. Specjaliści podkreślają, że wszywka z esperalem jest metodą, która ułatwia utrzymanie abstynencji, lecz nie niweluje przyczyn nadużywania alkoholu. Jedyną uznaną metodą przyczynowego leczenia alkoholizmu w dalszym ciągu jest psychoterapia. Wymaga ona jednak bezwzględnego utrzymania abstynencji, co często jest wyjątkowo trudne w pierwszych miesiącach leczenia.

Właśnie wtedy najlepiej sprawdza się wszywka antyalkoholowa. Stanowi ona ogromne wsparcie dla osób, które są już zmotywowane do walki z nałogiem. Jej działanie prowadzi do wykształcenia lęku przed negatywnymi skutkami picia alkoholu, dzięki czemu choremu ciężej jest podjąć decyzję o sięgnięciu po kieliszek.

Czy każdy może skorzystać z wszywki antyalkoholowej?

Wszywka antyalkoholowa nie jest niestety rozwiązaniem odpowiednim dla każdej uzależnionej osoby. Chory powinien przede wszystkim współpracować ze specjalistą, a jego decyzja powinna być w pełni świadoma i samodzielna. Pacjent przygotowujący się do wszywania esperalu powinien unikać spożywania alkoholu przez co najmniej 24 godziny przed zabiegiem, a w przypadku długotrwałego ciągu alkoholowego, powinien poddać się dodatkowo odtruciu alkoholowemu. Postępowanie to umożliwia oczyszczenie organizmu z resztek alkoholu i jego metabolitów, które mogłyby wejść w niepożądaną interakcję z wszywką antyalkoholową.

Przeciwwskazaniem do zaszycia alkoholowego bywa również stan zdrowia uzależnionej osoby. Z zabiegu powinni skorzystać wszyscy ci, którzy borykają się z:

 • nadwrażliwością na substancję czynną wszywki antyalkoholowej;
 • niewydolnością serca;
 • niewydolnością obwodową krążenia;
 • chorobą niedokrwienną serca;
 • niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym;
 • chorobami i zaburzeniami psychicznymi.

Zabieg zaszycia alkoholowego powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga

Zabieg zaszycia alkoholowego rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego. Pozwala on na określenie ogólnego stanu pacjenta i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Tuż przed właściwym zabiegiem lekarz specjalista aplikuje miejscowe znieczulenie, które sprawia, że wykonanie nacięcia i jego późniejsze zaszycie będzie całkowicie bezbolesne. W celu zaimplantowania wszywki, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy pośladka lub pod łopatką. Następnie umieszcza on podpowięziowo jałowe tabletki esperalu – zwykle od 8 do 10, choć ich dokładna liczba uzależniona jest od wagi chorej osoby. Na koniec lekarz zszywa i opatruje wykonane nacięcie.

Umieszczona wszywka antyalkoholowa zaczyna działać od razu po zabiegu, a jej działanie utrzymuje się przez najbliższe 10 miesięcy.

Wszywanie esperalu w Warszawie – skorzystaj z pomocy specjalistów!

Zastanawiasz się nad zaszyciem alkoholowym, jednak wciąż masz wiele pytań lub obaw? Chcesz, by zabieg był w pełni skuteczny i bezpieczny? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze znajdziesz specjalistów z długoletnim doświadczeniem w temacie wszywania esperalu. Nasi lekarze rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości związane z tą metodą, a także zadbają, by cały zabieg przebiegał w przyjaznej i komfortowej atmosferze. Jeśli jesteś dopiero na początku drogi do abstynencji, możesz u nas także skorzystać z detoksu alkoholowego, który oczyści Twój organizm oraz przyspieszy jego regenerację.

Z naszych usług możesz skorzystać w naszym nowoczesnym gabinecie w Warszawie. Jeśli jednak nie masz czasu, siły lub ochoty na wizytę stacjonarną, możesz skorzystać z usługi wszywania esperalu lub odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz pracownik przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy lub okolicznych miejscowości. Nie musisz także obawiać się, że kontaktujesz się z nami w niewłaściwej porze, ponieważ pracujemy całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Masz problem z alkoholem? Sięgnij po odtrucie alkoholowe i wszywkę antyalkoholową i zawalcz o trzeźwość!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844