Wszywka alkoholowa - jak działa i kiedy warto z niej skorzystać? Kompletny poradnik po zabiegu zaszycia alkoholowego

Opublikowany: poniedziałek, 4 września 2023

Zaszycie alkoholowe często wydaje się uzależnionym osobom cudownym rozwiązaniem, które pozwoli im odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Mniej entuzjastycznie podchodzą do tej metody specjaliści, wskazując na dużą liczbę mitów i przekłamań, którymi owiane jest działanie wszywki alkoholowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kompendium wiedzy na temat zaszycia alkoholowego ‒ jego przebiegu, działania, a także wskazań i przeciwwskazań do samego zabiegu.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to potoczne określenie na implant z esperalem, który zaszywany jest pod skórą chorego, skąd stopniowo, na przestrzeni kilku następnych miesięcy, uwalnia lek do krwiobiegu. Wszywka stosowana jest w lecznictwie od lat 50. ubiegłego wieku, co czyni z niej pierwszą metodę leczenia alkoholizmu. Początkowo cieszyła się ona wielką popularnością, jednak po kilkudziesięciu latach została nieco zapomniana.

Zaszycie alkoholowe hamuje metabolizm alkoholu

Na czym właściwie polega działanie wszywki alkoholowej? Zawarta w niej substancja blokuje najważniejszy enzym uczestniczący w metabolizmie alkoholu ‒ dehydrogenazę aldehydową. Jej zadaniem jest rozkład toksycznego metabolizmu alkoholu, czyli aldehydu octowego. Normalnie jest on w większości metabolizowany na bieżąco, a jego lekko podwyższone stężenie w dużej mierze odpowiada za rozwój kaca. U osób po zaszyciu alkoholowym nie dochodzi do rozkładu aldehydu octowego, przez co jego stężenie bardzo szybko wzrasta po wypiciu nawet niewielkiej dawki alkoholu.

Czy osoby po zabiegu zaszycia alkoholowego mogą pić?

Osoby, które przeszły zabieg zaszycia alkoholowego zmuszone są przestrzegać ścisłej abstynencji aż do momentu ustania aktywności wszywki. Dotyczy to nie tylko intencjonalnego picia alkoholu, ale także sięgania po żywność czy napoje, które mogą zawierać śladowe ilości używki. Konieczne jest zatem unikanie wszelkich sosów, marynat czy słodyczy, które mają w swym składzie alkohol. W przeciwnym razie u „zaszytych” osób dojdzie do rozwinięcia się objawów zatrucia, takich jak:

 • zaczerwienienie twarzy i dekoltu;
 • uderzenia gorąca;
 • nadmierna potliwość;
 • bóle i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • uczucie kołatania serca;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • uczucie lęku i niepokoju.

W przypadku spożycia dużej ilości alkoholu może dojść do wystąpienia poważnych powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Aktywność wszywki alkoholowej utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Tabletki ulegają powolnemu rozpuszczaniu, dlatego nie trzeba ich chirurgicznie usuwać. Jest to jednak niezbędne, jeżeli chory zrezygnuje z leczenia i będzie chciał zatrzymać działanie wszywki. Samodzielne usunięcie wszywki alkoholowej jest niebezpieczne i grozi rozwojem zakażenia. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który bezpiecznie usunie wszywkę.

Zaszycie alkoholowe w procesie leczenia alkoholizmu

Mogłoby się wydawać, że zaszycie alkoholowe jest idealnym lekiem na chorobę alkoholową. W końcu uniemożliwia choremu spożywanie używki, więc można pomyśleć, że niweluje główny i najważniejszy objaw nałogu. Niestety, działanie wszywki alkoholowej tak naprawdę jedynie maskuje uzależnienie, nie lecząc jego przyczyn. U chorego wykształca się lęk przed negatywnymi konsekwencjami wypicia alkoholu, dlatego utrzymuje on abstynencję. Po ustąpieniu objawów wszywki chorzy dość często wracają do nałogu, nierzadko próbując nadrobić „stracony” czas bez używki.

W jaki sposób zaszycie alkoholowe może wspierać leczenie choroby alkoholowej?

Zaszycie alkoholowe nie wpływa co prawda przyczyny alkoholizmu, co nie oznacza jednak, że jest całkowicie bezużyteczne w procesie leczenia tej choroby. Co więcej, okazuje się, że właściwe wykorzystanie tej metody może być bardzo pomocne. Jak zatem powinno się zastosować wszywkę alkoholową, by jej działanie miało sens?

Zaszycie alkoholowe to przede wszystkim metoda dla osób, które są zmotywowane do walki z nałogiem i podjęły samodzielną decyzję o podjęciu leczenia. W takim przypadku wszywka alkoholowa dobrze sprawdza się jako uzupełnienie kompleksowej terapii, opierającej się głównie na profesjonalnej psychoterapii uzależnień. Działanie wszywki wspomaga wtedy utrzymanie abstynencji w pierwszych miesiącach terapii, gdy głód alkoholowy jest największy, a chory nie wykształcił jeszcze skutecznych mechanizmów radzenia sobie z tym problemem.

Jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego?

Zaszycie alkoholowe zaliczane jest do drobnych zabiegów chirurgicznych. W końcu wymaga ono wykonania nacięcia w skórze, umieszczenia w tkance podskórnej jałowych tabletek esperalu, a następnie zaszycia powstałej rany. Jest to zabieg powszechnie uważany za bezpieczny, a powikłania po nim należą do rzadkości. Warto jednak pamiętać, że zabieg zaszycia alkoholowego, tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny, powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga.

Przeciwwskazania zdrowotne do zaszycia alkoholowego

Niestety, nie każdy może skorzystać z działania wszywki alkoholowej. Głównym przeciwwskazaniem jest stan zdrowia uzależnionej osoby. Z zaszycia alkoholowego zrezygnować muszą osoby, które zmagają się z:

 • nadwrażliwością na substancję czynną i tiokarbaminiany;
 • niewydolnością serca;
 • chorobą niedokrwienną serca;
 • nadciśnieniem tętniczym;
 • zaburzeniami psychicznymi i psychozami, zwłaszcza z próbami samobójczymi w wywiadzie.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego jest także stan upojenia. Osoba planująca zabieg nie powinna spożywać alkoholu lub produktów zawierających alkohol na 24 godziny przed umówioną wizytą.

Zabieg zaszycia alkoholowego krok po kroku

Przed zabiegiem konieczna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta. Specjalista przeprowadza z nim wywiad lekarski, by ocenić stan zdrowia, ale także dobrać prawidłową dawkę preparatu.

Sam zabieg rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta. Zaszycie alkoholowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesne. Specjalista ostrzykuje skórę w pobliżu planowanego miejsca nacięcia (najczęściej w okolicy pośladka lub łopatki), a następnie czeka, aż preparat znieczulający zacznie działać. Następnie lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry o głębokości około 4 centymetrów, by zaimplantować tam jałowe tabletki z lekiem. Następnie skóra jest zszywana za pomocą szwów chirurgicznych, a na powstałą ranę zakładany jest opatrunek. Chory może wrócić do domu niedługo po zakończeniu zabiegu.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie ‒ zaufaj profesjonalistom

Planujesz zaszycie alkoholowe? W Warszawie można znaleźć wiele klinik i gabinetów, które oferują tą usługę. Dlaczego warto zaufać akurat nam? W KacDoktorze bezpieczeństwo i zdrowie naszych pacjentów stawiamy na pierwszym miejscu. Właśnie dlatego przeprowadzamy dokładną kwalifikację naszych pacjentów, a wykonanie zabiegu powierzamy naszym najlepszym specjalistom.

Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by umówić dogodny termin wizyty, a nasi pracownicy zajmą się całą resztą. Znieczulą Cię do zabiegu, by jego przebieg był w pełni komfortowy. Otrzymasz też profilaktycznie antybiotyk, aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu rany. Nasi specjaliści zaszyją Twoją ranę rozpuszczalnymi szwami chirurgicznymi, abyś nie musiał specjalnie przyjeżdżać na kolejną wizytę.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Zaszycie alkoholowe pomoże Ci zachować trzeźwość nawet przez kolejne 12 miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844