Wszywanie Esperalu a wsparcie psychologiczne w leczeniu alkoholizmu

Opublikowany: środa, 29 maja 2024

Wszywka z Esperalem jest jednym z pierwszych rozwiązań, które rozpatrują alkoholicy chcący rozpocząć walkę z nałogiem. Metodzie tej nie można odmówić popularności, choć specjaliści od leczenia uzależnień podchodzą do niej dość sceptycznie. Wszystko z uwagi na skuteczność zaszycia alkoholowego, która zależy od kilku czynników. W poniższym artykule przyglądamy się, czy wszywka z Esperalem może być samodzielną metodą leczenia alkoholizmu i jakie znaczenie w jej działaniu ma dodatkowe wsparcie psychologiczne.

Wszywka z Esperalem jako farmakologiczne wsparcie leczenia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa była pierwszą farmakologiczną metodą leczenia alkoholizmu. Obecna jest w medycynie od 75 lat, co pozwoliło na bardzo dokładne poznanie działania, zalet oraz ograniczeń tego rozwiązania. W ostatniej dekadzie popularność wszywki z Esperalem nieco spadła, na rzecz innych leków, takich jak naltrekson czy nalmefen. Charakterystyczne działanie Esperalu sprawia jednak, że metoda ta wciąż znajduje zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak jałowe tabletki zawierające w swym składzie Esperal. Jest to lek, który blokuje dehydrogenazę alkoholową ‒ enzym uważany za najważniejszy w metabolizmie alkoholu etylowego. Zaszycie tabletek pod skórą pozwala na stopniowe uwalnianie się tego leku do krwiobiegu na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Co wspólnego ma jednak zablokowanie metabolizmu alkoholu z leczeniem alkoholizmu?

To proste: osoba po zabiegu zaszycia alkoholowego nie może sięgać po alkohol. Każda, nawet najmniejsza, dawka tej używki spowoduje gwałtowny wzrost stężenia toksycznego aldehydu octowego w organizmie. Prowadzi to do wystąpienia intensywnych objawów zatrucia. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • bóle i zawroty głowy;
  • zaczerwienienie twarzy i dekoltu;
  • uderzenia gorąca;
  • nadmierną potliwość;
  • nudności i wymioty;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • uczucie lęku i niepokoju.

Warto podkreślić, że wszywka z Esperalem nie tylko zabiega alkoholikowi przyjemność związaną ze spożyciem używki. Większe dawki alkoholu mogą wywołać gwałtowną reakcją organizmu, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zaszytej osoby. Działanie wszywki alkoholowej wymusza zatem utrzymanie całkowitej abstynencji.

Dlaczego wszywka z Esperalem nie powinna być stosowana jako samodzielna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu?

Zaszycie alkoholowe zaliczane jest do awersyjnych metod leczenia alkoholizmu. Oznacza to, że abstynencja jest u uzależnionej osoby wymuszona, poprzez wykształcenie u niej lęku przed negatywnymi skutkami sięgnięcia po używkę. Wszywka z Esperalem nie leczy przyczyn choroby alkoholowej, u której podłoża leżą rozmaite czynniki psychologiczne. Nie powinien dziwić zatem fakt, że po ustaniu aktywności wszywki alkoholowej, alkoholik nierzadko wraca do swojego nałogu, nierzadko próbując nadrobić „stracony czas” intensywnym piciem.

Właśnie dlatego specjaliści leczenia uzależnień nie polecają stosowania wszywki alkoholowej jako jedynej metody radzenia sobie z nałogiem. Skuteczność wszywania Esperalu, zastosowanego jako samodzielna metoda, jest niska. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie to jest całkowicie bezużyteczne w procesie leczenia.

Prawidłowe wykorzystanie wszywki alkoholowej w leczeniu alkoholizmu

Zabieg wszywania Esperalu polecany jest obecnie jako metoda wspierająca, czyli dodatek do innych metod leczenia. Najlepsze rezultaty obserwuje się łącząc działanie wszywki alkoholowej z profesjonalną terapią uzależnień. W takim przypadku zaszycie ułatwia uzależnionej osobie zachować abstynencję, która jest podstawą prawidłowo prowadzonej terapii. Jest to nieoceniona pomoc szczególnie w pierwszych tygodniach lub miesiącach terapii, gdy chory dopiero wypracowuje metody radzenia sobie z głodem alkoholowym.

Terapia uzależnień jako najskuteczniejsza metoda leczenia nałogu alkoholowego

Wsparcie psychologiczne jest pierwszą i najważniejszą bronią do walki z nałogiem alkoholowym. Alkoholizm ma podłoże wieloczynnikowe, jednak to właśnie uwarunkowania psychiczne uzależnionej osoby odgrywają największą rolę w rozwoju uzależnienia. Odpowiednie wsparcie psychologiczne, uzyskane od specjalisty z doświadczeniem w leczeniu uzależnień, pozwala zidentyfikować przyczyny stojące za nałogiem i w miarę możliwości ‒ wyeliminowanie ich.

Alkoholik w trakcie terapii uzależnień uczy się nie tylko walki z głodem alkoholowym. Rozmowa z terapeutą pozwala przede wszystkim na nazwanie i zrozumienie negatywnych emocji popychających uzależnioną osobę do picia, a następnie wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z nimi. To właśnie umiejętność rozpoznania i unikania czynników spustowych głodu alkoholowego umożliwia alkoholikowi samodzielne utrzymanie długotrwałej abstynencji. Do czasu istotnego przełomu w terapii uzależnień wszywka alkoholowa może zatem stanowić dla chorego oparcie w początkowym, czyli najcięższym etapie procesu trzeźwienia. Połączenie odpowiedniego wsparcia psychologicznego i metod farmakologicznych to kompleksowe podejście do leczenia alkoholizmu, które zwiększa szansę na sukces terapeutyczny.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844