Wady i zalety zaszycia alkoholowego

Opublikowany: sobota, 25 marca 2023

Leczenie choroby alkoholowej nigdy nie jest proste czy bezproblemowe. Większość metod terapeutycznych posiada zarówno jasne, jak i ciemne strony. Nie inaczej jest w przypadku zaszycia alkoholowego, które nierzadko jest pierwszym rozwiązaniem, po które sięgają uzależnione osoby. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wady i zalety zaszycia alkoholowego, które warto uwzględnić przy wyborze tej metody.

Zaszycie alkoholowe to jedna z pierwszych metod farmakologicznego leczenia alkoholizmu

Czy wiesz, że historia wszywki alkoholowej sięga niemal 75 lat? Lek ten, potocznie nazywany Esperalem, był pierwszym lekiem wykorzystywanym w leczeniu alkoholizmu. Początkowo stosowany był doustnie, by niedługo później przyjąć formę umieszczanej podpowięziowo wszywki. Jeszcze do niedawna zaszycie alkoholowe cieszyło się ogromną popularnością, dziś stosowane jest nieco rzadziej. Co warto wiedzieć, przed sięgnięciem po to rozwiązanie?

Zaleta: zaszycie alkoholowe pozwala utrzymać całkowitą abstynencję nawet przez 12 miesięcy

Główną zasadą leczenia alkoholizmu, a także jego podstawowym celem jest długotrwała abstynencja. Powszechnie wiadomo jednak, że uzależnione osoby mają ogromny problem z zachowaniem trzeźwości. Niewątpliwą zaletą zaszycia alkoholowego jest jego czas działania. Przyjmuje się, że wszywka alkoholowa uwalnia substancję aktywną do organizmu pacjenta przez około 8 do 12 miesięcy. Oznacza to, że chory zyskuje ogromne wsparcie w leczeniu swojego uzależnienia nawet przez rok.

Zaleta: wszywka alkoholowa jest metodą obarczoną niewielkimi działaniami niepożądanymi

Wszywka alkoholowa jest metodą dobrze tolerowaną przez pacjentów. Rzadko zgłaszają oni działania niepożądane, które zwykle występują w pierwszych dniach po zabiegu, by potem samoistne ustąpić. Do najczęściej wymienianych działań niepożądanych zalicza się głównie:

 • senność;
 • łatwą męczliwość;
 • nudności;
 • wymioty;
 • metaliczny posmak w ustach;
 • przejściową impotencję.

Chory musi mieć jednak świadomość, że spożycie alkoholu, nawet w niewielkiej ilości, w okresie aktywności wszywki alkoholowej, może prowadzić do wystąpienia objawów zagrażających życiu. Warto mieć na uwadze, że złe samopoczucie może pojawić się nie tylko po wypiciu alkoholowego trunku, ale także po zastosowaniu produktów, które mają w składzie śladowe ilości alkoholu. Osoby po zaszyciu alkoholowym powinny zachować szczególną ostrożność w takcie stosowania płynów do płukania jamy ustnej, płynów po goleniu, syropów, sosów czy marynat, które zawierają alkohol.

Zaleta: działania wszywki alkoholowej nie można zatrzymać w dowolnym momencie

stnieje kilka farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Niestety, większość z nich polega na przyjmowaniu przez chorą osobę preparatów doustnych. Sytuacja taka stwarza ryzyko samowolnego przerwania terapii przez alkoholika, gdy poczuje on głód alkoholowy. Inaczej jest w przypadku wszywki alkoholowej.

est ona umieszczona w tkance podskórnej pacjenta, skąd uwalnia stopniowo, każdego dnia, lek do organizmu. Chory nie może zatrzymać działania wszywki samodzielnie, gdy poczuje chęć napicia się alkoholu. Co ważne, popularne wśród alkoholików sposoby na przepicie wszywki alkoholowej są całkowicie nieskuteczne. Jedynym sposobem, by przerwać terapię wcześniej, przed ustaniem aktywności wszywki alkoholowej, jest wizyta u lekarza w celu chirurgicznego usunięcia zaszytych tabletek Esperalu.

Wada: zaszycie alkoholowe nie jest metodą dla każdego

Wszywka alkoholowa jest dość uniwersalną metodą, co nie oznacza, że powinna być ona stosowana u każdej uzależnionej osoby. Głównym przeciwwskazaniem do zaszycia alkoholowego jest stan zdrowia alkoholika. Powszechnie uważa się, że z metody tej powinny zrezygnować osoby:

 • uczulone na substancję czynną i tiokarbaminiany;
 • znajdujące się pod wpływem alkoholu;
 • chorujące na poważne choroby krążenia, takie jak niewydolność serca, niewydolność krążenia czy chorobę niedokrwienną serca;
 • zmagające się z niestabilnym nadciśnieniem tętniczym;
 • zmagające się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza z próbą samobójczą w wywiadzie;
 • w trakcie ciąży lub karmienia piersią.

Wada: zastosowana samodzielnie wszywka alkoholowa nie leczy alkoholizmu

Wszywka alkoholowa bardzo często jest postrzegana jako cudowny lek na alkoholizm. Nic w tym dziwnego, w końcu metoda ta zapewnia kilkumiesięczną abstynencję, co wiele osób może odbierać jako wyjście z nałogu. Niestety, jest to mylne wrażenie. Specjaliści podkreślają, że zaszycie alkoholowe, zwłaszcza zastosowane samodzielnie, nie jest skuteczną metodą leczenia alkoholizmu. Rozwiązanie to nie oddziałuje na przyczyny problemów z alkoholem, a działa jedynie doraźnie, wymuszając na chorym abstynencję poprzez wykształcenie u niego lęku przed negatywnymi konsekwencjami picia.

Wszywka alkoholowa powinna być traktowana jako metoda uzupełniająca lub wspierająca leczenie alkoholizmu. Najlepsze efekty obserwuje się, gdy jest ona zastosowana równolegle z profesjonalną psychoterapią choroby alkoholowej. Zaszycie alkoholowe ułatwia chorym utrzymanie abstynencji w pierwszych miesiącach terapii, gdy nie wykształcili oni jeszcze skutecznych mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? W KacDoktorze otrzymasz profesjonalną pomoc!

Zastanawiasz się nad zaszyciem alkoholowym? Szukasz sprawdzonego zabiegu wszywania Esperalu w Warszawie? W naszym gabinecie możesz porozmawiać z lekarzami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Pracujący w KacDoktorze specjaliści posiadają ogromne doświadczenie we wszywaniu Esperalu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.

Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest przez chirurga w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Przebiega on z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, dlatego jest w pełni bezbolesny i komfortowy. Aby umówić się na implantację wszywki alkoholowej wystarczy do nas zadzwonić, by umówić dogodny termin wizyty. My zajmiemy się całą resztą!

Chcesz rozpocząć nowe, trzeźwe życie? Wszywka alkoholowa ułatwi Ci zachowanie abstynencji przez najbliższe kilka miesięcy!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844