Spożycie alkoholu w liczbach – jak piją ludzie na świecie?

Opublikowany: poniedziałek, 21 marca 2022

Powszechnie uważa się, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się w krajach Europy Wschodniej. Okazuje się jednak, że modele spożywania alkoholu w poszczególnych krajach uległy drastycznej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad, a pewne stereotypy są już mocno nieaktualne. Wyniki badań populacyjnych dotyczących spożycia alkoholu w Europie i na świecie mogą stanowić spore zaskoczenie. Kto pije najczęściej – Polacy, Francuzi czy może Niemcy? W którym kraju jest najwięcej abstynentów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Alkohol to najpopularniejsza używka na świecie

Alkohol to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych używek na całym świecie. W zdecydowanej większości krajów spożycie alkoholu cieszy się społecznym przyzwoleniem, przez co używka ta stawiana jest na równi z kofeiną czy nikotyną. Tymczasem badania jednoznacznie wskazują, że alkohol jest jedną z najniebezpieczniejszych używek, nie tylko pod względem potencjału uzależniającego, ale przede wszystkim pod względem śmiertelności – zarówno osób pijących, jak i osób postronnych.

Gdzie w Europie spożywa się najwięcej alkoholu?

Ile średnio wypija w ciągu roku statystyczny Europejczyk? Aż 11,4 litra czystego alkoholu! To znacznie więcej niż średnie spożycie alkoholu na całym świecie, które wynosi 6.18 litra. Oznacza to, że mieszkańcy krajów Europejskich chętnie i często sięgają po kieliszek, nierzadko znajdując się w światowej czołówce. W którym jednak kraju Europy pije się najwięcej? Według danych WHO, na pierwsze miejsce na niechlubnym podium zajmują Czesi. Na dorosłego Czecha przypada średnio 14,45 litrów czystego alkoholu rocznie, co stanowi równowartość niemal dwóch butelek wina tygodniowo! Tylko niewiele mniej piją mieszkańcy Litwy, Niemiec, Irlandii, Łotwy, Hiszpanii, Bułgarii, Francji i Portugalii, których średnie spożycie czystego alkoholu na dorosłego wynosi ponad 12 litrów.

A gdzie w tym całym zestawieniu znajdują się Polacy? Dorosły Polak wypija rocznie około 11,71 litra czystego alkoholu, dzięki czemu zajmujemy dopiero 14. miejsce wśród krajów europejskich o największym spożyciu alkoholu!

W których miejscach świata pije się najwięcej, a w których najmniej?

Choć kraje europejskie bezsprzecznie wiodą prym w spożyciu alkoholu, warto wiedzieć jak mają się sprawy w innych częściach świata. Według danych WHO i Banku Światowego, najwięcej na świecie piją mieszkańcy Seszeli (aż 20,5 litra czystego alkoholu na mieszkańca!) oraz Ugandy.

Okazuje się jednak, że nie wszędzie alkohol jest tak popularną używką, jak mogłoby się uważać. Ze względów kulturowych i religijnych po alkohol rzadko sięgają mieszkańcy terenów Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Statystyki wskazują, że w krajach, takich jak Maroko, Egipt, Jordania, Tunezja czy Turcja ponad 90% dorosłych mieszkańców nie spożywała alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co więcej, istnieje 21 krajów, w których ponad 90% mieszkańców deklaruje, że nigdy w życiu nie spróbowała alkoholu! Oprócz wcześniej wspomnianych krajów, do grupy tej zalicza się także Pakistan, Iran, Sudan, Algierię czy Bangladesz.

Kto pije częściej – kobiety czy mężczyźni?

Badania statystyczne wykazują, że płeć odgrywa dużą rolę we wzorcach spożycia alkoholu. Okazuje się bowiem, że we wszystkich krajach świata to mężczyźni częściej sięgają po tę używkę. Ciekawy może być jednak fakt, że różnice w piciu pomiędzy płciami są najmniejsze w krajach o dużym odsetku spożycia alkoholu. W krajach, w których używka ta cieszy się średnią lub niską popularnością, na przykład w krajach Bliskiego Wschodu, kobiety znacznie rzadziej sięgają po alkohol w porównaniu do mężczyzn. Do krajów, w których odsetek kobiet sięgających po kieliszek jest największy zalicza się przede wszystkim Portugalię, Urugwaj, Hiszpanię, Cypr, Ukrainę i… Polskę! Z kolei najmniej kobiet pije alkohol w Libii, Kuwejcie, Afganistanie, Jemenie i Mauretanii.

Kac nie zna granic – nieprzyjemne dolegliwości dotyczą ludzi na całym świecie

Hangover, krapula, másnaposság czy timburmenn – kac jest nieprzyjemną dolegliwością, która łączy ludzi na całym świecie. Niemal każdy kraj ma swoje własne, domowe sposoby na jego leczenie. My jednak polecamy uniwersalną metodę, która wyróżnia się szybkim i niezawodnym działaniem. Mowa oczywiście o odtruciu alkoholowym!

Odtrucie alkoholowe – najlepsza i najszybsza metoda zwalczania kaca

Nie do końca wiadomo dziś skąd dokładnie przyszła moda na odtrucie alkoholowe. Przypuszcza się, że pierwsze kliniki oferujące tę metodę leczenia kaca powstały w Stanach Zjednoczonych, choć podobno kroplówki nieoficjalnie wykorzystywane były w leczeniu kaca od wielu lat, zwłaszcza w środowisku medycznym.

Dlaczego jednak odtrucie alkoholowe uważane jest za najlepszy sposób leczenia kaca? Metoda ta posiada przede wszystkim porządne podstawy naukowe, które udowadniają jej wielokierunkowe działanie. Rozpuszczone w izotonicznym roztworze soli fizjologicznej witaminy, minerały i antyoksydanty to odżywczy koktajl, który nie tylko nawadnia i wypłukuje z organizmu resztki alkoholu, ale również uzupełnia kluczowe niedobory żywieniowe i przyspiesza regenerację obciążonych alkoholem tkanek. Odtrucie alkoholowe posiada zatem dwie niezwykle ważne zalety: leczy kaca oraz redukuje szkodliwy wpływ alkoholu na organizm.

Najlepsze odtrucie alkoholowe w Warszawie? Tylko u KacDoktora!

Masz lepsze zajęcia niż całodzienna walka z kacem? Chcesz skorzystać z odtrucia alkoholowego i szybko stanąć na nogi? W KacDoktorze pozbędziesz się objawów kaca już w godzinę! Nasi specjaliści posiadają ogromne doświadczenie w skutecznym i bezpiecznym odtruciu alkoholowym. U nas każda procedura przeprowadzana jest przez lekarzy i ratowników medycznych, którzy dbają o zachowanie wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa, dzięki czemu zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie jest w najlepszych rękach!

Nie chcesz specjalnie jechać do naszego nowoczesnego gabinetu? Nie musisz! Możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista od odtrucia dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Warto także podkreślić, że nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Szkoda dnia na leżenie w łóżku i leczenie kaca! Z odtruciem alkoholowym pozbędziesz się go na dobre!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844