Program HALT w leczeniu alkoholizmu ‒ czym jest i jak pomaga utrzymać abstynencję?

Opublikowany: sobota, 5 listopada 2022

Jednym z kluczowych celów większości terapii alkoholizmu jest utrzymanie długotrwałej abstynencji. Zdecydowana część uzależnionych osób ma z tym problem, a każdy przypadek złamania abstynencji jest dla nich demotywujący. Właśnie dlatego tak ważne jest wypracowanie odpowiednich postaw, które pozwolą choremu poradzić sobie z głodem alkoholowym. Dużą pomocą dla alkoholika może być program HALT, który ułatwia długotrwałe pozostawanie w trzeźwości. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten program oraz jakie są jego główne założenia.

Czym jest program HALT?

Program HALT powstał w ruchu Anonimowych Alkoholików, gdy trzeźwiejące osoby zauważyły, że istnieją pewne okoliczności, które mogą podsycać głód alkoholowy i zwiększać ryzyko złamania abstynencji. Składowe programu HALT stanowią więc dla zdrowiejących alkoholików swoisty drogowskaz, pomagający w utrzymaniu abstynencji poprzez unikanie ryzykownych sytuacji.

Co oznacza akronim HALT?

Nazwa programu HALT jest akronimem angielskich słów, które wskazują na największe zagrożenia dla trzeźwości. Wyróżnia się zatem:

 • H ‒ hungry, czyli głodny;
 • A ‒ angry, czyli zły;
 • L ‒ lonely, czyli samotny;
 • T ‒ tired, czyli zmęczony.

Czy wiesz, że HALT w języku niemieckim oznacza stop? Doskonale wpisuje się to w filozofię tego programu, który niejako nakłania trzeźwiejącego alkoholika, by zatrzymał się na chwilę i pomyślał o sobie, swoich potrzebach i emocjach. Głód, rozdrażnienie, samotność czy zmęczenie to stany, które stanowią szczególne zagrożenie dla uzależnionej osoby. Odwracają one uwagę od głównego celu terapii alkoholowej, skłaniając chorego do sięgnięcia po kieliszek. Program HALT nie jest cudownym środkiem gwarantującym utrzymanie abstynencji, jednak przestrzeganie jego założeń znacznie ułatwia trzeźwienie.

Jakie są założenia programu HALT?

Składowe programu HALT z pozoru są bardzo proste. W życiu codziennym trudno jest bowiem zawsze uniknąć stanów, takich jak głód, złość, samotność czy zmęczenie. Program HALT służy jednak nie tylko temu, by przypominać o tych stanach, ale wskazuje również, jak można się z nimi uporać.

Głód niezaprzeczalnie zwiększa potrzebę sięgnięcia po kieliszek. Zadbanie o regularne i pełnowartościowe posiłki pozwala uniknąć emocji związanych z głodem, czyli przede wszystkim rozdrażnienia i niepokoju. Warto także mieć zawsze przy sobie drobną przekąskę, w formie batonika czy owocu, która pozwoli zaspokoić pojawiający się głód.

Złość czy stres to emocje, które dla alkoholika są powodem do sięgnięcia po używkę. Nie można im zapobiec, jednak można nauczyć się radzić sobie z tymi negatywnymi emocjami. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie własnego sposobu na ujście stresu. Dla niektórych może być to wysiłek fizyczny, w formie dłuższego spaceru czy biegania, z kolei inni preferują proste czynności, takie jak czytanie książki czy słuchanie ulubionej muzyki. Pomocna może być także rozmowa z terapeutą, a nawet członkiem rodziny.

Trzeźwiejący alkoholicy bardzo często rezygnują z życia towarzyskiego. Ważne jest jednak zachowanie umiaru, ponieważ samotność również nie sprzyja utrzymaniu abstynencji. Utrzymywanie dobrych kontaktów z rodziną lub zaufanymi przyjaciółmi jest kluczowe dla dobrego samopoczucia. Jak jednak poradzić sobie z samotnością, w momencie, gdy sytuacja z najbliższymi jest napięta? Dobrym rozwiązaniem może być udział w grupach samopomocy, takich jak Anonimowi Alkoholicy.

Zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, znacznie nasila głód alkoholowy. Odpoczynek powinien być zatem kluczowym elementem walki z uzależnieniem. Ważny jest przede wszystkim efektywny i odpowiednio długi sen. Nie wolno jednak zapominać o odpoczynku psychicznym czy wyciszeniu, na przykład w formie modlitwy, medytacji czy ćwiczeń relaksacyjnych.

Wszywka alkoholowa jako dodatkowe wsparcie w utrzymaniu abstynencji

Program HALT stosowany jest zwykle w późniejszych etapach leczenia alkoholizmu, gdy uzależniona osoba potrafi już przed dłuższy czas utrzymać abstynencję. Jak jednak pomóc alkoholikowi w pierwszych tygodniach leczenia choroby, gdy nie nauczył się on jeszcze odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym? Dobrym wsparciem może być dla niego wszywka alkoholowa. To jedna z metod farmakologicznego leczenia alkoholizmu, która nie powinna być stosowana samodzielnie, a w połączeniu z psychoterapią uzależnień.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Zaszycie alkoholowe to nic innego, jak umieszczenie pod skórą wszywki, czyli jałowych tabletek zawierających w swym składzie Esperal. Tabletki te uwalniają stopniowo substancję aktywną do krwiobiegu, nawet przez kolejne 10 miesięcy. Działanie wszywki alkoholowej wynika z hamowania jednego z najważniejszych enzymów uczestniczących w metabolizmie alkoholu ‒ dehydrogenazy alkoholowej. Zablokowanie tego enzymu sprawia, że w przypadku spożycia nawet niewielkiej dawki alkoholu dochodzi do gwałtownego nagromadzenia się jego szkodliwego metabolitu, czyli aldehydu octowego. Gdy osoba po zaszyciu alkoholowym wypije, chociażby pół kieliszka alkoholu, pojawią się u niej nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • uderzenia gorąca;
 • nadmierna potliwość;
 • nudności i wymioty;
 • bóle i zawroty głowy;
 • spadek ciśnienia tętniczego;
 • przyspieszenie tętna;
 • lęk i niepokój.

Wszywka alkoholowa wykształca u uzależnionej osoby lęk przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Warto pamiętać, że metoda ta nie eliminuje przyczyn alkoholizmu, dlatego nie jest skuteczna jako samodzielna metoda leczenia tej choroby.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Możesz nam zaufać!

Zaszycie alkoholowe nie może być pochopną decyzją. Zabieg ten dedykowany jest głównie chorym zmotywowanym do leczenia, którzy za swój cel obrali długotrwałą abstynencję. Zastanawiasz się, czy zaszycie alkoholowe jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? A może masz niepewności odnośnie samego zabiegu? Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją Twoje obawy. W KacDoktorze mamy wieloletnie doświadczenie we wszywaniu Esperalu, więc możesz być pewny, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.

Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by umówić dogodny termin wizyty, a my zajmiemy się całą resztą. Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Doświadczony chirurg dołoży wszelkich starań, by cały zabieg był komfortowy i całkowicie bezbolesny.

Utrzymanie całkowitej abstynencji może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Skorzystaj z zaszycia alkoholowego i ułatw sobie drogę do trzeźwości.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844