Obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat leczenia kaca!

Opublikowany: środa, 10 listopada 2021

Pomimo rozwoju nauki, kac w dalszym ciągu jest dla nas zjawiskiem nie do końca poznanym. Choć wiemy, że syndrom dnia poprzedniego to konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, bezpośrednie przyczyny złego samopoczucia nadal pozostają w sferze domysłów. Nic zatem dziwnego, że nadal spotykamy się z wieloma pomysłami odnośnie leczenia kaca. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym z nich oraz wyjaśniamy, czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak twierdzą Twoi znajomi.

Kac – zjawisko, z którym zmagamy się od stuleci

Na przestrzeni wieków powstało wiele cudownych sposobów leczenia kaca. W międzywojennej Polsce ogromną popularnością cieszyła się tzw. polska ostryga, czyli napój na bazie tłustej śmietany, oliwy, surowych żółtek i soku z cytryny. Z kolei średniowieczni medycy na kaca zalecali zjedzenie surowego węgorza lub wypicie nalewki z bursztynu. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy co prawda tak pomysłowi, jednak wciąż wierzymy w szereg związanych z leczeniem kaca mitów, które nie tylko nie pomagają, ale niekiedy wręcz szkodzą.

MIT: Poranna kawa leczy objawy kaca

Mocna kawa bardzo skutecznie stawia na nogi, dlaczego więc nie wykorzystać działania tego napoju w walce z kacem? Choć wiele osób sugeruje, że rozwiązanie to może nieco poprawić samopoczucie, okazuje się, że z naukowego punktu widzenia metoda ta pozbawiona jest sensu. Kawa, choć dodaje energii, jest napojem o właściwościach moczopędnych, co jedynie pogłębia występujące w kacu odwodnienie. Co więcej, napój ten może również przyczyniać się do dalszego wypłukiwania niedoborowych elektrolitów, takich jak magnez czy potas.

MIT: Tłuste śniadanie jest doskonałym lekiem na kaca

Uważasz, że jajka na maśle czy smażony bekon to idealny pomysł na poimprezowe śniadanie? Choć posiłek obfitujący w tłuszcz rzeczywiście jest wskazany przed spożywaniem alkoholu, tłuste i ciężkostrawne śniadanie nie jest dobrą metodą leczenia kaca. Przewód pokarmowy, i tak już podrażniony przez dużą dawkę alkoholu, może zareagować na tego typu jedzenie zgagą, nudnościami, a nawet wymiotami. Białkowo-tłuszczowe śniadanie nie wyrówna również częstej na kacu hipoglikemii.

MIT: Objawy kaca najlepiej złagodzić środkami przeciwbólowymi

Wracasz z imprezy i zapobiegawczo sięgasz po tabletki przeciwbólowe? To błąd, który może kosztować Cię zdrowie! Łączenie leków z alkoholem nigdy nie jest dobrym pomysłem! Związki aktywne popularnych środków przeciwbólowych, takie jak paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, znacznie zwiększają ryzyko poważnych uszkodzeń w obrębie wątroby czy układu pokarmowego. Warto też pamiętać, że leki te mają krótki okres półtrwania, dlatego zażyte przed snem, nie wpłyną na intensywność objawów porannego kaca.

MIT: Kaca warto leczyć klinem

Nieobca jest Ci zasada: czym się strułeś, tym się lecz? Metoda „klin klinem” znana jest od wielu stuleci i nadal cieszy się ogromną popularnością. Specjaliści nie wypowiadają się jednak o niej pozytywnie. Spożycie niewielkiej ilości alkoholu na kacu nie spowoduje wyleczenia nieprzyjemnych dolegliwości, a jedynie przesunie je w czasie. Dodatkowa dawka używki jeszcze bardziej nadwyręża organizm, a zwłaszcza wątrobę i trzustkę, dla których metabolizowanie alkoholu to nie lada obciążenie. Należy także podkreślić, że leczenie kaca klinem może prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej.

MIT: Kaca można wypocić na siłowni

Metoda ta może wydawać się nieco drastyczna, jednak zwolenników leczenia kaca intensywnym wysiłkiem fizycznym nie brakuje. Nie jest to niestety złote remedium na syndrom dnia poprzedniego. Wyczerpujący trening może pogłębić odwodnienie, hipoglikemię oraz dalszą utratę elektrolitów, doprowadzając w skrajnych przypadkach do groźnych dla zdrowia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Warto wspomnieć, że podczas kaca nie poleca się również kilkunastogodzinnego leżenia w łóżku. Zamiast tego można pokusić się o lekką aktywność fizyczną, taką jak spacer czy jazda na rowerze, która poprawi krążenie krwi, a także spowoduje uwolnienie poprawiających samopoczucie endorfin.

FAKT! Odtrucie alkoholowe wyleczy kaca w godzinę!

Wydaje Ci się, że skuteczny lek na kaca nie istnieje? Nic bardziej mylnego! Odtrucie alkoholowe uważane jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod łagodzenia objawów kaca. Dobroczynne działanie wyselekcjonowanych kroplówek dożylnych potwierdzają nie tylko badania naukowe, ale przede wszystkim sami pacjenci, którzy najczęściej w ciągu godziny pozbywają się nieprzyjemnych dolegliwości i wracają do swoich codziennych aktywności.

Dlaczego warto skorzystać z odtrucia alkoholowego u KacDoktora?

W KacDoktorze wiemy o kacu wszystko! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w minimalizowaniu szkodliwych skutków zdrowotnych wywołanych spożyciem alkoholu. Nasi specjaliści wykonują odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach, ale w naszej ofercie znajdziesz również wszywanie esperalu. Dlaczego możesz nam zaufać? W szeregach KacDoktora znajdziesz jedynie wysoko wykwalifikowany personel – lekarzy i ratowników medycznych. To właśnie oni odpowiedzialni są za Twoje bezpieczeństwo i komfort, od początku do samego końca zabiegu.

Z odtrucia alkoholowego możesz skorzystać w naszym nowoczesnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu czy biura. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie, a nasz specjalista od detoksu przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Nie musisz martwić się niewłaściwą porą, ponieważ nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia. Problemem nie będą również zaciekawione spojrzenia czy niewygodne pytania – pracownicy KacDoktora zadbają o pełną dyskrecję.

Nie musisz katować się domowymi metodami na kaca! Wypróbuj odtrucia alkoholowe i stań na nogi już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844