Nudności, wymioty, biegunka - o czym świadczą te objawy kaca?

Opublikowany: środa, 15 lutego 2023

Kac zwykle kojarzy się z tak charakterystycznymi symptomami, jak ból głowy, nadwrażliwość na bodźce czy wzmożone pragnienie. Część nieprzyjemnych dolegliwości dotyczy jednak także układu pokarmowego. Ból brzucha, nudności, biegunka czy wymioty to objawy, które świadczą o negatywnym wpływie alkoholu na przewód pokarmowy. Skąd biorą się te symptomy? Jak poprawić swoje samopoczucie, gdy ciężko cokolwiek przełknąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Alkohol wpływa negatywnie na cały układ pokarmowy

Układ pokarmowy jest pierwszym układem, który ma styczność ze spożytym alkoholem. Nic zatem dziwnego, że wpływ alkoholu na zdrowie układu pokarmowego jest dramatyczny. Używka ta oddziałuje negatywnie na przełyk, żołądek czy jelita, wywierając krótko- i długoterminowe skutki. Bezpośrednie działanie alkoholu na przewód pokarmowy przejawia się nierzadko w trakcie kaca. To właśnie wtedy zmagamy się ze zgagą, bólem brzucha, mdłościami, a nawet wymiotami i biegunką. Dlaczego?

Zgaga jako jeden z objawów kaca

Zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy mostka, przełyku lub gardła, wynika z zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do wyżej położonych elementów przewodu pokarmowego. Dolegliwość ta dotyczy zwykle osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, choć nierzadko pojawia się też w niedługim okresie po spożyciu alkoholu. Zjawisko to ma dwie przyczyny.

Alkohol rozluźnia dolny zwieracz przełyku, czyli mięsień, który zapobiega cofaniu się treści żołądkowej. Przełyk traci więc naturalną ochronę przez refluksem. To jednak nie wszystko. Duże ilości alkoholu, a zwłaszcza wina, pobudzają żołądek do wydzielania soku żołądkowego. Sytuacja ta jeszcze bardziej nasila problem dokuczliwego pieczenia.

Wymioty na kacu? Winne jest podrażnienie śluzówki żołądka!

Szalona impreza na mieście skończyła się nad ranem wizytą w kebabie? A może podczas wesela wypiłeś i zjadłeś nieco zbyt dużo? W takich przypadkach nudności, a nawet wymioty nie są rzadkimi symptomami kaca. Objawy te zwykle kojarzą się z zatruciem alkoholowym, jednak warto pamiętać, że mogą one wystąpić także w momencie, gdy organizm zmetabolizował już większość spożytej używki. Dlaczego?

Jak wsześniej wspomnieliśmy, alkohol zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Ma on kwaśny odczyn, przez co razem z alkoholem drażni błonę śluzową żołądka. Z drugiej zaś strony alkohol opóźnia opróżnianie żołądka, dlatego spożyte posiłki spędzają w jego wnętrzu o wiele dłużej, niż ma to miejsce normalnie. Jeśli dołożymy do tej wybuchowej mieszanki poranną kawę lub tłustą jajecznicę na boczku, sytuacja bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli.

Czy biegunka może być objawem kaca?

Alkohol hamuje wydzielanie przez przysadkę mózgową wazopresyny, nazywanej także hormonem antydiuretycznym. To ten mechanizm jest głównym winowajcą zwiększonej częstotliwości oddawania moczu po alkoholu, gdyż wazopresyna odpowiada za zmniejszenie wydzielania wody do moczu.

Co zaskakujące, zmniejszenie stężenia wazopresyny powoduje, że organizm nie jest w stanie efektywnie resorbować wody ze światła jelit, co jest główną przyczyną biegunki na kacu. Sytuacji nie poprawia także wpływ alkoholu na ruchy perstaltyczne jelit. Okazuje się bowiem, że używka ta, zwłaszcza spożyta w dużej dawce, przyspiesza perstaltykę jelit.

Jak szybko nawodnić się i odzyskać energię, gdy objawy kaca uniemożliwiają jedzenie i picie?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane z kacem mogą być nie lada problemem. Wymioty czy biegunka nie tylko uniemożliwiają nawodnienie organizmu i zjedzenie śniadania, ale wręcz pogłębiają odwodnienie i utratę elektrolitów. Jak więc szybko poradzić sobie z tym stanem i poprawić swoje samopoczucie? Rozwiązaniem tego problemu jest odtrucie alkoholowe!

Odtrucie alkoholowe to nie tylko woda z glukozą!

Odtrucie alkoholowe leczy kaca kompleksowo. Nie jest to bynajmniej puste hasło reklamowe ‒ wielokierunkowe działanie jest niezbędne, by uzyskać pełną skuteczność tego zabiegu.

Podstawą odtrucia alkoholowego jest roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem glukozy i elektrolitów, czyli jonów sodu, potasu, magnezu oraz wapnia. Mieszanka ta pozwala na szybkie wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, a także przywrócenie prawidłowej glikemii i odzyskanie energii.

To jednak nie wszystko! Odtrucie alkoholowe działa również na takie symptomy jak ból brzucha, nudności czy wymioty. Doraźne leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne w kilka chwil pozwolą pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Ekspresowe odtrucie alkoholowe? Tylko w KacDoktorze!

W KacDoktorze znamy się na leczeniu kaca jak nikt! Nasi lekarze i ratownicy medyczni dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem w wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Jest to gwarancja nie tylko skuteczności tego zabiegu, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwa. Przyjeżdżając do naszego gabinetu nasi pacjenci mogą być pewni, że

Męczysz się z wymiotami lub biegunką? Zdajemy sobie sprawę, że nie są to najlepsze okoliczności do wyjścia ze swego domowego zacisza. W takim przypadku proponujemy naszym pacjentom skorzystanie z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub internetowo, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Usługa ta dostępna jest całodobowo przez cały tydzień, więc pomożemy Ci, kiedy tylko będziesz tego potrzebować!

Impreza nie musi kończyć się męczącym kacem! Odtrucie alkoholowe pomoże Ci stanąć na nogi już w godzinę!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844