Jak radzić sobie z presją społeczną dotyczącą picia alkoholu?

Opublikowany: środa, 17 kwietnia 2024

Niezależnie od tego, czy pijesz okazjonalnie, czy zmagasz się z uzależnieniem, z pewnością choć raz w życiu doświadczyłeś presji społecznej związanej z alkoholem. Słynne "Ze mną się nie napijesz?" to tylko jedno z wielu zdań, które słyszą osoby decydujące się na abstynencję. Tymczasem można dobrze bawić się bez alkoholu, także wśród spożywającego tą używkę towarzystwa. Jak wytrwać w swoim postanowieniu i skutecznie radzić sobie z presją społeczną dotyczącą alkoholu? W poniższym artykule znajdziesz kilka wartościowych rad, które pomogą Ci powstrzymać się od picia wśród znajomych!

Presja społeczna jako jedna z przyczyn sięgania po alkohol

Mogłoby się wydawać, że presja społeczna dotycząca sięgania po używki dotyczy jedynie młodzieży. Nic bardziej mylnego! Ze zjawiskiem tym spotykają się również dorośli i co najważniejsze ‒ również oni mają problem z zachowaniem asertywności. Specjaliści od uzależnień podkreślają, że to właśnie presja społeczna stanowi jedną z najczęstszych przyczyn sięgania po alkohol. I nie ma w tym bynajmniej niż dziwnego.

Alkohol ma już stałe miejsce w naszej kulturze. Mało kto wyobraża sobie weselny toast bez kieliszka wódki, imprezę noworoczną bez lampki szampana czy męski wieczór bez kufla piwa. W dobrym towarzystwie i miłych okolicznościach rzadko kiedy myśli się o negatywnych skutkach spożycia alkoholu, czerpiąc garściami z odprężającego i rozweselającego działania tej używki.

Jak odmówić picia alkoholu?

Pamiętaj, że odmowa picia alkoholu na spotkaniu towarzyskim to Twoje niezbywalne prawo. Nie jest to obowiązek, dlatego nie musisz czuć się z tym źle ani przepraszać za swoją decyzję. Społeczeństwo często kreuje obraz, w którym brak kieliszka w dłoni wydaje się niemal wykroczeniem. Jednak to Ty decydujesz o swoim zdrowiu i samopoczuciu. Odmawiając alkoholu, nie działasz niegrzecznie – okazujesz szacunek sobie, swojemu zdrowiu i swoim wyborom życiowym.

Ważne jest, aby pamiętać, że asertywność nie równa się agresji. Możesz odmówić w sposób uprzejmy, ale stanowczy, nie wchodząc w niepotrzebne dyskusje. Twoja decyzja nie wymaga także podania uzasadnienia; wystarczy krótkie "Dziękuję, wolę nie pić". W ten sposób utrzymujesz kontrolę nad sytuacją, jednocześnie zachowując dobre relacje z otoczeniem.

Asertywna, pewna siebie postawa i umiejętność stawiania granic

"Nie, dziękuję. Nie piję." - krótki, asertywny komunikat wydaje się najlepszym sposobem na przeciwwstawienie się presji otoczenia. Ważne jest, aby postawić otoczeniu jasne granice i być konsekwentnym w trzymaniu się swoich postanowień. Rozwijanie umiejętności asertywności ma kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście odmawiania alkoholu, ale również w innych aspektach życia, pomagając w budowaniu zdrowych relacji społecznych czy ochronie własnego dobra. Kształcąc umiejętność asertywnego komunikowania swoich postanowień, zyskujemy narzędzie, które pozwala na szanowanie własnych wyborów i promowanie zdrowego stylu życia.

Niestety, nie każdy posiada naturalną zdolność do asertywnego komunikowania swoich potrzeb i granic. W takim przypadku warto spróbować innych metod, które umożliwią konsekwentną realizację swojego postanowienia.

Powód odmowy picia alkoholu

"Pewnie jest w ciąży!" lub "Chyba ma problemy z alkoholem!" – takie i podobne domysły często pojawiają się w towarzystwie po stanowczej odmowie spożywania alkoholu. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest podanie krótkiego i zwięzłego powodu abstynencji. Często pozwala on zaoszczędzić abstynentowi nie tylko plotek, ale także dalszego namawiania.

Powodów, by odmówić znajomym spożycia alkoholu jest naprawdę wiele. Przyjechałeś autem lub planujesz nazajutrz dłuższą podróż służbową? W takim przypadku sięganie po używkę zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. A może przyjmujesz leki i nie chcesz mieszać ich z alkoholem? Zawsze możesz szczerze wyjawić, że kac nie jest Twoim ulubionym stanem i pragniesz zadbać o swój organizm, rezygnując ze spożycia alkoholu.

Umiejętne zaplanowanie wyjścia towarzyskiego

Umiejętne zaplanowanie wyjścia towarzyskiego to klucz do utrzymania postanowień dotyczących abstynencji, a jednocześnie cieszenia się życiem społecznym. Strategia ta zaczyna się od wyboru miejsc, które oferują różnorodne opcje dla osób niepijących alkoholu ‒ od kawiarni z szeroką gamą kaw i herbat, poprzez restauracje serwujące oryginalne koktajle bezalkoholowe, aż do aktywności zewnętrznych, które naturalnie nie skupiają się na spożywaniu alkoholu.

Warto również z góry ustalić, jakie napoje będziesz pić, aby uniknąć presji w momencie zamawiania. Dobrym zamiennikiem dla alkoholu mogą być jego bezalkoholowe alternatywy, które można obecnie znaleźć prawie w każdej restauracji czy barze. Dodatkowo, planowanie aktywności po spotkaniu, takich jak wczesne wstawanie czy zajęcia sportowe, daje Ci dodatkowy powód, by trzymać się swojego postanowienia. Umiejętne zaplanowanie wyjścia ze znajomymi może znacząco ułatwić radzenie sobie z presją społeczną i pozwolić cieszyć się dobrymi chwilami bez konieczności sięgania po alkohol.

Zmiana otoczenia

Zerwanie kontaktu ze znajomymi wydaje się być radykalnym rozwiązaniem, choć w przypadku osób borykających się z chorobą alkoholową nierzadko nieuniknionym. Przebywanie w towarzystwie, które regularnie i w dużych ilościach konsumuje alkohol, może stanowić poważną barierę na drodze do zdrowienia. Dla osób w terapii uzależnień obecność alkoholu w otoczeniu nie tylko utrudnia utrzymanie abstynencji, ale także może wywoływać niepożądane emocje i pokusy, zagrażając trwałości procesu zdrowienia. W takich sytuacjach poszukiwanie nowych, wspierających środowisk, w których alkohol nie jest głównym punktem spotkań, staje się kluczowe.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844