Jak bezpiecznie spożywać alkohol w sezonie letnim?

Opublikowany: poniedziałek, 19 lipca 2021

Badania naukowe wskazują, że w ciągu całego roku istnieją dwa okresy, w których spożycie alkoholu znacząco wzrasta. Oprócz okresu okołoświątecznego w grudniu, częściej sięgamy po alkohol także w sezonie letnim. Nic w tym dziwnego – piękna pogoda i wakacyjne wyjazdy wyjątkowo dobrze komponują się z kolorowymi drinkami czy zimnym piwem. Niekiedy jednak alkohol w połączeniu z wysoką temperaturą może być przyczyną zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wakacyjny wypoczynek był w pełni bezpieczny!

O czym warto pamiętać sięgając po alkohol podczas wakacji?

Wysokie temperatury wcale nie oznaczają, że musimy rezygnować ze swoich ulubionych trunków. Dobrze jednak pamiętać o pewnych zagrożeniach, z którymi wiąże się nadmierne spożycie alkoholu. Zalicza się do nich zarówno reakcje naszego organizmu, ale również zwiększone ryzyko wypadków i urazów podczas podejmowania niektórych aktywności.

Alkohol sprzyja odwodnieniu i utracie elektrolitów

Etanol wykazuje silnie moczopędne działanie – przyjmuje się, że spożycie 50 gramów czystego alkoholu może powodować wydalenie w najbliższych godzinach nawet litra wody z organizmu. Jest to spowodowane wpływem alkoholu na przysadkę mózgową, która wydziela wazopresynę. Zmniejszona ilość tego hormonu upośledza zagęszczanie moczu, przez co organizm traci coraz większe ilości wody, a także elektrolitów. Sytuacji zdecydowanie nie poprawia wysoka temperatura otoczenia, przez którą tracimy cenną wodę wraz z potem. Utrata nawet jedynie kilku procent wody przyczynia się do złego samopoczucia, a niekiedy może stanowić także zagrożenie dla życia.

Uwaga na przegrzanie i udar cieplny!

Udar cieplny to stan, w którym naturalne procesy termoregulacji organizmu ulegają upośledzeniu na skutek dłuższej ekspozycji ciała na wysokie temperatury. W jego przebiegu może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia, z uwagi na rozwijające się zaburzenia wielonarządowe. Szczególną formą udaru cieplnego jest udar słoneczny, do którego dochodzi w wyniku bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Spożywanie dużych dawek alkoholu podczas upalnych dni może zaburzać mechanizmy termoregulacji, a tym samym zwiększać ryzyko wystąpienia przegrzania organizmu.

Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? O rozwijającym się udarze cieplnym mogą świadczyć takie objawy jak:

 • uczucie osłabienia i zmęczenia;
 • bóle i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • bolesne skurcze mięśni;
 • gorąca, sucha lub wilgotna skóra;
 • gorączka;
 • przyspieszone tętno;
 • uczucie niepokoju.

Blisko 25% ofiar utonięć spożywało wcześniej alkohol

Wielu z nas nie wyobraża sobie sezonu letniego bez kąpieli w morzu czy jeziorze. Niestety, nierzadko towarzyszy temu alkohol, co zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Tylko w tamtym sezonie letnim utonęło blisko 480 osób, z czego ponad setka była pod wpływem alkoholu. Nie ulega wątpliwości, że sięganie po tą używkę znacznie zwiększa ryzyko śmiertelnego wypadku w wodzie. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że osoby po spożyciu alkoholu mają dużą skłonność do przeceniania swoich umiejętności pływackich, przez co wypływają zbyt daleko bądź skaczą do wody w niebezpiecznych miejscach. Sytuacji nie poprawia także stan organizmu, który jest znacznie osłabiony wysoką temperaturą otoczenia oraz alkoholem.

Jak zredukować negatywny wpływ alkoholu na nasz organizm?

Spożycie zbyt dużej ilości alkoholu nie tylko stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, ale także skutkuje złym samopoczuciem następnego dnia. Jak można uchronić się przed objawami kaca? Z pewnością pomocne będzie zastosowanie kilku prostych zasad, dzięki którym ograniczymy nieco odwodnienie i utratę elektrolitów. W zaawansowanych przypadkach zawsze można też sięgnąć po odtrucie alkoholowe.

Podstawowe zasady odpowiedzialnego spożycia alkoholu w lecie

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju kaca, a jednocześnie zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas spożywania alkoholu w okresie letnim? To proste, wystarczy pamiętać o:

 • unikaniu stężonych trunków – w czasie wakacji najgorszym wyborem są alkohole takie jak wódka czy whiskey, które szybko prowadzą do stanu upojenia. Zamiast nich lepiej sięgnąć po drinki czy piwo niskoprocentowe, dzięki którym organizm otrzyma nieco więcej płynów, a głowa pozostanie trzeźwa na dłużej;
 • nawadnianiu organizmu – nie licz na to, że piwo pozwoli Ci utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Sięgaj regularnie po wodę, ewentualnie sok owocowy, ponieważ w wysokich temperaturach niezwykle łatwo o odwodnienie organizmu;
 • unikaniu picia w upale – spożywanie alkoholu w godzinach okołopołudniowych, gdy temperatura jest najwyższa, a słońce praży w najlepsze, to prosta droga do udaru słonecznego. W lecie alkoholowe trunki najlepiej spożywać wieczorem, gdy ryzyko przegrzania organizmu jest o wiele mniejsze.

Odtrucie alkoholowe Ci uporać się z odwodnieniem i niedoborem elektrolitów

Wakacyjna impreza wymknęła się spod kontroli, przez co Twój poranek przypomina koszmar? Żaden problem! Kaca można szybko i skutecznie wyleczyć za pomocą odtrucia alkoholowego. W metodzie tej wykorzystuje się odpowiednio dobrane kroplówki dożylne, których zadaniem jest nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie elektrolitów, witamin i antyoksydantów.

W KacDoktorze możesz skorzystać z odtrucia alkoholowego w Warszawie i okolicznych miejscowościach bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista od detoksu przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w ciągu 45 minut. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że z odtrucie alkoholowego można skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844