HFA – ukryta twarz choroby alkoholowej

Opublikowany: poniedziałek, 25 stycznia 2021

Z chorobą alkoholową zdecydowanie nie wiążą się pozytywne skojarzenia. Alkoholizm utożsamia się z takimi zjawiskami jak ubóstwo czy przemoc, a uzależnione osoby zazwyczaj postrzegamy jako całkowicie zaniedbane. Czy wiesz, że nie jest to do końca poprawne myślenie? Niektórych alkoholików nie widać – ukrywają się przez długie lata, tworząc wizerunek ludzi sukcesu, z dobrą pracą i szczęśliwą rodziną. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholizm wysokofunkcjonujący i jak można go rozpoznać.

Alkoholicy wysokofunkcjonujący stanowią blisko 20% wśród wszystkich uzależnionych od alkoholu

Trudno o dokładne statystyki, które określiłyby skalę alkoholizmu wysokofunkcjonującego w Polsce. Osoby borykające się z tym problemem bardzo często wypierają nadużywanie alkoholu, głośno zaprzeczając istnieniu choroby alkoholowej. Jest ona tak maskowana, że często najbliższe otoczenie alkoholika nie zdaje sobie sprawy z obecności problemu. Na czym polega ta forma alkoholizmu?

Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Alkoholik wysokofunkcjonujący to osoba, które regularnie nadużywa alkoholu, a jednak nie odczuwa większości konsekwencji wiążących się z tym uzależnieniem. Zazwyczaj ma udane życie osobiste i zawodowe, a przede wszystkim pieniądze, które pozwalają na odsunięcie skutków alkoholizmu w czasie. Dobra praca, eleganckie ubranie czy nowy samochód sprawiają, że bardzo ciężko rozpoznać u tych osób problemy z alkoholem. Szacuje się, że wysokofunkcjonujący alkoholicy są diagnozowani średnio 10-11 lat później niż osoby borykające się z alkoholizmem w klasycznej postaci.

Czy w przypadku alkoholizmu wysokofunkcjonującego zawód ma znaczenie? Okazuje się, że tak. Badania ankietowe wskazują, że nawet 40% pracowników korporacji spożywa alkohol kilka razy w tygodniu, a aż 18% robi to codziennie. Raporty wskazują też, w których branżach pracuje najwięcej osób borykających się z problemem alkoholowym. Po kieliszek najczęściej sięgają twórcy – artyści, pisarze czy dziennikarze, nieco rzadziej piją pracownicy branży górniczej i budowlanej, a także… lekarze.

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie alkoholowej?

Objawy alkoholizmu wysokofunkcjonującego mogą być przez długi czas nieuchwytne nawet dla osób z bliskiej rodziny chorego. Istnieją jednak pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o obecności problemu z używką. Należy do nich:

  • zaprzeczanie piciu;
  • deklarowanie wypicia mniejszej dawki alkoholu, niż w rzeczywistości lub spożywanie alkoholu po kryjomu;
  • otaczanie się osobami pijącymi alkohol;
  • częste szukanie okazji do spożycia alkoholu;
  • problem z kontrolą spożytej dawki alkoholu;
  • wyraźna zmiana zachowania po wypiciu alkoholu;
  • zwiększająca się tolerancja organizmu na alkohol;
  • picie alkoholu do utraty świadomości;
  • picie alkoholu w samotności.

Czy alkoholizm wysokofunkcjonujący rzeczywiście pozbawiony jest konsekwencji?

Wysokofunkcjonujący alkoholicy zazwyczaj nie dopuszczają do siebie myśli, że alkohol wpływa negatywnie na ich zdrowie. Zbilansowana dieta, suplementacja witamin, odtrucia alkoholowe – wszystko to daje chorym złudną iluzję dbania o własny organizm. Jak jest w rzeczywistości? Osoby te, podobnie jak wszyscy inni alkoholicy, są szczególnie narażone na rozwój chorób związanych z nadużywaniem alkoholu. Skutki zdrowotne regularnego, nadmiernego picia alkoholu pojawiają się po wielu latach, najczęściej w postaci chorób wątroby, nowotworów czy zaburzeń psychicznych.

Konsekwencje pojawiają się w końcu także w życiu osobistym i zawodowym. Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu czy rażące zaniedbanie obowiązków doprowadza do utraty stanowiska i pogorszenia sytuacji finansowej. Nierzadko też chore osoby popadają w konflikt z prawem, poprzez bójki lub prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jednocześnie dochodzi do rozluźnienia więzów rodzinnych, czego następstwem bywa rozwód czy ograniczenie prawa do opieki nad dziećmi.

Terapia wysokofunkcjonujących alkoholików to duże wyzwanie

Terapeuci uzależnień zgodnie twierdzą, że diagnoza i terapia osób z problemem HFA to wyjątkowo trudny temat. Chorzy najczęściej dowiadują się o problemach z alkoholem przypadkiem, przy okazji wizyty u specjalisty związanej z innym problemem. Zetknięcie z diagnozą alkoholizmu najczęściej skutkuje gwałtowną reakcją chorej osoby, po której zauważyć można mocno rozwinięte mechanizmy obronne. Racjonalizacja czy minimalizowanie to jedne z najczęściej spotykanych u alkoholików zachowań, które pozwalają im na utrzymanie pozorów radzenia sobie z używką.

Niestety, wyparcie problemu nie służy leczeniu choroby alkoholowej. Wysokofunkcjonujący alkoholicy najczęściej decydują się na terapię dopiero w momencie odczuwalnej straty związanej z nadużywaniem alkoholu. Dla jednych jest to rozpad małżeństwa, a dla innych utrata pracy czy spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

W leczeniu alkoholizmu coraz częściej wykorzystywane są metody farmakologiczne

W chorobie alkoholowej niewątpliwie największą pomocą jest terapia uzależnień. Proces terapeutyczny, pod okiem doświadczonego specjalisty, pozwala pacjentowi posiąść wiedzę na temat uzależnienia od alkoholu i daje niezbędne narzędzia do walki z nim. W ramach kompleksowego postępowania wykorzystuje się także metody farmakologiczne. Do jednej z nich należy wszywka alkoholowa, wspierająca chorą osobę w walce z nałogiem.

Wszywka alkoholowa jako sposób na utrzymanie abstynencji

Esperal to znany od kilkudziesięciu lat lek, który znalazł zastosowanie w leczeniu alkoholizmu. Może być stosowany doustnie, choć najbardziej popularną metodą jego stosowania jest tzw. wszywka. Są to jałowe tabletki, które zostają umieszczone podpowięziowo, dzięki czemu przez lek uwalnia się stopniowo przez kilka następnych miesięcy. Na czym jednak polega działanie wszywki alkoholowej?

Esperal hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej – głównego enzymu rozkładającego szkodliwy metabolit etanolu. Działanie leku sprawia, że nawet niewielka dawka alkoholu powoduje nagromadzenie aldehydu octowego, który wywołuje silna reakcję organizmu. Chora osoba nie tylko zaczyna się bardziej pocić i odczuwać uderzenia gorąca, ale także doskwierają jej nudności, wymioty, intensywny ból głowy czy uczucie lęku. Połączenie esperalu z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne dla serca – jego praca gwałtownie przyspiesza, co może zakończyć się zaburzeniami rytmu, a nawet zawałem.

Wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na uzależnienie. Warto pamiętać, że stanowi ona jedynie uzupełnienie terapii, wspomagające utrzymanie abstynencji poprzez wywołanie lęku przed spożyciem alkoholu. Kluczową rolę w leczeniu alkoholizmu, także tego wysokofunkcjonującego, jest przede wszystkim podejście pacjenta.

Implantacja wszywki alkoholowej w Warszawie – wybierz profesjonalistę!

Implantacja wszywki z esperalem musi być przeprowadzona przez doświadczonego chirurga. To właśnie lekarz odpowiedzialny jest za prawidłowe dobranie dawki leku, a także bezpieczne umieszczenie wszywki w mięśniu – najczęściej pośladkowym. Decydując się na implantację wszywki w firmie KacDoktor zyskujesz pewność, że cały zabieg będzie w pełni bezpieczny dla Twojego zdrowia. Dlaczego?

W naszej firmie wszyciem esperalu zajmują się wyłącznie wykwalifikowani lekarze, posiadający ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Co więcej, w celu zminimalizowania ryzyka niepożądanych reakcji, przed zabiegiem mogą oni wykonać odtrucie alkoholowe, które wypłucze z organizmu resztki alkoholu i jego metabolitów. Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub poprzez formularz internetowy, by umówić termin wszycia esperalu w domu pacjenta lub naszym gabinecie.

Nie czekaj aż alkoholizm zacznie zabierać Ci rodzinę i pracę! Walcz z nałogiem wszelkimi dostępnymi sposobami!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844