Delirka i inne zaburzenia psychiczne w przebiegu choroby alkoholowej

Opublikowany: piątek, 23 października 2020

Czy wiesz, że aż 37% uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu współistniejących zaburzeń psychicznych? Zalicza się do nich nie tylko tak częste schorzenia, jak zaburzenia depresyjne czy lękowe, ale także mniej znane choroby, wynikające z uszkodzeń organicznych mózgu. Dowiedz się jakie zmiany w psychice może wywołać długotrwałe nadużywanie alkoholu!

Długotrwałe nadużywanie alkoholu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu

Negatywne oddziaływanie etanolu zazwyczaj kojarzymy z uszkodzeniami wątroby czy trzustki, zapominając, że alkohol i jego metabolity wykazują dużą toksyczność w stosunku do układu nerwowego. Postępujące zaburzenia w strukturze i funkcjonowaniu mózgu wywoływane są także przez niedobory witamin i związków odżywczych, które często dotyczą osób zmagających się z zaawansowaną chorobą alkoholową.

Delirka – majaczenie alkoholowe jako następstwo nagłego odstawienia alkoholu

Delirium tremens, potocznie zwane delirką lub białą gorączką, to prawdopodobnie najbardziej znane zaburzenie psychiczne związane z chorobą alkoholową. Paradoksalnie, delirka występuje dopiero w momencie nagłego odstawienia bądź dużego zmniejszenia dawki spożywanego alkoholu. Statystyki wskazują, że objawy delirium tremens rozwijają się u co najmniej 15% uzależnionych osób, zazwyczaj po kilkuletnim nadużywaniu alkoholu. Co ważne, stan ten często współistnieje z zaburzeniami somatycznymi, przez co uznaje się go za stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagający leczenia w warunkach szpitalnych.

Do objawów delirki zalicza się:

 • pobudzenie psychoruchowe;
 • trudności w zasypianiu;
 • urojenia i omamy wzrokowe;
 • zaburzenia świadomości;
 • niepokój, lęk lub agresję;
 • gorączkę;
 • napady drgawkowe i drżenia mięśniowe;
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego;
 • nudności i wymioty.

Syndrom Otella – chorobliwa zazdrość napędzana alkoholem

Zespół Otella bywa związany ze stanami pourazowymi mózgu, udarami bądź chorobami neurodegeneracyjnymi, lecz najczęściej ma związek z długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jest to relatywnie mało znane zaburzenie psychiczne, choć szacuje się, że dotyczy nawet 30% mężczyzn z chorobą alkoholową.

Charakterystyczne dla zespołu Otella są intensywne urojenia dotyczące niewierności partnera. Zaburzenie to ma postępujący charakter, a po pewnym czasie doprowadza do kuriozalnych sytuacji, w których dla chorego dowodem zdrady małżeńskiej stają się nawet codzienne obowiązki partnera. Bywa, że wyjście do sklepu czy spóźniony powrót z pracy stają się powodem do awantury lub śledzenia partnera. Obłęd zazdrości nierzadko jest przyczyną agresywnych zachowań w stosunku do bliskiej osoby, dlatego wymaga leczenia psychiatrycznego.

Zespół Wernickego-Korsakowa – zaburzenia związane z niedoborem witamin z grupy B

Na zespół Wernickego-Korsakowa składają się dwa osobne schorzenia - encefalopatia Wernickego i zespół amnestyczny Korsakowa. Są to poważne zaburzenia neuropsychiatryczne, związane głównie z niedoborem witaminy B1. Długotrwałe nadużywanie alkoholu hamuje wchłanianie tej witaminy z jelit, a także zaburza jej przemianę w aktywną formę. Za rozwinięcie się zespołu Wernickego-Korsakowa odpowiedzialne są rozległe uszkodzenia w obrębie układu nerwowego – charakterystyczne zmiany w mózgu wykrywane są u około 3% alkoholików.

Objawem zespołu Wernickego-Korsakowa może być między innymi:

 • oczopląs;
 • porażenie mięśni gałek ocznych, prowadzące do podwójnego widzenia;
 • niezborność ruchów;
 • bezsenność z towarzyszącym lękiem przed ciemnością;
 • apatia;
 • zaburzenia orientacji miejsca i czasu;
 • zaburzenia pamięci z towarzyszącymi konfabulacjami;
 • uszkodzenie obwodowych nerwów czuciowych i ruchowych.

Depresja alkoholowa niezwykle często towarzyszy chorobie alkoholowej

Szacuje się, że stany depresyjne dotyczą nawet połowy uzależnionych osób, które decydują się na walkę z nałogiem. Sama depresja alkoholowa to niezwykle obszerny temat, ponieważ etiologia tego schorzenia jest skomplikowana. W zależności od podłoża problemu, wyróżnia się:

 • pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem – około 10% wszystkich przypadków;
 • pierwotny alkoholizm z wtórną depresją – pozostałe 90% chorych z depresją alkoholową.

Depresja idzie krok w krok za chorobą alkoholową, a jej rozwój jest uwarunkowany zarówno czynnikami biologicznymi, jak i społecznymi. Alkohol to silny depresant – oznacza to, że działa hamująco na aktywność neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Choć mogłoby się wydawać, że spożycie alkoholu pozwala zapomnieć o troskach i zmartwieniach, to niestety, na dłuższą metę, przyczynia się on do pogorszenia stanu psychicznego. Dodatkowo, na rozwój depresji alkoholowej wpływa także świadomość chorego odnośnie problemu, a także często skomplikowana sytuacja rodzinna.

Walka z chorobą alkoholową powinna być wielokierunkowa

Ograniczanie negatywnych skutków nadmiernego spożywania alkoholu powinno rozpocząć się przede wszystkim od abstynencji i rozpoczęcia terapii uzależnień. Warto przy tym pomyśleć o uzupełnieniu witamin, minerałów, antyoksydantów i innych składników odżywczych, co przełoży się na szybką poprawę samopoczucia oraz nasilenie procesów regeneracyjnych w organizmie.

Implantacja esperalu i detoks alkoholowy w Warszawie? Zaufaj profesjonalistom!

Zespół KacDoktor, złożony z doświadczonych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, oferuje profesjonalne usługi wspomagające walkę z chorobą alkoholową. Umożliwiamy skorzystanie z kompleksowego odtrucia alkoholowego za pomocą kroplówek, a także skuteczną implantację wszywki alkoholowej.

Wystarczy do nas zadzwonić bądź skontaktować się poprzez formularz, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany adres już w 45 minut. Nasze usługi dostępne są całodobowo, we wszystkie dni tygodnia. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nadużywanie alkoholu jest dla niektórych naszych pacjentów wstydliwym problemem, dlatego podczas wizyty gwarantujemy pełnię dyskrecji. Nie pozwól, by alkohol niszczył Twoje zdrowie – skorzystaj z detoksu alkoholowego i zawalcz o trzeźwość!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844