Antyoksydanty – dlaczego warto włączyć je do odtrucia alkoholowego?

Opublikowany: poniedziałek, 13 lipca 2020

Jednorazowa impreza czy kilkudniowe, intensywne spożywanie wysokoprocentowych trunków? To nieważne – alkohol sieje w ludzkim organizmie duże spustoszenie. Nie tylko wpływa na pogorszenie samopoczucia, czyli rozwój popularnego kaca, ale przyczynia się również do pojawienia się niektórych chorób. Aby wspomóc organizm w procesach regeneracyjnych, warto sięgnąć po detoks alkoholowy wzbogacony o antyoksydanty. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są te związki i dlaczego ich rola w leczeniu kaca jest tak ważna.

Alkohol zaburza równowagę oksydoredukcyjną ogranizmu

Czym jest owa równowaga oksydoredukcyjna? Termin ten, w dużym uproszczeniu, opisuje zależność między wytwarzaniem wolnych rodników a mechanizmami ich neutralizacji. Zdrowy organizm sprawnie kontroluje te procesy, jednak istnieje szereg czynników zewnętrznych, które powodują nagły wzrost wytwarzania wolnych rodników. Jednym z nich jest spożycie alkoholu, które doprowadza do znacznego zaburzenia równowagi oksydoredukcyjnej, potocznie nazywanego stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny jako przyczyna wielu chorób przewlekłych

Stres oksydacyjny to stan organizmu, w którym występuje nadprodukcja wolnych rodników. Należą do nich głównie reaktywne formy tlenu (RFT), takie jak: nadtlenek wodoru, rodnik hydroksylowy czy anionorodnik ponadtlenkowy. Nazwy te mogą brzmieć nieco egzotycznie, warto jednak wiedzieć, że są to związki wysoce reaktywne. Spełniają one w ustroju wiele funkcji (uczestniczą w procesach immunologicznych czy enzymatycznych), lecz ich nadmiar jest szczególnie niepożądany.

Wolne rodniki, poprzez swoją reaktywność, niszczą wszystko, co znajdzie się w ich pobliżu. Są odpowiedzialne za peroksydację lipidów oraz uszkodzenie błon komórkowych, przez co przyczyniają się do postępującego uszkodzenia całych tkanek. Co więcej, udowodniono ich szkodliwe działanie na łańcuch DNA, co stanowi jedną z przyczyn rozwoju chorób nowotworowych. Do chorób, u podstawy których leży stres oksydacyjny, należy także:

  • przewlekłe zapalenie wątroby;
  • marskość wątroby;
  • przewlekłe zapalenie trzustki;
  • miażdżyca tętnic;
  • schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera;
  • cukrzyca.

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty to bardzo szeroka i niejednorodna grupa związków chemicznych, które neutralizują wolne rodniki i przerywają zapoczątkowane przez nie reakcje utleniania. Część antyoksydantów wytwarzana jest naturalnie przez nasz organizm, na przykład glutation czy kwas moczowy, z kolei inne muszą być dostarczane z zewnątrz. Do tej grupy należą między innymi witaminy (w tym witamina C i witamina E) czy pierwiastki śladowe (selen czy cynk).

Skuteczny detoks alkoholowy to nie tylko elektrolity i glukoza!

Dlaczego warto uzupełnić detoks alkoholowy o przeciwutleniacze? W przypadku silnego stresu oksydacyjnego spowodowanego intensywnym spożyciem alkoholu, dodatkowa podaż substancji antyoksydacyjnych zapobiega dalszemu uszkadzaniu komórek. Warto wiedzieć, że zaburzenia równowagi oksydoredukcyjnej nie kończą się wraz z ustąpieniem objawów kaca. Mogą trwać wiele dni dłużej, nie pogarszając ogólnego samopoczucia, po cichu przyczyniając się jednak do negatywnych zmian w organizmie.

Witamina C w kroplówce – nieoceniona pomoc w leczeniu kaca

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że witamina C jest najpopularniejszym antyoksydantem. Wpływ tej witaminy na zdrowie człowieka jest niezwykle dogłębnie zbadany. W zakresie zainteresowań naukowców znalazł się także związek pomiędzy poziomem witaminy C w organizmie, a skutkami spożycia alkoholu etylowego. Publikacje wskazują, że zapobiega ona przede wszystkim toksycznemu działaniu aldehydu octowego (głównego metabolitu alkoholu), chroniąc przed uszkodzeniami wątrobę i układ nerwowy.

Użycie witaminy C w detoksie alkoholowym znane jest od lat 80., kiedy to odkryto, że dożylne podanie tego związku znacznie przyspiesza eliminację alkoholu etylowego z krwi. Do dziś procedura ta zdaje egzamin, wpływając też na większą energię i lepszą odporność u pacjentów.

Właściwości koenzymu Q10

Nie bez powodu koenzym Q10 jest często wykorzystywany podczas odtrucia alkoholowego. Badania naukowe wykazały, że związek ten skutecznie niweluje stres oksydacyjny, zmniejszając ryzyko rozwoju alkoholowych chorób wątroby, czyli jej stłuszczenia, zapalenia i marskości. Co więcej, podaż koenzymu Q10 przyczynia się do prewencji kardiomiopatii alkoholowej i zmniejszenia przewlekłych bólów neuropatycznych spowodowanych spożyciem alkoholu. Zdecydowanie warto włączyć go w zakres detoksu alkoholowego, szczególnie, że podanie tego związku jest całkowicie bezpieczne, ponieważ jest występuje on naturalnie w organizmie.

Kompleksowe odtrucie alkoholowe – dla kogo?

Odtrucie alkoholowe powinno przebiegać wielowymiarowo. Wraz z uzupełnieniem witamin i minerałów, warto wspomóc regenerację całego organizmu i polepszyć samopoczucie poprzez podanie preparatów przeciwbólowych czy nasennych. Detoks bazujący na wlewach dożylnych jest jedyną skuteczną formą leczenia kaca, jednak używany jest także w bezpiecznym przerwaniu długotrwałego ciągu alkoholowego. Często także odtrucie jest wykonywane bezpośrednio przed implantacją wszywki alkoholowej.

Całodobowy detoks alkoholowy w Warszawie

Szukasz odtrucia alkoholowego w Warszawie i zależy Ci na opiece wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o Twoje bezpieczeństwo podczas trwania zabiegu? Zespół KacDoktor świadczy swoje usługi całodobowo, dojeżdżając do domu pacjenta już w ciągu 45 minut z zachowaniem pełnej dyskrecji.

W ramach detoksu, doświadczony personel medyczny aplikuje wlew dożylny, który zawiera przede wszystkim unikalną mieszankę elektrolitów i glukozę. W zależności od wybranego pakietu, odtrucie może być uzupełnione witaminami, antyoksydantami czy substancjami wspomagającymi regenerację wątroby.

Kontakt z nami jest szybki i prosty – wystarczy, że uzupełnisz formularz kontaktowy na stronie internetowej lub skontaktujesz się z nami telefonicznie. Świadczone przez nas usługi mogą być również zarezerwowane wcześniej, jeszcze przed planowanym spożyciem alkoholu. Złe samopoczucie po imprezie zwala Cię z nóg i uniemożliwia wykonywanie obowiązków? Nie musisz tego przeżywać - umów się na wizytę i rozpocznij nowy dzień z pełnią energii!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844