Regeneracja wątroby: dlaczego to tak ważny proces po intensywnym spożywaniu alkoholu?

Opublikowany: czwartek, 13 sierpnia 2020

Szkodliwe działanie alkoholu na komórki wątroby jest powszechnie znane. Jego negatywny wpływ wiąże się błędnie jedynie z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Niestety, nawet jednorazowy epizod intensywnego picia alkoholu może przyczynić się do wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym jest alkoholowa choroba wątroby, a także podpowiadamy jak skutecznie wspomóc regenerację tego narządu.

Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Alkohol bierze udział w rozwoju ponad 200 chorób, a jego regularne i nadmierne spożycie przyczynia się do skrócenia długości życia nawet o kilkanaście lat. Szczególnie wrażliwa na wpływ etanolu jest wątroba – narząd pełniący w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Alkoholowa choroba wątroby to najczęściej występujące w Europie schorzenie wątroby, przy czym odsetek chorych osób w Polsce ciągle wzrasta. Choroba ta, wywołana przez nadmierne i długotrwałe spożycie alkoholu, dzieli się na trzy poszczególne etapy.

Stłuszczenie wątroby – pierwszy sygnał alarmowy

Stłuszczenie wątroby to patologiczny stan, podczas którego w cytoplazmie hepatocytów dochodzi do nadmiernego odkładania się kropel tłuszczu. Nie jest to bynajmniej rzadka choroba – dotyczy nawet 90% osób spożywających ponad pięć drinków dziennie, co jest ekwiwalentem około 60 gramów czystego alkoholu. Stłuszczenie wątroby może się także pojawić po intensywnym piciu, gdy powyższa dawka alkoholu spożyta jest w ciągu zaledwie kilku godzin.

Sformułowanie „sygnał alarmowy” jest nie do końca trafne w odniesieniu do alkoholowego stłuszczenia wątroby. U przeważającej liczby chorych osób, schorzenie to rozwija się wyjątkowo podstępnie, nie dając żadnych objawów. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ u 35-40% chorych, którzy nie zaprzestaną spożywania alkoholu, dojdzie do postępującego włóknienia wątroby i jej marskości. Samo stłuszczenie, nawet ze współistniejącym powiększeniem wątroby, to stan odwracalny – wystarczy kilka tygodni abstynencji.

Co należy wiedzieć o alkoholowym zapaleniu wątroby?

W przypadku dalszego picia, alkohol i jego metabolity doprowadzają do pojawienia się w komórkach wątroby zmian zapalno-martwiczych. Alkoholowe zapalenie wątroby dotyka osoby nadużywające alkoholu przez wiele lat, a szczyt zachorowań notuje się między 40. a 60. rokiem życia. Choroba może ujawniać się poprzez:

 • nagłe pojawienie się żółtaczki;
 • gorączkę;
 • osłabienie, utratę łaknienia i nagłą utratę masy ciała;
 • powiększenie i ból wątroby w badaniu palpacyjnym;
 • wodobrzusze;
 • encefalopatię.

Alkoholowe zapalenie wątroby to stan potencjalnie zagrażający życiu. Większość chorych z łagodnymi objawami zdrowieje, po kilku miesiącach abstynencji i wprowadzeniu odpowiedniej terapii. Niestety, statystyki pokazują, że w przypadku ciężkiej postaci alkoholowego zapalenia wątroby aż 40% osób umrze w ciągu następnych 6 miesięcy po pojawieniu się pierwszych objawów choroby.

Marskość wątroby – zwłóknienie związane z długotrwałym nadużywaniem alkoholu

Marskość to końcowy etap wielu chorób wątroby, w tym tych, które związane są z nadużywaniem alkoholu. Schorzenie to polega na postępującym włóknieniu miąższu wątroby, niszczącym całą jej strukturę i poważnie zaburzającym funkcjonowanie. Pomimo wielkich zdolności regeneracyjnych wątroby, marskość doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń tego narządu, które nieuchronnie prowadzą do jego niewydolności. Terapia marskości skupia się na spowolnieniu jej przebiegu, a jedyną skuteczną formą leczenia jest przeszczep narządu.

Ryzyko rozwoju marskości rośnie proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu, choć istnieją także dodatkowe czynniki, które je zwiększają, takie jak: palenie papierosów, współistniejące zakażenie HCV, otyłość, cukrzyca czy niektóre leki.

Co ciekawe, aż u 30-40% chorych marskość przebiega całkowicie bezobjawowo. W pozostałych przypadkach gama symptomów jest bardzo szeroka i może obejmować między innymi:

 • objawy ogólne, takie jak: osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy świąd;
 • zmiany skórne, w tym żółtaczkę i charakterystyczne pajączki i rumień dłoniowy;
 • zaburzenia hormonalne, takie jak pojawienie się nadmiernego owłosienia, zaburzenia miesiączkowania u kobiet czy feminizacja u mężczyzn;
 • zaburzenia układu pokarmowego, w tym powiększona wątroba o charakterystycznej, guzkowej strukturze;
 • zaburzenia odporności.

Regeneracja wątroby po alkoholu – jak skutecznie wspomóc ten proces?

Zastanawiasz się jak długo trwa regeneracja wątroby po alkoholu? Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi – proces ten może trwać od kilku dni, w przypadku stłuszczenia komórek, do nawet kilku miesięcy, jeśli pojawiły się objawy zapalenia wątroby. Co ważne, badania naukowe wykazały, że istnieje szereg substancji przyspieszających regenerację i detoksykację wątroby. Po co zatem warto sięgnąć, aby zniwelować negatywne skutki zdrowotne spożywania alkoholu?

W przypadku alkoholowych chorób wątroby podstawą jest abstynencja!

Nie bez powodu tak często wspominamy o abstynencji. Jest to najważniejszy i najbardziej skuteczny element terapii u osób dotkniętych alkoholową chorobą wątroby. Zrezygnowanie z alkoholu przyczynia się zarówno do cofnięcia zmian stłuszczeniowych wątroby, jak i znacznie poprawia stan chorych na marskość. Liczne publikacje naukowe wskazują, że abstynencja chroni chorych przed progresją i powikłaniami wynikającymi z zaburzeń pracy wątroby.

Ornityna i antyoksydanty posiadają potwierdzoną skuteczność w regeneracji wątroby

W terapii zaawansowanej choroby alkoholowej wątroby często używa się ornityny – aminokwasu, który uczestniczy w metabolizmie komórkowym. Dodatkowa podaż tej substancji przyczynia się do eliminacji nadmiaru szkodliwego mocznika, dlatego jest ona podstawą terapii encefalopatii wątrobowej w przebiegu marskości. W ostatnich latach udowodniono jednak, że ornityna posiada silne właściwości hepatoprotekcyjne. Chroni ona komórki wątroby przed szkodliwym wpływem toksyn, w tym etanolu.

Alkohol uszkadza wątrobę na drodze wielu mechanizmów. Jednym z nich jest nadprodukcja wolnych rodników. Badania wskazują, że suplementacja antyoksydantów znacznie zmniejsza stres oksydacyjny, a tym samym zapobiega rozwojowi dużej części uszkodzeń. Wśród najskuteczniejszych związków przeciwutleniających wymienia się witaminę E, witaminę C, a także koenzym Q10.

W przypadku wspomagania regeneracji, zarówno ornityna, jak i antyoksydanty, wykazują się największą skutecznością, gdy są podawane dożylnie. Kroplówka omija ograniczenia wynikające z budowy układu pokarmowego, dlatego związki aktywne są w całości wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Przekłada się to na wyższe stężenie substancji we krwi, dzięki czemu kroplówki na regenerację wątroby zaczynają działać już w chwili podania.

Wszywka i detoks alkoholowy w Warszawie – zwróć się po pomoc do profesjonalistów

Szukasz skutecznych kroplówek, które wspomogą regenerację Twojej wątroby? W kwestiach zdrowotnych zdecydowanie warto zaufać sprawdzonym osobom z dużym doświadczeniem. KacDoktor to zespół wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, świadczących usługi odtrucia alkoholowego na terenie Warszawy. W detoksie wykorzystujemy specjalnie opracowane preparaty, które nie tylko niwelują poalkoholowego kaca, ale wspomagają również procesy naprawcze organizmu. W zależności od wybranego pakietu, kroplówki mogą również zawierać związki regenerujące wątrobę, w tym ornitynę czy antyoksydanty – witaminę C i koenzym Q10.

Masz problem z utrzymaniem abstynencji? Jeden z niezawodnych sposobów na zachowanie trzeźwości to wszywka alkoholowa. Wykorzystuje ona właściwości esperalu – leku, który w kontakcie z etanolem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, mających na celu zniechęcenie chorej osoby do dalszego spożywania alkoholu. KacDoktor oferuje wszywanie esperalu w Warszawie, zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domowym zaciszu pacjenta.

Potrzebujesz pomocy z detoksem lub utrzymaniem trzeźwości? Umów się na wizytę poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas, a nasi specjaliści przyjadą do Ciebie już w ciągu 45 minut z zachowaniem pełnej dyskrecji. Nasze usługi dostępne są 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia. Skontaktuj się z nami, by zregenerować swój organizm i zniwelować skutki spożycia alkoholu!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844