Czy istnieją leki bez recepty na odstawienie alkoholu?

Opublikowany: poniedziałek, 11 lipca 2022

Znaczna część osób uzależnionych od alkoholu próbuje na początku samodzielnie poradzić sobie z nałogiem. Niektórzy odstawiają używkę na pewien czas, udowadniając sobie i bliskim, że problem nie istnieje. Z kolei inni usilnie szukają leków na odstawienie alkoholu w aptece czy internecie. Niestety, droga do trzeźwości nie jest tak łatwa. W dzisiejszym artykule przyglądamy się, jak wygląda leczenie alkoholizmu oraz odpowiadamy na tytułowe pytanie: czy istnieją leki na odstawienie alkoholu bez recepty!

Leczenie alkoholizmu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia

Mamy złą wiadomość – nie istnieje obecnie żaden lek bez recepty na odstawienie alkoholu. Co więcej, nie istnieje także żaden domowy sposób na leczenie alkoholizmu. Walka z uzależnieniem wymaga współpracy chorego z psychiatrą, psychoterapeutą, a nierzadko także lekarzami innych specjalizacji. Niestety, na drodze ku trzeźwości nie ma skrótów.

Podstawą leczenia alkoholizmu jest terapia alkoholowa

Terapia uzależnień jest metodą leczenia alkoholizmu o naukowo udowodnionej skuteczności. Odpowiednio dobrana forma terapii ‒ indywidualna bądź grupowa ‒ pozwala chorej osobie na walkę z przyczynami rozwoju nałogu. Terapeuta pomaga uzależnionej osobie nie tylko wykształcić mechanizmy umożliwiające utrzymanie długotrwałej abstynencji, ale także uczy ją, jak odwrócić negatywne skutki spożycia alkoholu.

Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje terapię uzależnień zarówno osobom ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym. Terapię można podjąć w formie stacjonarnej lub na oddziale dziennym, gdzie pacjent samodzielnie zgłasza się na kilka godzin dziennie. Aby skorzystać z darmowego leczenia alkoholizmu, wystarczy udać się do jednej z poradni leczenia uzależnień, która realizuje wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leki bez recepty na odstawienie alkoholu nie istnieją, ale...

Choć leki bez recepty na odstawienie alkoholu nie istnieją, specjaliści coraz częściej sięgają po farmakologiczne metody wsparcia leczenia alkoholizmu. Są to leki o udowodnionym działaniu, których wprowadzenie musi być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Obecnie w Polsce zastosowanie w leczeniu alkoholizmu znalazły trzy leki:

 • akamprozat ‒ wydłuża okres abstynencji poprzez zmniejszenie potrzebę sięgnięcia po alkohol;
 • naltrekson ‒ zmniejsza głód alkoholowy w okresie abstynencji, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia ciągu alkoholowego w przypadku spożycia używki;
 • nalmefen ‒ przyjmowany doraźnie, pomaga w zmniejszeniu ilości spożytego alkoholu poprzez redukcję przyjemności z picia.

Zaszycie alkoholowe jako wsparcie leczenia alkoholizmu

Jedną z metod farmakologicznego wsparcia abstynencji jest także wszywka alkoholowa. Rozwiązanie to nie leczy wprawdzie alkoholizmu, jak wcześniej myślano, jednak stanowi doskonałe uzupełnienie terapii alkoholowej. Wszywka antyalkoholowa, podobnie jak inne leki na odstawienie alkoholu, pow przepisywana i implantowana przez doświadczonego lekarza.

Jak działa wszywka antyalkoholowa?

Wszywka antyalkoholowa może wydawać się nieco tajemniczą metodą. W rzeczywistości to nic innego, jak jałowe tabletki przeznaczone do chirurgicznego wszycia w okolice mięśnia i powięzi. Umieszczone tak tabletki uwalniają stopniowo, przez kilka kolejnych miesięcy substancję aktywną do krwiobiegu. W przypadku wszywki antyalkoholowej jest nią esperal. Związek ten hamuje metabolizm alkoholu w jego kluczowym etapie – utleniania aldehydu octowego.

Aldehyd octowy jest pierwszym i najbardziej toksycznym metabolitem alkoholu. U osób z wszywką antyalkoholową, spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu, powoduje nagły wzrost stężenia tego związku we krwi. Powoduje to pojawienie się nieprzyjemnych objawów zatrucia, takich jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • nadmierna potliwość;
 • uderzenia gorąca;
 • uczucie lęku i niepokoju;
 • nudności i wymioty;
 • bóle i zawroty głowy;
 • spadki ciśnienia tętniczego krwi;
 • przyspieszenie pracy serca.

Potrzebujesz odtrucia lub zaszycia alkoholowego? Wybierz profesjonalistów!

Zaszycie alkoholowe zalicza się do drobnych zabiegów chirurgicznych. Specjalista musi obliczyć prawidłową dawkę leku i wykluczyć u pacjenta obecność przeciwwskazań, a co najważniejsze – wykonać bezboleśnie nacięcie, umieścić w nim wszywkę, a następnie umiejętnie zszyć powstałą ranę. W trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo warto wykonać ten zabieg u doświadczonego lekarza. Znajdziesz go u nas, w KacDoktorze!

Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie we wszywaniu esperalu, dzięki czemu zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie jest w najlepszych rękach. Zastosowanie najlepszego znieczulenia miejscowego sprawia, że cały zabieg jest bezbolesny, a dzięki użyciu rozpuszczalnych szwów chirurgicznych, ponowna wizyta nie jest konieczna. Zabieg wszywania esperalu wykonywany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasi specjaliści zajmą się całą resztą!

Leczenie alkoholizmu może być łatwiejsze niż myślisz! Skorzystaj z działania wszywki antyalkoholowej i ułatw sobie utrzymanie abstynencji!

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844